Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
2007
2006
Indoor
2013
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Luis Aguillar
- 9th Grade
300m Hurdles - 36"
49.27
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Long Jump
17' 4
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Triple Jump
37' 0.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Vinny Aguillar
- 11th Grade
300m Hurdles - 36"
49.6h
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Jordan Avina
- 11th Grade
Discus - 1.6kg
115' 8
Mar 25
Dalhart Classic
Adnrew Baughman
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
28' 10
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Jacob Bell
- 11th Grade
800 Meters
2:15.65
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
1600 Meters
5:26.2h
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Gunner Bowman
- 9th Grade
3200 Meters
15:12.68
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Elliott Brown
- 12th Grade
100 Meters
11.1h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
400 Meters
57.50
PR
Apr 22
Bushland Regional Qualifiers Invitational
Morgan Bryant
- 12th Grade
100 Meters
12.8h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
200 Meters
27.55
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Kevin Caldera
- 11th Grade
800 Meters
2:46.8h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Cason Cockrum
- ?
100 Meters
12.8h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
200 Meters
27.9h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
CJ Deagan
- 10th Grade
Long Jump
20' 11.5
Mar 25
Dalhart Classic
Triple Jump
42' 8.25
Apr 9
UIL 3A District 01
Diego Deleon
- 9th Grade
200 Meters
24.44
Apr 9
UIL 3A District 01
Long Jump
17' 6.75
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Lico Delgado
- 11th Grade
400 Meters
56.83
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Sammy Delgaldo
- 9th Grade
High Jump
5' 0
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Triple Jump
34' 7
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Copen Downs
- 10th Grade
Discus - 1.6kg
83' 4.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
jose Espinosa
- 9th Grade
400 Meters
57.93
Apr 9
UIL 3A District 01
Brandon Espitia
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
37' 9
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Discus - 1.6kg
110' 11
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Armando Flores
- 11th Grade
800 Meters
2:17.0h
Mar 25
Dalhart Classic
Garrett Furman
- 10th Grade
3200 Meters
11:25.29
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Conner Hammrick
- ?
400 Meters
1:01.2h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Kaiden Hilderbrandt
- 9th Grade
800 Meters
2:54.0h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Crawford Kiser
- 12th Grade
800 Meters
2:00.41
PR
Mar 26
Amarillo Relays - Meet of Champions
1600 Meters
4:24.95
PR
Apr 30
UIL 3A Region I
3200 Meters
9:17.41
PR
May 12
TX UIL 3A State Championships
Brock Lewis
- 9th Grade
110m Hurdles - 39"
20.6h
Mar 25
Dalhart Classic
300m Hurdles - 36"
52.72
Apr 9
UIL 3A District 01
Jordan Malone
- 11th Grade
200 Meters
23.48
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
400 Meters
57.40
PR
Apr 22
Bushland Regional Qualifiers Invitational
High Jump
5' 6
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Gerry Mancias
- 11th Grade
200 Meters
25.7h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Zanti Marrofo
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
31' 4.25
Apr 9
UIL 3A District 01
Discus - 1.6kg
104' 3
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Carlos Martinez
- 11th Grade
110m Hurdles - 39"
17.43
Apr 9
UIL 3A District 01
300m Hurdles - 36"
45.39
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
High Jump
5' 8
Apr 9
UIL 3A District 01
Triple Jump
41' 3.25
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Guillermo Martinez
- 10th Grade
1600 Meters
5:35.50
Apr 9
UIL 3A District 01
3200 Meters
12:31.70
Apr 9
UIL 3A District 01
Raul Martinez
- 9th Grade
800 Meters
2:33.7h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Tagan McClean
- 10th Grade
100 Meters
11.2h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
200 Meters
23.48
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Austin Melendez
- 11th Grade
800 Meters
2:18.8h
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
1600 Meters
4:59.84
Apr 9
UIL 3A District 01
3200 Meters
11:53.4h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Jacob Mendez
- ?
