Team Results Management

Mens

100 Meters
1.9Jake Paulsen10.60NECozadApr 30SWC Meet
2.12Tannor Mroczek10.71NEGothenburgApr 30SWC Meet
3.10Luke Worden10.94cNEScottsbluffMay 12B-6 District Championship
4.11Ricky Hulse11.04cNEYorkApr 29Holdrege Invite
10Jake Schlager11.04cNEMcCookMay 12B-6 District Championship
6.12Micah Kohlwey11.14cNESewardMay 07Central 10 Conference
10Alec Waters11.14cNENorthwestApr 29Holdrege Invite
8.10Mitch Pancost11.23NEAllianceApr 16Alliance Invite
9.10Matt D Klein11.30NEScottsbluffApr 16Alliance Invite
10.12TJ Tooley11.34cNEOmaha Gross CatholicApr 29Lakeview Invite
12Ben Muff11.34cNECreteMay 12B-3 Districts
11Trevor Thorell11.34cNEAuroraMay 07Central 10 Conference
-Nathan Scott11.34cNEBroken BowApr 21Gibbon Invite
9Matthew Sullivan11.34cNEOmaha Gross CatholicApr 09Gretna KOC Invite
View full rankings...
200 Meters
1.9Jake Paulsen21.74cNECozadMay 12B-6 District Championship
2.11Alex Hovie22.04cNELexingtonApr 29Holdrege Invite
3.11Cody Rush22.14cNENorthwestMay 07Central 10 Conference
12Tannor Mroczek22.14NEGothenburgApr 30SWC Meet
5.10Luke Worden22.74cNEScottsbluffApr 30Western Conference
6.12Hunter Dittbenner22.84cNEMitchellMay 12B-6 District Championship
7.12Tyler Burks22.87NEOmaha Roncalli Catholic/Duchesne AcademyApr 29Blair Invitational
8.12Micah Kohlwey22.94cNESewardApr 21Jerry Yowell Classic
9.11Dexter Lambie23.04cNEWaverlyApr 12Plattsmouth Invitational
11Ricky Hulse23.04cNEYorkApr 21Jerry Yowell Classic
View full rankings...
400 Meters
1.11Cody Rush49.04cNENorthwestApr 09Aurora Invite
2.10Tanner Dewey49.90NEBeatriceMay 12B-3 Districts
3.12Ryan Wieser50.04cNESidneyApr 02Ed Moore Invitational
4.11Danny O'Boyle50.24cNEGeringApr 30Western Conference
5.11Anton Rice50.29NEOmaha Gross CatholicMay 21Class B State Championship Day Two
6.12Richie Burke50.34cNEMitchellApr 02Ed Moore Invitational
7.11Jarod Speer50.44cNEMindenApr 12Marsh Beck Invite
8.12Jordan Wilson50.50NEBlairApr 22Kansas Relays
9.10Austin Cherry50.80NEMcCookMay 20Class B State Championship Day One
10.10Tyler Golden51.64cNEMitchellApr 30Western Conference
View full rankings...
800 Meters
1.11Anton Rice1:56.04NEOmaha Gross CatholicMay 21Class B State Championship Day Two
2.10Austin Cherry1:56.19NEMcCookMay 21Class B State Championship Day Two
3.12Richie Burke1:57.02NEMitchellMay 21Class B State Championship Day Two
4.12Jerod Schoneman1:59.9hNEHoldregeMay 07Central 10 Conference
5.11Chris Mauer2:01.8hNEYorkMay 07Central 10 Conference
6.10Tanner Dewey2:03.30NEBeatriceMay 12B-3 Districts
10Trevor Pate2:03.3hNEMcCookApr 29Holdrege Invite
8.11Cody Rush2:03.7hNENorthwestApr 09Aurora Invite
9.11Paxton Graham2:04.5hNEPlattsmouthApr 21Platteview Invite
10.11Chase Frerichs2:04.57NESidneyMay 21Class B State Championship Day Two
View full rankings...
