Team Results Management

Mens

50 Meter Dash
1.8Dennis Merrit6.44cWAIcicle RiverMay 21Junior Olympics
2.8Justice Frazier6.74WACashmereMay 05Icicle River Middle School Meet
8Ben Weymiller6.74cWAKopachuckMay 05Kopachuck vs. Goodman
8Stevie Horwath6.74cWAGoodmanMay 19Goodman v Harbor Ridge
8Joel Jacobsen6.74cWAGoodmanMay 19Goodman v Harbor Ridge
6.8Brennan Berry6.79WAPioneer (Shelton)May 12Pioneer; ECS; CCA OMS
7.8Sunday Wilson6.90WAKopachuckMay 25Pennisula School Championships
8.7Luke Vanschaak6.94cWAGoodmanMay 19Goodman v Harbor Ridge
9.8Austyn Rasler6.98WAOakland BayMay 17Interclass Jr High Meet
10.8Adam Cyganowski6.99WAOakland BayMay 17Interclass Jr High Meet
View full rankings...
100 Meters
1.9Zachary Smith11.52WARidgetopMay 24Ridgetop at Curtis
2.10Alex Binkerd11.53WARedmondApr 3051st Shelton Invitational
3.9Noah Sterling11.54cWAJohn SedgwickApr 26Ridgetop vs. Sedgwick
8Luis Leon Saavedra11.54cWAWest Valley-YakimaApr 26West Valley, Prosser @ Selah
8Kevin Fisher11.54cWAGrayMay 04Stewart/Gray/Jason Lee
6.7Isaiah Gilchrist11.58WATrumanMay 04Baker/Truman/First Creek
7.8Mario Jimenez11.61WAStahlMay 26Sound Conference Meet
8.7William Sanders11.62WAMill CreekJun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
9.8Brandon Stribling11.64WAMeekerJun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
9Zander Truong11.64cWARose HillMay 12Rose Hill at Kirkland
8Tanner Birdsall11.64cWAMontesanoMay 12Bush, Miller
View full rankings...
200 Meters
1.10Daniel Zmuda22.86WASteilacoomMay 212A WCD#3 Day 2
2.8Nick Stauffer23.24cWAMeekerMay 04Giaudrone/Meeker/Mason
3.9Noah Sterling23.48WAJohn SedgwickMay 19Curtis at Sedgewick
4.8Jae Evans23.84cWABurlington-Edison May 04Oak Harbor at B-E
5.10Alex Binkerd23.94cWARedmondApr 07Redmond @ Garfield
6.8Tyler Hill24.04cWAStewartMay 18First Creek/Stewart/Mason
7.8Tope Akinlosotu24.14WASacajaweaJun 09Federal Way District Finals
8Rudy Gonzales24.14WAMeridian (Kent)Jun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
9.9Jared Alskog24.21WAArlingtonApr 21Marysville, Oak Harbor @ Arlington
10.8Michael Park24.24cWARedmondApr 22Kamiakin @ Redmond Jr.
View full rankings...
400 Meters
1.10Daniel Zmuda52.40WASteilacoomApr 19Bill Harris Invite
2.9Jordan Oldenburg53.44cWAInglewoodMay 26Inglewood at Rose Hill
3.9Jared Alskog53.89WAArlingtonApr 14Lake Stevens, Arlington @ Snohomish
4.7Jaeger Skifstad53.93WACentral KitsapJun 02Olympic League Championships
5.8Dominique Woodley54.18WACurtisJun 02Olympic League Championships
6.9Malik Caldwell54.22WACurtisJun 02Olympic League Championships
7.8Tyler Hill54.44cWAStewartMay 04Stewart/Gray/Jason Lee
8.8Brody Martinez54.48WAIllaheeJun 09Federal Way District Finals
9.7Jaleel Elmore54.53WAFairviewJun 02Olympic League Championships
10.9Riley Steliga54.72WAStahlMay 26Sound Conference Meet
View full rankings...
