Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Indoor
2019
2016
2015
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Josiah Anderson
- 12th Grade
800 Meters
2:00.57
PR
May 21
IHSAA 1A State Championships
1600 Meters
4:28.29
PR
May 5
District II Meet of Champions
1 Mile
4:27.05
PR
Jun 12
Portland Track Festival
3200 Meters
9:46.93
PR
May 21
IHSAA 1A State Championships
Rudy Christianson
- 9th Grade
800 Meters
2:18.26
May 13
1A/2A District I/II Championships
1600 Meters
5:21.88
Apr 30
Whitepine League Championships
3200 Meters
12:11.06
May 13
1A/2A District I/II Championships
Jackson Dickison
- 11th Grade
800 Meters
2:07.59
PR
Apr 30
Whitepine League Championships
1600 Meters
4:38.89
PR
May 5
District II Meet of Champions
3200 Meters
10:02.17
PR
May 21
IHSAA 1A State Championships
Ben Dooley
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
33' 2
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
Discus - 1.6kg
86' 8
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
Gadi Edwards
- 9th Grade
100 Meters
12.54
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
26.78
Apr 1
Deer Park Invite
400 Meters
1:00.79
Apr 1
Deer Park Invite
Pole Vault
10' 0
PR
May 5
District II Meet of Champions
Long Jump
17' 10.75
PR
Apr 1
Deer Park Invite
August Igielski
- 9th Grade
800 Meters
2:15.71
Apr 23
King's Invitational
1600 Meters
5:00.6h
Apr 23
King's Invitational
3200 Meters
11:15.98
May 13
1A/2A District I/II Championships
Boden Lloyd
- 11th Grade
100 Meters
12.38
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
25.49
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
Pole Vault
9' 6
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
Nate Miller
- 9th Grade
100 Meters
13.44c
PR
Apr 5
Lapwai
200 Meters
27.42
PR
Apr 30
Whitepine League Championships
400 Meters
1:05.54
PR
Apr 15
Moscow Invite
Shot Put - 12lb
33' 0.5
PR
Apr 12
Orofino Invitational
Discus - 1.6kg
79' 2
PR
Apr 30
Whitepine League Championships
Nic Minudri
- 9th Grade
100 Meters
11.78
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
24.42
May 5
District II Meet of Champions
400 Meters
56.86
Apr 23
King's Invitational
Long Jump
16' 9
Apr 1
Deer Park Invite
Brian Plotner
- 9th Grade
100 Meters
14.20
PR
Apr 30
Whitepine League Championships
200 Meters
30.04c
PR
Apr 5
Lapwai
400 Meters
1:07.54c
PR
Apr 12
Orofino Invitational
David Popoola
- 10th Grade
100 Meters
12.51
Apr 30
Whitepine League Championships
200 Meters
26.24
Apr 30
Whitepine League Championships
400 Meters
58.42
Apr 23
King's Invitational
Colson Richter
- 9th Grade
400 Meters
1:04.90
PR
Apr 15
Moscow Invite
800 Meters
2:29.18
PR
Apr 30
Whitepine League Championships
1600 Meters
5:30.7h
PR
Apr 23
King's Invitational
3200 Meters
12:42.9h
PR
Apr 12
Orofino Invitational
Thomas Sensing
- 11th Grade
200 Meters
27.55
Mar 15
Kamiah Meet
400 Meters
58.50
Apr 30
Whitepine League Championships
800 Meters
2:11.51
PR
May 5
District II Meet of Champions
1600 Meters
5:15.08
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
3200 Meters
12:22.92
PR
Apr 15
Moscow Invite
Pole Vault
10' 0
May 13
1A/2A District I/II Championships
David Treece
- 10th Grade
100 Meters
12.19
PR
Apr 30
Whitepine League Championships
400 Meters
1:00.34c
PR
Apr 5
Lapwai
110m Hurdles - 39"
17.56
PR
Apr 15
Moscow Invite
Shot Put - 12lb
28' 0
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Discus - 1.6kg
96' 0
PR
Apr 15
Moscow Invite
High Jump
5' 10
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Long Jump
17' 8.25
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Triple Jump
33' 2
PR
Apr 12
Orofino Invitational
Miles Whitling
- 11th Grade
100 Meters
11.98
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
25.48
Apr 30
Whitepine League Championships
400 Meters
59.04c
PR
Apr 12
Orofino Invitational
300m Hurdles - 36"
43.61
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
High Jump
5' 2
Apr 1
Deer Park Invite
Long Jump
17' 0.75
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Womens
Claire Ahmann
- 12th Grade
100m Hurdles - 33"
16.85
May 13
1A/2A District I/II Championships
High Jump
4' 10
Mar 12
Sweeney Invitational
Long Jump
15' 5
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
Triple Jump
33' 3.75
May 13
1A/2A District I/II Championships
Keidi Anderson
- 10th Grade
400 Meters
1:03.37
Apr 1
Deer Park Invite
800 Meters
2:28.24
May 5
District II Meet of Champions
1600 Meters
5:50.98
Apr 23
King's Invitational
Grace Belschner
- 10th Grade
200 Meters
31.24c
PR
Apr 12
Orofino Invitational
100m Hurdles - 33"
18.88
May 13
1A/2A District I/II Championships
300m Hurdles - 30"
55.23
PR
May 5
District II Meet of Champions
High Jump
4' 4
May 5
District II Meet of Champions
Long Jump
13' 9
Apr 23
King's Invitational
Triple Jump
24' 4.5
Mar 15
Kamiah Meet
Jenny Hoyt
- 10th Grade
100 Meters
15.76
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
32.72
PR
Apr 1
Deer Park Invite
400 Meters
1:21.81
PR
Apr 15
Moscow Invite
Long Jump
12' 6
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
Erica Johnson
- 11th Grade
100 Meters
16.24c
PR
Apr 12
Orofino Invitational
200 Meters
35.64c
PR
Apr 12
Orofino Invitational
400 Meters
1:21.76
PR
Apr 23
King's Invitational
High Jump
4' 0
Apr 1
Deer Park Invite
Bel Merkle
- 9th Grade
100 Meters
14.55
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
31.75
PR
Apr 15
Moscow Invite
100m Hurdles - 33"
21.25
PR
Apr 15
Moscow Invite
Emma Perley
- 10th Grade
100 Meters
16.34
May 13
1A/2A District I/II Championships
200 Meters
35.70
Apr 30
Whitepine League Championships
400 Meters
1:23.83
PR
Apr 23
King's Invitational
Jenni Ryu
- 11th Grade
100 Meters
15.61
Apr 30
Whitepine League Championships
200 Meters
32.47
Apr 30
Whitepine League Championships
1600 Meters
8:08.10
PR
Apr 1
Deer Park Invite
3200 Meters
16:41.00
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Bea Whitling
- 9th Grade
100 Meters
15.22
PR
Apr 15
Moscow Invite
100m Hurdles - 33"
19.74c
PR
Apr 12
Orofino Invitational
300m Hurdles - 30"
56.91
PR
May 13
1A/2A District I/II Championships
High Jump
4' 4
Apr 15
Moscow Invite
Long Jump
12' 5
Apr 15
Moscow Invite
Triple Jump
29' 5.75
May 13
1A/2A District I/II Championships
Maddie Wintz
- 10th Grade
400 Meters
1:08.54c
PR
Apr 5
Lapwai
800 Meters
2:36.46
May 13
1A/2A District I/II Championships
1600 Meters
6:02.08
May 5
District II Meet of Champions
Blue text indicates a mark from the current week.