Season:
2007 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1999
1998
1997
1995
1994
1993
1991
1990
1989
1987
1983
1982
1981
1977
1973
1972
1971
1969
1965
1960
1927
Indoor
2024
2019
2016
2013
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Weston Anderson
- 9th Grade
100 Meters
14.94c
May 1
Baker Invite
Shot Put - 12lb
36' 2.5
May 5
Heinz Invitational
Discus - 1.6kg
77' 3
May 1
Baker Invite
Javelin - 800g
80' 5
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
Vernon Brose
- 12th Grade
Pole Vault
12' 0
Apr 6
Carnival of Speed
Michael Dennis
- 11th Grade
400 Meters - Relay Split
1:00.3h
PR
Apr 13
Baker Invitational
800 Meters
2:14.28
Mar 22
Bucks Track Classic
1500 Meters
4:30.72
May 12
GOL District Championship Finals
3000 Meters
9:45.18
PR
May 5
Heinz Invitational
Jake Eastland
- 9th Grade
400 Meters
1:05.64c
PR
Apr 13
Baker Invitational
Javelin - 800g
136' 10
May 12
GOL District Championship Finals
Pole Vault
8' 0
May 1
Baker Invite
Long Jump
14' 5
Apr 24
Vale Invite
Triple Jump
31' 8
Apr 13
Baker Invitational
Logan Ermovick
- 11th Grade
100 Meters
13.06
Mar 22
Bucks Track Classic
Shot Put - 12lb
38' 10.25
May 12
GOL District Championship Finals
Discus - 1.6kg
114' 4
May 5
Heinz Invitational
Kevin Fraser
- 9th Grade
100 Meters
14.14c
May 1
Baker Invite
Shot Put - 12lb
31' 0
Apr 24
Vale Invite
Discus - 1.6kg
90' 1
Apr 6
Carnival of Speed
Javelin - 800g
82' 10
Mar 16
Hermiston Time Trials
Lane Gray
- 10th Grade
100 Meters
14.84c
PR
May 1
Baker Invite
Shot Put - 12lb
29' 6
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Discus - 1.6kg
68' 9
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Jason Hardrath
- 12th Grade
100 Meters
14.54c
PR
May 1
Baker Invite
200 Meters
28.04c
May 1
Baker Invite
400 Meters
1:00.25
Mar 22
Bucks Track Classic
400 Meters - Relay Split
1:01.7h
PR
Apr 13
Baker Invitational
800 Meters
2:15.92
May 12
GOL District Championship Finals
1500 Meters
4:31.78
Mar 22
Bucks Track Classic
1600 Meters
4:59.9h
Apr 17
Oregon/Idaho Invit. @ Vallivue (Varsity)
3000 Meters
10:26.50
Apr 6
Carnival of Speed
Thomas Hinrichsen
- 12th Grade
100 Meters
16.24c
PR
May 1
Baker Invite
Shot Put - 12lb
31' 2
PR
Apr 24
Vale Invite
Javelin - 800g
129' 6
PR
Apr 13
Baker Invitational
Donnie Howell
- 11th Grade
400 Meters
1:05.84c
PR
May 1
Baker Invite
400 Meters - Relay Split
1:03.7h
Mar 16
Hermiston Time Trials
800 Meters
2:22.95
PR
Apr 27
LaGrande Invite
1500 Meters
4:55.46
PR
May 12
GOL District Championship Finals
3000 Meters
10:51.92
Mar 22
Bucks Track Classic
110m Hurdles - 39"
20.57
PR
Mar 22
Bucks Track Classic
3k Steeplechase
12:10.71
Apr 21
Kiwanis Invitational
Michael Jacobsen
- 11th Grade
100 Meters
13.24
PR
Apr 21
Kiwanis Invitational
400 Meters - Relay Split
54.0h
May 12
GOL District Championship Finals
110m Hurdles - 39"
17.76
Apr 27
LaGrande Invite
300m Hurdles - 36"
43.70
May 12
GOL District Championship Finals
Micah Johnson
- 12th Grade
200 Meters
25.11
PR
May 5
Heinz Invitational
400 Meters - Relay Split
54.4h
PR
May 12
GOL District Championship Finals
Pole Vault
13' 0
PR
May 5
Heinz Invitational
Michael Johnson
- 12th Grade
200 Meters
24.84c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters
54.94c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters - Relay Split
54.4h
PR
May 12
GOL District Championship Finals
110m Hurdles - 39"
15.94
PR
May 12
GOL District Championship Finals
300m Hurdles - 36"
41.50
PR
Apr 6
Carnival of Speed
