| | Age | Grade | Athlete | Time | ST | Team | Date | Meet |
| 1. | 17 | 12 | Cory Puffett | 15:32.0 | MD | DeMatha Catholic | Nov 14
| Maryland and Washington DC, Private Schools C... |
| 2. | | 12 | David Wilson | 15:34.0PR | MD | Smithsburg | Oct 29
| Washington County Championships |
| 3. | | 12 | William Neal | 15:38.9PR | MD | Chesapeake-AA | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 4. | | 12 | Andrew Palmer | 15:40.0 | MD | Walt Whitman | Oct 3
| Great American XC Festival |
| 5. | | 12 | Luke Arbuckle | 15:46.0 | MD | Elkton | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 6. | | 12 | Kyle Graves | 15:48.0PR | MD | Our Lady Of Good Counsel | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| 7. | | 12 | Blake Stein | 15:53.0PR | MD | Pikesville | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 8. | | 12 | Daniel Colopietro | 15:57.0PR | MD | C. Milton Wright | Sep 8
| Fallston, Patterson Mill, Rising Sun |
| 9. | | 11 | Chris Miller | 15:59.0 | MD | Northwest | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| 10. | | 11 | Matt Jablonski | 16:01.7 | MD | Loyola Blakefield | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 11. | | 10 | Ben Pickett | 16:02.0PR | MD | John Carroll | Oct 20
| Loyola, Gilman, Curley, John Carroll |
| 12. | 17 | 12 | Luke Burke | 16:03.0PR | MD | C. Milton Wright | Sep 8
| Fallston, Patterson Mill, Rising Sun |
| | | 12 | Jimmy Miller | 16:03.0PR | MD | Urbana | Sep 12
| Brunswick Invitational |
| 14. | | 10 | William Conway | 16:03.2 | MD | Winston Churchill | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 15. | | 12 | Constantine Matsaki... | 16:04.0PR | MD | Mount Hebron | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 16. | | 12 | Tarek Elhage | 16:04.1PR | MD | Winston Churchill | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 17. | | 11 | Eric Schuler | 16:06.4PR | MD | Reservoir | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 18. | | 12 | Mason Rivera | 16:06.8PR | MD | Hereford | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 19. | | 12 | Nick Rowe | 16:08.0PR | MD | Calvert Hall College | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| 20. | 16 | 11 | Jackson Reams | 16:09.0 | MD | Sherwood | Oct 3
| Octoberfest Invitational |
| | | 10 | Dave Ozarowski | 16:09.0 | MD | Archbishop Curley | Oct 20
| Loyola, Gilman, Curley, John Carroll |
| | | 12 | Noah Hutton | 16:09.0PR | MD | North Harford | Oct 22
| UCBAC Chesapeake Divisional Championships |
| 23. | | 10 | Zachary Weinstein | 16:10.0 | MD | Winston Churchill | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 24. | | 11 | Shane O'Donnell | 16:10.6 | MD | Annapolis | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 25. | | 10 | Robby Creese | 16:13.0 | MD | Glenelg | Sep 26
| Prince George's County Invitational |
| | | 12 | Thomas Arias | 16:13.0PR | MD | Damascus | Sep 30
| Tidewater Fall Classic |
| 27. | | 12 | Shawn Greenspan | 16:13.1PR | MD | Severna Park | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 28. | | 11 | Tyler Muse | 16:14.0 | MD | Bel Air | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 29. | | 11 | Ben Pershall | 16:14.7PR | MD | Severna Park | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 30. | | 10 | Alex Willett | 16:14.9 | MD | Walter Johnson | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 31. | | 12 | Brendan Cooley | 16:15.9 | MD | Severna Park | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 32. | | 12 | Tyler Ostrowski | 16:16.0PR | MD | Chopticon | Nov 5
