in partnership with
Region 22
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
11
Cameron Bredice
16:13.4
PR
MI
Bridgman
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
2.
11
Zach Wehner
16:18.3
MI
Schoolcraft
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
3.
11
Brock Thumm
16:29.2
PR
MI
Watervliet
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
4.
12
Kirk Love
16:32.3
PR
MI
Watervliet
Oct 6
Portage Invitational
5.
10
Zack Richards
16:46.2
MI
Comstock
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
6.
12
Jarryd Calhoun
16:55.0
PR
MI
Delton-Kellogg
Sep 29
Otsego Bulldog Invitational
7.
9
Brendan Daly
17:02.0
MI
Watervliet
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
8.
10
Ishmael Hodge
17:06.5
MI
Bangor
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
9.
9
Matt Ring
17:07.0
MI
Schoolcraft
Oct 16
KVA Conference Championship
10.
11
Steven Foster
17:07.5
PR
MI
Berrien Springs
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
11.
11
Michael Foote
17:13.4
PR
MI
Watervliet
Oct 6
Portage Invitational
12.
12
John Wamhoff
17:14.6
PR
MI
Hopkins
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
13.
11
Dave Jones
17:16.6
MI
Constantine
Oct 6
Portage Invitational
14.
12
Theo Haubold
17:20.1
PR
MI
Hartford
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
15.
11
Neal Malakowski
17:26.0
PR
MI
Schoolcraft
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
16.
12
Brandon Enders
17:29.0
MI
Bridgman
Oct 11
Rock 'n Run Invitational
17.
11
David Watkins
17:33.0
PR
MI
Bangor
Sep 29
Otsego Bulldog Invitational
18.
12
David McClendon
17:34.2
PR
MI
Watervliet
Sep 29
Berrien County Championships
10
Patrick Lynch
17:34.2
MI
Watervliet
Sep 29
Berrien County Championships
20.
12
Collin Mattiford
17:35.8
PR
MI
Niles Brandywine
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
21.
10
Valentin Casiano
17:35.9
MI
Watervliet
Sep 29
Berrien County Championships
22.
10
Cole Menck
17:42.0
MI
Lawton
Oct 11
Rock 'n Run Invitational
23.
11
Colin Mead
17:44.8
PR
MI
Berrien Springs
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
24.
10
Levi Cole
17:51.3
MI
Bangor
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
25.
11
Michael Robbins
17:53.2
MI
Niles Brandywine
Sep 29
Berrien County Championships
26.
11
Ryan Cade
17:54.0
MI
Coloma
Oct 11
Rock 'n Run Invitational
27.
12
Zach Haas
17:57.5
MI
Delton-Kellogg
Sep 10
Middleville TK Invitational
28.
11
Calvin Scott
18:00.4
PR
MI
Schoolcraft
Sep 22
Cougar Falcon Invite at the Eagle's Nest
29.
10
Marco Carrillo
18:03.6
MI
Bangor
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
30.
12
Daniel Munoz
18:08.2
PR
MI
Bangor
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
31.
10
Isaac Hartley
18:10.0
MI
Constantine
Oct 16
KVA Conference Championship
12
A. J. Gagliardo
18:10.0
PR
MI
Watervliet
Oct 20
Little Guys Invitational
33.
9
Cody Ladd
18:14.0
MI
Schoolcraft
Oct 16
KVA Conference Championship
9
Reese Jones
18:14.0
MI
Watervliet
Oct 20
Little Guys Invitational
35.
12
Cameron Collier
18:17.7
PR
MI
Berrien Springs
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
36.
11
David Saucedo
18:18.7
MI
Bangor
Nov 3
MHSAA LP D3 State Finals
37.
9
Miguel Flores
18:25.3
MI
Hartford
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
38.
11
Linden Waling
18:26.0
PR
MI
Parchment
Oct 6
Portage Invitational
39.
12
David McNealy
18:28.7
PR
MI
Bangor
Sep 15
Lakeview Invitational
40.
11
Chris Llamas
18:33.0
PR
MI
Hartford
Sep 26
Lawrence Invitational
41.
10
Jake Spitsbergen
18:33.2
PR
MI
Parchment
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
42.
12
Jared Balcom
18:35.6
PR
MI
Schoolcraft
Sep 22
Cougar Falcon Invite at the Eagle's Nest
10
Ben Olsen
18:35.6
MI
Coloma
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
44.
10
Julian Torres
18:36.4
MI
Lawton
Oct 27
MHSAA D4 Region 31 @ Gobles
45.
17
11
Doug Keto
18:36.6
MI
Comstock
Oct 20
Kalamazoo Christian Comet Invitational
46.
9
Elliott Hanke
18:39.0
MI
Bridgman
Oct 11
Rock 'n Run Invitational
47.
9
James Harrell
18:39.6
MI
Niles Brandywine
Sep 29
Berrien County Championships
48.
9
Freddie Burtchett
18:41.0
MI
Hartford
Sep 26
Lawrence Invitational
12
Garret Seals
18:41.0
PR
MI
Parchment
Sep 29
Otsego Bulldog Invitational
50.
10
Grant Parkins
18:44.5
MI
Berrien Springs
Sep 29
Berrien County Championships
51.
9
Karl Hanke
18:45.0
MI
Bridgman
Oct 11
Rock 'n Run Invitational
52.
9
Austin Ladd
18:49.7
PR
MI
Schoolcraft
Oct 6
Portage Invitational
53.
