Season:
2005 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1977
1960
1954
Indoor
2016
2010
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Chris Anderson
- 10th Grade
400 Meters
59.62
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
800 Meters
2:08.72
May 11
Sky-Em District Championships
1500 Meters
4:35.05
May 14
Sky-Em District Championships
3000 Meters
10:49.1h
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Eric Anderson
- 10th Grade
200 Meters
29.24c
Apr 14
vs Elmira
400 Meters
57.36
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
800 Meters
2:22.4h
Apr 14
vs Elmira
Jeremy Anderson
- 12th Grade
100 Meters
12.56
PR
May 11
Sky-Em District Championships
200 Meters
25.68
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Cody Birdwell
- 9th Grade
100 Meters
13.14c
Apr 14
vs Elmira
200 Meters
29.12
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Discus - 1.6kg
93' 11
PR
Apr 14
vs Elmira
Brant Campbell
- 9th Grade
1500 Meters
5:56.37
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Long Jump
13' 6
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Jeremy Cantu
- 10th Grade
100 Meters
12.16
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
200 Meters
23.44
PR
May 14
Sky-Em District Championships
400 Meters
53.40
PR
May 14
Sky-Em District Championships
Long Jump
18' 2
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Chris Carlsen
- 9th Grade
Discus - 1.6kg
96' 8
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Javelin - 800g
115' 5
PR
Apr 14
vs Elmira
Taylor Cook
- 10th Grade
1500 Meters
5:20.02
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Tony Discerni
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
36' 4.5
May 14
Sky-Em District Championships
Discus - 1.6kg
114' 0
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Long Jump
17' 0
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Triple Jump
38' 1
PR
May 14
Sky-Em District Championships
Daniel Elias
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
34' 10
PR
Apr 14
vs Elmira
Discus - 1.6kg
102' 6
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Joe Emery
- 11th Grade
800 Meters
2:30.40
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
1500 Meters
5:19.05
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
3000 Meters
11:53.34
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Tyler Ford
- 11th Grade
400 Meters
55.27
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
Javelin - 800g
163' 8
May 6
Wally Ciochetti Invitational
Long Jump
19' 4.5
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Raley Foster
- 10th Grade
100 Meters
12.20
PR
May 11
Sky-Em District Championships
200 Meters
25.23
PR
Apr 16
Crater Classic
High Jump
5' 0
PR
Apr 9
Elmira Relays
Long Jump
19' 3
PR
May 11
Sky-Em District Championships
Robert Foster
- 9th Grade
110m Hurdles - 39"
19.82
May 6
Wally Ciochetti Invitational
300m Hurdles - 36"
48.42
May 6
Wally Ciochetti Invitational
Long Jump
16' 7.5
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Brian Fox
- 11th Grade
800 Meters
2:42.57
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
1500 Meters
5:34.19
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
3000 Meters
12:36.90
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Cody Furrer
- 11th Grade
100 Meters
11.67
PR
May 14
Sky-Em District Championships
200 Meters
24.42
PR
May 11
Sky-Em District Championships
Corey Hampton
- 9th Grade
100 Meters
14.44c
PR
Apr 14
vs Elmira
Shot Put - 12lb
24' 3
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Long Jump
13' 0
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Martin Hemsoth
- 9th Grade
100 Meters
12.90
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
200 Meters
26.47
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
400 Meters
59.74c
Apr 14
vs Elmira
Seth Howe
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
34' 7
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Discus - 1.6kg
81' 0
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Korey Humberston
- 10th Grade
800 Meters
2:26.3h
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
1500 Meters
4:32.09
May 14
Sky-Em District Championships
3000 Meters
10:12.84
May 11
Sky-Em District Championships
Trey Jackson
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
29' 3
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Discus - 1.6kg
75' 1
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Clint Kaleese
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
38' 0.25
PR
Apr 14
vs Elmira
Discus - 1.6kg
137' 0
PR
Apr 16
Crater Classic
Steve Martin
- 9th Grade
800 Meters
2:21.69
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
1500 Meters
5:05.97
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
3000 Meters
11:09.3h
PR
Apr 14
vs Elmira
Brian McClellan
- 11th Grade
1500 Meters
5:40.3h
PR
Apr 14
vs Elmira
3000 Meters
12:44.55
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Chuck McLeod
- 10th Grade
400 Meters
59.81
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
800 Meters
2:08.08
May 6
Wally Ciochetti Invitational
