Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Mark Pangilinan10.92 PRWAMarysville-PilchuckMay 14WESCO North Division Champs Day 2
2.12Blaine Weber11.08 PRWAShorewoodApr 29Edmonds-Woodway, Jackson @ Shorewood
3.11Alec Fellows11.18WAEdmonds-WoodwayApr 29Edmonds-Woodway, Jackson @ Shorewood
4.10Josiah Miller11.19WAOak HarborApr 22Arlington, Monroe, @ Oak Harbor
5.11Josh Entwisle11.20 PRWAStanwoodMay 214A District #1 Championships Day 2
6.12AJ Kvangnes11.29 PRWAMarysville-PilchuckMay 14WESCO North Division Champs Day 2
7.12Peter Erickson11.31 PRWAShorewoodMay 07Battle of Shoreline (Shorewood, Shorecrest, Kings, Shoreline Christian)
8.11Devante Gaillard11.33WAArlingtonMay 12WESCO North Division Champs Day 1
9.10Allan Schmekel11.34WALake StevensMay 12WESCO North Division Champs Day 1
10.12Tyler Reside11.35 PRWALake StevensApr 29Lake Stevens, Arlington @ Stanwood
10Keivarae Russell11.35WAMarinerApr 29Mariner vs Kamiak
View full rankings...
200 Meters
1.10Allan Schmekel22.04 PRWALake StevensMay 07Stanwood Twilight Invitational
2.11Alec Fellows22.35 PRWAEdmonds-WoodwayMay 01Shoreline Invitational
3.12Blaine Weber22.39WAShorewoodMay 214A District #1 Championships Day 2
4.12Tyler Reside22.83 PRWALake StevensMay 214A District #1 Championships Day 2
5.10Josiah Miller22.85WAOak HarborApr 22Arlington, Monroe, @ Oak Harbor
6.12Mark Pangilinan22.95WAMarysville-PilchuckApr 30Clash of the Counties
7.10Keivarae Russell23.00WAMarinerMay 14WESCO South Finals (Day 2)
8.11Anthony Hardy23.05WACascade (Everett)Mar 24Cascade vs. Oak Harbor & Stanwood
9.11Tre Harris23.15 PRWALake StevensMay 12WESCO North Division Champs Day 1
10.12Jason Curles23.23 PRWAOak HarborMay 14WESCO North Division Champs Day 2
View full rankings...
400 Meters
1.12Kale Schmidt49.46 PRWAStanwoodMay 28Washington 4A State Championships (Day 2)
2.10Allan Schmekel50.57WALake StevensMay 14WESCO North Division Champs Day 2
3.11Alec Fellows50.91WAEdmonds-WoodwayJul 29USATF Junior Olympics National T&F Championships
4.10Cody House51.08WAMarysville-PilchuckMay 28Washington 4A State Championships (Day 2)
5.12Shawn McPherson51.29 PRWAMarysville-PilchuckJun 05BorderDuel Track Classic
6.11Grant Grosvenor51.34WAHenry JacksonMar 25Mtlk Terrace @ Jackson
7.12Tory Brediger51.52 PRWAShorewoodApr 10Terrace Twilight
8.12Dylan Hopper51.57WACascade (Everett)Apr 29Monroe, Snohomish, Cascade
9.10Blake Nelson51.60WAHenry JacksonMay 14WESCO South Finals (Day 2)
10.12Kane Thomas51.96 PRWAShorewoodApr 15Shorewood, Mountlake Terrace @ Kamiak
View full rankings...
800 Meters
1.11Grant Grosvenor1:53.58WAHenry JacksonMay 28Washington 4A State Championships (Day 2)
2.12Dylan Hopper1:55.6h PRWACascade (Everett)Mar 13Cascade Parent Clinc/Intersquad Meet
3.10Blake Nelson1:56.15WAHenry JacksonMay 0146th Centennial Invitational
4.12Kane Thomas1:57.18 PRWAShorewoodMay 14WESCO South Finals (Day 2)
5.12Matt Bolte1:57.57 PRWAOak HarborApr 30Clash of the Counties
6.11Aaron Campbell1:59.21 PRWACascade (Everett)May 07Everett District Championships
7.12Mitchell Briggs1:59.32 PRWAHenry JacksonApr 22Kamiak & Meadowdale @ Jackson
8.12Nathan Calacat1:59.64 PRWAHenry JacksonApr 22Kamiak & Meadowdale @ Jackson
9.11Sean Roe1:59.70 PRWAHenry JacksonApr 22Kamiak & Meadowdale @ Jackson
10.9Mason Nicol2:01.75WALake StevensMay 14WESCO North Division Champs Day 2
View full rankings...
