in partnership with
Idaho
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
12
Dallin Farnsworth
15:13.0
PR
ID
Highland - P
Oct 8
2011 33rd Clovis Cross Country Invitational
2.
9
Elijah Armstrong
15:19.0
ID
Pocatello
Oct 14
Pocatello City Meet
3.
12
Erik Harris
15:29.0
PR
ID
Twin Falls
Oct 19
4A District 4 meet
4.
11
Justin Ross
15:36.6
PR
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
5.
12
Trevor Clarke
15:46.9
PR
ID
Idaho Falls
Oct 5
American Falls Invite
6.
12
Jake Meeker
15:49.4
ID
Mountain View (ID)
Oct 13
Gibb Floyd Invite
7.
12
Cody Curtis
15:53.0
PR
ID
Coeur D'Alene
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
8.
11
Thomas Rigby
15:55.5
ID
Boise
Nov 12
NXN Northwest Regional
9.
11
James Withers
15:56.6
PR
ID
Snake River
Oct 5
American Falls Invite
10.
12
Dylan Crevelt
16:04.0
PR
ID
McCall-Donnelly
Sep 10
Silverwood Invitational
11.
12
Parker Hawkins
16:04.2
ID
Mountain View (ID)
Oct 13
Gibb Floyd Invite
12.
11
David Covert
16:04.6
PR
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
13.
11
Brennen Keen
16:06.6
PR
ID
Timberline (Boise)
Sep 10
Silverwood Invitational
14.
12
Chris Frank
16:06.9
PR
ID
Timberline (Boise)
Sep 10
Silverwood Invitational
15.
10
Haydin Herndon
16:11.0
ID
Pocatello
Oct 14
Pocatello City Meet
16.
12
Micah Krmpotich
16:14.6
PR
ID
Bonners Ferry
Sep 10
Silverwood Invitational
17.
9
Jake Finney
16:15.0
ID
Lake City
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
18.
12
Daniel Williams
16:16.2
PR
ID
Bishop Kelly
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
19.
12
Jacob Callister
16:17.0
PR
ID
Bonners Ferry
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
20.
10
Eric Storey
16:17.3
ID
Moscow
Sep 1
Troy Invitational
21.
10
Jordon Wallin
16:17.8
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
22.
9
Jonny Handel
16:18.0
PR
ID
Logos
Sep 1
Troy Invitational
9
Paul Ryan
16:18.0
ID
Logos
Sep 1
Troy Invitational
15
10
Sam Levora
16:18.0
ID
Sandpoint
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
12
Tyler Jaszkowiak
16:18.0
PR
ID
Challis
Oct 12
Salmon Invitational
26.
10
Nathan Vance
16:20.6
PR
ID
Idaho Falls
Oct 5
American Falls Invite
27.
11
David Steele
16:22.9
ID
Capital
Oct 7
Oxford Classic
28.
12
Conor Smith
16:23.7
ID
Eagle
Oct 21
5A District 3 Championship
29.
11
Gabe Harm
16:25.0
ID
Eagle
Oct 6
Gary Ward Invitational
10
Alberto De Los Reye...
16:25.0
ID
Caldwell
Oct 6
Gary Ward Invitational
31.
12
Max Hampton
16:26.0
PR
ID
Eagle
Oct 6
Gary Ward Invitational
32.
12
Dylan Crevelt
16:26.7
PR
ID
Cascade
Oct 29
Idaho State XC Championships
33.
11
Michael Dunton
16:27.0
ID
Coeur D'Alene
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
12
Ben Wooley
16:27.0
PR
ID
Coeur D'Alene
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
35.
10
Driztin Herndon
16:28.0
ID
Pocatello
Oct 14
Pocatello City Meet
12
Ben Stout
16:28.0
PR
ID
Wood River
Oct 19
4A District 4 meet
37.
9
Billy Godfrey
16:28.7
ID
Salmon
Oct 21
3A District VI MRC Meet
38.
11
Andrew Regan
16:29.0
PR
ID
Coeur D'Alene
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
39.
10
Sam Powell
16:29.3
PR
ID
Borah
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
40.
11
Nate Quist
16:30.4
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
41.
12
Jake Powell
16:30.6
ID
Hillcrest
Sep 30
Madison Invitational
42.
12
Eric Lucia
16:30.8
PR
ID
Timberline (Boise)
Sep 10
Silverwood Invitational
43.
12
Miles Ranck
16:31.8
PR
ID
Boise
Oct 21
5A District 3 Championship
44.
12
Bryant Quinn
16:32.2
PR
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
45.
12
Ejide Muvange
16:32.7
ID
Mountain View (ID)
Sep 24
Nike Pre-Nationals
46.
12
Dylan Refaey
16:33.6
PR
ID
Meridian (ID)
Sep 10
Silverwood Invitational
47.
11
Reuben Mulhern
16:33.9
ID
Borah
Oct 7
Oxford Classic
12
Jacob Oates
16:33.9
ID
Eagle
Oct 21
5A District 3 Championship
49.
11
Nathan Crane
16:34.1
PR
ID
Bear Lake
Oct 5
American Falls Invite
50.
12
Morgan Choate
16:35.3
ID
Vallivue
Oct 13
Canyon County 4A/5A Championships
51.
