Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Indoor
2024
2023
2022
2021
2018
2017
2016
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Angel Alba
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
31' 9
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Oscar Alba
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
29' 3
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Oscar Aldana
- 10th Grade
800 Meters
2:39.93
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
3200 Meters
12:41.13
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Giovani Alvarado
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
19.47
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
300m Hurdles - 36"
51.85
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Pole Vault
8' 0
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Jaime Alvarez
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
18.53
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
300m Hurdles - 36"
48.01
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
400m Hurdles - 30"
1:08.06
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Taye Baker
- 10th Grade
100 Meters
12.02
PR
Apr 17
Bennington
200 Meters
25.08
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Nathan Bouvilom
- 12th Grade
100 Meters
12.38
Mar 27
Omaha Skutt Quad
200 Meters
25.30
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Pole Vault
10' 8
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Colten Burns
- 10th Grade
400 Meters
57.46
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Natanael Carreto
- 9th Grade
800 Meters
2:26.07
PR
Apr 13
Sioux City Relays
1600 Meters
5:41.17
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Javier Delgadillo
- 11th Grade
400 Meters
54.66
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
110m Hurdles - 39"
18.69
(-3.2)
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
300m Hurdles - 36"
43.89
Apr 17
Bennington
400m Hurdles - 30"
1:00.37
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
James Diew
- 9th Grade
Discus - 1.6kg
82' 1
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
David Dunnick
- 9th Grade
100 Meters
15.29
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Akio Engel
- 9th Grade
1600 Meters
6:54.78
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Cooper Ferris
- 10th Grade
Discus - 1.6kg
104' 8
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Ariel Garcia
- 11th Grade
800 Meters
2:45.77
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
1600 Meters
6:10.08
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Diego Guardado
- 10th Grade
100 Meters
16.19
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Adam Hamilton
- 12th Grade
200 Meters
25.61
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Long Jump
17' 9
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Triple Jump
36' 9
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Ulices Hernandez
- 12th Grade
800 Meters
3:01.06
Apr 23
Dakota Valley Invite
1600 Meters
6:31.63
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Vairo Hernandez
- 9th Grade
400 Meters
1:02.28
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
800 Meters
2:38.19
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Ryan Lee
- 11th Grade
Discus - 1.6kg
94' 4
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Sebastian Limon
- 11th Grade
Pole Vault
8' 6
Apr 30
River City Championships
Tristan Lounsbury
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
16.30
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
300m Hurdles - 36"
44.92
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
400m Hurdles - 30"
1:03.35
PR
Apr 13
Sioux City Relays
High Jump
5' 10
PR
Apr 17
Bennington
Leandro Magana
- 10th Grade
800 Meters
2:16.05
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Leandro Magana
- 11th Grade
800 Meters - Relay Split
2:13.4h
PR
Apr 30
River City Championships
1600 Meters
5:04.50
PR
Apr 30
River City Championships
Leandro Magana
- 10th Grade
1600 Meters
5:08.91
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Leandro Magana
- 11th Grade
3200 Meters
10:56.92
PR
Apr 17
Bennington
Luke Mcginty
- 10th Grade
400 Meters
53.80
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
800 Meters
2:14.39
PR
Apr 30
River City Championships
800 Meters - Relay Split
2:22.5h
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Ty Mcintyre
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
36' 5
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Kayden Melchor
- 11th Grade
100 Meters
12.23
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Long Jump
18' 10.5
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Triple Jump
35' 2
PR
Apr 17
Bennington
Jonathan Morales
- 10th Grade
400 Meters
59.27
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Pole Vault
6' 9
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Long Jump
16' 4.5
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Ivan Morelos
- 12th Grade
800 Meters
2:09.48
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
800 Meters - Relay Split
2:13.5h
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
1600 Meters
4:42.24
PR
Apr 13
Sioux City Relays
3200 Meters
10:16.21
PR
May 16
2024 NSAA Class B State Championships
Moses Moreno