400 Meters
1:05.9h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Chayton Mendoza
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
19.07
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
300m Hurdles - 36"
43.91
Apr 9
UIL 3A District 01
Long Jump
19' 1.5
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Jaleun Nelson
- 10th Grade
200 Meters
24.4h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
400 Meters
56.95
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Long Jump
20' 5.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Triple Jump
40' 10.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Logan Patton
- 10th Grade
100 Meters
12.0h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
400 Meters
58.88
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
High Jump
4' 10
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Davian Perkins
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
37' 7.5
Apr 9
UIL 3A District 01
Discus - 1.6kg
110' 3
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Maylki Perkins
- 9th Grade
100 Meters
12.4h
Mar 25
Dalhart Classic
200 Meters
26.4h
Mar 25
Dalhart Classic
400 Meters
1:02.5h
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Seymour Pryce
- 12th Grade
400 Meters
52.09
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Averi Reynaga
- 9th Grade
800 Meters
2:33.51
Apr 9
UIL 3A District 01
Andres Rodriguez
- 9th Grade
1600 Meters
5:29.74
Apr 9
UIL 3A District 01
3200 Meters
12:57.59
Apr 9
UIL 3A District 01
Christian Rosales
- 11th Grade
1600 Meters
4:51.10
Apr 30
UIL 3A Region I
3200 Meters
10:58.28
Apr 9
UIL 3A District 01
Bryan Seglar
- 9th Grade
1600 Meters
6:45.3h
Mar 25
Dalhart Classic
Rolan Smith
- 12th Grade
200 Meters
24.8h
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
400 Meters
59.0h
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
TJ Stone
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
20.80
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Seth Underwood
- 9th Grade
Long Jump
17' 9.75
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Tate Upchurch
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
43' 7.25
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Elijah Urias
- 9th Grade
100 Meters
12.7h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Shot Put - 12lb
34' 4
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Discus - 1.6kg
88' 9
Apr 9
UIL 3A District 01
Brandon Verlarde
- 11th Grade
110m Hurdles - 39"
17.0h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
300m Hurdles - 36"
47.33
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Alex Warren
- 9th Grade
200 Meters
23.9h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
High Jump
5' 6
Apr 9
UIL 3A District 01
Triple Jump
39' 5
Apr 9
UIL 3A District 01
Devin Watley
- 11th Grade
100 Meters
12.0h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Savion Weatherspoon
- 12th Grade
100 Meters
11.7h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Womens
Victoria Bartholomai
- 10th Grade
200 Meters
34.3h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
400 Meters
1:23.2h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Braislyn Bertrand
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
30' 5.5
Apr 9
UIL 3A District 01
Discus - 1kg
80' 5
Mar 25
Dalhart Classic
Rhielyn Bertrand
- 9th Grade
200 Meters
29.88
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Hayley Borrayo
- 10th Grade
100 Meters
14.3h
Mar 25
Dalhart Classic
Long Jump
14' 3
Mar 25
Dalhart Classic
Ashtyn Collins
- 10th Grade
100 Meters
12.2h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
200 Meters
26.08
Apr 30
UIL 3A Region I
400 Meters
1:03.41
Apr 9
UIL 3A District 01
Long Jump
15' 10
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Triple Jump
32' 10.5
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Jassidy Diaz Landers
- 9th Grade
100 Meters
16.1h
Mar 25
Dalhart Classic
200 Meters
34.85
Apr 9
UIL 3A District 01
Zailey Edwards
- 9th Grade
100 Meters
15.9h
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Channing Johnson
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
18.04
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
300m Hurdles - 30"
53.32
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
High Jump
4' 10
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Karrah Mashburn
- 9th Grade
800 Meters
2:55.6h
Mar 25
Dalhart Classic
1600 Meters
6:42.13
Apr 9
UIL 3A District 01
Kadence McWilliams
- 10th Grade
800 Meters
3:24.8h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Discus - 1kg
80' 2
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Jaci Nichols
- 9th Grade
400 Meters
1:12.2h
Mar 25
Dalhart Classic
Izabella Ornelas
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
24' 8.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Discus - 1kg
71' 10
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Amber Poling
- 11th Grade
High Jump
4' 8
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Triple Jump
31' 2.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Alexandria Preciado
- 10th Grade
200 Meters
33.37
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
400 Meters
1:18.6h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Heaven Scott
- 9th Grade
400 Meters
1:13.7h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
Olivia Sneed
- 9th Grade
200 Meters
30.5h
Mar 25
Dalhart Classic
Triple Jump
29' 2
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
Aaron Tran
- 9th Grade
100 Meters
14.7h
PR
Mar 25
Dalhart Classic
400 Meters
1:15.61
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Long Jump
13' 5.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Radai Valdez
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
21' 4
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Discus - 1kg
43' 8.5
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Brooklynn Wright
- 9th Grade
200 Meters
30.4h
PR
Apr 1
Abernathy HS A-Town Relays
400 Meters
1:11.70
PR
Apr 9
UIL 3A District 01
Blue text indicates a mark from the current week.