Michigan
High School
2023 Cross Country
Season:
2023
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Switch to
Meet List
Teams
Performance Lists
Lists
Links
Lower Peninsula
Rankings
/
Division 1
Lapeer East (Closed 2014)
Lapeer West (Closed 2014)
Region 1
Cedar Springs
GR Kenowa Hills
GR Northview
GR Union
Grand Haven
Grandville
Holland West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Muskegon
Muskegon Mona Shores
Muskegon Reeths-Puffer
Rockford
Wyoming
Zeeland West
Region 2
Alpena
Bay City Western
East Lansing
Grand Ledge
Greenville
Holt
Lansing Everett
Midland
Midland Dow
Mount Pleasant
Okemos
Saginaw Arthur Hill
Saginaw Heritage
TC West (Traverse City)
Traverse City Central
Region 3
Battle Creek Central
BC Lakeview
Byron Center
Caledonia
East Kentwood
FHC GR Forest Hills Central
FHN GR Forest Hills Northern
GR Ottawa Hills
Kalamazoo Central
Kalamazoo Loy Norrix
Lowell
Mattawan
Portage Central
Portage Northern
Region 4
Ann Arbor Skyline
Brighton
Davison
Dexter
Fenton
Flint Carman-Ainsworth
Flushing
Grand Blanc
Hartland
Holly
Howell
Jackson
Lapeer
Swartz Creek
Region 5
Allen Park
Ann Arbor Pioneer
Belleville
Dearborn
Dearborn Edsel Ford
Dearborn Fordson
Dearborn Heights Crestwood
Detroit Cass Tech
Detroit Martin Luther King
Gibraltar Carlson
Lincoln Park
Monroe
Saline
Taylor
Temperance Bedford
Woodhaven Brownstown
Wyandotte Roosevelt
Ypsilanti Lincoln
Region 6
Ann Arbor Huron
Canton
Detroit Mumford
Detroit Renaissance
Detroit U-D Jesuit
Farmington
Farmington Hills Mercy
Ferndale
Livonia Churchill
Livonia Franklin
Livonia Stevenson
Northville
Oak Park
Plymouth
Salem
Wayne Memorial
Westland John Glenn
Region 7
Berkley
Beverly Hills Groves
Birmingham Seaholm
Brother Rice
Detroit Catholic Central
Highland-Milford
North Farmington
Novi
Royal Oak
South Lyon
South Lyon East
Walled Lake Central
Walled Lake Northern
Walled Lake Western
West Bloomfield
White Lake Lakeland
Region 8
Auburn Hills Avondale
Bloomfield Hills
Clarkston
Lake Orion
Oxford
Rochester
Rochester Adams
Sterling Heights
Sterling Heights Stevenson
Troy
Troy Athens
Utica
Utica Ford
Warren Cousino
Warren Mott
Waterford Kettering
Waterford Mott
Region 9
Clinton Twp. Chippewa Valley
Fraser
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Harrison Twp. L'Anse Creuse
Lakeview St. Clair Shores
Macomb Dakota
Macomb L'Anse Creuse North
New Baltimore Anchor Bay
Port Huron
Port Huron Northern
Rochester Hills Stoney Creek
Romeo
Roseville
Utica Eisenhower
Warren DeLaSalle
Warren Woods Tower
Division 2
Region 10
Big Rapids
Cadillac
Cheboygan
Fremont
Gaylord
Gladwin
Howard City Tri-County
Ludington
Muskegon Oakridge
Muskegon Orchard View
Newaygo
Ogemaw Heights
Petoskey
Sparta
Whitehall
Region 11
Allendale
Comstock Park
Coopersville
Fruitport
GR Catholic Central
GR Christian
GR West Catholic
Grand River Prep
Hamilton
Holland
Holland Christian
Hudsonville Unity Christian
Spring Lake
Wyoming Kelloggsville
Wyoming Lee