1600 Meters
1.12Mitchell Briggs4:17.11 PRWAHenry JacksonMay 29Washington 4A State Championships (Day 3)
2.12Dylan Hopper4:17.39 PRWACascade (Everett)May 07Everett District Championships
3.11Grant Grosvenor4:18.21WAHenry JacksonMay 12WESCO South Finals (Day 1)
4.11Sean Roe4:19.63 PRWAHenry JacksonMay 07Everett District Championships
5.12Nathan Calacat4:20.80 PRWAHenry JacksonMay 07Everett District Championships
6.12Connor Frederickson4:28.45WAHenry JacksonApr 24Bellevue Invitational
7.10Blake Nelson4:30.13WAHenry JacksonMay 194A District #1 Champioships Day 1
8.11Aaron Campbell4:30.30 PRWACascade (Everett)May 12WESCO North Division Champs Day 1
9.12Brandon Hines4:30.97 PRWAMountlake TerraceMay 12WESCO South Finals (Day 1)
10.12Kane Thomas4:31.57 PRWAShorewoodMar 25Glacier Peak,Mariner, Shorecrest, Shoreline Christian @ Shorewood
View full rankings...
3200 Meters
1.12Mitchell Briggs9:09.49 PRWAHenry JacksonApr 10Arcadia Invitational Day 2
2.11Sean Roe9:27.83WAHenry JacksonMay 214A District #1 Championships Day 2
3.11Aaron Campbell9:31.28 PRWACascade (Everett)May 214A District #1 Championships Day 2
4.12Connor Frederickson9:33.04 PRWAHenry JacksonMay 214A District #1 Championships Day 2
5.12Nathan Calacat9:35.01 PRWAHenry JacksonApr 24Bellevue Invitational
6.11Jared Lehning9:40.89WASnohomishMay 14WESCO North Division Champs Day 2
7.12Juan Castillo9:46.81 PRWALake StevensApr 24Lake Stevens Viking Classic Invitational
8.12Joe Gladow9:49.20 PRWAShorewoodMay 214A District #1 Championships Day 2
9.12Nicholaus Schonewald9:50.40WAHenry JacksonMay 14WESCO South Finals (Day 2)
10.11Grant Grosvenor9:50.85WAHenry JacksonApr 22Kamiak & Meadowdale @ Jackson
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Alec Fellows14.43WAEdmonds-WoodwayMay 01Shoreline Invitational
2.12Mark Pangilinan14.66 PRWAMarysville-PilchuckMay 14WESCO North Division Champs Day 2
3.12Robert Hanke14.73 PRWAStanwoodMay 14WESCO North Division Champs Day 2
4.11Nari Sternen14.74 PRWAKamiakMay 214A District #1 Championships Day 2
5.11Jacob Dowd15.43 PRWAMonroeMay 14WESCO North Division Champs Day 2
6.10Jordan Moore15.48 (9.9)WAMonroeMay 01Keith Jewett Invitational
7.10Blake McPherson15.70WAArlingtonApr 29Lake Stevens, Arlington @ Stanwood
8.12Corey Pfeiff15.76 PRWAMarinerApr 15Jackson, Mariner @ Edmonds-Woodway
9.12Travis Mosley15.81 PRWASnohomishMay 14WESCO North Division Champs Day 2
10.12Kale Schmidt16.09 PRWAStanwoodApr 08Edmonds-Woodway, Shorecrest @ Stanwood
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Robert Hanke38.50 PRWAStanwoodMay 29Washington 4A State Championships (Day 3)
2.11Nari Sternen39.42 PRWAKamiakMay 214A District #1 Championships Day 2
3.12Mark Pangilinan40.57 PRWAMarysville-PilchuckMay 214A District #1 Championships Day 2
4.12Travis Mosley41.08WASnohomishMay 214A District #1 Championships Day 2
5.11Alec Fellows41.24 PRWAEdmonds-WoodwayMar 18Meadowdale & Stanwood @ Edmonds-Woodway
