Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2010
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Kade Amundson
- 10th Grade
High Jump
6' 0
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Long Jump
17' 7.5
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Cole Anderson
- 11th Grade
100 Meters
10.92
May 20
Class A-West Region
200 Meters
22.51
(1.5)
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Bryce Auck
- 9th Grade
200 Meters
26.74
Apr 14
Minot Duane Carlson
High Jump
5' 0
Apr 14
Minot Duane Carlson
Triple Jump
32' 6.5
Apr 14
Minot Duane Carlson
Zane Baker
- 12th Grade
400 Meters
57.79
Apr 22
Charlie Denton Relays
800 Meters
2:09.11
PR
May 20
Class A-West Region
Issac Bolton
- 11th Grade
200 Meters
25.55
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
17' 7.5
Apr 14
Minot Duane Carlson
Christian Bowlinger
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
46' 10
PR
May 6
Packer Relays
Discus - 1.6kg
109' 6
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
142' 8
PR
May 6
Packer Relays
Thomas Brink
- 11th Grade
400 Meters
52.13
May 20
Class A-West Region
800 Meters
2:12.54
May 6
Packer Relays
300m Hurdles - 36"
44.53
PR
May 6
Packer Relays
Logan Brown
- 9th Grade
1600 Meters
4:46.76
May 20
Class A-West Region
Grant Bushaw
- 11th Grade
1600 Meters
4:56.01
May 20
Class A-West Region
3200 Meters
11:12.70
Apr 14
Minot Duane Carlson
Drew Cady
- 12th Grade
400 Meters
53.17
PR
May 20
Class A-West Region
800 Meters
2:15.37
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Max Cook
- 12th Grade
100 Meters
11.20
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
200 Meters
22.40
Apr 22
Charlie Denton Relays
Long Jump
23' 4
PR
May 20
Class A-West Region
Jamison Dietrich
- 12th Grade
800 Meters
2:11.72
May 20
Class A-West Region
Evan Dramko
- 9th Grade
400 Meters
1:01.08
Apr 14
Minot Duane Carlson
Joey Felton
- 12th Grade
800 Meters
2:03.27
PR
May 20
Class A-West Region
1600 Meters
4:39.86
PR
May 6
Packer Relays
Adam Foerderer
- 10th Grade
200 Meters
24.41
May 20
Class A-West Region
110m Hurdles - 39"
18.79
Apr 14
Minot Duane Carlson
300m Hurdles - 36"
44.57
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Pole Vault
11' 6
May 20
Class A-West Region
Jackson Gentile
- 10th Grade
100 Meters
13.17
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
28.09
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
15' 6
Apr 14
Minot Duane Carlson
Logan Gross
- 12th Grade
200 Meters
23.10
PR
May 6
Packer Relays
Diego Guzman
- 9th Grade
100 Meters
14.44
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
29.94
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
400 Meters
1:06.62
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Alex Hilzendeger
- 11th Grade
3200 Meters
11:36.20
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Hunter Hoheisel
- 9th Grade
800 Meters
2:17.86
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
1600 Meters
4:58.04
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
3200 Meters
10:42.39
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Andrew Holen
- 12th Grade
Discus - 1.6kg
109' 9
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
150' 10
May 20
Class A-West Region
Triple Jump
41' 5
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Mitch Honeyman
- 9th Grade
400 Meters
51.52
May 20
Class A-West Region
Sam Honeyman
- 9th Grade
800 Meters
2:11.15
May 20
Class A-West Region
Ryan Johnson
- 9th Grade
400 Meters
59.25
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Jethro Jones
- 10th Grade
100 Meters
12.15
Apr 22
Charlie Denton Relays
200 Meters
25.50
Apr 14
Minot Duane Carlson
Triple Jump
36' 3
Apr 14
Minot Duane Carlson
Ryan Kohler
- 10th Grade
800 Meters
2:11.76
Apr 14
Minot Duane Carlson
1600 Meters
4:42.28
Apr 14
Minot Duane Carlson
3200 Meters
10:03.97
May 6
Packer Relays
Brandon Kraenzel
- 11th Grade
400 Meters
54.05
Apr 14
Minot Duane Carlson
800 Meters
2:00.27
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Nathan Kraft
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
44' 2
Apr 14
Minot Duane Carlson
Discus - 1.6kg
148' 0
May 20
Class A-West Region
Javelin - 800g
100' 10
Apr 14
Minot Duane Carlson
Jayce Lee
- 9th Grade
Javelin - 800g
85' 9
Apr 14
Minot Duane Carlson
High Jump
5' 8
May 20
Class A-West Region
Triple Jump
35' 6
Apr 14
Minot Duane Carlson
Luke Little
- 11th Grade
Javelin - 800g
122' 10
Apr 14
Minot Duane Carlson
Triple Jump
38' 2.5
PR
May 20
Class A-West Region
Evan Markel
- 12th Grade
1600 Meters
5:01.30
Apr 22
Charlie Denton Relays
3200 Meters
10:41.72
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Oakley Martin
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
18.31
Apr 14
Minot Duane Carlson
300m Hurdles - 36"
45.93
May 20
Class A-West Region
