Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Chace Bell10.94cWAReardanMar 29District 7 1B/2B
2.11Christian Meyer10.97WANW Christian (Colbert)Apr 30Riverside Invitational
3.11Nate Graham11.47WASt George'sMay 19District 7 2B District Championship
4.10Caleb Olson11.74c PRWALind-RitzvilleApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
5.10Matt Fryberger11.84cWALind-RitzvilleApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
6.12Richard Mann11.94c PRWALiberty (Spangle)Apr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
7.11Reuben Clark12.04c PRWANW Christian (Colbert)Apr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
10Mark Kenney12.04c PRWASt George'sMar 29District 7 1B/2B
9.12Mark Blank12.10 PRWARepublicApr 15Tonasket Invite
10.11Alvin Li12.13WAColfaxMay 19District 7 2B District Championship
View full rankings...
200 Meters
1.12Chace Bell22.28 PR (.4)WAReardanMay 282b State Track & Field Championships
2.11Christian Meyer22.85 PRWANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
3.11Nate Graham23.28WASt George'sMay 19District 7 2B District Championship
4.10Caleb Olson24.05 PRWALind-RitzvilleApr 23Quincy Invite
5.10Matt Fryberger24.11WALind-RitzvilleMay 19District 7 2B District Championship
6.12Justin Wynhoff24.18 PRWAKettle FallsMay 19District 7 2B District Championship
7.11Sam Thompson24.44cWAColfaxApr 15Moscow Twilight
8.12Mark Blank24.82WARepublicApr 15Tonasket Invite
9.11Anton Bohse24.94 PRWANW Christian (Colbert)Apr 30Riverside Invitational
10.12Charles Zug25.04 PRWASt George'sMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
11.12Richard Mann25.04c PRWALiberty (Spangle)Apr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
View full rankings...
400 Meters
1.11Roy Walser51.61WAReardanMay 19District 7 2B District Championship
2.12Jon Williams52.41 PRWANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
3.10Matt Fryberger52.62WALind-RitzvilleMay 282b State Track & Field Championships
4.10Caleb Olson52.72 PRWALind-RitzvilleApr 23Quincy Invite
5.12Justin Wynhoff53.71 PRWAKettle FallsMay 19District 7 2B District Championship
6.12Mark Blank54.74cWARepublicApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
7.11Justin Berarducci54.94cWAColfaxMar 22Clarkston, Deary, Troy, Colfax @ Pullman
8.12Damon Buck55.24cWAColfaxMar 22Clarkston, Deary, Troy, Colfax @ Pullman
9.12Charles Zug55.62 PRWASt George'sMay 19District 7 2B District Championship
10.10Saxon Brown56.74cWARepublicApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
View full rankings...
800 Meters
1.11Alex Ramm-Hutchinson2:01.15WASt George'sMay 282b State Track & Field Championships
2.12Jon Williams2:01.50 PRWANW Christian (Colbert)May 282b State Track & Field Championships
3.11Ryan Zeller2:07.91WADavenportMay 282b State Track & Field Championships
4.12Jon Bennett2:08.31 PRWARepublicMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
5.12Aaron Cadwallader2:10.0h PRWANW Christian (Colbert)Apr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
6.11Roy Walser2:10.4h PRWAReardanApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
7.11Jay Hart2:11.38 PRWAColfaxMay 19District 7 2B District Championship
8.11Kyle Fritsch2:18.69 PRWANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
9.9Will Tender2:18.92WASt George'sMay 19District 7 2B District Championship
10.10Saxon Brown2:20.8hWARepublicMar 24Ezra Gordon Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.11Alex Ramm-Hutchinson4:36.42WASt George'sMay 19District 7 2B District Championship
2.12Jon Bennett4:38.61 PRWARepublicMay 282b State Track & Field Championships
3.12Jon Williams4:40.04WANW Christian (Colbert)Apr 16King's Invitational
4.10Steven Olds4:46.03WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
5.11Austin Telford4:47.76 PRWADavenportMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
6.10Saxon Brown4:51.0hWARepublicApr 27Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
7.12Aaron Cadwallader4:53.0h PRWANW Christian (Colbert)Apr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
8.11Cody Erickson5:07.0hWALiberty (Spangle)Mar 29Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
9.12Anthony Smith5:11.34 PRWAReardanMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
10.12Kevin Nellis5:13.12 PRWAColfaxMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
View full rankings...