1600 Meters
1.12Jerod Schoneman4:31.1hNEHoldregeMay 07Central 10 Conference
2.10Trevor Pate4:32.54NEMcCookMay 21Class B State Championship Day Two
3.11Ethan Damman4:34.6hNESewardMay 07Central 10 Conference
4.10Dillon McKeag4:35.25NEOgallalaMay 20Class B State Championship Day 1
5.11Alex Obermier4:36.0hNEYorkApr 12York Triangular
6.9Dalton Obermier4:38.7hNEYorkApr 26York v Columbus Dual
7.11Brett Dockweiler4:39.0hNEGothenburgMay 06Cozad Invite
8.12Domingo Torres4:39.73NEGeringMay 20Class B State Championship Day 1
9.12Tyler Maguire4:42.59NENorfolk CatholicMay 21Class B State Championship Day Two
10.12Luke Rehmert4:43.5hNEGothenburgMay 06Cozad Invite
View full rankings...
3200 Meters
1.12Domingo Torres9:46.15NEGeringMay 20Class B State Championship Day 1
2.11Alex Obermier9:48.6hNEYorkMay 07Central 10 Conference
3.10Dillon McKeag9:49.21NEOgallalaMay 20Class B State Championship Day 1
4.12Matt Dunker10:01.9hNEBeatriceApr 26Willis Jones Invite
5.12Jerod Schoneman10:03.3hNEHoldregeApr 29Holdrege Invite
6.11Brett Dockweiler10:04.1hNEGothenburgMay 20Class B State Championship Day 1
7.11Ethan Damman10:04.8hNESewardMay 07Central 10 Conference
8.12Tyler Maguire10:09.04NENorfolk CatholicMay 20Class B State Championship Day 1
9.11Cody Dierking10:12.7hNEBroken BowApr 21Gibbon Invite
10.11Patrick Wright10:13.2hNEBroken BowApr 21Gibbon Invite
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Alec Foster15.14cNECozadMay 12B-6 District Championship
11Cole Dickes15.14cNEYorkApr 29Holdrege Invite
12Cody Goltl15.14cNEMcCookMay 12B-6 District Championship
12Reid Schanaman15.14cNEScottsbluffApr 21Twilight Invitational
5.10Tanner Briggs15.43NEBroken BowApr 30SWC Meet
6.10Dylan Bohlke15.44cNENorrisApr 29Crete Invite
12Erik Becker15.44cNENorfolk CatholicMay 05Norfolk Catholic Invitational
12Blake Adams15.44cNEElkhornApr 21Dennis Smith Invite
9.12Sam Bohac15.54cNEWaverlyMay 05EMC (Eastern Midlands Conf)
10.12Nathan Griess15.64cNEAllianceMay 12B-6 District Championship
11Mitch Marvin15.64cNECreteMay 12B-3 Districts
-Robby Allmand15.64cNEHoldregeApr 29Holdrege Invite
11Thomas Hinrichs15.64cNEAuburnApr 29Crete Invite
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Isaiah Castellaw39.61NEScottsbluffApr 26Best in the West
2.10Colin Mertlik40.10NEBlairApr 22Kansas Relays
3.12Dylan Wolf40.36NEGeringApr 26Best in the West
4.12Cody Goltl40.44cNEMcCookMay 12B-6 District Championship
5.12Blake Adams40.94cNEElkhornApr 21Dennis Smith Invite
6.12Reid Schanaman41.74cNEScottsbluffApr 30Western Conference
7.12Levi Sullivan41.84cNECreteMay 12B-3 Districts
8.12Branndon McMichael42.04cNEGothenburgMay 06Cozad Invite
10Blake Williams42.04cNEAuroraMay 07Central 10 Conference
10.12Jacob Shaffer42.24cNEAuroraMay 07Central 10 Conference
-Devin Solko42.24cNESt. PaulApr 21Gibbon Invite
10Dylan Bohlke42.24cNENorrisApr 21Jerry Yowell Classic
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Relay Team43.74cNEAuroraMay 07Central 10 Conference
2.-Relay Team43.82NEGothenburgMay 21Class B State Championship Day Two
3.-Jake Schlager
Matt Chitwood
Brad Baumbach
Cody Goltl
43.99NEMcCookMay 06GNAC Track and Field Meet
4.-Relay Team44.14cNEWaverlyMay 05EMC (Eastern Midlands Conf)
5.-Aaron Paulsen
Grant Harms
Corey Kalkwarf
Ben Muff
44.24cNECreteMay 12B-3 Districts
6.-Danny O'Boyle
Mark Pieper
Zach Smith
Dillon Wademan
44.44cNEGeringApr 30Western Conference
7.-Ricky Hulse
Evan Neville
Connor Zumpfe
Cole Dickes