Javelin - 800g
115' 10
Apr 14
Minot Duane Carlson
Ben Mayer
- 9th Grade
300m Hurdles - 36"
49.42
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
15' 6.5
Apr 14
Minot Duane Carlson
Lucas Mayer
- 11th Grade
High Jump
6' 3
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Triple Jump
40' 1
Apr 14
Minot Duane Carlson
Caleb Monger
- 9th Grade
100 Meters
11.63
May 20
Class A-West Region
Long Jump
20' 4
May 20
Class A-West Region
Jeremiah Morrissette
- 11th Grade
200 Meters
22.93
Apr 22
Charlie Denton Relays
110m Hurdles - 39"
15.12
(.0)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
300m Hurdles - 36"
40.04
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Bryant Nelson
- 9th Grade
400 Meters
1:01.43
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
88' 6
Apr 14
Minot Duane Carlson
Oliver Nelson
- 10th Grade
400 Meters
54.17
May 20
Class A-West Region
Long Jump
19' 7.25
May 20
Class A-West Region
Emmanuel Ngoma
- 11th Grade
100 Meters
12.75
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
16' 4
Apr 14
Minot Duane Carlson
Darin Nolz
- 9th Grade
100 Meters
12.42
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
25.41
Apr 14
Minot Duane Carlson
Pole Vault
10' 6
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Kyle O'Brien
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
27' 0
Apr 14
Minot Duane Carlson
Discus - 1.6kg
61' 9
Apr 14
Minot Duane Carlson
Andrew Odden
- 12th Grade
100 Meters
13.01
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
18' 7.5
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Brett Ovind
- 10th Grade
400 Meters
58.88
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Mason Peterson
- 9th Grade
Javelin - 800g
98' 4
Apr 14
Minot Duane Carlson
High Jump
4' 10
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
15' 5.5
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Josh Pikarski
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
18.42
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
300m Hurdles - 36"
47.40
Apr 14
Minot Duane Carlson
Pole Vault
11' 6
May 20
Class A-West Region
Ethan Porter
- 12th Grade
Discus - 1.6kg
106' 10
PR
May 20
Class A-West Region
Javelin - 800g
110' 1
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Cade Rauser
- 10th Grade
100 Meters
12.67
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
26.27
Apr 14
Minot Duane Carlson
Triple Jump
41' 3
PR
May 20
Class A-West Region
Jaden Rittenbach
- 11th Grade
800 Meters
2:09.46
Apr 14
Minot Duane Carlson
1600 Meters
4:42.15
Apr 22
Charlie Denton Relays
Levi Rockey
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
48' 9
Apr 22
Charlie Denton Relays
Discus - 1.6kg
165' 0
May 6
Packer Relays
Javelin - 800g
147' 2
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Zane Rosenkrance
- 12th Grade
100 Meters
13.13
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
26.65
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
400 Meters
1:00.29
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Long Jump
15' 9
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Bjorn Saude
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
29' 9
Apr 14
Minot Duane Carlson
Discus - 1.6kg
72' 9
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
77' 3
Apr 14
Minot Duane Carlson
Evan Sayler
- 10th Grade
1600 Meters
4:26.84
May 28
NDHSAA Class A State Championships
3200 Meters
9:38.69
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Brandon Schaffer
- 9th Grade
110m Hurdles - 39"
18.76
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
300m Hurdles - 36"
48.72
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
100' 9
Apr 14
Minot Duane Carlson
Pole Vault
11' 0
May 20
Class A-West Region
Roarick Schollmeyer
- 11th Grade
100 Meters
11.89
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
23.45
May 6
Packer Relays
110m Hurdles - 39"
15.79
May 20
Class A-West Region
300m Hurdles - 36"
40.63
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Josh Sipes
- 10th Grade
200 Meters
23.75
Apr 22
Charlie Denton Relays
High Jump
6' 4
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Long Jump
20' 7.75
May 6
Packer Relays
Nathan Splichal
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
39' 11
May 20
Class A-West Region
Discus - 1.6kg
100' 5
May 20
Class A-West Region
Talon Staudinger
- 12th Grade
Javelin - 800g
168' 6
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Long Jump
22' 2.25
PR
May 6
Packer Relays
Triple Jump
44' 3
(-.5)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Mason Stenehjem
- 12th Grade
1600 Meters
4:31.03
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
3200 Meters
9:45.99
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Bostin Svihovec
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
53' 11.5