Zeeland East
Region 12
BC Harper Creek
BC Pennfield
Belding
East Grand Rapids
FHE Ada Forest Hills Eastern
GR West Mich. Aviation
GR_South Christian
Hastings
Hopkins
Ionia
Lake Odessa Lakewood
Marshall
Middleville Thornapple-Kellogg
Portland
Richland Gull Lake
Wayland Union
Region 13
Allegan
Berrien Springs
Coldwater
Dowagiac Union
Edwardsburg
Niles
Otsego
Paw Paw
Plainwell
South Haven
St. Joseph
Stevensville Lakeshore
Sturgis
Three Rivers
Vicksburg
Region 14
Charlotte
Corunna
DeWitt
Eaton Rapids
Fowlerville
Haslett
Jackson Northwest
Lansing Eastern
Lansing Sexton
Lansing Waverly
Mason
Owosso
Parma Western
St. Johns
Williamston
Region 15
Alma
Bay City Central
Bay City John Glenn
Birch Run
Clio
Essexville Garber
Flint Kearsley
Flint Powers Catholic
Frankenmuth
Freeland
Goodrich
Imlay City
North Branch
Ortonville Brandon
Saginaw Swan Valley
Shepherd
Region 16
Cranbrook Kingswood
Dearborn Divine Child
Dearborn Heights Robichaud
Dearborn Henry Ford Academy
Detroit Cody
Detroit Country Day
Detroit Henry Ford
Garden City
Lake Fenton
Linden
Marian (Bloomfield Hills)
Melvindale
Orchard Lake St. Mary's
Pinckney
Pontiac
Pontiac Notre Dame Prep
Redford Union
Redford Westfield Prep
Region 17
Armada
Center Line
Croswell-Lexington
Detroit Denby Tech Prep
Detroit East English
Eastpointe
Harper Woods
Harper Woods Chandler Park
Hazel Park
Lake Shore St. Clair Shores
Macomb Lutheran North
Madison Heights Lamphere
Marine City
Marysville
Richmond
St. Clair
St. Clair Shores South Lake
Warren Fitzgerald
Warren Lincoln
Warren Regina
Yale
Region 18
Adrian
Ann Arbor Fr Gabriel Richard
Carleton Airport
Chelsea
Dearborn Heights Annapolis
Dundee
Grosse Ile
Milan
Monroe Jefferson
New Boston Huron
Riverview
Southgate Anderson
Summit Academy North
Tecumseh
Trenton
Ypsilanti Community
Division 3
Detroit Crockett (Closed 2012)
Region 19
Beaverton
Boyne City
Charlevoix
Charlton Heston Academy
Clare
Elk Rapids
Farwell
Grayling
Harrison
Houghton Lake
Kalkaska
Mancelona
Oscoda
Roscommon
Standish Sterling
Tawas
Traverse City St. Francis
Region 20
Benzie Central
Hart
Hesperia
Kingsley
Lake City
Lakeview
LeRoy Pine River
Manistee
Manton
Mason County Central
McBain
Morley-Stanwood
Reed City
Remus Chippewa Hills
Region 21
Delton-Kellogg
Fennville
GR Covenant Christian
GR NorthPointe Christian
Grandville Calvin Christian
Grant
Holland Black River
Kent City
Montague
North Muskegon
Ravenna
Saranac
Shelby
Wyoming Potter's House
Region 22
Bangor
Bloomingdale
Bridgman
Buchanan
Cassopolis Ross Beatty
Coloma
Comstock
Constantine
Galesburg-Augusta
Hartford
Kalamazoo Christian
Lawton
Niles Brandywine
Olivet
Parchment
Schoolcraft
Union City
Watervliet
Region 23
Adrian Madison
Bronson
Brooklyn Columbia Central
Hanover-Horton
Hillsdale
Homer
Hudson
Jackson Lumen Christi
Jonesville
Michigan Center
Napoleon
Onsted
Quincy
Sand Creek
Springport
Region 24
Almont
Bath
Burton-Bendle
Chesaning
Durand
Flint New Standard Academy
Laingsburg
Memphis