800 Meters
1.10Johnathan Stevens2:02.9hWARedmondApr 14Bothell @ Redmond
2.9Ryan Thomson2:07.8hWARedmondMay 20Redmond @ Inglewood
3.8Austin Jex2:08.14WASequoyahJun 09Federal Way District Finals
4.9Gabe Fejeran2:08.90WACurtisMay 24Ridgetop at Curtis
5.8Keaton Spiller2:10.0hWACovingtonMay 26Skyridge vs Covington
6.8Jon Wiley2:10.6hWALynden ChristianMay 06Meridian, Lynden Chr., Vista
7.9Jordan Oldenburg2:11.0hWAInglewoodMay 10Kamiakin Jr. @ Inglewood Jr.
8.8Tristan Peloquin2:11.6hWAKopachuckMay 05Kopachuck vs. Goodman
9.8Taryk Boyd2:11.9hWASkyridgeJun 02St. Helens League Middle School Districts
10.8Austin Anderson2:12.02WACentral KitsapJun 02Olympic League Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.10Johnathan Stevens4:23.75WARedmondMay 134A KingCo League meet Day #2
2.9Gabe Fejeran4:35.59WACurtisMay 12Central Kitsap v. Curtis
3.8Tristan Peloquin4:39.87WAKopachuckMay 25Pennisula School Championships
4.8Mac Clarke4:43.80WAStahlMay 26Sound Conference Meet
5.-Tyler Patnode4:44.97WAAylenMay 26Sound Conference Meet
6.8Keaton Spiller4:50.8hWACovingtonMay 26Skyridge vs Covington
7.8Zak Roxborough4:51.0hWAAnacortesApr 26Concrete Dual Meet
8.9Devon Grove4:51.74WAFinn HillJun 02Finn Hill @ District Meet
9.-Codey Hornbeck4:52.1hWAMountain View (Newman Lake)May 19Spokane Valley MS Finals
10.8Austin Anderson4:52.4hWACentral KitsapMay 24Central Kitsap v. Cedar Heights
View full rankings...
3200 Meters
1.9Bo Hung9:12.0hWAInglewoodApr 22Inglewood @ Finn Hill
2.10Johnathan Stevens9:34.56WARedmondMay 114A KingCo League meet Day #1
3.9Zach Kirwan10:21.0hWARedmondJun 02Rose Hill, Kirkland, Redmond at District
4.9Jordan Oldenburg10:28.0hWAInglewoodMay 20Redmond @ Inglewood
5.9Devon Grove10:55.1hWAFinn HillMay 19Finn Hill @ Kamiakin
6.8Michael Schach11:19.0hWARedmondMay 20Redmond @ Inglewood
7.9Kyle Suver11:22.3hWAInglewoodMay 10Kamiakin Jr. @ Inglewood Jr.
8.9Santiago Varas11:25.0hWAInglewoodApr 22Inglewood @ Finn Hill
9.9Tristan Pehrson11:28.6hWAFinn HillMay 05Kirkland @ Finn Hill
10.9James McCutcheon11:30.1hWAInglewoodApr 28Kirkland @ Inglewood
View full rankings...
110m Hurdles - 30"
1.-Heiner Devereux16.27WAAylenMay 17Aylen @ Columbia
2.-Casey Donahoe16.30WAFerrucciApr 26Ferrucci @ Columbia
3.8Cody Triana16.34cWARochesterApr 20Mossyrock, Onalaska, Rochester, Tenino
4.8Sander Susee16.43WAKallesMay 04Kalles vs. Columbia
5.-Tyce Theer16.46WAAylenMay 17Aylen @ Columbia
6.8Tyler Choi16.68WAKallesMay 04Kalles vs. Columbia
7.8Luke Kinne16.77WAKallesMay 04Kalles vs. Columbia
8.-Tyler Grajek16.82WAAylenMay 17Aylen @ Columbia
9.7Jake Adams16.84cWARochesterApr 20Mossyrock, Onalaska, Rochester, Tenino
10.8James MacKenzie16.87WASultanJun 02League Finals at King's HS
View full rankings...
