Men's United States 800 Meters

   Turn Highlighter On 
Report Filters
Standard - 9,804 Relay Splits - 112 Wheelchair Ambulatory 
Record types Grade

Measurement
Help
1.8Tim Trentel2:05.30aOHLakewood Catholic AcademyMiddle School State Track MeetSun, May 27
2.8Caleb Hoffmann2:05.48aORHigh DesertCentral Oregon Large School District ChampionshipSat, May 12
3.-Hank Jackson2:05.70WYLingle-Ft. LaramieSEWACSat, May 5
4.8Nathan Hadley2:06.35aOHGlenwood (Boardman)Middle School State Track MeetSun, May 27
5.8Blake Trujillo2:06.69aWACentral KitsapCKJH v. Curtis MSThu, May 24
6.8Luis Murillo2:06.70KSLexington TrailsMonticello TriTue, Apr 17
7.8Cameron Carroll2:06.95aWACentral KitsapCKJH v. Curtis MSThu, May 24
8.9Austin Anderson2:07.37aWACentral KitsapOlympic League Jr High ChampionshipsTue, Jun 5
9.9Ben Fixman2:07.90WAEvergreen-RedmondFinn Hill @ Evergreen JHThu, May 24
10.8Alex Weber2:08.30INSouth KnoxSK, Pike Central & Ft. Branch @ Gibson SouthernTue, Apr 17
11.8JT Graass2:08.40TXSt Mark's of TexasPrivate School MS MeetThu, Apr 26
12.8Logan Blake2:08.70ORHigh DesertHigh Desert MeetTue, Apr 24
13.8Oliver Rigg2:08.74aINZionsville WestNSCFri, May 4
14.-Tracy Sims2:08.87aTXD.A. HulcyDallas Independent School District City ChampionshipThu, Apr 5
15.8Buddy Brosky2:09.00MISt ClairSt. Clair v Marine CityThu, May 17
16.8Nick Salmons2:09.17aWVBarboursvilleCabell Co. Middle School Championship Wed, May 2
17.8Pedro Blanco2:09.20aWALakotaFederal Way Middle Schools District MeetThu, Jun 7
18.8Brandon Hines2:09.52aGAStephensonGeorgia Middle School T&F State ChampionshipsFri, Apr 20
19.8Austin Parks2:09.7aINMitchellPLAC ChampionshipSat, May 5
20.8Josiah Ottolini2:10.10MIWesternStockbridge (Dual Meet-Parma) Middle SchoolWed, Apr 18
21.8Matt Baran2:10.11aMIOakviewOakland County 7th and 8th Grade Track MeetThu, May 31
22.8Roddy Green2:10.15aMIOak ValleyOakland County 7th and 8th Grade Track MeetThu, May 31
23.8Ari Dixon2:10.17aFLThe BollesFLYRA North Regional MS ChampionshipSat, Apr 21
24.-Xavier Phillips2:10.26aTXW. H. AtwellDallas Independent School District City ChampionshipThu, Apr 5
25.8Tanner Clough2:10.27aNEWallaceNebraska Junior High Track ChampionshipSat, May 12
26.-Deandre Miles2:10.45aFLArthur Robert Ashe, JrBroward MSAA North Central RegionTue, Apr 3
27.8Nic Jacobsen2:10.59aFLSt. Andrew'sWestminster Academy MS InvitationalTue, Mar 27
28.-Casey Wolleat2:10.60TXLake TravisHighland Lakes Middle School DistrictMon, Apr 2
29.9Mason Villarma2:10.61aWAJohn SedgwickSedgwick Vs Marcus @ SKHSThu, May 3
30.8Paul Mendola2:10.67aOHHilliard WeaverWorthington InvitationalSat, May 5
31.8Bryson Shira2:10.78aIDAdrianYMCA MeetSat, Apr 28
32.8Spencer Neubert2:10.93aOHStanton (Hammondsville)Middle School State Track MeetSun, May 27
9Daniel Kelly2:10.93aWACentral KitsapOlympic League Jr High ChampionshipsTue, Jun 5
34.8Kristofor Grimes2:11.00NEIrvingNortheastSat, Apr 21
-Morgan Wolford2:11.00WYLingle-Ft. LaramieSEWACSat, May 5