10
Elijah Benson
16:35.5
ID
Timberline (Boise)
Sep 10
Silverwood Invitational
11
Tyler Klingler
16:35.5
PR
ID
Bonneville (Idaho Falls)
Oct 5
American Falls Invite
53.
10
Ben Johnson
16:36.0
PR
ID
Bonneville (Idaho Falls)
Oct 5
American Falls Invite
54.
12
Matt Goodwin
16:36.1
PR
ID
Bishop Kelly
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
55.
12
Curtis Capell
16:36.5
PR
ID
Mountain View (ID)
Sep 24
Nike Pre-Nationals
56.
11
John Jamboretz
16:36.7
PR
ID
Boise
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
57.
12
Mike Price
16:37.0
PR
ID
Mountain Home
Oct 6
Gary Ward Invitational
12
Ben Ragland
16:37.0
PR
ID
Timberline (Boise)
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
59.
11
Nick Moore
16:38.3
ID
Meridian (ID)
Sep 10
Silverwood Invitational
10
Aden Kutsurelis
16:38.3
PR
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
61.
12
Daniel Perry
16:38.7
ID
Rigby
Oct 12
Firth/Shelley Invitational
62.
11
Derek Roper
16:38.8
PR
ID
Idaho Falls
Oct 5
American Falls Invite
63.
12
Wyatt Didericksen
16:39.0
PR
ID
Eagle
Sep 10
Roger Curran Memorial Run
64.
12
Blake Jensen
16:39.2
PR
ID
Pocatello
Oct 5
American Falls Invite
65.
9
Matt Sewall
16:39.6
ID
Boise
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
9
Dwain Stucker
16:39.6
ID
Meridian (ID)
Oct 21
5A District 3 Championship
67.
12
Jacob Jonas
16:39.9
ID
Pocatello
Oct 5
American Falls Invite
68.
10
Joe Giese
16:41.2
ID
Rocky Mountain
Sep 10
Silverwood Invitational
12
Cody Moore
16:41.2
PR
ID
Soda Springs
Oct 5
American Falls Invite
70.
11
Camron Pearce
16:41.3
PR
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
71.
12
Javier Del Hoyo
16:41.5
PR
ID
Caldwell
Oct 13
Canyon County 4A/5A Championships
72.
18
12
Cameron Bischoff
16:43.7
PR
ID
Teton
Oct 21
3A District VI MRC Meet
73.
11
Ryden Crowther
16:44.2
ID
Preston
Oct 29
Idaho State XC Championships
74.
12
Brandon Sorenson
16:44.3
PR
ID
Kuna
Oct 13
Gibb Floyd Invite
12
Nick Brokaw
16:44.3
PR
ID
Boise
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
76.
12
Brandon Garner
16:44.4
ID
Sugar-Salem
Oct 21
3A District VI MRC Meet
77.
11
Kaden Clay
16:44.7
ID
Highland - P
Sep 30
Madison Invitational
78.
11
Alec Sigston
16:45.0
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
79.
12
Coby Young
16:45.6
PR
ID
Soda Springs
Oct 5
American Falls Invite
80.
12
Matt Croft
16:46.2
PR
ID
Blackfoot
Oct 12
Firth/Shelley Invitational
81.
10
Gage Moore
16:47.2
ID
Filer
Oct 29
Idaho State XC Championships
82.
12
Austin Twede
16:48.5
PR
ID
Skyline (ID)
Oct 12
City
83.
10
Scott Sullivan
16:49.2
ID
Centennial
Oct 21
5A District 3 Championship
84.
11
Andrew Bienapfl
16:49.3
ID
Rocky Mountain
Oct 13
Gibb Floyd Invite
85.
17
11
Caleb Moosman
16:49.6
ID
Teton
Oct 21
3A District VI MRC Meet
86.
12
Daniel Zarkou
16:49.7
PR
ID
Centennial
Oct 21
5A District 3 Championship
87.
12
Parley Pickett
16:50.0
ID
Burley
Oct 19
4A District 4 meet
88.
11
Dustin Duke
16:50.1
ID
Hillcrest
Sep 30
Madison Invitational
89.
11
Conrad Larson
16:50.5
ID
Victory Charter
Sep 10
Roger Curran Memorial Run
90.
12
Cory Kondeff
16:50.8
ID
Eagle
Oct 21
5A District 3 Championship
91.
10
Jared Capell
16:51.2
ID
Mountain View (ID)
Oct 13
Gibb Floyd Invite
92.
12
Brayden Sampson
16:51.9
ID
Madison
Sep 30
Madison Invitational
93.
11
Brandon Deshazer
16:52.0
PR
ID
Mountain View (ID)
Oct 13
Gibb Floyd Invite
94.
10
Kenny Colbert
16:53.0
ID
Coeur D'Alene
Oct 8
William Johnson Sandpoint Invitational
10
Matthew Schenk
16:53.0
ID
Twin Falls
Oct 19
4A District 4 meet
96.
11
Nathan Wiggins
16:54.0
PR
ID
Weiser
Sep 15
SRV
97.
12
Austin Peila
16:54.2
PR
ID
Skyline (ID)
Oct 29
Idaho State XC Championships
98.
9
Drew Schultz
16:54.5
ID
Capital
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
99.
10
Alden Glass
16:54.7
PR
ID
Boise
Oct 13
Boise City Meet, City Championships
100.
10
Tye Smith
16:56.5
PR
ID
Lake City
Sep 10
Silverwood Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.