Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
1997
1994
1979
1977
1976
Indoor
2024
2017
2016
2015
2012
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Connor Andrew
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
36' 6.5
PR
Apr 18
Orting @ WR
Discus - 1.6kg
105' 11.5
PR
Apr 18
Orting @ WR
Javelin - 800g
121' 9
PR
Mar 28
White River vs FP
David Barnett
- 11th Grade
100 Meters
12.15
Mar 28
White River vs FP
200 Meters
24.96
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Spencer Brooks
- 11th Grade
100 Meters
12.08
PR
Mar 28
White River vs FP
200 Meters
24.18
PR
Apr 18
Orting @ WR
400 Meters
50.53
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
High Jump
5' 0
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Pole Vault
8' 0
PR
Mar 28
White River vs FP
Nolan Carthum
- 11th Grade
1600 Meters
5:19.39
PR
Mar 28
White River vs FP
3200 Meters
11:53.7h
PR
Mar 21
Washington @ WR
Nathan Chaussee
- 10th Grade
1600 Meters
5:04.90
PR
May 2
Fife @ WR
3200 Meters
11:10.32
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Michael Clark
- 11th Grade
Javelin - 800g
98' 9
PR
May 2
Fife @ WR
Braedan Clay
- 11th Grade
100 Meters
11.67
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
200 Meters
24.27
Apr 18
Orting @ WR
Charlie Cook
- 10th Grade
400 Meters
1:01.65
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Brandon Cox
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
32' 7
PR
Apr 18
Orting @ WR
Discus - 1.6kg
49' 8
PR
Mar 21
Washington @ WR
Javelin - 800g
102' 1
PR
May 2
Fife @ WR
Thomas Cox
- 12th Grade
100 Meters
12.97
Mar 21
Washington @ WR
200 Meters
26.90
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
Shot Put - 12lb
29' 10.5
PR
May 2
Fife @ WR
Discus - 1.6kg
76' 3
PR
May 2
Fife @ WR
Javelin - 800g
154' 2
PR
May 18
2A WCD III Championships
Long Jump
15' 1
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
Christopher Farrer
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
34' 9
May 2
Fife @ WR
Discus - 1.6kg
130' 5
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
Javelin - 800g
95' 9
Mar 21
Washington @ WR
High Jump
5' 0
PR
May 2
Fife @ WR
Triple Jump
34' 10
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Jack Farrer
- 12th Grade
100 Meters
12.59
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Javelin - 800g
71' 1
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Pole Vault
8' 0
PR
May 2
Fife @ WR
Felix Fu
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
19' 10.5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Discus - 1.6kg
51' 2
PR
Apr 18
Orting @ WR
Javelin - 800g
58' 2
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Jackson Gibbon
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
55' 1
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
Discus - 1.6kg
166' 5
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
Hammer - 12lb
174' 3
PR
Mar 31
Lacey Hammer Meet 3
Hammer - 16lb
142' 0
PR
Mar 31
Lacey Hammer Meet 3
Johnathon Gilbert
- 10th Grade
High Jump
5' 2
PR
Mar 28
White River vs FP
Blake Graddon
- 10th Grade
100 Meters
12.32
Mar 28
White River vs FP
200 Meters
24.66
PR
Apr 18
Orting @ WR
110m Hurdles - 39"
20.43
PR
May 2
Fife @ WR
Anthony Grasley
- 11th Grade
400 Meters
1:06.50
PR
Mar 21
Washington @ WR
800 Meters
2:37.87
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
6:16.92
Apr 18
Orting @ WR
Pole Vault
6' 6
PR
May 2
Fife @ WR
Logan Greene
- 10th Grade
800 Meters
2:18.96
PR
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
5:31.32
PR
Apr 18
Orting @ WR
3200 Meters
12:23.14
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Wyatt Harper
- 10th Grade
100 Meters
13.30
PR
Apr 18
Orting @ WR
200 Meters
28.66
PR
Mar 28
White River vs FP
Shot Put - 12lb
31' 6.5
PR
May 2
Fife @ WR
Discus - 1.6kg
81' 11
PR
Apr 18
Orting @ WR
Javelin - 800g
112' 5
PR
Mar 21
Washington @ WR