Kristian Krohn
- 9th Grade
800 Meters
2:25.0h
PR
Apr 24
Vale Invite
1500 Meters
5:33.5h
PR
Apr 24
Vale Invite
Dillon Lohner
- 11th Grade
400 Meters
1:01.54c
PR
May 1
Baker Invite
400 Meters - Relay Split
56.0h
Apr 6
Carnival of Speed
800 Meters
2:19.36
PR
Mar 22
Bucks Track Classic
Discus - 1.6kg
84' 1
May 1
Baker Invite
Long Jump
19' 5.5
Apr 13
Baker Invitational
Triple Jump
41' 3
PR
Apr 24
Vale Invite
Nick Magill
- 11th Grade
100 Meters
11.85
May 12
GOL District Championship Finals
200 Meters
24.32
May 12
GOL District Championship Finals
3000 Meters
13:16.1h
PR
Apr 13
Baker Invitational
Dustin Mayer
- 10th Grade
800 Meters
2:38.62
PR
May 12
GOL District Championship Finals
1500 Meters
5:24.2h
May 1
Baker Invite
Triple Jump
32' 0
Apr 24
Vale Invite
Cameron McAlister
- 9th Grade
800 Meters
2:44.0h
PR
May 1
Baker Invite
1500 Meters
5:30.67
PR
May 5
Heinz Invitational
3000 Meters
13:18.70
Apr 27
LaGrande Invite
Discus - 1.6kg
50' 9
Apr 13
Baker Invitational
Long Jump
12' 3.5
May 1
Baker Invite
Triple Jump
25' 5.75
Apr 27
LaGrande Invite
Cory McGuire
- 12th Grade
100 Meters
14.44c
PR
May 1
Baker Invite
Discus - 1.6kg
94' 5
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Devin McLeod
- 12th Grade
100 Meters
12.57
PR
May 5
Heinz Invitational
Shot Put - 12lb
34' 2.5
PR
May 1
Baker Invite
Javelin - 800g
129' 6
PR
May 12
GOL District Championship Finals
Brandon Miller
- 11th Grade
100 Meters
16.24c
PR
Apr 13
Baker Invitational
Discus - 1.6kg
77' 4
PR
Apr 24
Vale Invite
Cory Nelson
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
28' 3
May 1
Baker Invite
Discus - 1.6kg
90' 4
Apr 13
Baker Invitational
Brett Nielsen
- 12th Grade
100 Meters
11:06.24c
Apr 28
YMCA Invitational @ BSU
Pole Vault
12' 0
Mar 22
Bucks Track Classic
Long Jump
17' 7
Apr 6
Carnival of Speed
Triple Jump
39' 0
Apr 13
Baker Invitational
Hayden Perkins
- 10th Grade
400 Meters - Relay Split
1:02.3h
PR
Apr 13
Baker Invitational
110m Hurdles - 39"
17.01
PR
May 12
GOL District Championship Finals
300m Hurdles - 36"
44.37
PR
May 12
GOL District Championship Finals
High Jump
5' 6
PR
Apr 24
Vale Invite
Niklas Reisenaurer
- 12th Grade
100 Meters
12.06
PR
May 12
GOL District Championship Finals
200 Meters
25.11
PR
May 12
GOL District Championship Finals
High Jump
5' 4
PR
Mar 22
Bucks Track Classic
Long Jump
18' 7
PR
May 12
GOL District Championship Finals
Kennan Richards
- 10th Grade
100 Meters
13.24c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters
1:00.92
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
Shot Put - 12lb
34' 6
Apr 24
Vale Invite
Javelin - 800g
113' 7
Apr 27
LaGrande Invite
High Jump
5' 2
PR
May 1
Baker Invite
Erik Robertson
- 9th Grade
400 Meters
1:11.34c
Apr 17
Oregon/Idaho Invit. @ Vallivue (Varsity)
400 Meters - Relay Split
1:10.8h
Apr 13
Baker Invitational
800 Meters
2:28.5h
Apr 17
Oregon/Idaho Invit. @ Vallivue (Varsity)
1500 Meters
5:35.8h
Apr 24
Vale Invite
Tristan Robertson
- 12th Grade
200 Meters
25.64c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters
55.47
PR
Apr 27
LaGrande Invite
400 Meters - Relay Split
53.4h
PR
May 12
GOL District Championship Finals
800 Meters
2:03.49
PR
May 19
4A State Championships
BJ Savage
- 10th Grade
100 Meters
16.34c
May 1
Baker Invite
3000 Meters
14:50.8h
Apr 13
Baker Invitational
Discus - 1.6kg
69' 8
Apr 13
Baker Invitational
John Stalder
- 12th Grade
200 Meters
25.24c
PR
May 1
Baker Invite
400 Meters
58.74c
Apr 24
Vale Invite
