Season:
2021 Outdoor
Outdoor
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1992
1990
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1976
1975
1974
1973
Indoor
2024
2017
2016
2015
2012
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Adam Ahlf
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
38' 5
Apr 30
South Sound Conference Championships
Discus - 1.6kg
99' 5
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Javelin - 800g
138' 10
Apr 16
Capital at Timberline
Roberto Andino
- 12th Grade
800 Meters
2:13.20
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
1600 Meters
4:52.26
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Troy Anthony
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
17' 8
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Discus - 1.6kg
49' 7
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Nathan Atkinson Jr
- 12th Grade
100 Meters
11.60
(1.8)
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
200 Meters
24.21
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
High Jump
6' 3
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Long Jump
19' 4.5
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Ryan Barnes
- 10th Grade
100 Meters
16.85
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Elliott Boggs
- 9th Grade
100 Meters
12.67
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
26.51
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
800 Meters
2:26.87
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Long Jump
12' 10
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Jackson Brown
- 10th Grade
100 Meters
11.43
(1.8)
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
20' 2.5
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Triple Jump
42' 11
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Erik Cabrera
- 10th Grade
100 Meters
12.51
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
200 Meters
26.01
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Colby Callahan
- 11th Grade
100 Meters
12.79
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
26.83
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Joziah Campbell
- 9th Grade
100 Meters
12.66
(3.7)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
26.02
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Long Jump
13' 4
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Ryan Damitio
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
32' 2.5
Apr 16
Capital at Timberline
Javelin - 800g
102' 10
Apr 23
Yelm at Timberline
Nhino Denis
- 12th Grade
100 Meters
12.22
(1.9)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
25.07
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Long Jump
20' 6
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Triple Jump
43' 9
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Emmit Douglas
- 11th Grade
400 Meters
1:27.97
Apr 30
South Sound Conference Championships
Shot Put - 12lb
17' 7
Apr 23
Yelm at Timberline
Darrell Gipson
- 9th Grade
100 Meters
12.14
PR
Apr 16
Capital at Timberline
200 Meters
25.93
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Zachary Gonzalez
- 11th Grade
100 Meters
12.76
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
26.57
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Miles Gurske
- 10th Grade
100 Meters
11.57
(1.8)
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
20' 6
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Triple Jump
40' 1
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Ethan Hong
- 10th Grade
200 Meters
24.97
Apr 16
Capital at Timberline
400 Meters
54.10
Apr 30
South Sound Conference Championships
High Jump
5' 6
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Long Jump
14' 9.5
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Colby Hulse
- 12th Grade
1600 Meters
5:14.85
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
3200 Meters
11:14.94
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
13' 11
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Tarelle Hunter
- 9th Grade
100 Meters
11.68
(.5)
Apr 30
South Sound Conference Championships
200 Meters
23.83
(2.2)
Apr 30
South Sound Conference Championships
Justin Keyes
- 12th Grade
110m Hurdles - 39"
19.17
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
High Jump
6' 0
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
19' 9
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Triple Jump
39' 9
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Preston Kramer
- 9th Grade
200 Meters
30.66
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Ryan Lambert
- 10th Grade
1600 Meters
4:51.70
Apr 16
Capital at Timberline
3200 Meters
10:59.70
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Jacob Linggi
- 10th Grade
800 Meters
2:10.88
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Long Jump
16' 4
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Antony Mondesir
- 10th Grade
100 Meters
11.64
(.5)
Apr 30
South Sound Conference Championships
200 Meters
23.53
(2.6)
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
18' 8
Apr 23
Yelm at Timberline
Triple Jump
33' 9
Apr 16
Capital at Timberline
Caleb Morris
- 12th Grade
110m Hurdles - 39"
15.81
(2.1)
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
300m Hurdles - 36"
44.77
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
High Jump
6' 0
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Tobe Odum
- 12th Grade
100 Meters
12.54
(1.9)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
25.68
(2.1)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
