DIII
Collegiate
2024 Outdoor Track & Field
Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Switch to
Meet List
Teams
Men's
Top Athletes
Women's
Top Athletes
Performance Lists
Lists
DIII
Rankings
/
/
Swipe to view all teams
American Rivers (ARC)
Buena Vista
Central (Iowa)
Coe
Dubuque
Loras
Luther
Nebraska Wesleyan
Simpson (Iowa)
Wartburg
American Southwest (ASC)
Concordia Texas
East Texas Baptist
Hardin-Simmons
LeTourneau
McMurry
Ozarks (Ark.)
UT Dallas
Atlantic East (AEC)
Gwynedd-Mercy
Immaculata
Marymount (Va.)
Marywood
Neumann
Centennial (CC)
Bryn Mawr
Dickinson
Franklin & Marshall
Gettysburg
Haverford
Johns Hopkins
McDaniel
Muhlenberg
Swarthmore
Ursinus
City University of New York (CUNYAC)
CCNY
Hunter
Lehman
Medgar Evers
York (N.Y.)
Coast to Coast (C2C)
Christopher Newport
Mary Washington
Pratt Institute
Salisbury
UC Santa Cruz
Warren Wilson (N.C.)
Collegiate Conference of the South (CCS)
Belhaven (Miss.)
Berea (Ky.)
Covenant
Huntingdon (Ala.)
Maryville (Tenn.)
Piedmont
Wesleyan (Ga.)
Colonial States (CSAC)
Commonwealth Coast (CCC)
Endicott
Gordon (Mass.)
Hartford
Nichols
Roger Williams
Suffolk
Univ. of New England
Wentworth (Mass.)
Empire 8 (E8)
Alfred
Hartwick
Houghton
Nazareth
Sage Colleges
St. John Fisher
Utica
Great Northeast (GNAC)
Colby-Sawyer
Emmanuel (Mass.)
Lasell
Regis (Mass.)
Saint Joseph's (Maine)
Great South (GSAC)
Heartland (HCAC)
Anderson (Ind.)
Bluffton
Defiance
Earlham
Franklin
Hanover
Manchester
Mount St. Joseph
Rose-Hulman
Transylvania
Illinois & Wisconsin (CCIW)
Augustana (Ill.)
Carroll (Wis.)
Carthage
Elmhurst
Illinois Wesleyan
Millikin
North Central (Ill.)
North Park
Wheaton (Ill.)
independent
Agnes Scott
Asbury (Ky.)
Bob Jones (S.C.)
Cazenovia
Clark (Mass.)
Hilbert
Kalamazoo
Lycoming
Maine Maritime Academy
Norwich
Penn State Berks
Salve Regina
SUNY Maritime College
SUNY New Paltz
Sweet Briar
Western New England
Wilkes
Yeshiva
Landmark
Catholic (D.C.)
Drew
Elizabethtown
Goucher
Juniata
Moravian
Scranton
Susquehanna
Liberty
Bard
Ithaca
RIT
Rochester (N.Y.)
RPI
St. Lawrence
Union (N.Y.)
Vassar
Little East
Castleton
Eastern Connecticut State
Keene State
Plymouth State
Rhode Island College
Southern Maine
UMass Boston
UMass Dartmouth
Massachusetts (MASCAC)
Bridgewater State
Fitchburg State
Framingham State
Massachusetts Maritime Academy
Westfield State
Worcester State
Michigan (MIAA)
Adrian
Albion
Alma
Calvin
Hope
Olivet
Trine
Mid-Atlantic (MAC)
Albright
Alvernia
Arcadia
Delaware Valley
DeSales
Eastern (Pa.)
FDU Florham
Hood
King's College (Pa.)
Lebanon Valley
Messiah
Misericordia
Stevens
Stevenson
Widener
York (Pa.)
Midwest (MWC)
Beloit
Cornell College
Grinnell
Illinois College
Knox
Lake Forest
Lawrence
Monmouth (Ill.)
Ripon
Minnesota (MIAC)
Augsburg
Bethel (Minn.)
Carleton
Concordia Moorhead
Gustavus Adolphus
Hamline
Macalester
Saint Benedict
Saint John's (Minn.)
Saint Mary's (Minn.)
St. Catherine (Minn.)