Montrose
Mt Morris
New Lothrop
Ovid-Elsie
Perry
Pewamo-Westphalia
Stanton Central Montcalm
Region 25
Bad Axe
Caro
Carrollton
Cass City
EPBP Laker
Hemlock
Ithaca
Midland Bullock Creek
Millington
Otisville LakeVille
Pinconning
Reese
Saginaw Valley Lutheran
Sandusky
Sanford-Meridian
St. Louis
Vassar
Region 26
Algonac
Arts and Technology Academy of Pontiac
Charyl Stockwell Academy
Clawson
Communication Media Arts
Dansville
Detroit Leadership Academy
Detroit Northwestern
Detroit Old Redford Academy
Detroit Osborn
Lansing Catholic
Leslie
Madison Heights Bishop Foley
New Haven
Rochester Hills Lutheran NW
Stockbridge
University Liggett
Wixom St. Catherine
Region 27
Ann Arbor Greenhills
Blissfield
Canton Preparatory
Clinton
Dearborn Advanced Technology
Detroit Cristo Rey
Detroit Voyageur
Erie Mason
Flat Rock
Grass Lake
Hope Of Detroit
Ida
Manchester
Monroe St. Mary CC
Ottawa Lake-Whiteford
Ypsilanti Arbor Preparatory
Division 4
Ann Arbor Christian
Auburn Hills Christian
Central Michigan Homeschool Athletics
Gateway to Success Academy
Ivywood Classical Academy
New Covenant Christian (Interlochen)
Oakdale Academy
St Augustine Homeschool
West Michigan Homeschool
Zeeland Christian
Region 28
Bellaire
East Jordan
Ellsworth
Fairview
Gaylord St. Mary
Hale
Harbor Springs
Indian River Inland Lakes
Johannesburg-Lewiston
Lincoln-Alcona
Mackinaw City
Onaway
Petoskey St. Michael
Rogers City
Wolverine
Region 29
Baldwin
Bear Lake-Onekama
Boyne Falls
Brethren
Buckley
Forest Area
Frankfort
Grand Traverse Academy
Lake Leelanau St. Mary
Leland
Maple City Glen Lake
Marion
Mason County Eastern
McBain Northern Michigan Christian
Mesick
Pentwater
Walkerville
Region 30
Ashley
Beal City
Big Rapids Crossroads Academy
Breckenridge
Carson City-Crystal
Coleman
Fulton
Merrill
Montabella
Mt. Pleasant Sacred Heart
Saginaw Arts and Sciences
Saginaw Michigan Lutheran Seminary
Saginaw Nouvel
St. Charles
Vestaburg
White Cloud
Region 31
Bellevue
Byron Center Zion Christian
Gobles
Holland Calvary Christian
Holton
Lawrence
Libertas Christian
Martin
Muskegon Catholic Central
Muskegon Western Mich. Christian
Saugatuck
St. Joseph Our Lady of the Lake Catholic
Tri-unity Christian
Vermontville Maple Valley
Region 32
Athens
Centreville
Climax-Scotts
Colon
Concord
Decatur
Eau Claire
Heritage Christian Academy
Howardsville Christian
Kalamazoo Hackett
Marcellus
Mendon
New Buffalo
St Philip Catholic Central
Tekonsha
Three Oaks River Valley
White Pigeon
Region 33
Byron
Clarkston Everest Collegiate
Fowler
Genesee
Genesee Christian Academy
Lansing Christian
Livingston Christian
Morrice
Novi Christian Academy
Portland St. Patrick
Potterville
Waterford Our Lady
Webberville
West Bloomfield Frankel Jewish Academy
Whitmore Lake
Region 34
Addison
Adrian Lenawee Christian
Britton Deerfield
Camden-Frontier
East Jackson
Hillsdale Academy
Hillsdale Will Carleton
Jackson Preparatory
Morenci
Petersburg-Summerfield
Pittsford
Reading
Vandercook Lake