400 Meters
59.37
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
300m Hurdles - 36"
47.09
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Kareem Ogarro
- 11th Grade
100 Meters
12.99
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
200 Meters
28.26
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Gage Pedro
- 9th Grade
100 Meters
11.93
(3.7)
Apr 23
Yelm at Timberline
Shot Put - 12lb
41' 7.5
Apr 30
South Sound Conference Championships
Hammer - 12lb
110' 1
Jun 4
Washington State HS State Hammer Championship 2021
Vincent Sabado
- 11th Grade
100 Meters
11.45
(1.8)
Apr 30
South Sound Conference Championships
200 Meters
23.43
(2.2)
Apr 30
South Sound Conference Championships
Peyton Willard
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
18.31
(2.1)
Apr 30
South Sound Conference Championships
High Jump
5' 4
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Long Jump
17' 1.5
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Womens
Olivia Andino
- 11th Grade
800 Meters
3:37.89
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Shot Put - 4kg
14' 6
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Discus - 1kg
51' 8
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Adyson Belmont
- 11th Grade
100 Meters
15.62
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Kiara Coleman
- 9th Grade
100 Meters
16.87
(2.5)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
200 Meters
37.41
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Ruby Danielson
- 10th Grade
800 Meters
2:50.21
Apr 30
South Sound Conference Championships
1600 Meters
6:15.88
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Madison Edwards
- 12th Grade
800 Meters
2:50.87
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
1600 Meters
6:15.52
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
3200 Meters
13:39.42
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Magnolia Gamble
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
28' 5.5
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Discus - 1kg
65' 8
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Grace Gorman
- 12th Grade
Discus - 1kg
63' 8
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Javelin - 600g
85' 5
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Danielle Hunter
- 12th Grade
100 Meters
12.03
(1.1)
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
200 Meters
24.46
(1.8)
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
400 Meters
1:07.97
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Azaria Landry
- 10th Grade
100 Meters
13.80
Mar 26
River Ridge @ Timberline
200 Meters
28.69
Apr 16
Capital at Timberline
Long Jump
16' 1.5
Apr 16
Capital at Timberline
Abigail LeDoux
- 9th Grade
High Jump
4' 4
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Triple Jump
29' 9
Apr 23
Yelm at Timberline
Rory Line
- 9th Grade
200 Meters
34.61
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
1600 Meters
7:34.09
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Long Jump
10' 4.5
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Kara Mattingly
- 9th Grade
400 Meters
1:08.48
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Lillian Olson
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
16' 6
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Discus - 1kg
74' 3
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Navaeh Patterson
- 9th Grade
100 Meters
14.47
(2.0)
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
200 Meters
33.94
PR
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Abigail Pedro
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
38' 0.5
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Hammer - 4kg
105' 4
Jun 27
2021 Seattle Spring Hammer Series #7
Lorrin Pierce
- 9th Grade
Discus - 1kg
32' 2
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Shamaria Ragins-Turner
- 9th Grade
100 Meters
15.40
Apr 16
Capital at Timberline
200 Meters
35.82
Mar 26
River Ridge @ Timberline
400 Meters
1:17.88
Apr 23
Yelm at Timberline
Zoe Reynolds
- 9th Grade
100 Meters
14.57
(1.0)
Apr 23
Yelm at Timberline
400 Meters
1:19.31
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Destinee Robertson
- 11th Grade
100 Meters
12.71
(1.1)
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
17' 1.5
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Trinitee Robertson
- 10th Grade
Discus - 1kg
79' 9
Apr 23
Yelm at Timberline
Avery Steele
- 11th Grade
100 Meters
16.45
PR
Apr 16
Capital at Timberline
200 Meters
34.85
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
400 Meters
1:22.47
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Zianely Tinoco
- 11th Grade
400 Meters
1:29.91
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
800 Meters
3:13.60
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Elizabeth Vandeventer
- 12th Grade
100 Meters
14.28
(2.5)
PR
Apr 23
Yelm at Timberline
Javelin - 600g
82' 9
PR
Apr 30
South Sound Conference Championships
Long Jump
10' 9
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Ella Welling
- 10th Grade
100 Meters
14.65
PR
Apr 16
Capital at Timberline
Javelin - 600g
62' 4
PR
Apr 16
Capital at Timberline
High Jump
4' 0
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Long Jump
11' 3
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Grace Welling
- 10th Grade
100 Meters
15.10
PR
Apr 16
Capital at Timberline
200 Meters
32.85
Apr 12
North Thurston vs Timberline
Javelin - 600g
54' 7
PR
Mar 26
River Ridge @ Timberline
Blue text indicates a mark from the current week.