St. Olaf
St. Scholastica
NESCAC
Amherst
Bates
Bowdoin
Colby
Connecticut College
Hamilton
Middlebury
Trinity (Conn.)
Tufts
Wesleyan (Conn.)
Williams
New Jersey (NJAC)
Farmingdale State
Montclair State
New Jersey City
Ramapo
Rowan
Rutgers-Camden
Rutgers-Newark
St. Joseph's (Long Island)
Stockton
TCNJ
NEWMAC
Babson
Coast Guard
MIT
Mount Holyoke
Smith
Springfield (Mass.)
Wellesley
Wheaton (Mass.)
WPI
North Atlantic (NAC)
Eastern Nazarene
Husson
Lesley
Northern Vermont-Johnson
SUNY Cobleskill
SUNY Delhi
Thomas (Maine)
UMaine Farmington
UMaine Presque Isle
North Coast (NCAC)
Denison
DePauw
Hiram
Kenyon
Oberlin
Ohio Wesleyan
Wabash
Wittenberg
Wooster
Northern Athletics Collegiate (NACC)
Alverno
Aurora
Benedictine (Ill.)
Concordia Chicago
Concordia Wisconsin
Edgewood
Illinois Tech
Lakeland (Wis.)
Marian (Wis.)
MSOE
Rockford
St. Norbert
Wisconsin Lutheran
Northwest (NWC)
George Fox
Lewis & Clark
Linfield
Pacific (Ore.)
Pacific Lutheran
Puget Sound
Whitman
Whitworth
Willamette
Ohio (OAC)
Baldwin Wallace
Capital
Heidelberg
John Carroll
Marietta
Mount Union
Muskingum
Ohio Northern
Otterbein
Wilmington (Ohio)
Old Dominion (ODAC)
Averett
Bridgewater (Va.)
Eastern Mennonite
Ferrum
Guilford
Hampden-Sydney
Hollins
Lynchburg
Randolph-Macon College
Roanoke
Shenandoah
Virginia Wesleyan
Washington and Lee
Presidents (PAC)
Allegheny (Pa.)
Bethany (W.Va.)
Chatham
Franciscan
Geneva
Grove City
Saint Vincent
Thiel
Washington & Jefferson
Waynesburg
Westminster (Pa.)
Skyline
Farmingdale State
Manhattanville
Merchant Marine Academy
Mount Saint Mary (N.Y.)
Mount Saint Vincent University
Southern (SAA)
Berry
Birmingham-Southern
Centre
Hendrix
Millsaps
Oglethorpe
Rhodes
Univ. of the South
Southern California (SCIAC)
Cal Lutheran
Caltech
Chapman
Claremont-Mudd-Scripps
La Verne
Occidental
Pomona-Pitzer
Redlands (Calif.)
Whittier
Southern Collegiate (SCAC)
Centenary (La.)
Colorado College
Dallas
Schreiner
Southwestern (Texas)
St. Thomas (Texas)
Texas Lutheran
Trinity (Texas)
St. Louis (SLIAC)
Blackburn
Eureka
Fontbonne
Greenville
Lyon (Ark.)
Mississippi Univ. for Women
Principia
Spalding
Webster
Westminster (Mo.)
SUNYAC
Buffalo State
Fredonia
SUNY Brockport
SUNY Cortland
SUNY Geneseo
SUNY Oneonta
SUNY Oswego
SUNY Plattsburgh
SUNY Potsdam
United East (UEC)
Alfred State
Cedar Crest
Gallaudet
Keystone
Lancaster Bible
Notre Dame (Md.)
Penn State Abington
Penn State Behrend
University (UAA)
Brandeis
Carnegie Mellon
Case Western Reserve
Chicago
Emory
NYU
Washington (Mo.)
Upper Midwest (UMAC)
Bethany Lutheran
Crown
Martin Luther
Minnesota Morris
North Central (Minn.)
Northwestern-St. Paul
UW-Superior
USA South (USASAC)
Brevard (N.C.)
Mary Baldwin
Meredith
Methodist
North Carolina Wesleyan
Pfeiffer
Southern Virginia
William Peace
Wisconsin (WIAC)
UW-Eau Claire
UW-La Crosse
UW-Oshkosh
UW-Platteville
UW-River Falls
UW-Stevens Point
UW-Stout
UW-Whitewater
Active Uncategorized Teams in DIII
Anna Maria
Baruch
Bay Path
Bryn Athyn
Cabrini
Cairn
Centenary (N.J.)
