in partnership with
Mid-Southern
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
10
Jonathan Reynolds
15:34.9
PR
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
2.
11
Johnnie Guy
15:37.4
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
3.
11
Ryan Foster
15:56.5
PR
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
4.
11
Josh Guy
16:07.0
PR
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
5.
11
Jeremy Johnson
16:24.0
IN
Austin
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
6.
12
Luke Burch
16:25.4
PR
IN
Corydon Central
Oct 23
IHSAA Semi-State
7.
11
Kyle Chesser
16:30.5
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
8.
12
Cheyenne Smith
16:36.7
PR
IN
Corydon Central
Oct 23
IHSAA Semi-State
9.
12
Logan Wells
16:38.3
PR
IN
Scottsburg
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
10.
10
Levi Taylor
16:44.9
IN
Corydon Central
Sep 2
North Harrison Invitational
11.
12
Charlie Bright
16:48.2
PR
IN
Eastern (Pekin)
Oct 23
IHSAA Semi-State
12.
11
Ellis Gallion
16:58.0
PR
IN
Brownstown Central
Sep 25
Ted Fox Invitational
13.
10
Isaak Haas
17:13.2
IN
Silver Creek
Sep 4
Artesian Classic
14.
10
Evan Strom
17:14.5
IN
Silver Creek
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
15.
11
Skylar Muncy
17:16.8
IN
Salem
Sep 25
Ted Fox Invitational
16.
10
Jason Fruits
17:20.2
IN
Silver Creek
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
17.
11
Cody Morgan
17:21.7
PR
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
18.
10
Drew Roberts
17:26.2
IN
Silver Creek
Sep 4
Artesian Classic
19.
12
Zach Halcomb
17:31.2
PR
IN
Austin
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
20.
11
Jason Head
17:33.1
IN
North Harrison
Oct 23
IHSAA Semi-State
21.
12
Kie Sutherland
17:36.5
PR
IN
Charlestown
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
22.
11
Taylor Stepro
17:39.0
PR
IN
Corydon Central
Oct 23
IHSAA Semi-State
23.
11
Kyles Chesser
17:41.5
PR
IN
North Harrison
Sep 11
Eagle Classic
24.
11
James Hurley
18:07.1
PR
IN
Charlestown
Sep 2
North Harrison Invitational
25.
10
Daniel Mount
18:10.1
IN
Salem
Sep 25
Ted Fox Invitational
26.
11
Austin Shipman
18:11.4
IN
Eastern (Pekin)
Sep 2
North Harrison Invitational
27.
12
Jacob Kieth
18:12.5
PR
IN
Corydon Central
Oct 23
IHSAA Semi-State
28.
11
Ryan Bowles
18:15.3
PR
IN
Salem
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
29.
11
Jared Baird
18:15.5
IN
Salem
Sep 25
Ted Fox Invitational
30.
10
Cody Hendrix
18:19.4
PR
IN
Austin
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
31.
9
Jake Pitts
18:20.5
IN
Corydon Central
Oct 23
IHSAA Semi-State
32.
9
Stefan Johnson
18:38.0
PR
IN
Eastern (Pekin)
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
33.
11
Cameron Grigsby
18:51.5
PR
IN
Salem
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
34.
9
Brandon Campbell
18:54.8
PR
IN
Brownstown Central
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
35.
11
Joe Wooten
18:54.9
IN
Austin
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
36.
9
Jeremy Buess
18:57.8
PR
IN
Corydon Central
Sep 14
Lincoln Trails Invitational
37.
10
Isaac Comer
19:02.0
PR
IN
Austin
Sep 18
Bloomington North Invitational
12
Chris Lane
19:02.0
PR
IN
Scottsburg
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
39.
9
Ryan Franklin
19:02.1
IN
Brownstown Central
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
40.
12
Wesley Wiseheart
19:02.5
IN
North Harrison
Nov 14
Nike Midwest Regionals (NXN)
41.
11
Jared Blankenbaker
19:18.7
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
42.
11
Rk Hamilton
19:20.8
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
43.
11
Max Murray
19:25.6
IN
Corydon Central
Oct 23
IHSAA Semi-State
44.
9
Wesley Haub
19:33.1
IN
North Harrison
Sep 18
Trinity/Valkyre Invitational
45.
12
Steven Spencer
19:35.0
PR
IN
Scottsburg
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
46.
10
Tevin Wolf
19:42.4
PR
IN
Eastern (Pekin)
Sep 2
North Harrison Invitational
47.
11
Kyle Taylor
19:46.0
IN
Salem
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
48.
10
Chris Davis
19:47.0
PR
IN
Scottsburg
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
49.
12
Dakota Porter
20:00.0
PR
IN
Scottsburg
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
50.
11
Jarerd Blankenbaker
20:04.8
PR
IN
Eastern (Pekin)
Sep 11
Eagle Classic
51.
11
Grant Thomas
20:07.7
PR
IN
Eastern (Pekin)
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
52.
10
Noe Gutierrez
20:11.0
PR
IN
Clarksville
Aug 28
Gavit Invite
53.