110m Hurdles - 33"
1.8Mitchell Pinney15.84cWAHockinsonMay 04Hockinson vs Castle Rock vs Canyon Creek vs Jemtegaard
2.8Jacob Bowen17.94cWAJemtegaardMay 17Hockinson vs Henkle vs Jemtegaard vs Canyon Creek
3.8Jordan Pahls18.04cWACavelero Mid-HighMay 18@Lake Stevens HS, Northlake, Monroe, LSMS, Cavelero
4.7Jon Hansen18.85WARainierApr 13@Rainier, Winlock, Onalaska, & Rochester
5.7Elliot Olson19.34cWAHockinsonMay 04Hockinson vs Castle Rock vs Canyon Creek vs Jemtegaard
6.7Miles Devine20.04cWANorth RiverMay 09Sub-League @ Naselle
7.8Tony Lopez20.14cWANaselleMar 23Raymond, Valley, MMK, NR, Wishkah @ Naselle
7Aaron Maritz20.14cWAPort SusanMay 18Stanwood/Port Susan
9.8Travis Smith20.34cWANorth BeachMay 09Sub League @ Ocosta
10.8Jordan Dungey20.44cWAOcostaMay 09Sub League @ Ocosta
8Riley Miller20.44cWAJemtegaardMay 17Hockinson vs Henkle vs Jemtegaard vs Canyon Creek
View full rankings...
200m Hurdles - 30"
1.8Tope Akinlosotu26.20WASacajaweaMay 19Illahee @ Sacajawea
2.8Brody Martinez26.79WAIllaheeMay 19Illahee @ Sacajawea
3.8Jackson Keimig26.94cWARedmondMay 20Redmond @ Inglewood
4.8Tyler Gage27.35WATahoma - Gold (CRMS)Jun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
5.8Raven Hillegas27.51WAMill CreekJun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
6.8Terrance Taumua27.64cWASaghalieJun 02Totem at Saghalie MS
7.9Rodrick Smith27.98WACurtisMay 24Ridgetop at Curtis
8.8Zach Ahlin28.14cWAIlwaco May 14Astoria Middle School Invitational
9.8Ryan Pitchford28.24WACedar Heights (Covington)Jun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
8Suan Solomon28.24cWAMill CreekApr 27Tahoma Gold @ Mill Creek
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Relay Team46.64cWAEvergreen (Redmond)May 20Evergreen @ Kirkland
2.-Ervin Annies
Joey Meinheit
Corey Bell
Isaiah Cotten
46.74WACedar Heights (Port Orchard)Jun 02Olympic League Championships
3.-Jerrick Bailey
Erik Sugi
Malik Caldwell
Rodrick Smith
46.82WACurtisJun 02Olympic League Championships
4.-Isaiah Rodenhurst
Vaughn Beebe
Jordan Feliciano
Zachary Smith
47.23WARidgetopMay 24Ridgetop at Curtis
5.-Relay Team47.24WAIllaheeJun 09Federal Way District Finals
6.-Relay Team47.31WAJohn SedgwickMay 19Curtis at Sedgewick
7.-Kizhane Massey
Riley Steliga
Connor Donovan
Mario Jimenez
47.52WAStahlMay 26Sound Conference Meet
8.8Rodriguez
Stoll
Resch
Phillip Moore
47.84cWAPioneer (Wenatchee)Apr 01Wenatchee
9.8Jacob Contreras
Evan Greenwood
Alex Deck
Justin Breitenstein
47.99WATahoma - Blue (TMS)Jun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
10.-Relay Team48.04cWAKiloMay 18Saghalie @ Kilo
View full rankings...