44.54cNEYorkApr 12York Triangular
8.-Alberto Alvizar
Richie Burke
Tyler Golden
Hunter Dittbenner
44.64NEMitchellApr 26Best in the West
9.-Luke Worden
Isaiah Castellaw
Reid Schanaman
Trevor Morgan
44.74cNEScottsbluffApr 30Western Conference
10.-Relay Team44.84cNESt. PaulApr 21Gibbon Invite
-Relay Team44.84cNELexingtonApr 01LeRoy Hoehner Invite
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Larry Balandran
Ryan Wieser
David Matthes
Chase Frerichs
3:26.26NESidneyMay 21Class B State Championship Day Two
2.-Cody Wudtke
Matt Chitwood
Brad Baumbach
Austin Cherry
3:26.35NEMcCookMay 21Class B State Championship Day Two
3.-Tyler Golden
Richie Burke
Robbie Burke
Joseph Sanchez
3:29.04NEMitchellApr 26Best in the West
4.-Relay Team3:29.7hNENorthwestMay 07Central 10 Conference
5.-Ryan Schwartzkopf
Dillon Wademan
Dylan Wolf
Danny O'Boyle
3:29.75NEGeringApr 26Best in the West
6.-Jordan Wilson
Brandon Rogers
Charlie Bloomfield
Colin Mertlik
3:29.91NEBlairApr 22Kansas Relays
7.-Relay Team3:32.3hNEHoldregeMay 07Central 10 Conference
8.-Tyler Pflughaupt
Kyle Hooper
Trevor Thompson
Mitch Pancost
3:32.83NEAllianceApr 26Best in the West
9.-Relay Team3:33.4hNESewardMay 07Central 10 Conference
10.-Relay Team3:34.7hNEAuroraMay 07Central 10 Conference
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Relay Team8:06.8hNENorthwestMay 07Central 10 Conference
2.-Relay Team8:07.8hNEHoldregeMay 07Central 10 Conference
3.-Relay Team8:19.2hNEGothenburgMay 20Class B State Championship Day 1
4.-Trey Bardsley
Taylor Jurgens
Matt Dunker
Tanner Dewey
8:28.20NEBeatriceMay 12B-3 Districts
5.-Ryan Bustinza
Christian Groskopf
Domingo Torres
Darrin Gonzales
8:28.68NEGeringMay 06Torrington Wiseman Invitational
6.-Relay Team8:30.2hNESewardMay 07Central 10 Conference
7.-Carlos Arita
Felipe Lopez
Jacob Wollam
Jon Wollam
8:30.4hNECreteMay 12B-3 Districts
8.-Carter Yelken
Thomas Sinsel
Chris Shelton
Rory Burchell
8:38.2hNEMindenMay 12B-5 District Track Meet
9.-Gage Lehl
Kolton Dubs
Zach Clark
Trevor Thompson
8:38.74NEAllianceApr 26Best in the West
10.-Seth Nott
Reid Wagner
Justin Brueggemann
Michael Stuebe
8:39.5hNEPlattsmouthMay 05EMC (Eastern Midlands Conf)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Ryne Reeves56' 3.5NECreteMay 07Central 10 Conference
2.12Colby Jurgens54' 10.5NEBeatriceApr 26Willis Jones Invite
3.12Zack Mendoza54' 2NEWaverlyMay 05EMC (Eastern Midlands Conf)
4.12Connor Weingart54' 1NEAllianceApr 21Twilight Invitational
5.12Dylan Tolbert53' 2.5NEOmaha Gross CatholicMay 05River Cities Conference
6.11T.J. Schindler52' 10.65NEBlairApr 22Kansas Relays
7.12Kyle McCarthy52' 9.5NEAuroraApr 09Aurora Invite
8.12Tanner Rien52' 6.5NEMitchellApr 02Ed Moore Invitational
9.12Cody Coon51' 9NEBeatriceApr 26Willis Jones Invite
10.11Jake Pinion51' 6.11NEBlairApr 22Kansas Relays
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Colby Jurgens166' 10NEBeatriceApr 26Willis Jones Invite
2.12Pierce Griffin166' 8NEFairburyApr 21Jerry Yowell Classic
3.12Payton Davidson162' 11NEWaverlyApr 29Blair Invitational
4.11Jake Pinion161' 6.58NEBlairApr 22Kansas Relays
5.12Austin Bishop160' 8NEMcCookMay 12B-6 District Championship
6.12Sam Lotspeich158' 7NEBeatriceApr 29Crete Invite
7.12Cody Coon157' 5NEBeatriceApr 14Syracuse Invite
8.11Grant Leslie152' 5NEAuburnApr 29Crete Invite
9.12Kyle McCarthy152' 1NEAuroraMay 07Central 10 Conference
10.11Kody Carlson150' 8NEColumbus LakeviewMay 07Central 10 Conference
View full rankings...