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Discus - 1.6kg
170' 3
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Javelin - 800g
170' 9
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Zach Sweep
- 12th Grade
100 Meters
11.76
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
200 Meters
27.24
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
110m Hurdles - 39"
14.34
PR
May 20
Class A-West Region
High Jump
6' 6
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Long Jump
21' 8.75
(.0)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Sam Taylor
- 9th Grade
200 Meters
26.88
Apr 14
Minot Duane Carlson
400 Meters
1:00.00
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
70' 8
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Tanner Thorsness
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
32' 6
Apr 14
Minot Duane Carlson
Discus - 1.6kg
95' 8
Apr 14
Minot Duane Carlson
Javelin - 800g
99' 4
Apr 14
Minot Duane Carlson
Triple Jump
31' 9
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Victor Togbe
- 12th Grade
100 Meters
12.19
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
200 Meters
25.25
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
400 Meters
1:04.34
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
Brennan Tyler
- 11th Grade
800 Meters
2:14.75
PR
Apr 14
Minot Duane Carlson
1600 Meters
4:55.50
Apr 14
Minot Duane Carlson
3200 Meters
10:02.28
PR
May 6
Packer Relays
Kevin Vanderpan
- 12th Grade
Javelin - 800g
146' 9
PR
May 20
Class A-West Region
Pole Vault
13' 6
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Austin Wald
- 8th Grade
3200 Meters
10:17.98
May 20
Class A-West Region
Nate Werlinger
- 11th Grade
100 Meters
12.49
Apr 14
Minot Duane Carlson
200 Meters
25.45
Apr 14
Minot Duane Carlson
Hunter Wilmes
- 10th Grade
200 Meters
23.61
Apr 22
Charlie Denton Relays
400 Meters
51.04
May 20
Class A-West Region
Joseph Wolfe
- 11th Grade
1600 Meters
4:49.65
Apr 22
Charlie Denton Relays
3200 Meters
9:59.77
May 20
Class A-West Region
Womens
Lexi Albers
- 11th Grade
800 Meters
2:35.00
May 20
Class A-West Region
1600 Meters
5:55.66
Apr 22
Charlie Denton Relays
Josie Anderson
- 12th Grade
100m Hurdles - 33"
16.10
(1.2)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
300m Hurdles - 30"
47.04
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Long Jump
17' 8.5
PR
May 20
Class A-West Region
Triple Jump
35' 7
(.3)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Kelby Anderson
- 11th Grade
800 Meters
2:23.00
May 20
Class A-West Region
1600 Meters
5:01.03
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
3200 Meters
10:52.51
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Kennedy Anderson
- 9th Grade
200 Meters
26.46
PR
May 20
Class A-West Region
400 Meters
57.62
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Bailee Blickensderfer
- 10th Grade
High Jump
4' 9
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Triple Jump
32' 8.5
May 20
Class A-West Region
Jayda Boyd
- 9th Grade
1600 Meters
6:16.51
PR
May 20
Class A-West Region
Lexi Brown
- 12th Grade
200 Meters
26.06
(2.7)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Kennedy Delap
- 9th Grade
300m Hurdles - 30"
54.90
PR
May 20
Class A-West Region
High Jump
4' 9
PR
May 20
Class A-West Region
Regan Dennis
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
40' 11
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Discus - 1kg
119' 4.5
May 20
Class A-West Region
Javelin - 600g
135' 2
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Long Jump
14' 8
Apr 22
Charlie Denton Relays
Hannah Deshaak
- 8th Grade
100 Meters
12.61
PR
May 20
Class A-West Region
400 Meters
1:01.53
May 20
Class A-West Region
Sarah DiDonna
- 12th Grade
1600 Meters
6:00.10
PR
May 20
Class A-West Region
Mikayla Dietz
- 12th Grade
100 Meters
12.74
PR
May 20
Class A-West Region
200 Meters
27.47
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Dekunseh Doe
- 10th Grade
100 Meters
12.99
Apr 22
Charlie Denton Relays
200 Meters
26.09
(1.7)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
400 Meters
1:00.93
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Carly Fornshell
- 11th Grade
100m Hurdles - 33"
17.32
PR
May 20
Class A-West Region
300m Hurdles - 30"
49.20
May 20
Class A-West Region
Shianne Friesz
- 9th Grade
High Jump
4' 5
May 20
Class A-West Region
Pole Vault
7' 9
PR
May 20
Class A-West Region
Morgan Gietzen
- 12th Grade
Pole Vault
11' 3
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Long Jump
17' 6.25
PR
May 20
Class A-West Region
Emily Goldade
- 7th Grade
1600 Meters
5:16.30
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Gracie Grinnsteiner
- 9th Grade
800 Meters
2:29.25
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Missy Grosz
- ?