9
Austin Salome
18:51.0
MI
Comstock
Oct 6
Portage Invitational
54.
12
Alex Eger
18:51.3
MI
Buchanan
Oct 6
Portage Invitational
55.
10
Zach Schmidt
18:53.9
PR
MI
Niles Brandywine
Sep 29
Berrien County Championships
56.
9
Charles Goole
18:54.5
MI
Lawton
Oct 6
Portage Invitational
57.
11
Devin Johnson
18:54.8
PR
MI
Comstock
Oct 16
Wolverine Conference Championship Meet
58.
12
Anthony Rudloff
18:55.0
PR
MI
Constantine
Sep 22
Bangor Invitational
59.
10
Steven Henley
18:56.4
MI
Hopkins
Oct 18
O.K. Silver Conference Meet - Calvin
60.
11
Steven Rantz
18:57.2
PR
MI
Parchment
Oct 6
Portage Invitational
61.
12
Matt Ryan
19:00.5
PR
MI
Hartford
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
62.
9
Casey Klimkiewicz
19:02.0
PR
MI
Watervliet
Oct 6
Portage Invitational
63.
12
Tyler Troyer
19:06.0
PR
MI
Watervliet
Sep 22
Bangor Invitational
64.
11
Hunter Kline
19:09.8
MI
Constantine
Oct 6
Portage Invitational
65.
12
Caleb Foura
19:11.4
PR
MI
Constantine
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
66.
10
Tyler Villwock
19:17.7
PR
MI
Berrien Springs
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
67.
10
Ezra Amstutz
19:18.9
MI
Constantine
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
68.
10
Benny Loshbough
19:20.0
MI
Watervliet
Oct 3
SAC Jamboree #2
69.
10
Benjamin Lenning
19:23.6
MI
Schoolcraft
Sep 22
Cougar Falcon Invite at the Eagle's Nest
70.
11
Sean Rantz
19:24.0
PR
MI
Parchment
Sep 29
Otsego Bulldog Invitational
71.
12
Austin Ford
19:25.0
PR
MI
Bangor
Sep 29
Otsego Bulldog Invitational
72.
10
Skyler Traver
19:26.5
PR
MI
Hartford
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
73.
12
Benjamin Rudloff
19:27.0
MI
Constantine
Oct 16
KVA Conference Championship
74.
11
Sam Smit
19:29.3
PR
MI
Hopkins
Oct 18
O.K. Silver Conference Meet - Calvin
75.
11
Josh Musche
19:32.3
MI
Comstock
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
76.
12
Dylan Geisler
19:33.0
PR
MI
Constantine
Oct 30
St. Joe County
77.
12
Joshua Kelly
19:42.5
PR
MI
Bangor
Sep 15
Lakeview Invitational
78.
9
Brody Roland
19:45.0
MI
Watervliet
Oct 3
SAC Jamboree #2
79.
9
Davis DeVoe
19:45.1
MI
Schoolcraft
Sep 22
Cougar Falcon Invite at the Eagle's Nest
80.
9
Jacob Evans
19:45.8
MI
Schoolcraft
Sep 22
Cougar Falcon Invite at the Eagle's Nest
81.
11
Stephen Knapper
19:50.0
PR
MI
Berrien Springs
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
82.
10
Warren Krettek
19:50.4
MI
Bridgman
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
83.
12
Troy Burtchett
19:51.2
PR
MI
Watervliet
Sep 29
Berrien County Championships
84.
12
Andrew Chapa
19:53.0
PR
MI
Parchment
Oct 6
Portage Invitational
85.
11
Jacob Harvey
19:54.0
MI
Coloma
Oct 11
Rock 'n Run Invitational
86.
9
Justin Braeford
19:55.0
PR
MI
Schoolcraft
Oct 16
KVA Conference Championship
87.
12
Caleb Cole
19:56.4
PR
MI
Bangor
Oct 6
Portage Invitational
88.
10
Dakota Miller
19:57.6
MI
Hopkins
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
89.
12
Jake Adams
19:58.8
PR
MI
Watervliet
Oct 6
Portage Invitational
90.
12
William Ryan
20:01.0
PR
MI
Constantine
Oct 16
KVA Conference Championship
91.
9
Austin Ebrecht
20:10.1
MI
Coloma
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
92.
11
Evan Zacharski
20:14.3
PR
MI
Niles Brandywine
Sep 29
Berrien County Championships
93.
11
Robert Repke
20:15.0
MI
Galesburg-Augusta
Oct 16
KVA Conference Championship
94.
17
12
Dalton Kalas
20:16.0
MI
Lawton
Oct 3
SAC Jamboree #2
95.
12
Alex Stevens
20:18.0
PR
MI
Delton-Kellogg
Oct 16
KVA Conference Championship
96.
9
Blake Williams
20:21.3
PR
MI
Coloma
Oct 16
Wolverine Conference Championship Meet
97.
12
Pat Wheatley
20:23.5
PR
MI
Buchanan
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
98.
11
Dylan Kelley
20:24.5
MI
Delton-Kellogg
Oct 27
MHSAA D3 Region 21 @ Portage
99.
10
Chase Borkowski
20:24.9
PR
MI
Bridgman
Sep 15
New Prairie Invitational
12
Byeong Gug Kim
20:24.9
PR
MI
Bridgman
Sep 15
New Prairie Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.