High Jump
1.11Riley Hoy6' 5NEWaverlyApr 21Jerry Yowell Classic
11Seth Schnakenberg6' 5NEAuroraMay 07Central 10 Conference
3.9Jake Paulsen6' 4NECozadMay 12B-6 District Championship
11Drew Farlee6' 4NENorfolk CatholicMay 12B-4 District Track Meet
11Wade Reeves6' 4NEChadronMar 19CSC Indoor
12Cody Sullivan6' 4NENorrisApr 21Jerry Yowell Classic
7.10Matt Collicott6' 3NEMcCookApr 01LeRoy Hoehner Invite
8.-Rasheed Fairley6' 2NEBoys TownMar 31Bell East Chieftain Invite
12Grant Harms6' 2NECreteMar 29Crete / Norris Dual
12Bret Hutchison6' 2NEGeringApr 26Best in the West
12Nathan Griess6' 2NEAllianceApr 07Mitchell Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.12Craig Driver16' 0NEMindenMay 06Cozad Invite
2.12Landon Nelson15' 3NENorfolk CatholicApr 01Plainview Invitational
3.12Kyle Craw15' 0NEMcCookApr 29Holdrege Invite
4.12Beau Simmons14' 5.23NEAuroraApr 22Kansas Relays
5.10C.J. Huber14' 0NEYorkMar 18Bulldog Track & Field Challenge
-Ethan Hollertz14' 0NEHoldregeApr 29Holdrege Invite
11Matt Chitwood14' 0NEMcCookMay 06GNAC Track and Field Meet
12Tanner Schwanz14' 0NEGothenburgMay 06Cozad Invite
11Kyle Gaudreault14' 0NEGeringMay 06Torrington Wiseman Invitational
11Josh Spenner14' 0NEColumbus ScotusApr 12Knights of Columbus Inv
View full rankings...
Long Jump
1.11Matt Chitwood23' 1.25NEMcCookMay 12B-6 District Championship
2.10Jake Schlager22' 3.5NEMcCookMay 12B-6 District Championship
3.12Sam Shaw22' 3NEAuroraApr 09Aurora Invite
4.10Mitch Pancost22' 0.5NEAllianceApr 07Mitchell Invitational
5.11Ricky Hulse21' 10NEYorkApr 29Holdrege Invite
6.11Cole Dickes21' 8NEYorkApr 29Holdrege Invite
12Aaron Paulsen21' 8NECreteApr 08Waverly Invite
8.12Trevor Morgan21' 4NEScottsbluffApr 02Buffalo Bill Invite
9.12Austin Smith21' 3.75NEAuroraApr 09Aurora Invite
10.11Trevor Thorell21' 3NEAuroraApr 09Aurora Invite
View full rankings...
Triple Jump
1.11Colin Lauenroth44' 8.5NECreteMay 07Central 10 Conference
2.12Sam Shaw43' 10.5NEAuroraMay 07Central 10 Conference
3.11Dillon Wademan43' 9.25NEGeringMay 12B-6 District Championship
4.12Nathan Griess43' 4.5NEAllianceMay 12B-6 District Championship
5.11Mitch Marvin43' 3.5NECreteMay 12B-3 Districts
6.12Trevor Morgan42' 11.25NEScottsbluffApr 02Buffalo Bill Invite
7.12TJ Tooley42' 10.5NEOmaha Gross CatholicApr 29Lakeview Invite
8.10Garrett Wahl42' 7.5NECreteApr 29Crete Invite
9.11Wade Reeves42' 6.5NEChadronApr 26Best in the West
10.10Nolan Dethlefs42' 2.5NESt. PaulApr 21Gibbon Invite
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.