400 Meters - Relay Split
58.2h
PR
Apr 13
Baker Invitational
High Jump
5' 8
PR
Apr 21
Kiwanis Invitational
Long Jump
18' 2.5
PR
Apr 13
Baker Invitational
Triple Jump
39' 1.5
PR
Apr 13
Baker Invitational
Shane Stewart
- 12th Grade
100 Meters
15.14c
May 1
Baker Invite
Shot Put - 12lb
42' 6
PR
May 1
Baker Invite
Javelin - 800g
118' 8
PR
May 1
Baker Invite
Mark Swiger
- 9th Grade
3000 Meters
11:22.03
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
3200 Meters
12:06.0h
PR
Apr 17
Oregon/Idaho Invit. @ Vallivue (Varsity)
Javelin - 800g
70' 7
PR
Apr 24
Vale Invite
Justice Walker
- 9th Grade
400 Meters - Relay Split
1:01.8h
PR
Apr 13
Baker Invitational
1500 Meters
5:55.89
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
High Jump
5' 8
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Long Jump
16' 10
PR
May 5
Heinz Invitational
Triple Jump
34' 8
PR
Apr 24
Vale Invite
Womens
Haley Adams
- 9th Grade
400 Meters
1:13.94c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters - Relay Split
1:17.0h
Apr 24
Vale Invite
800 Meters
2:50.98
PR
May 5
Heinz Invitational
1500 Meters
5:40.7h
Apr 21
Kiwanis Invitational
3000 Meters
13:59.6h
PR
May 1
Baker Invite
Javelin - 600g
68' 4
May 1
Baker Invite
Pole Vault
7' 6
Apr 27
LaGrande Invite
Trina Bruno
- 11th Grade
400 Meters - Relay Split
1:10.7h
Apr 13
Baker Invitational
800 Meters
2:43.84
May 12
GOL District Championship Finals
1500 Meters
5:47.63
PR
Apr 27
LaGrande Invite
3000 Meters
12:55.73
May 5
Heinz Invitational
Discus - 1kg
84' 0
Mar 22
Bucks Track Classic
Melissa Clarke
- 9th Grade
400 Meters
1:11.54c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters - Relay Split
1:12.0h
Apr 24
Vale Invite
800 Meters
2:44.97
PR
May 5
Heinz Invitational
1500 Meters
5:33.79
May 12
GOL District Championship Finals
3000 Meters
13:45.3h
May 1
Baker Invite
Javelin - 600g
77' 6
May 1
Baker Invite
Jamie Cockram
- 11th Grade
400 Meters
1:12.78
PR
Apr 27
LaGrande Invite
400 Meters - Relay Split
1:18.0h
Mar 16
Hermiston Time Trials
High Jump
4' 6
Apr 27
LaGrande Invite
Long Jump
14' 9
Apr 24
Vale Invite
Triple Jump
30' 9
Apr 24
Vale Invite
Amanda Dolby
- 11th Grade
100 Meters
14.54
May 12
GOL District Championship Finals
200 Meters
30.72
Apr 27
LaGrande Invite
400 Meters - Relay Split
1:16.0h
PR
Apr 24
Vale Invite
Marissa Ermovick
- 9th Grade
100 Meters
19.64c
PR
Apr 13
Baker Invitational
Shot Put - 4kg
22' 2.5
PR
Apr 24
Vale Invite
Discus - 1kg
50' 1
PR
Apr 24
Vale Invite
Javelin - 600g
61' 2
PR
Apr 24
Vale Invite
Megan Fitzpatrick
- 9th Grade
100 Meters
15.30
PR
Apr 27
LaGrande Invite
200 Meters
32.94c
PR
Apr 24
Vale Invite
Long Jump
12' 2
PR
Apr 13
Baker Invitational
Laura Helgerson
- 12th Grade
400 Meters
1:08.72
PR
May 12
GOL District Championship Finals
400 Meters - Relay Split
1:07.4h
PR
Apr 21
Kiwanis Invitational
300m Hurdles - 30"
51.74c
PR
Apr 24
Vale Invite
Javelin - 600g
129' 0
PR
May 5
Heinz Invitational
Alicia Hoopes
- 12th Grade
200 Meters
31.44c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters
1:09.94c
PR
Apr 24
Vale Invite
400 Meters - Relay Split
1:09.9h
PR
May 5
Heinz Invitational
Javelin - 600g
88' 0
PR
May 1
Baker Invite
Kylie Kitzmiller
- 9th Grade
800 Meters
3:17.50
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
100m Hurdles - 33"
20.90
May 12
GOL District Championship Finals
300m Hurdles - 30"
59.08
May 5
Heinz Invitational
High Jump
3' 10
PR
Apr 13
Baker Invitational
Macquel Kuck
- 11th Grade
100 Meters
16.34c
Apr 13