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
33' 4.5
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Jared Munoz
- 11th Grade
Pole Vault
10' 2
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Michael Munzambi
- 9th Grade
200 Meters
29.70
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
400 Meters
1:14.10
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Connor Nelson
- 10th Grade
200 Meters
30.52
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Melusi Ngeleka
- 11th Grade
800 Meters
2:13.93
Apr 17
Bennington
800 Meters - Relay Split
2:07.1h
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
1600 Meters
5:00.23
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
3200 Meters
10:55.87
PR
Apr 13
Sioux City Relays
Ikaika Nowell
- 12th Grade
Discus - 1.6kg
74' 10
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Luciano Olague
- 9th Grade
1600 Meters
6:46.49
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Misael Orozco
- 9th Grade
800 Meters
2:24.57
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
800 Meters - Relay Split
2:23.5h
PR
Apr 30
River City Championships
1600 Meters
5:38.02
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Andrew Ortiz
- 12th Grade
100 Meters
11.82
PR
Apr 30
River City Championships
200 Meters
24.90
PR
Apr 17
Bennington
Kayden Ortiz
- 10th Grade
100 Meters
12.00
PR
Apr 30
River City Championships
200 Meters
26.01
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Julian Perez
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
44' 4.25
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Discus - 1.6kg
102' 7
PR
Apr 30
River City Championships
James Pontis
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
41' 8
PR
Apr 17
Bennington
Ian Ramirez
- 9th Grade
Discus - 1.6kg
99' 2
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Luciano Ramirez
- 12th Grade
400 Meters
54.21
PR
Apr 13
Sioux City Relays
Draco Rivera-Sahagun
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
29' 10
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Nathan Robles
- 10th Grade
800 Meters
2:14.15
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
800 Meters - Relay Split
2:14.8h
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
1600 Meters
5:25.65
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Josue Rodriguez
- 9th Grade
200 Meters
26.59
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Andres Rosas
- 10th Grade
200 Meters
27.85
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Avan Salas
- 11th Grade
100 Meters
11.54
Apr 17
Bennington
200 Meters
22.96
Apr 17
Bennington
Long Jump
18' 5.5
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Angel Sandoval
- 9th Grade
800 Meters
2:36.84
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
800 Meters - Relay Split
2:30.6h
PR
Apr 30
River City Championships
1600 Meters
6:16.43
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Shawn Sandusky
- 10th Grade
800 Meters
3:21.49
Apr 23
Dakota Valley Invite
1600 Meters
7:13.93
Apr 23
Dakota Valley Invite
Brodee Sims
- 12th Grade
High Jump
5' 2
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Long Jump
17' 8.75
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Jagger Sims
- 10th Grade
Discus - 1.6kg
111' 3
PR
Apr 17
Bennington
Grady Wendte
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
36' 6
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Nabil Yussuf
- 9th Grade
800 Meters
2:25.89
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
110m Hurdles - 39"
18.60
PR
Apr 17
Bennington
300m Hurdles - 36"
48.08
PR
Apr 17
Bennington
400m Hurdles - 30"
1:10.36
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Womens
Abigail Andersen
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
22' 2
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Madelynn Bohnet
- 10th Grade
Pole Vault
9' 2
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Marta Delaluz-Enriquez
- 10th Grade
400 Meters
1:18.19
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Yakelin Diaz Martinez
- 12th Grade
100 Meters
17.59
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
200 Meters
38.63
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Bailee Durant
- 10th Grade
100 Meters
13.40
Apr 30
River City Championships
Long Jump
16' 5.5
PR
Apr 30
River City Championships
Hayven Flaugh
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
20' 11
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Angela Garcia Ramirez
- 10th Grade
100 Meters
15.01
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
200 Meters
32.36
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Paarrun Gatdet
- 9th Grade
200 Meters
36.17
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Zulema Godinez - Ponce
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
36' 9.5
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Discus - 1kg
110' 5
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Alianna Groves
- 12th Grade
Shot Put - 4kg
23' 6.5
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Discus - 1kg
110' 4
PR
Apr 30
River City Championships
Brooklyn Heineman
- 12th Grade
400 Meters
1:05.63
PR
Apr 30
River City Championships
800 Meters
2:41.14
Apr 13
Sioux City Relays
800 Meters - Relay Split
2:32.1h
PR
Apr 30
River City Championships
1500 Meters
5:43.37
PR
Apr 13
Sioux City Relays