| Maryland 3A South Region Championships |
| 33. | | 10 | Nick Regan | 16:16.2 | MD | Walter Johnson | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 34. | | 11 | Alex Waldt | 16:17.0PR | MD | Archbishop Curley | Oct 6
| McDonogh, Park at Archbishop Curley |
| | | 12 | Nicolas Escobar | 16:17.0 | MD | Col. Zadok Magruder | Oct 24
| Montgomery County Championships |
| 36. | | 11 | Ishan Dey | 16:18.0PR | MD | Walter Johnson | Oct 24
| Montgomery County Championships |
| 37. | | 11 | Richard Pineda | 16:18.9PR | MD | South River | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 38. | | 12 | Jack Strabo | 16:19.0 | MD | Landon | Sep 30
| Tidewater Fall Classic |
| 39. | | 11 | Cody Vernon | 16:19.6 | MD | Old Mill Senior | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 40. | | 12 | Nick Hanifee | 16:20.0 | MD | Bohemia Manor | Oct 6
| Cecil County Cross Country Championships |
| 41. | | 11 | Sean O'Leary | 16:22.0 | MD | Walter Johnson | Oct 3
| Octoberfest Invitational |
| 42. | | 12 | Sean Hageman | 16:22.8PR | MD | Leonardtown | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 43. | | 12 | Josh Hengen | 16:24.0PR | MD | McDonogh | Oct 6
| McDonogh, Park at Archbishop Curley |
| | | 10 | Evan Laratta | 16:24.0 | MD | Quince Orchard | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| | | 12 | Matt Erford | 16:24.0PR | MD | Loyola Blakefield | Nov 5
| MIAA Championships |
| 46. | | 10 | Jack Reilly | 16:24.5 | MD | Our Lady Of Good Counsel | Sep 5
| Peter Geraghty Cross Country Invitational |
| 47. | | 12 | Jeff Carrion | 16:25.0PR | MD | Reservoir | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 48. | | 12 | Russell Buescher | 16:26.0PR | MD | Mount Hebron | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| | | 11 | Sam Martin | 16:26.0 | MD | Richard Montgomery | Oct 13
| Quince Orchard and Richard Montgomery at Gait... |
| 50. | | 12 | Brandt Silver-Korn | 16:27.0 | MD | Walt Whitman | Oct 3
| Great American XC Festival |
| 51. | | 10 | Luke Gilman | 16:29.2 | MD | Broadneck | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 52. | | 11 | Cecil Jonas | 16:29.3PR | MD | Damascus | Sep 5
| Interstate Classic |
| | | 11 | Ryan O'Connor | 16:29.3 | MD | Northern | Oct 29
| SMAC Championships |
| 54. | | 12 | Nick Cook | 16:29.6 | MD | Bel Air | Nov 5
| 2A East Regional Championships |
| 55. | | 10 | Braden Bruning | 16:29.7 | MD | Linganore | Sep 26
| 17th Carlisle High School Invitational |
| 56. | | 11 | William Fesperman | 16:30.0PR | MD | Towson | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| | | 11 | Cole Clifton | 16:30.0PR | MD | Bohemia Manor | Oct 6
| Cecil County Cross Country Championships |
| | | 11 | Anthony Valletta | 16:30.0PR | MD | Calvert Hall College | Nov 5
| MIAA Championships |
| | | 11 | Ian Tartar | 16:30.0PR | MD | Calvert Hall College | Nov 5
| MIAA Championships |
| 60. | | 11 | Eric Holmstead | 16:31.0 | MD | Poolesville Sr | Sep 12
| Brunswick Invitational |
| | | 11 | Conor Spaulding | 16:31.0 | MD | Quince Orchard | Oct 2
| Brooks Paul Short Run 2009 |
| 62. | 17 | 12 | Jeremy Palmer | 16:33.0PR | MD | C. Milton Wright | Sep 8
| Fallston, Patterson Mill, Rising Sun |
| 63. | | 10 | Conor Smith | 16:33.6PR | MD | Great Mills | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 64. | | 12 | Ryan Taylor | 16:34.5PR | MD | Westminster | Sep 5
| Interstate Classic |
| | | 12 | Matthew Rever | 16:34.5PR | MD | Dulaney | Nov 5
| 4A North Regionals |