Discus - 1kg
106' 3.5
PR
May 20
Class A-West Region
Kenzie Gullickson
- ?
Pole Vault
8' 9
May 20
Class A-West Region
Kaitlyn Harter
- 9th Grade
100m Hurdles - 33"
17.81
May 20
Class A-West Region
300m Hurdles - 30"
52.32
May 20
Class A-West Region
Lexi Helm
- 11th Grade
800 Meters
2:41.41
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
1600 Meters
6:02.09
Apr 22
Charlie Denton Relays
3200 Meters
12:50.44
PR
May 20
Class A-West Region
Cassie Holzer
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
18.07
PR
May 20
Class A-West Region
300m Hurdles - 30"
52.61
May 20
Class A-West Region
Erica Johnson
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
32' 5
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Discus - 1kg
90' 4
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Madi Klein
- 11th Grade
Javelin - 600g
121' 4
PR
May 20
Class A-West Region
Triple Jump
33' 1
(.0)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Morgan Kleinjan
- 12th Grade
100 Meters
12.38
PR
May 20
Class A-West Region
200 Meters
25.92
(.5)
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Hannah Klipfel
- 10th Grade
Javelin - 600g
82' 1
May 20
Class A-West Region
Chloe Lambrect
- 10th Grade
100 Meters
13.74
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
100m Hurdles - 33"
17.02
Apr 22
Charlie Denton Relays
Kate Little
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
31' 8
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Discus - 1kg
114' 7
PR
May 20
Class A-West Region
Aubrey Malnorie
- 12th Grade
Shot Put - 4kg
39' 5.5
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Discus - 1kg
119' 3
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Chloe Markovic
- ?
400 Meters
1:03.92
May 20
Class A-West Region
Lindsey Mcginnis
- 12th Grade
100 Meters
12.47
PR
May 20
Class A-West Region
200 Meters
26.12
PR
May 20
Class A-West Region
400 Meters
58.84
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Calista Moch
- 12th Grade
High Jump
4' 9
Apr 22
Charlie Denton Relays
Long Jump
14' 10
Apr 22
Charlie Denton Relays
Taryn Neameyer
- 12th Grade
400 Meters
1:02.11
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
800 Meters
2:18.92
PR
May 20
Class A-West Region
Briana Rittenbach
- 9th Grade
3200 Meters
12:16.01
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Ashley Scherbenske
- 9th Grade
100 Meters
14.06
May 20
Class A-West Region
Faith Scheuer
- 10th Grade
Javelin - 600g
73' 9
May 20
Class A-West Region
Onna Scheuer
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
36' 7
Apr 22
Charlie Denton Relays
Discus - 1kg
99' 9
May 20
Class A-West Region
Javelin - 600g
93' 1
Apr 22
Charlie Denton Relays
Hailie Sherek
- 12th Grade
Discus - 1kg
85' 4
Apr 22
Charlie Denton Relays
Javelin - 600g
82' 2
Apr 22
Charlie Denton Relays
Lexi Spotts
- 12th Grade
Long Jump
18' 2
PR
May 20
Class A-West Region
Caely Stenehjem
- 12th Grade
3200 Meters
13:49.79
PR
May 20
Class A-West Region
Mandy Stenehjem
- 12th Grade
3200 Meters
12:06.03
May 20
Class A-West Region
Sydney Twogood
- 11th Grade
3200 Meters
13:38.40
PR
May 20
Class A-West Region
Sierra Vetter
- 12th Grade
Shot Put - 4kg
34' 9
May 20
Class A-West Region
Lauren Ware
- 8th Grade
Shot Put - 4kg
33' 6
PR
May 28
NDHSAA Class A State Championships
Long Jump
16' 4.25
PR
May 20
Class A-West Region
Mallory Waters
- 12th Grade
1600 Meters
6:13.52
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Jordan Weeks
- 9th Grade
High Jump
4' 7
May 20
Class A-West Region
Triple Jump
32' 1.5
May 20
Class A-West Region
Kate Weigum
- 9th Grade
800 Meters
2:39.32
PR
Apr 22
Charlie Denton Relays
Addison Willett
- 9th Grade
1600 Meters
5:51.33
PR
May 20
Class A-West Region
Jerikah Zander
- 9th Grade
Long Jump
16' 1.5
PR
May 20
Class A-West Region
Triple Jump
34' 6
PR
May 20
Class A-West Region
Brea Ziegler
- 12th Grade
800 Meters
2:36.50
PR
May 20
Class A-West Region
Blue text indicates a mark from the current week.