6.12Ryan Kino-Spelman41.28 PRWAKamiakApr 29Mariner vs Kamiak
7.12Corey Pfeiff41.63WAMarinerApr 29Mariner vs Kamiak
8.12Ben Ulrich41.64WAStanwoodMay 214A District #1 Championships Day 2
9.12Casey Wiedmer42.02 PRWACascade (Everett)May 194A District #1 Champioships Day 1
10.9Brendan Casel42.13WAHenry JacksonMay 12WESCO South Finals (Day 1)
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Mark Pangilinan
AJ Kvangnes
Tony Stanfel
Cody House
43.07WAMarysville-PilchuckMay 29Washington 4A State Championships (Day 3)
2.-Jake Schiffler
Peter Erickson
Nick Vincent
Blaine Weber
43.26WAShorewoodMay 214A District #1 Championships Day 2
3.-Aaron Boesch
Jason Curles
Derrick Clarit
Donavan Hunt
43.77WAOak HarborMay 214A District #1 Championships Day 2
4.-Relay Team43.83WALake StevensMay 14WESCO North Division Champs Day 2
5.-Jake Pratt
Brandon Rozsnyai
Miguel Floresca
Kelen Jensen
44.02WAMonroeMar 25Lake Stevens, Everett @Monroe
6.-Connor Cummings
Jake Parduhn
Tyler Frauenholtz
Conner Varnell
44.07WAArlingtonMay 214A District #1 Championships Day 2
7.-Robert Hanke
Kale Schmidt
Alexander Bentz
Josh Entwisle
44.15WAStanwoodMay 07Stanwood Twilight Invitational
8.-Chris Knowles
Keivare Russell
Dominique Law
Paul Magori
44.17WAMarinerMay 14WESCO South Finals (Day 2)
9.-Mason Stone
Max Wicklander
Casey Ellersick
Josh Ursino
44.40WAMountlake TerraceMay 14WESCO South Finals (Day 2)
10.-Tay'lor Eubanks
Matt Peters
Anthony Hardy
Peter St. Marie
44.80WACascade (Everett)May 07Everett District Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Scotty Cochran
Allan Schmekel
Tyler Brown
Tre Harris
3:23.79WALake StevensMay 27Washington 4A State Championships (Day 1)
2.-Tory Brediger
Jake Schiffler
Blaine Weber
Kane Thomas
3:25.14WAShorewoodMay 27Washington 4A State Championships (Day 1)
3.-Michael Gerbasi
Blake Nelson
Marcus Brown
Connor Frederickson
3:25.18WAHenry JacksonMay 27Washington 4A State Championships (Day 1)
4.-Cody House
Tyler Thompson
Blake Lobaugh
Shawn McPherson
3:25.71WAMarysville-PilchuckMay 214A District #1 Championships Day 2
5.-Alexander Bentz
Josh Entwisle
Trevor Fekkes
Robert Hanke
3:26.41WAStanwoodMay 214A District #1 Championships Day 2
6.-Christopher Rusnak
Ian Burns
Travis Mosley
Jon Ney
3:27.40WASnohomishMay 214A District #1 Championships Day 2
7.-Relay Team3:32.58WACascade (Everett)Apr 29Monroe, Snohomish, Cascade
8.-Relay Team3:34.99WAArlingtonMay 14WESCO North Division Champs Day 2
9.-Relay Team3:37.06WAOak HarborMay 14WESCO North Division Champs Day 2
10.-Chris Venskus
Dominique Law
Chris Knowles
Keivare Russell
3:37.20WAMarinerMay 14WESCO South Finals (Day 2)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Timothy St. Marie55' 8.5 PRWACascade (Everett)May 27Washington 4A State Championships (Day 1)
2.12Alex Hatley51' 3.5 PRWAStanwoodApr 29Lake Stevens, Arlington @ Stanwood
3.12Bryce Ingersoll50' 0 PRWAMonroeApr 22Arlington, Monroe, @ Oak Harbor