City Tech (N.Y.)
Clarks Summit
Clarkson
CUNY Brooklyn
Curry
Dominican (Ill.)
Elms
Emerson
Hobart
Howard Payne
La Roche
LaGrange
Medaille
Mitchell
Mount Aloysius
New England College
Northern Vermont-Lyndon
Northland (Wis.)
Penn State Harrisburg
Pitt-Greensburg
Saint Joseph (Conn.)
Simmons
Southern Vermont
St. Mary's (Md.)
Sul Ross State
SUNY Poly
Thomas More (Ky.)
Wells
Wesley
Wheelock
William Smith
Can't find your team?
Coaches
, help update team classifications
Mens Top Athletes
100m
Sr
Jailen Hobbs
10.34
(4.3)
PR
IN
Rose-Hulman
Mar 16
Rose Hulman Early Bird
200m
Sr
Brandon Powell
21.47
(1.1)
TX
East Texas Baptist
Mar 03
2024 Trinity Invitational
400m
So
Mason Fara
47.76
PR
CA
Chapman
Mar 09
Occidental Distance Carnival & Spring Break Classic
800m
Jr
Holden Spencer
1:53.61
CA
UC Santa Cruz
Mar 16
2024 Hornet Invite
1500m
So
Henry Tierney
3:49.55
PR
OR
Pacific (Ore.)
Mar 16
2024 Rich Allen Classic
5000m
Sr
James Settles
14:07.78
PR
CO
Colorado College
Mar 09
Occidental Distance Carnival & Spring Break Classic
10 km
Jr
Owen Ladinig
30:48.51
PR
WA
Pacific Lutheran
Mar 02
Ed Boitano Invitational
110mH-42"
Jr
Kade Kimmel
14.84
(1.4)
TX
McMurry
Mar 16
Wes Kittley Invitational
400mH-36"
Jr
Colin Scanlon
53.98
PR
CA
Claremont-Mudd-Scripps
Feb 17
Pomona-Pitzer Collegiate All-Comers
3kSteeple
So
Hayden Beauchemin
9:02.93
PR
CA
Claremont-Mudd-Scripps
Mar 09
Occidental Distance Carnival & Spring Break Classic
4x100m
Malik Cooper
Brandon Powell
Hayden Green
Gilbert Dominguez
41.55
TX
East Texas Baptist
Mar 03
2024 Trinity Invitational
4x400m
Jack Davis
Jackson Davis
Bryce Cooper
Oscar Newman
3:17.12
MA
Williams
Mar 16
Emory Spring Break Classic
Shot-16lb
Sr
Eric Bottern
16.21m
MA
Babson
Mar 16
Ross & Sharon Irwin Invite
Discus-2kg
Jr
Jacob Slifka
49.90m
OR
Linfield
Mar 16
2024 Rich Allen Classic
Javelin-800g
So
Cody Wheeler
66.08m
PR
WA
Whitworth
Mar 16
18th Sam Adams Classic
HJ
So
Gunner Helm
2.05m
PR
TX
Hardin-Simmons
Mar 03
2024 Trinity Invitational
PV
Jr
Alden McDonald
4.91m
PR
GA
Berry
Mar 02
Berry Victor
LJ
Sr
Brandon Powell
7.39m
(3.3)
PR
TX
East Texas Baptist
Mar 03
2024 Trinity Invitational
TJ
Jr
Dontre Sinegal
15.22m
(1.9)
PR
TX
McMurry
Mar 03
2024 Trinity Invitational
Hammer-16lb
Sr
Kenya Sei
57.60m
PR
GA
Emory
Mar 16
Emory Spring Break Classic
Decathlon-
Fr
Wyn Smoole
5430
PR
CA
Chapman
Feb 15
Golden Eagle Invitational
View Top 10 in These Events
View More Events
Womens Top Athletes
100m
Jr
Audrey Johnson
11.91
(4.5)
PR
GA
Emory
Mar 16
Emory Spring Break Classic
200m
So
Sara Schermerhorn
24.75
(-.1)
MI
Hope
Mar 16
Emory Spring Break Classic
400m
Sr
Ashaunti Barnes
57.07
MS
Belhaven (Miss.)