1500 Meters
4:51.05
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
3000 Meters
10:55.9h
PR
Apr 14
vs Elmira
Shea McSheery
- 11th Grade
1500 Meters
5:54.4h
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
3000 Meters
12:59.60
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Tim Minks
- 12th Grade
100 Meters
12.53
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
110m Hurdles - 39"
17.23
PR
May 14
Sky-Em District Championships
300m Hurdles - 36"
43.07
PR
May 14
Sky-Em District Championships
Javelin - 800g
137' 1
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
Long Jump
15' 11.5
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Adam Mullins
- 10th Grade
Pole Vault
10' 4
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Long Jump
16' 3
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Triple Jump
34' 5
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Wyatt Naegle
- 12th Grade
110m Hurdles - 39"
15.66
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
High Jump
6' 2
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Long Jump
22' 3
PR
May 21
OSAA 3A State Championships Day 2
Triple Jump
40' 0
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Maccole Nelson
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
41' 8.75
PR
May 14
Sky-Em District Championships
Discus - 1.6kg
122' 1
PR
May 11
Sky-Em District Championships
Jordan Praegitzer
- 9th Grade
Discus - 1.6kg
67' 3
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Javelin - 800g
102' 1
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Pole Vault
7' 6
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Byron Putman
- 12th Grade
Javelin - 800g
118' 2
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Nathaniel Robinson
- 12th Grade
1500 Meters
5:33.1h
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
3000 Meters
12:41.5h
PR
Apr 14
vs Elmira
Javelin - 800g
86' 0
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Errol Rochambeau
- 12th Grade
3000 Meters
13:04.00
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Ken Scoggin
- 11th Grade
200 Meters
25.88
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
400 Meters
54.66
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
800 Meters
2:01.1h
Apr 14
vs Elmira
1500 Meters
4:06.21
PR
May 14
Sky-Em District Championships
3000 Meters
9:11.35
May 11
Sky-Em District Championships
Bryant Sentman
- 10th Grade
Javelin - 800g
151' 3
May 14
Sky-Em District Championships
High Jump
6' 0
Apr 16
Crater Classic
Long Jump
16' 9
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Triple Jump
39' 1
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Justin Spahn
- 10th Grade
800 Meters
2:46.27
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
1500 Meters
5:23.2h
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
3000 Meters
12:02.29
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Mykel Sutherland
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
35' 1
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1.6kg
81' 4
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Blake Thompson
- 10th Grade
Discus - 1.6kg
81' 4
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 800g
122' 6
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Triple Jump
32' 6
PR
Apr 14
vs Elmira
Troy Tocher
- 12th Grade
100 Meters
11.68
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
200 Meters
23.40
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
400 Meters
51.67
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
300m Hurdles - 36"
39.91
PR
May 21
OSAA 3A State Championships Day 2
Javelin - 800g
150' 8
PR
Apr 9
Elmira Relays
Jaime Urenda
- 11th Grade
400 Meters
1:04.52
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
800 Meters
2:24.11
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
1500 Meters
5:00.76
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
3000 Meters
10:38.79
PR
May 11
Sky-Em District Championships
Bryce Wilson
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
29' 6
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1.6kg
73' 9
Apr 14
vs Elmira
Alan Yorek
- 9th Grade
800 Meters
2:27.72
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
1500 Meters
5:26.6h
PR
Apr 14
vs Elmira
3000 Meters
12:15.39
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 800g
93' 0
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Womens
Ashley Adams
- 12th Grade
100m Hurdles - 33"
16.75
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
High Jump
5' 0
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Ashley Armstrong
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
30' 10.5
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1kg
63' 6
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 600g
91' 4
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Barb Ayers
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
18.47
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Shot Put - 4kg
27' 0
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Discus - 1kg
59' 8
PR
Apr 14
vs Elmira
Bria Bjornn
- 10th Grade