1600 Meters
5:45.08
Apr 30
River City Championships
Valeria Hermosillo
- 10th Grade
100 Meters
15.11
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
200 Meters
32.09
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Long Jump
14' 3
PR
Apr 17
Bennington
Karina Herrera
- 9th Grade
800 Meters
3:03.56
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
800 Meters - Relay Split
3:11.8h
PR
Apr 30
River City Championships
1500 Meters
6:42.61
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
1600 Meters
7:03.85
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Nora Hirsch
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
23' 0
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Kilana Houghton
- 11th Grade
800 Meters
3:04.35
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
1600 Meters
6:54.04
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Ngan Le
- 10th Grade
800 Meters
3:25.86
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
1500 Meters
7:30.36
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
1600 Meters
7:43.65
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Flor Magana
- 10th Grade
400 Meters
1:19.92
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Melanie Magana
- 10th Grade
800 Meters
2:56.00
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
800 Meters - Relay Split
2:53.3h
PR
Apr 30
River City Championships
1600 Meters
6:16.96
PR
Apr 30
River City Championships
3200 Meters
13:54.02
PR
Apr 17
Bennington
Flor Magaña
- 10th Grade
100 Meters
16.32
(-1.8)
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Karen Magaña
- 10th Grade
100 Meters
13.83
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
100m Hurdles - 33"
17.26
PR
Apr 30
River City Championships
300m Hurdles - 30"
56.11
PR
Apr 17
Bennington
400m Hurdles - 30"
1:22.60
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Laela Montes
- 10th Grade
Discus - 1kg
82' 9
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Bella Moret
- 11th Grade
Long Jump
14' 2.25
PR
Apr 30
River City Championships
Izabella Moret
- 11th Grade
400 Meters
1:06.52
Apr 17
Bennington
Long Jump
14' 8
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Kalianne Norton
- 9th Grade
100m Hurdles - 33"
20.77
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
300m Hurdles - 30"
1:05.29
PR
Apr 30
River City Championships
Jasmine Orellana
- 9th Grade
Discus - 1kg
47' 1
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Sky Palmer
- 10th Grade
200 Meters
31.67
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Long Jump
14' 5.5
Apr 17
Bennington
Triple Jump
28' 7.5
PR
Apr 17
Bennington
Emily Penne
- 12th Grade
100 Meters
12.56
Apr 30
River City Championships
200 Meters
26.54
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Abigail Perez
- 10th Grade
100 Meters
15.22
(-1.8)
PR
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
200 Meters
30.72
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
400 Meters
1:11.97
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Bryleigh Robinette
- 10th Grade
High Jump
4' 10
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Zaira Sahagun
- 10th Grade
800 Meters
3:04.67
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
1500 Meters
6:42.53
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
Jacqueline Salgado
- 11th Grade
800 Meters
2:46.37
Apr 30
River City Championships
800 Meters - Relay Split
2:41.1h
PR
Apr 30
River City Championships
1500 Meters
6:04.90
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
1600 Meters
6:18.70
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
3000 Meters
13:15.91
PR
Apr 13
Sioux City Relays
3200 Meters
13:18.29
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Caitlyn Sohm
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
31' 6.5
PR
Mar 27
Omaha Skutt Quad
Izabella Tranmer
- 11th Grade
100 Meters
13.66
Mar 27
Omaha Skutt Quad
400 Meters
1:06.89
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
Izzie Tranmer
- 11th Grade
100 Meters
13.28
PR
Apr 17
Bennington
200 Meters
27.33
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
400 Meters
1:05.82
PR
Apr 30
River City Championships
Lorena Valdivia
- 12th Grade
800 Meters
2:32.57
PR
Apr 30
River City Championships
1600 Meters
5:41.73
PR
Apr 17
Bennington
3200 Meters
12:18.71
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Lorena Valdivia-Martinez
- 12th Grade
800 Meters
2:36.03
PR
Apr 8
Sioux City Heelan
1500 Meters
5:24.01
PR
Apr 13
Sioux City Relays
1600 Meters
5:26.73
PR
May 16
2024 NSAA Class B State Championships
3000 Meters
11:34.37
PR
Apr 13
Sioux City Relays
3200 Meters
11:40.21
PR
May 16
2024 NSAA Class B State Championships
Khyah Vaughn
- 11th Grade
100 Meters
12.84
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
200 Meters
27.31
Apr 17
Bennington
Pole Vault
7' 0
Apr 30
River City Championships
Morgan Warner
- 11th Grade
High Jump
4' 4
Apr 30
River City Championships
Somarah Watts
- 9th Grade
400 Meters
1:07.47
PR
May 7
2024 NSAA B-4 Districts
Pole Vault
5' 0
PR
Apr 30
River City Championships
Keyana Weaver
- 10th Grade
100 Meters
13.88
PR
Apr 23
Dakota Valley Invite
High Jump
4' 10
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Triple Jump
31' 2
Apr 4
Vermillion Booster Club Meet
Blue text indicates a mark from the current week.