Mar 02
MC Spring Cleaning
800m
Sr
Laura Zimmer
2:12.81
PR
CA
Claremont-Mudd-Scripps
Feb 17
Pomona-Pitzer Collegiate All-Comers
1500m
Sr
Courtney Drumm
4:36.12
PR
VA
Lynchburg
Mar 16
Emory Spring Break Classic
5000m
Fr
Audrey Maclean
17:17.26
PR
VT
Middlebury
Mar 16
Ross & Sharon Irwin Invite
10 km
So
Kayla Aalpoel
37:04.51
OR
George Fox
Mar 02
Linfield Erik Anderson Icebreaker Memorial Invitational
100mH-33"
Jr
Daysia Hargrave
14.59
(2.3)
OH
Wooster
Mar 16
Alan Connie Shamrock Invitational
400mH-30"
Jr
Katie Moore
1:03.44
PR
IN
DePauw
Mar 16
Rose Hulman Early Bird
3kSteeple
Sr
Kylah Holland
11:02.12
TX
Hardin-Simmons
Mar 16
Wes Kittley Invitational
4x100m
Nikki Boon
Dashiel Tao Harris
Kaya Binetti
Audrey Johnson
47.00
GA
Emory
Mar 16
Emory Spring Break Classic
4x400m
Cate Donaldson
Camryn Taylor
Claire Jensen
Bella King-Harvey
3:54.00
MA
Williams
Mar 16
Emory Spring Break Classic
Shot-4kg
Sr
Renee Tiumalu
13.43m
WA
Whitworth
Mar 16
18th Sam Adams Classic
Discus-1kg
So
Amblessed Okemgbo
43.66m
PR
WA
Whitworth
Mar 16
18th Sam Adams Classic
Javelin-600g
So
Neelie Schiel
40.78m
TX
East Texas Baptist
Mar 03
2024 Trinity Invitational
HJ
Jr
Breanne Rawls
1.64m
PR
WA
Whitworth
Mar 16
18th Sam Adams Classic
PV
Jr
Sarah Firth
3.80m
MA
Tufts
Mar 16
Alan Connie Shamrock Invitational
LJ
Fr
Kira Hawaaboo
5.50m
(.0)
PR
OR
Linfield
Mar 09
LCC Open 2024
TJ
Fr
Ty'Kerria Young
12.14m
PR
MS
Mississippi Univ. for Women
Mar 02
MC Spring Cleaning
Hammer-4kg
Sr
Kiara Felston
50.17m
PR
VA
Shenandoah
Mar 16
Alan Connie Shamrock Invitational
Heptathlon-
Sr
Madelyn Silveira
3983
MA
Tufts
Mar 15
Alan Connie Shamrock Invitational-Combined Events
View Top 10 in These Events
View More Events
Standard Performance Lists
DIII - All
American Rivers (ARC)
American Southwest (ASC)
Atlantic East (AEC)
Centennial (CC)
City University of New York (CUNYAC)
Coast to Coast (C2C)
Collegiate Conference of the South (CCS)
Colonial States (CSAC)
Commonwealth Coast (CCC)
Empire 8 (E8)
Great Northeast (GNAC)
Great South (GSAC)
Heartland (HCAC)
Illinois & Wisconsin (CCIW)
independent
Landmark
Liberty
Little East
Massachusetts (MASCAC)
Michigan (MIAA)
Mid-Atlantic (MAC)
Midwest (MWC)
Minnesota (MIAC)
NESCAC
New Jersey (NJAC)
NEWMAC
North Atlantic (NAC)
North Coast (NCAC)
Northern Athletics Collegiate (NACC)
Northwest (NWC)
Ohio (OAC)
Old Dominion (ODAC)
Presidents (PAC)
Skyline
Southern (SAA)
Southern California (SCIAC)
Southern Collegiate (SCAC)
St. Louis (SLIAC)
SUNYAC
United East (UEC)
University (UAA)
Upper Midwest (UMAC)
USA South (USASAC)
Wisconsin (WIAC)
Custom Performance Lists
NCAA DI East
NCAA DI West
Request a new Custom List