100 Meters
14.79
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 600g
89' 1
PR
Apr 9
Elmira Relays
Pole Vault
6' 1
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Kallie Black
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
31' 11
May 3
Sky-Em JV District Meet
Discus - 1kg
75' 6
Apr 9
Elmira Relays
Javelin - 600g
64' 5
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Mia Burger
- 12th Grade
800 Meters
2:57.87
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
1500 Meters
5:49.00
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
3000 Meters
15:27.9h
PR
Apr 14
vs Elmira
Nicole Chappelle
- 10th Grade
400 Meters
1:15.60
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
800 Meters
2:51.15
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
1500 Meters
5:27.08
May 14
Sky-Em District Championships
3000 Meters
12:18.72
May 11
Sky-Em District Championships
300m Hurdles - 30"
57.93
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Pole Vault
6' 6
PR
Apr 9
Elmira Relays
Sam Clough
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
29' 0.5
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1kg
60' 7
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Javelin - 600g
65' 4
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Samantha Clough
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
27' 5.75
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
Discus - 1kg
65' 0
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Javelin - 600g
51' 2
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Melissa Gambino
- 11th Grade
Long Jump
12' 2
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Triple Jump
29' 2
May 14
Sky-Em District Championships
Sasha Hakanson
- 9th Grade
1500 Meters
6:41.06
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
3000 Meters
13:45.35
PR
Apr 27
La Pine/Elmira/Cottage Grove Quadrangular
Whitney Harris
- 12th Grade
100 Meters
13.78
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Javelin - 600g
149' 4
PR
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Lindsey Herron
- 12th Grade
1500 Meters
5:50.00
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
3000 Meters
12:56.82
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Kristi Jones
- 9th Grade
100 Meters
14.92
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
200 Meters
32.14c
PR
Apr 14
vs Elmira
Long Jump
11' 10
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Kari Ledford
- 9th Grade
100m Hurdles - 33"
19.64c
PR
Apr 14
vs Elmira
300m Hurdles - 30"
59.07
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 600g
69' 0
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Pole Vault
6' 0
PR
Apr 14
vs Elmira
Natalie Manning
- 9th Grade
400 Meters
1:08.33
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
800 Meters
2:29.89
PR
May 14
Sky-Em District Championships
1500 Meters
5:28.05
PR
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
3000 Meters
11:56.6h
PR
Apr 14
vs Elmira
Rebecca Meyers
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
17' 9
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1kg
43' 11
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Javelin - 600g
40' 2
PR
Apr 14
vs Elmira
Lindsay Nyleen
- 11th Grade
100 Meters
13.44
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
200 Meters
28.66
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Heather Quackenbush
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
24' 10
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Discus - 1kg
69' 7
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Javelin - 600g
53' 3
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Megan Sayer
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
27' 11
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1kg
69' 9
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Kirsten Snyder
- 12th Grade
100 Meters
14.34
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
200 Meters
29.80
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
400 Meters
1:14.78
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 600g
104' 10
PR
Apr 14
vs Elmira
Taylor Treadwell
- 9th Grade
100 Meters
13.60
May 11
Sky-Em District Championships
200 Meters
28.70
May 11
Sky-Em District Championships
400 Meters
1:10.27
Apr 1
Cottage Grove vs. Marist
Long Jump
13' 10
PR
Mar 17
C. Grove/N.Bend/M. Point/Siuslaw
Blair Wilkinson
- 9th Grade
200 Meters
30.03
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
400 Meters
1:06.92
PR
Apr 16
Crater Classic
Discus - 1kg
84' 2
May 14
Sky-Em District Championships
Javelin - 600g
105' 11
May 6
Wally Ciochetti Invitational
Breanne Willis
- 10th Grade
100 Meters
13.06
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
200 Meters
28.60
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Tiffany Willis
- 12th Grade
Shot Put - 4kg
33' 3.5
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Discus - 1kg
81' 5
PR
Apr 7
PHill/JCity/LaPine/CGrove Quadrangular
Javelin - 600g
76' 3
PR
Apr 21
Pleasant Hill/Elmira/Cottage Grove
Blue text indicates a mark from the current week.