Baker Invitational
Shot Put - 4kg
35' 7
PR
Apr 6
Carnival of Speed
Discus - 1kg
91' 2
Apr 13
Baker Invitational
Rachael Livingston
- 11th Grade
400 Meters - Relay Split
1:08.3h
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
100m Hurdles - 33"
17.75
PR
May 5
Heinz Invitational
300m Hurdles - 30"
52.97
May 12
GOL District Championship Finals
Breanna Lujan
- 12th Grade
100 Meters
19.44c
PR
Apr 13
Baker Invitational
Shot Put - 4kg
26' 0.5
May 1
Baker Invite
Discus - 1kg
54' 11
Apr 13
Baker Invitational
Javelin - 600g
62' 3
Apr 13
Baker Invitational
Kayla Mercado
- 11th Grade
200 Meters
29.24
PR
May 12
GOL District Championship Finals
400 Meters - Relay Split
1:07.6h
PR
May 5
Heinz Invitational
100m Hurdles - 33"
17.39
PR
May 5
Heinz Invitational
Long Jump
13' 2
PR
Mar 22
Bucks Track Classic
Dakota Olson
- 10th Grade
100 Meters
14.05
May 12
GOL District Championship Finals
200 Meters
30.13
May 12
GOL District Championship Finals
Shelby Prince
- 11th Grade
200 Meters
31.67
Apr 6
Carnival of Speed
High Jump
4' 4
Apr 24
Vale Invite
Kori Rayborn
- 10th Grade
400 Meters
1:17.63
PR
May 5
Heinz Invitational
800 Meters
3:01.7h
PR
Apr 24
Vale Invite
1500 Meters
6:08.4h
Apr 24
Vale Invite
3000 Meters
13:19.77
Apr 21
Kiwanis Invitational
3200 Meters
13:45.4h
PR
Apr 17
Oregon/Idaho Invit. @ Vallivue (Varsity)
Jill Richards
- 12th Grade
400 Meters - Relay Split
1:03.0h
PR
Apr 24
Vale Invite
Long Jump
16' 9
PR
Apr 24
Vale Invite
Triple Jump
36' 5.5
PR
May 1
Baker Invite
Felicia Schneider
- 9th Grade
400 Meters
1:06.64c
PR
Apr 13
Baker Invitational
400 Meters - Relay Split
1:09.9h
Mar 16
Hermiston Time Trials
Triple Jump
29' 8.5
Apr 13
Baker Invitational
Raven Shipsey
- 9th Grade
Javelin - 600g
59' 6
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
Triple Jump
22' 3
PR
Apr 13
Baker Invitational
Katy Sullivan
- 12th Grade
Javelin - 600g
125' 2
PR
May 12
GOL District Championship Finals
High Jump
5' 2
PR
May 5
Heinz Invitational
Pole Vault
10' 8
PR
May 19
4A State Championships
Taralynn Taylor
- 9th Grade
100 Meters
18.04c
PR
May 1
Baker Invite
Shot Put - 4kg
26' 6
PR
Apr 24
Vale Invite
Discus - 1kg
74' 5
May 1
Baker Invite
Javelin - 600g
53' 7
PR
Apr 13
Baker Invitational
Benita Titus
- 9th Grade
100 Meters
16.14c
PR
May 1
Baker Invite
Javelin - 600g
44' 6
PR
Apr 13
Baker Invitational
Long Jump
12' 5
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Triple Jump
26' 5
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Skye Walker
- 11th Grade
100 Meters
16.14c
PR
Apr 13
Baker Invitational
Shot Put - 4kg
21' 4.5
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
Discus - 1kg
71' 0
PR
Apr 27
LaGrande Invite
Javelin - 600g
62' 7
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
Pole Vault
6' 6
Apr 13
Baker Invitational
Long Jump
13' 2.5
Apr 27
LaGrande Invite
Tori Wirth
- 9th Grade
100 Meters
16.54c
May 1
Baker Invite
3000 Meters
17:23.8h
PR
Apr 13
Baker Invitational
Shot Put - 4kg
30' 1.5
Apr 13
Baker Invitational
Discus - 1kg
64' 10
May 1
Baker Invite
Javelin - 600g
41' 2
PR
Mar 16
Hermiston Time Trials
Annika Yates
- 9th Grade
400 Meters
1:17.75
PR
Apr 27
LaGrande Invite
800 Meters
3:03.7h
PR
May 1
Baker Invite
1500 Meters
6:22.3h
Apr 24
Vale Invite
3000 Meters
13:16.89
May 12
GOL District Championship Finals
3200 Meters
13:45.5h
PR
Apr 17
Oregon/Idaho Invit. @ Vallivue (Varsity)
Triple Jump
25' 4.5
PR
Apr 24
Vale Invite
Blue text indicates a mark from the current week.