Waldron
Region 35
Brown City
Capac
Carsonville-Port Sanilac
Caseville
Deckerville
Dryden
Harbor Beach
Kimball Landmark
Kimball New Life Christian
Kingston
Marlette
Mayville
North Huron
Peck
Ubly
Unionville-Sebewaing
Region 36
Acad Of The Sacred Heart
Alex Manoogian
Allen Park Cabrini
Auburn Hills Oakland Christian
Austin Catholic
Birmingham Roeper
Detroit Davis Aerospace
Detroit Frederick Douglass
Hope Christian Academy
Lutheran HS Westland
Marine City Cardinal Mooney
Mt Clemens
New Haven Merritt Academy
Plymouth Christian Academy
Riverview Gabriel Richard
Royal Oak Shrine
Southfield Christian
Sterling Heights Parkway
Taylor Trillium Academy
Upper Peninsula
Rankings
/
Division 1
Calumet
Escanaba
Gladstone
Houghton
Ishpeming Westwood
Kingsford
Marquette
Menominee
Negaunee
Powers North Central
Sault Ste. Marie
Division 2
Baraga
Gwinn
Hancock
Ironwood
Ishpeming
Manistique
Munising
Painesdale-Jeffers
Rudyard
Wakefield-Marenisco/Bessemer
West Iron County
Division 3
Brimley
Carney-Nadeau
Cedarville
Chassell
Dollar Bay
Eben Jct. Superior Central
Engadine
Ewen-Trout Creek
Holy Name
Kinross Maplewood Baptist Academy
Mackinac Island Public
Newberry
North Star Academy
Norway
Ojibwe
Ontonagon Area
Paradise-Whitefish Township
Pickford
Rapid River
Republic-Michigamme
Rock Mid-Peninsula
St. Ignace
Stephenson
Watersmeet Township
Active Uncategorized Teams in Michigan
A2 Race Management
Akron-Fairgrove
Alanson-Littlefield
Alba
Albion (Closed 2013)
Aldrich Timing & Race Management
All Saints Central
Ann Arbor Rudolf Steiner
Aquinas Event Mgmt.
Bentley
Benton Harbor
Bessemer
BH Andover (merged with Lahser 2015)
BH Lahser (merged with Andover 2015)
Bloomfield Christian
Blue Water Christian Academy
Bridgeport
Byron Center Charter
Cadillac Heritage Christian Schl
Capital Homeschool
Center Line Prep Academy
CenterPoint Christian Academy (Faithway)
Central Academy
Central Lake / Ellsworth
Christ the King
Chuck Block Timing
Coldwater Pansophia Academy
Crescent Academy
Crockett Midtown
Daystar Christian Academy
De Tour
Dearborn Riverside Academy-West
Detroit Allen Academy (Closed 2016)
Detroit Central
Detroit Cesar Chavez
Detroit Community
Detroit International Academy
Detroit Loyola
Detroit Pershing
Detroit Public Safety Academy
Detroit Southeastern Tech
Detroit University Prep
Detroit West Side Academy
Detroit Western International
DL Pro Timing
Eastpointe Eaton Academy
Eastside Racing Company
Ecorse
Epic Race Timing
Evart
Fairchild Sports Timing
FH Harrison (Closed June '19)
Flextech Shepherd
Flint
Flint Beecher
Forest Park
Fremont Providence Christian (Closed 2013)
Fruitport Calvary Christian
Gary Olsen
GR Chariots of Fire Homeschool
GR Wellspring Prep
Grand Rapids Ellington
GRTC Peregrines
Hamtramck
Hickman Race Services
Highland Park (Closed 2012)
Homeschool Sports, Merrill
Hudsonville Freedom Christian (Closed)
HW Notre Dame (CLOSED 2005)
Jackson Christian
Jalen Rose Leadership Academy
Johnson Park