3200 Meters
1.12Jon Bennett9:58.32 PRWARepublicMay 282b State Track & Field Championships
2.10Steven Olds10:27.14WANW Christian (Colbert)May 282b State Track & Field Championships
3.11Alex Ramm-Hutchinson10:35.7hWASt George'sApr 23Mooberry Relays
4.10Saxon Brown10:38.49 PRWARepublicMay 282b State Track & Field Championships
5.11Cody Erickson10:39.52WALiberty (Spangle)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
6.11Austin Telford11:11.2h PRWADavenportApr 19District 7 NE 1B/2B
7.9Jackson Elfers11:18.7hWAColfaxApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
8.10Dustin Kommes11:49.35WALind-RitzvilleApr 23Quincy Invite
9.12Anthony Smith11:53.08 PRWAReardanMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
10.12Kevin Nellis11:58.0h PRWAColfaxApr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Cole Evers16.57 (-4.6)WADavenportMay 282b State Track & Field Championships
2.11Joey Gunning17.05 (-3.5)WADavenportMay 282b State Track & Field Championships
3.9Ryan Whitmore17.81WALind-RitzvilleMay 19District 7 2B District Championship
4.10Jacob Weaver17.99WANW Christian (Colbert)Apr 30Riverside Invitational
5.11Cameron Vaughn18.31 PRWANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
6.11Braeden Reed19.41WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
7.11Raine Knowles19.85WARepublicMay 19District 7 2B District Championship
8.10Zach Brown19.95WARepublicMay 19District 7 2B District Championship
9.9Wyatt Evers20.04c PRWADavenportApr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
10.12Dillan Tallman21.84c PRWAKettle FallsApr 27Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Cole Evers42.22WADavenportMay 282b State Track & Field Championships
2.10Jacob Weaver44.14cWANW Christian (Colbert)Apr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
3.10Zach Brown45.31WARepublicMay 19District 7 2B District Championship
4.11Joey Gunning45.61 PRWADavenportApr 16Undeberg Invitational
5.9Ryan Whitmore46.00WALind-RitzvilleApr 23Quincy Invite
10Seth Hansen46.14cWAReardanApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
7.11Cameron Vaughn47.22 PRWANW Christian (Colbert)Apr 23CDA Invitational
8.11Braeden Reed47.54cWANW Christian (Colbert)Apr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
9.9Jeff Bergeron48.24cWAReardanApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
10.11Justin Turnbough49.04c PRWALiberty (Spangle)Mar 29Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Matt Hansen
Roy Walser
Johnny Kieffer
Chace Bell
44.99WAReardanMay 282b State Track & Field Championships
2.-Christian Meyer
Jon Williams
Grant Bakken
Reuben Clark
45.28WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
3.-Richard Mann
Ryan Thayer
Terry Veile
Jacob Konshuk
46.48WALiberty (Spangle)May 19District 7 2B District Championship
4.-Alvin Li
Sam Thompson
Austin Corean
Landon Willson
46.58WAColfaxMay 19District 7 2B District Championship
5.-Matt Fryberger
Caleb Olson
Madison Mabie
Paul Yow
48.33WALind-RitzvilleApr 16Undeberg Invitational
6.-Cole Evers
Derek Oliver
Joey Gunning
Wyatt Evers
48.70WADavenportMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
7.-Joey Beckman
Sean Conner
Terry Lewis
Alvin Welch
49.99WAMary WalkerMay 19District 7 2B District Championship
8.-Chris Boring
Phoenix Edwards
Curtis Durbin
Daniel Wason
50.24cWAKettle FallsApr 27Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
9.-Relay Team59.04cWARepublicMar 24Ezra Gordon Invitational
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Austin Telford
Cole Evers
Joey Gunning
Ryan Zeller
3:33.76WADavenportMay 282b State Track & Field Championships
2.-Zach Stevens
Matt Hansen
Seth Hansen
Roy Walser
3:41.77WAReardanMay 19District 7 2B District Championship
3.-Nate Graham
Alex Ramm-Hutchinson
Will Tender
Charles Zug
3:42.24WASt George'sMay 19District 7 2B District Championship
4.-Christian Meyer
Aaron Cadwallader
Kyle Fritsch
Jon Williams
3:44.91WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
5.-Cody Erickson
Brandon Thayer
Justin Turnbough
Ryan Thayer
3:46.84WALiberty (Spangle)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
6.-Landon Willson
Austin Corean
Justin Aucutt
Jay Hart
3:48.31WAColfaxMay 19District 7 2B District Championship
7.-Matt Fryberger
Caleb Olson
Ryan Whitmore
Dustin Kommes
3:58.54WALind-RitzvilleApr 09Ron Vanderholm Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Reuben Clark43' 6 PRWANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
2.12Tuffy Hickman41' 10 PRWAColfaxApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
3.11Brandon Thayer38' 6.75WALiberty (Spangle)May 19District 7 2B District Championship
4.12Matt Hansen38' 6 PRWAReardanApr 13District 7 1B/2B
5.10Paul Yow38' 2.75 PRWALind-RitzvilleMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
6.12Jon Williams36' 11.5 PRWANW Christian (Colbert)Apr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
7.12Dillan Tallman36' 5 PRWAKettle FallsApr 27Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
8.11James Allison36' 0 PRWAReardanApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
9.12Thomas Rogers35' 7 PRWAReardanMar 24Ezra Gordon Invitational
10.12Devlin Sommer34' 10 PRWAKettle FallsMar 24Ezra Gordon Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Terry Veile133' 2 PRWALiberty (Spangle)Apr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
2.11Zack Ekstedt120' 0WAReardanMay 19District 7 2B District Championship
3.10Joey Beckman115' 4 PRWAMary WalkerMay 04Selkirk B1/B2
4.11Josh Beltz115' 1 PRWANW Christian (Colbert)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
5.11Reuben Clark115' 0WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
6.9Jarradd Morley111' 8 PRWALind-RitzvilleApr 19District 7 NE 1B/2B
7.11Jake Cockle109' 4 PRWALiberty (Spangle)Apr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
8.11Kwinn Hanson108' 11WANW Christian (Colbert)Apr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
9.12Thomas Rogers107' 1 PRWAReardanMay 19District 7 2B District Championship
10.10Seth Hansen106' 5 PRWAReardanApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12James Coon194' 8 PRWALind-RitzvilleMay 282b State Track & Field Championships
2.11Zack Ekstedt154' 4 PRWAReardanApr 30Riverside Invitational
3.11Lucas Lyon148' 8 PRWAColfaxMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
4.11Ryan Zeller144' 4WADavenportApr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
5.12Jon Williams143' 10 PRWANW Christian (Colbert)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
6.9Zach Stevens137' 11WAReardanApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
7.10Seth Hansen135' 9 PRWAReardanApr 16Undeberg Invitational
8.11Josh Beltz130' 9 PRWANW Christian (Colbert)Apr 01Birdsell Invite
9.12Terry Lewis129' 6 PRWAMary WalkerMay 19District 7 2B District Championship
10.12Ryan Jacobson128' 5 PRWASt George'sApr 16Undeberg Invitational
View full rankings...