8Tom Sulllivan2:11.00OHSt Angela MericiDioc of Clev CYO - Westlake HSSun, May 13
37.7Terrell Davis2:11.10TXLutheran South AcademyKinkaid Middle School InviteThu, Mar 29
38.8Elliott Carter2:11.28aMIBathBlackhawk Inv. MSMon, May 14
39.8Tom Yura2:11.40MIWhite Pine (Saginaw)Midland Jefferson @ White Pine MSMon, May 7
8Eric Rodriguez2:11.40ILBeardstown2A SectionalsSat, May 12
41.8Tyler Peterson2:11.50AZCoronado (C)Cross/Coronado/La Cima/EspereroWed, Apr 25
42.8Isaiah Hannah2:11.60CATwelve BridgesF.I.S.A.L. TRACK TRIALSTue, May 8
43.8Austin Shepherd2:11.63aMIStockbridgeBlackhawk Inv. MSMon, May 14
44.8John Tejada2:11.68aOHHilliard MemorialWorthington InvitationalSat, May 5
45.8Jefferson Kiyasu2:11.72aORCatlin GabelMid-Valley Meet of ChampionsThu, May 24
46.8Justin McDaniel2:11.90IDHillsideBoise Jr High at CapitalTue, May 8
47.8Josh Stouffer2:11.94aMIJefferson (Midland)Bay City Western Middle School InviteMon, May 21
48.9Sam Grader2:11.98aWAMarcus WhitmanOlympic League Jr High ChampionshipsTue, Jun 5
49.8Jakob Coombes2:12.00CAFort IrwinHDAL FinalsSat, May 5
8Eric Wilkewitz2:12.00MIWoodhaven-BrownstownSoutheast Michigan Jr Hi Showcase MeetFri, May 11
8Donald Wetterling2:12.00ILMacomb2A SectionalsSat, May 12
8Colby Weitenhagen2:12.0aMIMadisonTCC League Meet Wed, May 16
53.8Ryan Patout2:12.12aMIPortage WestKalPortMatt ConferenceThu, May 24
54.8Izaak Kanzig2:12.15aORSistersMid-Major Central Oregon Middle School DistrictsWed, May 16
55.8Zac Benham2:12.20MINorth MuskegonNORTH MUSKEGON VS SHELBYWed, Apr 25
8Brevin Sloup2:12.20NESewardFairbury QuadThu, Apr 26
57.8Phillip Loga Baker2:12.26aOHReynoldsburgMiddle School State Track MeetSun, May 27
58.9Neilson Powless2:12.39aCAVictory ChristianCentral Valley Roadrunners Track ClubSat, May 26
59.8Laike Damman2:12.40KSGirard6th ANNUAL VIKING INVITATIONAL TRACK MEETMon, Apr 30
8Zach Crane2:12.40ORNorthSOMSAC Boys PrelimsThu, May 3
8Walker Flynn2:12.40WAOlympic (Auburn)Rainier vs Olympic Vs North TappsThu, May 10
62.8Joe Faraguna2:12.42aTXSt John'sHJPC ChampionshipTue, Apr 24
63.8Tristan Houser2:12.50WATahoma - Blue (TMS)Northwood @ TJH BlueWed, May 30
64.8Jacob Saldivar2:12.51aTXAustinAmarillo Relays March 23-24, 2012Fri, Mar 23
65.7Cameron Parker2:12.67aORHoly TrinityCYO Meet of Champions (2 day)Sat, May 19
66.8Steven Simpkins2:12.68aFLMaclay SchoolRickards MS InvitationalFri, Mar 16
67.8Doug Roche2:12.69aMISt. RegisOakland County 7th and 8th Grade Track MeetThu, May 31
68.8Cade Engle2:12.71aTXPampaAmarillo Relays March 23-24, 2012Fri, Mar 23
69.7Miguel De La Melena2:12.80WAFrontierGSHL DISTRICT MEET [MIDDLE SCHOOL]Thu, May 31
70.-Simon Cooney2:12.82aORCathedralCYO Meet of Champions (2 day)Sat, May 19
7Zachary Jolin2:12.82aMIFreelandTVC West Conference Meet Tue, May 22
72.8Christopher Othelot2:12.86aFLNorlandLarry Wooten InvitationalSat, Jan 28
73.8Tyler ODonnell2:12.90ORHoly TrinityCYO Dev. Meet 10Sat, Apr 28
74.8Austin Stewart2:12.96aIDHobbsUpper Valley ConferenceTue, May 8