Josh Carpenter
Kalamazoo Homeschool Sports
Kalamazoo Lakeside Academy
Kensington Woods
Lake Orion Baptist
Litchfield
Livonia Ladywood (Closed 2018)
Mac's Sports Timing
Macomb Christian (Closed 2019)
Madison
Marshall Academy
MCCCTCA
Michiana Anet Support Team
Michigan Athletic Club for Homeschoolers
Michigan High School Athletic Association
MichiganCrossCountry.com
Mio Ausable
MITCA
Monroe Meadow Montessori
New Covenant Christian (Lansing)
Newport Lutheran South (Closed 6/2016)
Nexus Academy
North Trails
Oakside Prep Academy
Our Lady Of Mount Carmel (closed 2011)
Owendale-Gagetown
Performance Running
Peterson Warren Academy
Pontiac Academy for Excellence
Portage Invite
Ralph Rice
Ray Guzy
Redford Thurston
River Rouge
Romulus
Rotpac
Runners Edge Race Timing
Saginaw
Saginaw MacArthur (Merged into Eisenhower 1988)
Saginaw Valley State Meets
Skeels Christian
Southfield Bradford Academy
Southfield-Lathrup (Closed 2016)
Stampede Timing
Star International
Starr Albion Prep
Superior Timing
Taylor Kennedy (Merged with Truman, 2018)
Taylor Preparatory
The Leelanau School
Thering Track Timing
Track n' Time
Traverse City Christian
University Prep Art & Design
Valley
Veritas Academy
Warren Michigan Collegiate
Warren Michigan Math and Science
Washtenaw Christian
Watervliet Grace Christian
West MI Academy of Environmental Science
West Michigan Conference
West Michigan Lutheran
Weston Preparatory Academy
Westside Christian Academy
Whittemore-Prescott
Wyoming Godwin Heights
Can't find your team?
Coaches
, help update team classifications
Standard Performance Lists
Michigan - All
Lower Peninsula
Upper Peninsula
Custom Performance Lists
Deaf High Schools
Allegan County Championship
Bay County
Big Eight
Big Nine
Big North
CAAC Gold
CAAC White
Cascades
Cedar Springs Invite Preview
CHSL
Coaching Legends Classic
Cougar Falcon Invite
CSAA (Central State)
CSAA Gold
CSAA Silver
D1 Portage Invitational
D2 Portage Invitational
D3 Portage Invitational
D4 Portage Invitational
Downriver
Flint Metro League
Genesee Area
Greater Lansing Championship
Highland
Huron League
Jack Pine
Kensington
Kensington Lakes Athletic
KLAA Central
KLAA North
KLAA South
KLAA West
Lakes
LCAA
MAC (All Schools)
MAC Blue
MAC Gold
MAC Red
MAC White
Macomb County
MI Independent Athletic Conference
Monroe County
MSU Invite Boys Elite Race 2011
Muskegon County
News Herald Championship
Nike Holly
OAA (All Divisions)
OAA Gold Division
OAA Red Division
OAA White Division
Oakland County
OK Black
OK Blue
OK Gold
OK Green
OK Red
OK Silver
OK White
Otsego Bulldog Invite
Rivers
Saginaw County Honor Roll
Saginaw Valley
SCAA
SEC-Red
SEC-Red/White
SEC-White
Ski Valley
SMAC West
Southwestern (SAC)
St. Joseph County
State Finals-D1 Boys
State Finals-D2 Boys
State Finals-D2 Girls
State Finals-D3 Boys
State Finals-D4 Girls
Traverse City Record-Eagle
TVC
TVC Central
Washtenaw County
Wolverine Conference
Request a new Custom List
Sports Association Website