4.12Brett Parsons48' 9 PRWAMarysville-PilchuckApr 29Marysville, Oak Harbor @ Everett
5.12Craig Brennan48' 5 PRWAMonroeApr 22Arlington, Monroe, @ Oak Harbor
6.12Elijah Porter48' 1.5 PRWACascade (Everett)May 12WESCO North Division Champs Day 1
7.10Bo Brummel47' 9.75 PRWAArlingtonMar 25Marysville, Snohomish @ Arlington
8.9Dan Boyden47' 9WAArlingtonMay 12WESCO North Division Champs Day 1
9.11Lance Fernandez47' 1.25WAMountlake TerraceMay 12WESCO South Finals (Day 1)
10.12Alex Hosn46' 9.25 PRWAShorewoodMay 01Shoreline Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Timothy St. Marie163' 10 PRWACascade (Everett)May 07Everett District Championships
2.10Travis Pickett148' 7WASnohomishMay 28Washington 4A State Championships (Day 2)
3.9Dan Boyden146' 3WAArlingtonMar 20Chuck Randall Relays
4.10Colton Niblack139' 7WAHenry JacksonMay 214A District #1 Championships Day 2
5.12Dakota Red Cloud138' 7 PRWAMountlake TerraceMar 20Chuck Randall Relays
6.11Owen Fritz133' 9WAMountlake TerraceMay 01Shoreline Invitational
7.12Chris Johnson132' 2WAMarinerApr 15Jackson, Mariner @ Edmonds-Woodway
8.10Darian Caldwell131' 0WASnohomishApr 08Snohomish, Shorewood, Lynnwood
9.9Kenny English130' 9 PRWAArlingtonMay 214A District #1 Championships Day 2
10.12Bryce Ingersoll130' 6WAMonroeMay 214A District #1 Championships Day 2
View full rankings...
Javelin - 800g
1.10Blake McPherson199' 5WAArlingtonMay 214A District #1 Championships Day 2
2.11Cody Melnrick194' 1WAMonroeMay 214A District #1 Championships Day 2
3.12Adam Clarkson179' 2 PRWAKamiakMay 01Shoreline Invitational
4.12Alex Martin171' 4 PRWAMountlake TerraceApr 29Meadowdale vs Shorecrest with TH
5.10Max Bryson170' 2WAArlingtonMay 214A District #1 Championships Day 2
6.10Bo Brummel163' 3 PRWAArlingtonApr 22Arlington, Monroe, @ Oak Harbor
7.11Alec Fellows161' 3.5 PRWAEdmonds-WoodwayJun 05State Multi Events Championships
8.11Hunter Rook157' 9 PRWAMountlake TerraceMay 07Edmonds District Meet
9.11Joseph Eidsmoe156' 4 PRWAHenry JacksonMay 0146th Centennial Invitational
10.12Zack Hanson156' 2 PRWAMarysville-PilchuckApr 10Birger Solberg Team Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Kale Schmidt6' 5 PRWAStanwoodMar 24Cascade vs. Oak Harbor & Stanwood
2.11Alec Fellows6' 4.75WAEdmonds-WoodwayJul 29USATF Junior Olympics National T&F Championships
3.12Joshua Kiehl6' 4WAMarinerMay 28Washington 4A State Championships (Day 2)
10Max Bryson6' 4WAArlingtonApr 17Eason Invitational
5.10Kevin Yates6' 3.5WASnohomishApr 29Monroe, Snohomish, Cascade
6.12LaQuan Aragon6' 1 PRWAMarinerApr 24Westling Invitational
7.11Steven Friesen6' 0.5 PRWAMonroeMar 25Lake Stevens, Everett @Monroe
8.9Larry Bruce6' 0WACascade (Everett)Apr 29Monroe, Snohomish, Cascade
12Ross Jones6' 0 PRWALake StevensMar 25Lake Stevens, Everett @Monroe
10Trent Dorsey6' 0 PRWAEdmonds-WoodwayMar 25Edmonds-Woodway @ Kamiak
View full rankings...