4x200 Relay
1.-Relay Team1:39.09WAIllaheeJun 07Federal Way District Preliminaries
2.-Ceasar Quintanilla
Ashanti Kindle
Christian Vannoy
Dalton Stanley
1:40.56WAFerrucciMay 26Sound Conference Meet
3.-Jahleel Smith
Manuel Marroquin
Gabriel Gallman
William Sanders
1:40.62WAMill CreekJun 01Kent-Tahoma League Meet Prelims
4.-Caleb Rodriguez
Bastian Tabacchi
Nathan Sawyer
Kyle Carpenter
1:40.83WAMarcus WhitmanJun 02Olympic League Championships
5.-Max Janusch
Clayton Hibbert
Evan Hubbard
Jaeger Skifstad
1:41.41WACentral KitsapMay 12Central Kitsap v. Curtis
6.-Jaleel Elmore
Michael Campbell
Alex Campana
Ethan Szathmary
1:41.7hWAFairviewMay 05Fairview at Curtis
7.9Ashton Anderson
Malik Caldwell
Ryan Price
Deshawn Lowery
1:41.81WACurtisMay 24Ridgetop at Curtis
8.-Riley Harris
Ben Choe
Jackson Keimig
Michael Park
1:41.9hWARedmondMay 20Redmond @ Inglewood
9.-Kizhane Massey
Zak Schneider
Terrin Preston
Mario Jimenez
1:42.28WAStahlMay 26Sound Conference Meet
10.-Isaac Sterling
Austin Corbin
Brayden Maynard
Xavier Wells
1:42.37WAJohn SedgwickJun 02Olympic League Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Ethan Del Toro
Dominique Woodley
Erik Sugi
Gabe Fejeran
3:45.89WACurtisJun 02Olympic League Championships
2.-Bryan Yue
Nathan Pixler
James McCutcheon
Jordan Oldenburg
3:49.0hWAInglewoodMay 20Redmond @ Inglewood
3.-Relay Team3:49.67WAIllaheeJun 09Federal Way District Finals
4.9Matt Skelton
Thomas Ly
Wyatt Shelley
Blake Owen
3:56.21WAKirklandJun 02Rose Hill, Kirkland, Redmond at District
5.8Rodriguez
Lane
Resch
Reid Lovercamp
3:56.5hWAPioneer (Wenatchee)Apr 01Wenatchee
6.-Mac Clarke
Beau Shatto
Terrin Preston
Riley Steliga
3:58.92WAStahlMay 26Sound Conference Meet
7.-Lee Knapp
Austin Anderson
Cameron Carroll
Joel Corlew
3:59.84WACentral KitsapJun 02Olympic League Championships
8.8DJ Gamble
Mike Loverin
Sander Susee
Mac Salisbury
4:00.14WAKallesMay 26Sound Conference Meet
9.-Relay Team4:00.92WALakotaJun 09Federal Way District Finals
10.-Josiah Arnold
Mitchell Hertzberg
Waipa Hoopii
Josh Hurter
4:01.19WAGlacier ViewMay 26Sound Conference Meet
View full rankings...
Shot Put - 8lb
1.8Dillon Shattuck48' 5.5WAGoldendaleMay 09Yakima Gold Ribbon Meet
2.8Chandler Van Amen48' 4.5WACedar Heights (Port Orchard)May 19Fairview vs. Cedar Heights
3.8Chris Faamalele46' 11.5WAIllaheeMay 02Saghalie@Illahee
4.8Curtis Keat44' 11WAJohn SedgwickMay 10Sedgewick vs. Fairview
5.8Calvin Kispert44' 9.5WAKing'sJun 02League Finals at King's HS
6.8Gabe Montoya44' 5WALyle/WishramMar 25Klickitat- Lyle/Wishram
7.8Jim Townsend43' 11.5WAOkanoganMay 10Okanogan, Brewster, Bridgeport, Omak
8.9Ryan Price43' 11WACurtisMay 24Ridgetop at Curtis
8Jackson Keimig43' 11WARedmondMay 20Redmond @ Inglewood
10.8Giovonn McDade43' 6WAMill CreekMay 25Cedar Heights at Mill Creek
View full rankings...
Discus - 1kg
1.7Jeff Capoeman151' 4WATaholahJul 20Washingotn Games
2.8Konstan Mikhalchuk140' 6WACheneyMay 25Prelims (RVSD, CHNY, NEWP, NWC)
3.8Chandler Van Amen139' 4WACedar Heights (Port Orchard)May 05John Sedgwick @ Cedar Heights
4.8Andrew Goodman137' 4WAHoquiamMay 19Miller vs Hoquiam
5.8Jon Fakkema136' 9WABlaineMay 17LC's Whatcom Co. Qualifier
6.7Romualdo Trejo136' 4WAGranite FallsMay 18Coupeville & Sultan @ Granite Falls
7.8Ruben Perez134' 1WAZillahApr 14Union Gap, Zillah, Naches
8.8Troy Flanagan132' 4WAWoodlandMay 02Castle Rock vs. Woodland, Kalama
9.8Felipe Ochoa129' 10WABrewsterMay 13CTL North MS Championships
10.8Andrew Elmenhurst129' 8WAAssumptionMar 31Dayton MS Track Meet
View full rankings...