75.8Jeremiah Parlock2:12.99aWVBarboursvilleCabell Co. Middle School Championship Wed, May 2
76.7Reuben Winston2:13.00MDCharles E Smith Jewish DayGeorgetown Prep MeetWed, Mar 21
8Elliott Murdock2:13.00WARaymondRaymond, Naselle, Taholah, Wishkah @ N.B.Wed, May 2
78.8Kavinda Herath2:13.01aMIEast (Farmington Hills)Oakland County 7th and 8th Grade Track MeetThu, May 31
79.8Connor Low2:13.09aWALakotaFederal Way Middle Schools District MeetThu, Jun 7
80.8Adrian Zavala2:13.10CAEncinaSMSSA WEST TrialsTue, May 1
81.8Joe Mullener2:13.13aIDRiver GlenYMCA MeetSat, Apr 28
82.8Carlin Berryhill2:13.16aFLHerbert A. AmmonsMiami-Dade MS ChampionshipWed, Feb 22
83.8Victor Bustamante2:13.20AZFlowing WellsOrange Grove/Wilson/Marana Quad MeetThu, Apr 26
8Chris Morzenti2:13.20CASissonLarge School SCAL ChampionshipsWed, May 16
8Garrett Floyd2:13.20aOHMarlingtonMiddle School State Track MeetSun, May 27
86.8Harrison Swiggart2:13.23aTXFirst Baptist AcademyHJPC ChampionshipTue, Apr 24
87.7Hayden Scott2:13.30ORWestonUMMSAA All League Opening MeetFri, Apr 6
88.7Cole Thomas2:13.34aIDAmerican FallsYMCA MeetSat, Apr 28
89.8Eric Lambert2:13.38aNEChadronNebraska Junior High Track ChampionshipSat, May 12
7Collin Hahn2:13.38aNEGothenburgNebraska Junior High Track ChampionshipSat, May 12
91.8Nate Rhoades2:13.40aOHWorthingwayWorthington InvitationalSat, May 5
92.8Tanner Avila2:13.43aWALakewoodCascade League FinalsThu, May 31
93.8Victor Cummings2:13.50MOSmithvilleSmithville Relays (Reschedule)Mon, Apr 30
94.8Nate Holmgren2:13.60MIShumateSoutheast Michigan Jr Hi Showcase MeetFri, May 11
95.8David Detwiler2:13.61aFLLakesideClay County MS ChampionshipTue, Apr 3
96.8Josh Evers2:13.70MILeggSturgis V LeggWed, May 2
97.-Alex Lomong2:13.75aVAFork Union Military AcademySquires InvitationalFri, Mar 30
98.8Nick Uebel2:13.80ORLinus PaulingTri-County @ Philomath (Cascade, Linus Pauling, Sweet Home)Thu, May 3
99.-Diego Nava2:13.81aTXThomas C. MarshDallas Independent School District City ChampionshipThu, Apr 5
100.-Zach Lomonaco2:13.85aGAMalcom BridgeGeorgia Middle School T&F State ChampionshipsFri, Apr 20
101.-Preston Hunt2:13.90WYLingle-Ft. LaramieSEWACSat, May 5
102.9Tyler Humphries2:13.95aWAStahlStahl @ ColumbiaTue, May 15
103.8Michael Boone2:13.99aVASt. Matthew's SchoolNorfolk Academy JV ChampionshipsThu, May 17
104.8Nic Feldkamp2:14.00ORJoseph LaneWinston & JoLane @SutherlinTue, May 15
8Drew Barnes2:14.00OHSeton CatholicDioc of Clev CYO District 1 MeetSun, May 20
106.8Matthew Stanich2:14.10ORNeil ArmstrongTri-County @ Lebanon (Mark Twain, Valor, Neil Armstrong)Tue, Apr 17
8Seth Moon2:14.10INRochesterRRC ChampionshipSat, May 5
108.8James Weekley2:14.20MIDunckelDunckel M.S. vs Clarenceville M.S.Wed, May 2
8Leo Lukens2:14.20ORCascade (Bend)Cascade District Tune-up MeetTue, May 8
8Jacob Davis2:14.20IDRiver GlenBoise Jr High Timberline RegionalThu, May 17

View Next Page -> (Total stats: 9,804)
 
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.