Ashtin Harris
- 9th Grade
100 Meters
13.41
Mar 21
Washington @ WR
200 Meters
26.68
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Long Jump
17' 5
May 2
Fife @ WR
James Hendrickson
- 12th Grade
Discus - 1.6kg
70' 11
PR
Mar 21
Washington @ WR
Pole Vault
11' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Cole Holmes
- 9th Grade
800 Meters
2:39.40
PR
Apr 18
Orting @ WR
1600 Meters
5:32.18
May 2
Fife @ WR
Tanner Holmes
- 11th Grade
1600 Meters
5:03.53
PR
May 2
Fife @ WR
3200 Meters
11:10.25
PR
May 2
Fife @ WR
Camden Hoover
- 9th Grade
100 Meters
14.00
PR
May 2
Fife @ WR
800 Meters
2:26.22
PR
May 2
Fife @ WR
Colton Humphreys
- 10th Grade
800 Meters
2:24.19
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
5:08.34
Apr 27
Bill Harris Invitational
Cameron Jones
- 11th Grade
100 Meters
13.38
PR
Mar 28
White River vs FP
200 Meters
27.72
PR
Mar 21
Washington @ WR
400 Meters
1:01.68
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Ryan Larson
- 11th Grade
Javelin - 800g
75' 3
PR
Mar 28
White River vs FP
Blake Leahy
- 11th Grade
Pole Vault
11' 0
PR
May 18
2A WCD III Championships
Riley Maas
- 10th Grade
200 Meters
27.57
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Pole Vault
11' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Ty Marshall
- 10th Grade
100 Meters
12.88
PR
May 2
Fife @ WR
200 Meters
26.24
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
400 Meters
59.14
Mar 28
White River vs FP
Payne Plaster
- 9th Grade
100 Meters
11.95
Mar 28
White River vs FP
200 Meters
24.88
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Long Jump
16' 0
PR
Mar 21
Washington @ WR
Charlie Pratt
- 11th Grade
100 Meters
13.19
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
200 Meters
26.43
PR
Apr 18
Orting @ WR
Pole Vault
11' 0
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
Cole Riley
- 9th Grade
100 Meters
12.61
Apr 25
White River @ EATONVILLE
200 Meters
24.98
Apr 25
White River @ EATONVILLE
400 Meters
56.09
Apr 25
White River @ EATONVILLE
800 Meters
2:10.55
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
5:31.81
Apr 18
Orting @ WR
Jackson Robinson
- 10th Grade
400 Meters
1:23.28
PR
Mar 21
Washington @ WR
800 Meters
2:58.02
PR
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
6:30.92
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Andrew Rogers
- 9th Grade
1600 Meters
5:26.10
PR
Apr 18
Orting @ WR
3200 Meters
12:01.74
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
300m Hurdles - 36"
52.31
Apr 18
Orting @ WR
Brad Scott
- 9th Grade
Javelin - 800g
80' 3
PR
May 2
Fife @ WR
Gavin Simmons
- 9th Grade
400 Meters
1:08.40
Mar 21
Washington @ WR
800 Meters
2:54.72
Apr 4
Orting & White River @ Highline
1600 Meters
6:02.18
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Wyatt Skinner
- 9th Grade
High Jump
5' 4
Mar 21
Washington @ WR
Long Jump
18' 9.5
May 2
Fife @ WR
Evan Slish
- 9th Grade
400 Meters
57.99
Apr 25
White River @ EATONVILLE
800 Meters
2:23.90
Apr 18
Orting @ WR
1600 Meters
5:15.53
May 2
Fife @ WR
Joel Slominski
- 12th Grade
800 Meters
2:14.22
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
1600 Meters
4:52.81
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
3200 Meters
10:49.61
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
Ted Stern
- 12th Grade
100 Meters
13.40
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
200 Meters
27.71
PR
Apr 18
Orting @ WR
400 Meters
57.96
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
800 Meters
2:08.92
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
1600 Meters
5:05.85
PR
Apr 18
Orting @ WR
Will Stern
- 12th Grade
800 Meters
2:12.73
PR
Mar 28
White River vs FP
1600 Meters
4:38.97
PR
May 2
Fife @ WR
3200 Meters
10:09.12
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
Cameron Strickland
- 11th Grade
100 Meters
13.43
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
