in partnership with
Columbia Basin Big-9
3 Miles
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
12
Cole Christman
15:26.5
WA
Wenatchee
Oct 11
Richland Invitational
2.
12
Austen Lane
15:43.3
PR
WA
Wenatchee
Sep 20
Wenatchee XC Invitational
3.
12
Ben Mahony
15:50.7
PR
WA
Eisenhower
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
4.
11
Matt Olson
15:56.4
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
5.
11
Miguel Vargas
15:56.9
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
6.
12
Zach Justo
15:57.4
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
7.
18
12
Aleksandr Schwiesow
16:05.9
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
8.
12
Eric Ballard
16:06.6
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
9.
12
Setty Pryor
16:08.2
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
10.
12
Simon Verduzco
16:10.9
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
11.
12
Rudy Sanchez
16:12.5
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
12.
16
10
Ronan Price
16:17.3
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
13.
12
Calvin Smith
16:21.8
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
14.
12
Justin Pringle
16:22.4
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
15.
11
Colton Hoggarth
16:22.8
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
16.
12
Pascual (pepe) Cisn...
16:23.4
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
17.
12
Garrett Britt
16:32.1
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
18.
12
Adam Soelberg
16:40.3
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
19.
16
10
Griffey Sarmiento
16:41.7
WA
Sunnyside
Sep 20
Apple Ridge Invitational
20.
12
Jose Maciel
16:42.7
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
21.
11
Spencer Stewart
16:44.8
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
22.
11
Alex Ditto
16:46.8
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
23.
11
Daniel Izutsu
16:48.0
PR
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
24.
10
Moses Lurbur
16:55.8
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
25.
11
JJ Cordova
16:58.6
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
26.
12
Zachary Parsons
17:04.6
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
27.
11
Ethan Knutson
17:06.5
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
28.
12
J.D. Jamieson
17:08.5
PR
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
29.
10
Ulyses Ayala
17:09.0
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
30.
12
Drake Lewis
17:10.8
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
31.
10
Alexsair Farias
17:14.7
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
32.
11
Jacob Lynch
17:15.1
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
33.
12
Roberto Arteaga
17:22.4
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
34.
11
Carson Dillard
17:25.2
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
35.
12
Nick Moore
17:30.2
WA
Eastmont
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
36.
12
Cristian Castro
17:31.3
WA
A.C. Davis
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
37.
11
Oscar Rodriguez
17:31.6
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
38.
12
Grant Gilbert
17:33.6
WA
Eastmont
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
39.
12
Carson Jacobs-Forst...
17:37.4
WA
A.C. Davis
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
40.
12
Brian Merrill
17:45.0
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
41.
10
Skylar Dietrich
17:45.9
WA
Eastmont
Sep 20
Wenatchee XC Invitational
42.
11
Noah Kessler
17:46.1
PR
WA
A.C. Davis
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
43.
10
Drew Whited
17:46.3
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
44.
9
Alejandro Torres
17:49.1
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
45.
10
Henry Eaton
17:52.5
PR
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
46.
17
11
Trenton Springen
17:52.9
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
47.
11
Jorden Hunsaker
17:53.9
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
48.
10
Nathan Saiz
17:57.0
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
49.
11
Alex Gavin
18:02.3
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
50.
11
Garrett Barnes
18:02.7
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
51.
12
Joel Barger
18:04.8
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
52.
9
Antonio Hereditary
18:07.8
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
53.
11
Jesus Gutierrez
18:12.0
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
54.
12
Matthew Dray
18:13.1
PR
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
55.
9
Ryan Hunsaker
18:13.9
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
56.
17
12
Dominic Alaniz
18:19.6
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
57.
16
11
Jack Gavin
18:19.8
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
58.
11
Raul Abundiz
18:21.6
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
59.
12
Jacob Stucki
18:22.3
PR
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
60.
12
Alex Hardgrove
18:23.8
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
61.
12
Lucas Hakensen
18:25.7
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
62.
12
Graham Morgan
18:27.3
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
63.
9
Connor Hasse
18:31.6
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
64.
16
10
Joe Rodriguez III
18:32.9
WA
Sunnyside
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
65.
12
Ralph Holt
18:34.0
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
66.
12
Andrew Seims
18:34.2
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
67.
11
Kevin Diaz
18:35.9
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
68.
10
Josh Welty
18:38.3
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
69.
14
9
Arturo Palacios
18:41.7
WA
Sunnyside
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
70.
12
Jay Semmons
18:41.8
WA
Eastmont
Sep 20
Wenatchee XC Invitational
71.
11
Thomas Weldy
18:42.7
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
72.
12
Drew Gallardo
18:44.0
PR
WA
Sunnyside
Sep 20
Apple Ridge Invitational
73.
10
Abraham Horieh
18:44.3
WA
West Valley (Yakima)
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
74.
17
11
Anthony Castelleja
18:44.9
PR
WA
Sunnyside
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
75.
10
Isaiah Banken
18:47.0
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
76.
9
Michael Allen
18:49.5
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
77.
11
Tommy Marquis
18:50.5
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
78.
11
Luis Diaz
18:51.5
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
79.
10
Oscar Barragan
18:51.9
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
80.
11
Luis Cortez
18:53.1
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
81.
11
Anthony Trujillo
18:55.8
PR
WA
A.C. Davis
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
82.
11
Alejandro Campos
18:57.6
WA
Sunnyside
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
83.
12
Edgar Vela
18:59.2
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
84.
9
Rogelio Mares
19:00.2
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
85.
12
Eli Kahn
19:11.2
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
86.
11
Fernando Canet-Ramo...
19:18.4
PR
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
87.
12
Erick Villanueva
19:18.5
PR
WA
A.C. Davis
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
88.
18
12
Logan Roylance
19:19.1
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
89.
9
Jonas Hildebrand
19:20.1
PR
WA
Eisenhower
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
90.
12
Doran VanBemmel
19:21.9
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
91.
11
Orin Faubion
19:22.9
WA
West Valley (Yakima)
Oct 4
41st Annual Sunfair Invitational
92.
10
Charlie Rosales
19:24.2
PR
WA
Sunnyside
Sep 20
Apple Ridge Invitational
93.
12
Gerson Gonzalez
19:25.0
WA
A.C. Davis
Aug 30
Davis Time Trial 3miles
94.
9
Uriel Garcilazo
19:30.0
WA
A.C. Davis
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
95.
11
Silas Abbott
19:36.3
PR
WA
Wenatchee
Sep 20
Wenatchee XC Invitational
96.
11
Clayton Clark
19:39.6
PR
WA
Moses Lake
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
97.
11
Ian McCrum
19:40.0
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
98.
12
Tanner Rookard
19:41.3
PR
WA
Eastmont
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
99.
14
9
Issac Rodriguez
19:41.5
PR
WA
Sunnyside
Sep 20
Apple Ridge Invitational
100.
10
Austin Harris
19:43.1
PR
WA
Wenatchee
Oct 30
Big-9 4A District XC Meet
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.