High Jump
1.11Reuben Clark6' 6WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
2.10Dan Slagle5' 10WARepublicMay 19District 7 2B District Championship
3.11Aaron Beal5' 8 PRWANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
11Sam Thompson5' 8 PRWAColfaxApr 15Moscow Twilight
5.10Nick Brockman5' 6WAReardanMar 29District 7 1B/2B
6.11Zack Ekstedt5' 2WAReardanApr 13District 7 1B/2B
9Will Tender5' 2 PRWASt George'sApr 23Mooberry Relays
12Cody Wuestney5' 2 PRWAColfaxApr 15Moscow Twilight
9.11Bryson Andrag5' 0 PRWALiberty (Spangle)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
11Josh Beltz5' 0WANW Christian (Colbert)Apr 26Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
12Terry Lewis5' 0 PRWAMary WalkerMar 29District 7 1B/2B
11Trey Tucker5' 0WAKettle FallsApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.11Ryan Zeller10' 6 PRWADavenportMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
10Kellen McNannay10' 6WAColfaxMay 19District 7 2B District Championship
12Micah Brown10' 6WALind-RitzvilleMay 19District 7 2B District Championship
4.11Mark Black10' 0 PRWAColfaxMay 10Bi-County/Panorama League Qualifier
5.10Judd Thompson9' 6 PRWAColfaxApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League
6.11Austin Telford8' 6WADavenportMay 19District 7 2B District Championship
10Skylar Simonson8' 6WAColfaxMar 29District 7 1B/2B
8.9Tanner Perry8' 0WADavenportApr 26Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
View full rankings...
Long Jump
1.12Chace Bell21' 9.25 (3.0)WAReardanMay 282b State Track & Field Championships
2.11Nate Graham21' 5.5 (3.3)WASt George'sMay 282b State Track & Field Championships
3.11Austin Telford20' 4 PR (5.1)WADavenportMay 282b State Track & Field Championships
4.12Danny Cordero18' 11.75WAKettle FallsMay 19District 7 2B District Championship
5.11Reuben Clark18' 2 PRWANW Christian (Colbert)Mar 29Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
6.11Ryan Zeller18' 0 PRWADavenportApr 12Dist. 7 NE 1B/2B League meet (Liberty host)
7.11Grant Bakken17' 11.25WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
8.12Jacob Konshuk17' 11 PRWALiberty (Spangle)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
9.10Dan Slagle17' 10.25WARepublicMay 19District 7 2B District Championship
10.9Zach Stevens17' 9.25WAReardanMay 19District 7 2B District Championship
View full rankings...
Triple Jump
1.12Danny Cordero39' 11 PR (-2.2)WAKettle FallsMay 282b State Track & Field Championships
2.9Chris Boring39' 4.75WAKettle FallsMay 19District 7 2B District Championship
3.11Roy Walser39' 0.5WAReardanMay 19District 7 2B District Championship
4.12Jacob Konshuk38' 9 PRWALiberty (Spangle)May 19District 7 2B District Championship
5.11Aaron Beal38' 3 PRWANW Christian (Colbert)Apr 01Birdsell Invite
6.10Dan Slagle37' 1 PRWARepublicApr 19Dist. 7 NE 1B/2B League Meet
7.11Grant Bakken37' 0WANW Christian (Colbert)Apr 23CDA Invitational
8.11Justin Turnbough35' 11 PRWALiberty (Spangle)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
9.12Terry Veile35' 4.75 PRWALiberty (Spangle)May 19District 7 2B District Championship
10.11Tyler Wilson34' 2 PRWANW Christian (Colbert)May 10Bi-County/Panorama League Qualifier
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.