200 Meters
27.36
PR
Apr 18
Orting @ WR
Long Jump
16' 3
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Grant Swettenam
- 11th Grade
100 Meters
12.15
Mar 30
Holder Relays
110m Hurdles - 39"
16.96
PR
May 18
2A WCD III Championships
300m Hurdles - 36"
42.78
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Jackson Tague
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
30' 6.5
May 2
Fife @ WR
Discus - 1.6kg
78' 8.5
May 2
Fife @ WR
Duncan Walker
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
36' 11
PR
Mar 30
Holder Relays
Discus - 1.6kg
117' 3
PR
Mar 30
Holder Relays
Javelin - 800g
137' 9
PR
Apr 27
Bill Harris Invitational
James Walker
- 11th Grade
Discus - 1.6kg
67' 3
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Javelin - 800g
101' 3
PR
Apr 18
Orting @ WR
High Jump
5' 4
PR
May 2
Fife @ WR
Max Wheeler
- 12th Grade
400 Meters
1:04.64
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
110m Hurdles - 39"
21.20
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Javelin - 800g
101' 2
PR
Apr 18
Orting @ WR
Cozy Wolbrecht
- 9th Grade
200 Meters
31.16
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
1600 Meters
6:10.2h
PR
Mar 21
Washington @ WR
3200 Meters
13:33.22
PR
May 2
Fife @ WR
Garreth Woodhull
- 11th Grade
Pole Vault
7' 6
PR
May 2
Fife @ WR
Jared Zaugg
- 10th Grade
100 Meters
12.98
PR
May 2
Fife @ WR
400 Meters
56.12
May 2
Fife @ WR
Devin Zweifel
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
30' 4.5
PR
Mar 28
White River vs FP
Discus - 1.6kg
98' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Javelin - 800g
116' 6
May 2
Fife @ WR
Long Jump
16' 11
PR
May 2
Fife @ WR
Womens
Rachida Badri
- 12th Grade
Discus - 1kg
50' 0.5
PR
May 2
Fife @ WR
Javelin - 600g
38' 3
PR
Mar 21
Washington @ WR
Michelle Blankenship
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
18' 5.5
PR
Mar 28
White River vs FP
Discus - 1kg
51' 11
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Isabelle Bucci
- 9th Grade
100 Meters
14.71
PR
Apr 18
Orting @ WR
200 Meters
31.39
PR
Mar 28
White River vs FP
High Jump
4' 0
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Long Jump
11' 8
PR
May 2
Fife @ WR
Ava Cash
- 9th Grade
100 Meters
15.73
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Shot Put - 4kg
21' 9.5
Mar 21
Washington @ WR
Javelin - 600g
61' 9
PR
Mar 21
Washington @ WR
Pole Vault
6' 6
Apr 18
Orting @ WR
Allaina Cox
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
22' 9.5
Apr 27
Bill Harris Invitational
Discus - 1kg
51' 9.5
Apr 18
Orting @ WR
Javelin - 600g
66' 3
PR
Mar 21
Washington @ WR
Hannah Davidson
- 9th Grade
100 Meters
14.21
PR
Mar 30
Holder Relays
200 Meters
29.35
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
400 Meters
1:10.26
PR
May 2
Fife @ WR
Long Jump
15' 0
PR
Mar 21
Washington @ WR
Dakota Farrer
- 12th Grade
Discus - 1kg
52' 0.5
PR
May 2
Fife @ WR
Javelin - 600g
42' 11
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Long Jump
11' 0
May 2
Fife @ WR
Sam Fiedler
- 11th Grade
100m Hurdles - 33"
17.44
PR
May 18
2A WCD III Championships
Triple Jump
31' 7.25
PR
Mar 28
White River vs FP
Rachel Franco
- 11th Grade
800 Meters
3:23.0h
PR
Mar 21
Washington @ WR
1600 Meters
7:01.94
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Paidon Froemke
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
27' 3
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Discus - 1kg
78' 5
PR
May 2
Fife @ WR
Javelin - 600g
114' 8
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
Tori Goodrich
- 11th Grade
1600 Meters
5:45.87
PR
May 2
Fife @ WR
3200 Meters
12:35.81
PR
Apr 27
Bill Harris Invitational
Karlie Gould
- 9th Grade
800 Meters
2:56.53
PR
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
6:45.34
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Kelsee Gould
- 12th Grade
800 Meters
3:05.73