Pole Vault
1.11Connor Hemming14' 0WAMarysville-PilchuckJun 05BorderDuel Track Classic
2.12Jordan Moses13' 6 PRWAMonroeMay 214A District #1 Championships Day 2
3.11Aaron Wiganosky13' 0 PRWAStanwoodMay 12WESCO North Division Champs Day 1
11Cody Simpson13' 0WASnohomishApr 15Lake Stevens, Snohomish @Oak Harbor
12Ross Jones13' 0 PRWALake StevensMay 07Stanwood Twilight Invitational
12Billy Joe Baker13' 0 PRWALake StevensMay 29Washington 4A State Championships (Day 3)
7.11Tony Carnevale12' 7WAHenry JacksonApr 15Jackson, Mariner @ Edmonds-Woodway
8.11Thomas Fossedal12' 6 PRWAKamiakApr 15Shorewood, Mountlake Terrace @ Kamiak
11Derek Gomoluch12' 6WAHenry JacksonMar 27Don Holder Relays
12Derek Kent12' 6 PRWAMarysville-PilchuckMay 06North - South (Mariner, Arlington, Marysville)
10Jon Ell12' 6WAMarysville-PilchuckMay 214A District #1 Championships Day 2
View full rankings...
Long Jump
1.11Alec Fellows23' 3.25 PRWAEdmonds-WoodwayMay 12WESCO South Finals (Day 1)
2.12Kale Schmidt22' 5.25WAStanwoodMay 29Washington 4A State Championships (Day 3)
3.10Kevin Yates21' 9.5WASnohomishApr 22Snohomish, Stanwood, Everett
4.12Donavan Hunt21' 8WAOak HarborApr 22Arlington, Monroe, @ Oak Harbor
5.12Christopher Rusnak21' 3 PRWASnohomishMay 12WESCO North Division Champs Day 1
6.12Josh Ursino20' 11.5 PRWAMountlake TerraceApr 15Shorewood, Mountlake Terrace @ Kamiak
7.12AJ Kvangnes20' 11 PRWAMarysville-PilchuckMay 06North - South (Mariner, Arlington, Marysville)
8.12Blaine Weber20' 9WAShorewoodApr 29Edmonds-Woodway, Jackson @ Shorewood
9.11Austin O Keefe20' 8 PRWAHenry JacksonMay 07Everett District Championships
11Griffin Ginnis20' 8 PRWAArlingtonApr 15Arlington, Everett, @ Cascade
View full rankings...
Triple Jump
1.10Tay'lor Eubanks46' 8.75WACascade (Everett)May 07Everett District Championships
2.11Alec Fellows45' 6 PRWAEdmonds-WoodwayMay 214A District #1 Championships Day 2
3.12Christopher Rusnak44' 1WASnohomishMar 20Idaho VS Washington Challenge/CHS@LC vs CV@Snohomish
4.12Donavan Hunt43' 5 PRWAOak HarborMay 214A District #1 Championships Day 2
5.12Conner Varnell43' 2 PRWAArlingtonMay 214A District #1 Championships Day 2
6.10Kevin Yates42' 8.75 PRWASnohomishMay 14WESCO North Division Champs Day 2
7.9Brendan Casel42' 8WAHenry JacksonMay 214A District #1 Championships Day 2
8.11Austin O Keefe42' 5.5 PRWAHenry JacksonApr 29Edmonds-Woodway, Jackson @ Shorewood
9.11Zach Karels42' 5 PRWAMountlake TerraceApr 10Terrace Twilight
10.10Trent Dorsey41' 4.5WAEdmonds-WoodwayMay 214A District #1 Championships Day 2
11Griffin Ginnis41' 4.5 PRWAArlingtonMay 214A District #1 Championships Day 2
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.10Travis Pickett131' 1WASnohomishApr 17Eason Invitational
2.10Darian Caldwell87' 10WASnohomishApr 17Eason Invitational
3.12Logan Field84' 4 PRWASnohomishApr 17Eason Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.