| 66. | | 11 | Charles Bolinger | 16:36.0 | MD | Eleanor Roosevelt (MD) | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| | | 11 | Evan Moser | 16:36.0PR | MD | Boonsboro | Oct 29
| Washington County Championships |
| 68. | | 12 | Eric Wood | 16:37.0 | MD | Parkside | Sep 30
| Tidewater Fall Classic |
| 69. | | 11 | Ryan Ponse | 16:37.3 | MD | Leonardtown | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 70. | | 11 | Ian MacFawn | 16:39.0PR | MD | Allegany | Oct 15
| Allegany County Championships |
| | | 11 | Kikanae Punyua | 16:39.0PR | MD | Wilde Lake | Oct 22
| Glenelg, Wilde Lake, River Hill |
| 72. | | - | Nick Haifee | 16:39.9PR | MD | Bohemia Manor | Sep 8
| Bel Air, Bo Manor, North Harford |
| 73. | | 11 | Stephen Keith | 16:40.0 | MD | Walkersville | Sep 12
| Brunswick Invitational |
| | | 11 | Theo Dorsman | 16:40.0 | MD | Elkton | Oct 6
| Cecil County Cross Country Championships |
| | | 11 | Scott Heydrick | 16:40.0PR | MD | River Hill | Oct 12
| Scorpion Crawl |
| | | 10 | Evan Hardy | 16:40.0 | MD | Williamsport | Oct 29
| Washington County Championships |
| | | 11 | Scott Eliot | 16:40.0PR | MD | Arundel | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 78. | | 11 | Ryan Spangler | 16:40.6 | MD | Winters Mill | Sep 5
| Interstate Classic |
| 79. | | 11 | Collin Hickey | 16:41.0PR | MD | Patterson Mill | Sep 8
| Fallston, Patterson Mill, Rising Sun |
| | | 11 | Paul Yuan | 16:41.0PR | MD | Eleanor Roosevelt (MD) | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| 81. | | 11 | Tyler Blake | 16:41.2 | MD | Leonardtown | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 82. | | 11 | Nick Pezza | 16:41.8 | MD | Century | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 83. | | 12 | Jesse Gardner | 16:42.0PR | MD | Towson | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| | | 10 | Will Meadows | 16:42.0 | MD | Gilman | Nov 14
| Maryland and Washington DC, Private Schools C... |
| 85. | | 9 | Josh Ellis | 16:42.1 | MD | Walter Johnson | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 86. | | 11 | Tip Worab | 16:42.4 | MD | North Caroline | Nov 5
| 2A East Regional Championships |
| 87. | | 10 | Justin Ahalt | 16:43.0 | MD | Eleanor Roosevelt (MD) | Oct 10
| 17th Annual Glory Days Grill Invitational |
| | | 11 | John Lobo | 16:43.0PR | MD | Loyola Blakefield | Nov 5
| MIAA Championships |
| 89. | | 9 | Alex Love | 16:43.4 | MD | Chesapeake-AA | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 90. | | 11 | Peter R Offenbacher | 16:43.6PR | MD | Great Mills | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 91. | | 11 | Hayder Cherinet | 16:44.0PR | MD | Paint Branch | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| | | 12 | Nikolas Korbelak | 16:44.0PR | MD | Annapolis | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 93. | | 12 | Matt Pacheco | 16:44.6PR | MD | Atholton | Nov 5
| 2A South/3A East Regional Championships |
| 94. | | 11 | Joshua Allwardt | 16:45.0 | MD | Urbana | Sep 12
| Brunswick Invitational |
| | | 11 | Jeremy Skarda | 16:45.0PR | MD | Archbishop Curley | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| | | 12 | Ryan Cleaver | 16:45.0PR | MD | Broadneck | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 97. | | 11 | Alec Zajicek | 16:45.9PR | MD | Broadneck | Nov 5
| 4A East Regional Championships |
| 98. | | 12 | Matt Bennett | 16:46.2PR | MD | Reservoir | Oct 3
| Bobcat Invitational |
| 99. | | 10 | Luke Shannon | 16:46.3 | MD | Winston Churchill | Nov 28
| Nike Cross Southeast Regional - (NXN) |
| 100. | | 11 | Ben Bemis | 16:46.5 | MD | Hereford | Oct 3
| Bobcat Invitational |