PR
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
6:43.38
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
3200 Meters
15:18.4h
Mar 21
Washington @ WR
Maria Hawthorne
- 9th Grade
100 Meters
14.23
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
Javelin - 600g
100' 11
PR
Mar 30
Holder Relays
Kajsa Holland-Goon
- 11th Grade
800 Meters
2:47.72
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
Long Jump
13' 2
PR
May 2
Fife @ WR
Triple Jump
29' 2.5
PR
Apr 18
Orting @ WR
Madison Jenkins
- 10th Grade
100 Meters
14.57
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Pole Vault
8' 6
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Anna Kayner
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
20' 2
PR
Apr 18
Orting @ WR
Discus - 1kg
48' 11.5
May 2
Fife @ WR
Javelin - 600g
62' 7
PR
May 2
Fife @ WR
Rebecca Kuro
- 9th Grade
100 Meters
14.92
PR
May 2
Fife @ WR
Discus - 1kg
70' 5
PR
May 2
Fife @ WR
Javelin - 600g
59' 6
PR
Apr 18
Orting @ WR
Julia Marx
- 12th Grade
800 Meters
3:04.69
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
1600 Meters
6:43.98
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Makayla Melcher
- 11th Grade
800 Meters
2:51.19
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
1600 Meters
5:46.16
PR
May 2
Fife @ WR
3200 Meters
12:04.53
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2k Steeplechase
8:36.44
Mar 30
Holder Relays
Madilyn Nash
- 9th Grade
800 Meters
3:15.03
PR
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
7:25.51
PR
May 2
Fife @ WR
Gabriella Piontek
- 12th Grade
100 Meters
14.27
PR
Apr 18
Orting @ WR
Pole Vault
9' 0
PR
Apr 18
Orting @ WR
Long Jump
12' 9.25
PR
Apr 18
Orting @ WR
Emma Robbins
- 11th Grade
100 Meters
13.05
Apr 27
Bill Harris Invitational
200 Meters
27.37
PR
Mar 21
Washington @ WR
400 Meters
1:00.95
May 2
Fife @ WR
Sarah Russell
- 9th Grade
Javelin - 600g
41' 9
PR
Mar 21
Washington @ WR
High Jump
4' 0
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Long Jump
11' 10
Mar 28
White River vs FP
Kelsey Sanders
- 9th Grade
100 Meters
14.55
Apr 4
Orting & White River @ Highline
200 Meters
29.96
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Taylor Schmidtke
- 10th Grade
100 Meters
13.78
PR
May 2
Fife @ WR
400 Meters
1:03.36
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
800 Meters
2:49.3h
Mar 21
Washington @ WR
300m Hurdles - 30"
47.77
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
Tori Schmidtke
- 10th Grade
100 Meters
13.48
PR
Apr 18
Orting @ WR
200 Meters
27.09
Apr 27
Bill Harris Invitational
400 Meters
59.29
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
Lucy Starkel
- 10th Grade
800 Meters
2:45.48
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
6:21.62
Mar 30
Holder Relays
3200 Meters
14:18.05
PR
Mar 30
Holder Relays
Grace Sterling-Tyerman
- 10th Grade
800 Meters
3:11.28
PR
May 2
Fife @ WR
1600 Meters
7:02.72
May 2
Fife @ WR
3200 Meters
16:01.45
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Jessica Taylor
- 11th Grade
100 Meters
16.22
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
200 Meters
33.27
PR
May 2
Fife @ WR
300m Hurdles - 30"
1:02.19
PR
Mar 21
Washington @ WR
Javelin - 600g
90' 0
PR
Mar 30
Holder Relays
Pole Vault
9' 6
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Long Jump
12' 8
PR
Apr 4
Orting & White River @ Highline
Natalie Uhls
- 9th Grade
Javelin - 600g
52' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Helen Wagner
- 11th Grade
100 Meters
16.06
PR
May 2
Fife @ WR
Javelin - 600g
56' 9
PR
Mar 28
White River vs FP
J'Kira Wolbrecht
- 10th Grade
100 Meters
13.23
PR
Apr 27
Bill Harris Invitational
200 Meters
28.13
PR
Apr 18
Orting @ WR
Discus - 1kg
91' 10
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Long Jump
16' 3.5
PR
Apr 27
Bill Harris Invitational
Blue text indicates a mark from the current week.