11
Dylan Truman
20:18.0
PR
IN
Silver Creek
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
54.
11
James Moore
20:29.4
IN
Salem
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
55.
9
Shane Hickman
20:30.1
IN
Brownstown Central
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
56.
11
Ben Wellner
20:30.3
PR
IN
North Harrison
Sep 18
Trinity/Valkyre Invitational
57.
11
Cody Hurst
20:31.0
PR
IN
Eastern (Pekin)
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
58.
12
Anthony Vanderbur
20:32.2
PR
IN
Brownstown Central
Sep 2
North Harrison Invitational
59.
9
Kolyn Paswater
20:37.1
PR
IN
Austin
Oct 16
IHSAA Regional @ Bedford North Lawrence
60.
12
Sam Zeyse
20:43.4
PR
IN
Brownstown Central
Aug 28
Rushville Cross Country Classic
61.
9
Hagin Reynolds
20:51.2
IN
Brownstown Central
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
62.
10
Zak Lunsford
20:54.3
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
63.
11
Devan Grigsby
21:05.1
IN
Salem
Sep 25
Ted Fox Invitational
64.
12
Devon Ellis
21:07.0
PR
IN
Clarksville
Aug 28
Gavit Invite
65.
9
Zach Jolly
21:08.4
PR
IN
Brownstown Central
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
66.
11
Aaron Lett
21:15.5
PR
IN
North Harrison
Sep 18
Trinity/Valkyre Invitational
67.
9
Roger Howard
21:25.0
IN
Silver Creek
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
68.
9
Reid Prindle
21:30.4
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
69.
11
Craigen Goodwin
21:48.5
PR
IN
Eastern (Pekin)
Oct 12
IHSAA Sectional @ Bedford North Lawrence
70.
11
Michael Spalding
21:58.6
PR
IN
Clarksville
Sep 11
Eagle Classic
71.
9
Jacob Smith
22:06.5
IN
Corydon Central
Aug 28
Bill McMahan Invitational
72.
9
Brett Brooks
22:23.0
PR
IN
Charlestown
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
73.
11
Conrae Johannes
22:31.4
PR
IN
North Harrison
Sep 2
North Harrison Invitational
74.
11
Joe Milkowski
22:33.0
PR
IN
Clarksville
Aug 28
Gavit Invite
75.
11
Curtis Howard
22:47.0
PR
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
76.
11
Drew Kunard
22:49.3
PR
IN
Silver Creek
Sep 4
Artesian Classic
77.
11
Kelsey Rogers
22:50.7
PR
IN
Corydon Central
Aug 28
Bill McMahan Invitational
78.
11
Nathan Seeley
23:07.6
IN
Corydon Central
Sep 2
North Harrison Invitational
79.
9
Jude Olesh
23:08.5
IN
Eastern (Pekin)
Sep 2
North Harrison Invitational
80.
10
Josh Grady
23:15.8
PR
IN
Clarksville
Sep 11
Eagle Classic
81.
12
Terrance Chastain
23:28.4
PR
IN
Eastern (Pekin)
Sep 2
North Harrison Invitational
82.
11
Ryan Green
23:41.8
PR
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
83.
11
Graigen Goodwin
23:42.3
PR
IN
Eastern (Pekin)
Aug 28
St. Xavier Tiger Run
84.
9
Seth Gower
23:45.9
IN
Eastern (Pekin)
Sep 11
Eagle Classic
85.
10
Eddie Piaseczny
23:54.0
PR
IN
Clarksville
Aug 28
Gavit Invite
86.
12
Justin Spicer
24:06.1
PR
IN
Austin
Sep 2
North Harrison Invitational
87.
12
Michael Byrd
24:18.6
PR
IN
Corydon Central
Sep 2
North Harrison Invitational
88.
9
Jack Hayes
24:35.2
PR
IN
Eastern (Pekin)
Sep 11
Eagle Classic
89.
9
Jared Engelking
25:01.5
IN
Brownstown Central
Sep 2
North Harrison Invitational
90.
9
Jacob Villalpondo
25:10.0
PR
IN
Clarksville
Aug 28
Gavit Invite
91.
11
Cody Snyder
25:25.4
PR
IN
Clarksville
Sep 2
North Harrison Invitational
92.
10
Marcus Jones
25:49.5
IN
Corydon Central
Sep 2
North Harrison Invitational
93.
9
Drexler Meadors
25:50.0
IN
Charlestown
Oct 12
I.H.S.A.A. Sectional
94.
10
Kenny Holden
26:35.0
PR
IN
Brownstown Central
Sep 2
North Harrison Invitational
95.
9
Cole Mckiever
27:33.6
PR
IN
Corydon Central
Aug 28
Bill McMahan Invitational
96.
9
Gabe White
31:23.8
PR
IN
Clarksville
Sep 2
North Harrison Invitational
97.
9
Justin Dally
35:51.7
PR
IN
Salem
Sep 2
North Harrison Invitational
98.
9
Isiah Roger
40:35.2
PR
IN
Salem
Sep 2
North Harrison Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.