Javelin - 300g TJ
1.8Tyler Milligan164' 9WAIlwaco May 14Astoria Middle School Invitational
2.8Tyler White163' 1WAHoquiamMay 19Miller vs Hoquiam
3.8Alexander Barry163' 0WASequimApr 27North Olympic MS Meet #2 @ Sequim
4.8Cole Sunkel160' 5WAMarcus WhitmanJun 02Olympic League Championships
5.8Kyle Labish155' 4WACheneyMay 25Prelims (RVSD, CHNY, NEWP, NWC)
6.8Mitch Edwards153' 4WASouth BendMay 12Pacific League Jr. High Championships
8Max Murphy153' 4WAHockinsonMay 17Hockinson vs Henkle vs Jemtegaard vs Canyon Creek
8.8Alex Blanchard153' 3WAPoulsboMay 09@ Hawkins
9.7Jeremiah George152' 7WAGrandviewApr 14Union Gap, Zillah, Naches
10.8K Hough150' 9WAEast ValleyMay 11EVMS vs. Freeman
View full rankings...
Javelin - 600g TJ
1.7Blake Vandel139' 9WAIcicle RiverMay 21Junior Olympics
2.8Lane Tietje118' 0WAOrovilleApr 14All School Jamboree
3.8Edward Yeates115' 0.96WABurlington-Edison Apr 28B-E, Cascade @ Mt Vernon
4.8Manuael Gonzalez107' 0.12WABurlington-Edison Apr 28B-E, Cascade @ Mt Vernon
5.8Jason Omholt104' 2WABurlington-Edison Apr 20B-E, Mt V at Oak Harbor
6.8Moises Dominguez101' 6WABurlington-Edison May 04Oak Harbor at B-E
7.8Jacob Zeigler100' 6WALyle/WishramApr 21Glenwood MS meet
8.8Cody Tibbs98' 4WAOrovilleApr 14All School Jamboree
9.7Chris Winters94' 8WAIcicle RiverApr 28Pioneer Middle School Meet
10.7Riley Haner94' 6WALyle/WishramMay 12KCAA MS League Meet
View full rankings...
High Jump
1.7Daniel Norwitz5' 10WASeattle AcademyMay 13CTMSL Championship
8Mathew Sheldon5' 10WALa CenterApr 27View Ridge vs Jemtegaard Vs Canyon Creek Vs La Center
8Brandon Proffit5' 10WAWyeast May 19Liberty @ Wy'East
4.9Jackson Winner5' 9WAEvergreen (Redmond)Jun 02Finn Hill @ District Meet
5.8Hector Guiterrez5' 8WALyndenMay 24NorthWest Conference Finals
8Ben Weymiller5' 8WAKopachuckMay 12Kopachuck v Harbor Ridge
8Trevor Sperry5' 8WALincoln of ClarkstonMay 11Jenifer-Sacajawea-Clarkston
-Bowen Amundson5' 8WAFerrucciMay 26Sound Conference Meet
9.8Keenan Williams5' 7.5WACheneyMay 25Prelims (RVSD, CHNY, NEWP, NWC)
10.8Hunter Davies5' 7WAWyeast May 19Liberty @ Wy'East
-Ryan Knowlton5' 7WAFerrucciMay 26Sound Conference Meet
8DeMarco Wilson5' 7WAFairviewMay 19Fairview vs. Cedar Heights
View full rankings...
Pole Vault
1.8Elliot Mason10' 0WACashmereMay 05Icicle River Middle School Meet
2.8Matthew Young9' 9WAWoodlandApr 27Kalama VS woodland vs Hockinson
3.8Trevor Shearer9' 3WAOrovilleApr 28Oroville MS Meet
4.8William Trevena9' 0WAWoodlandMay 04View Ridge vs Woodland Vs Wind River
8Ben Clevenger9' 0WAWoodlandMay 04View Ridge vs Woodland Vs Wind River
6.8Gregory Dechand8' 6WAGlenwoodApr 21Glenwood MS meet
8Alex Johnson8' 6WAWahkiakumApr 20@Napavine, Wahkiakum, Toutle Lake, Adna, & Rainier
8.8Viely Chum8' 3WAOcostaMay 04MMK, Ocosta, Raymond, Taholah, Wishkah, Willapa Valley
9.8Nick Henry8' 0WARainierMay 04League Championship @ Rainier
7Dillon DuCharmne8' 0WARainierMar 23@Rainier, Onalaska, Toledo, Adna & PeEll
10Sean Yang8' 0WARedmondApr 07Redmond @ Garfield
View full rankings...
Long Jump
1.9Isaiah Cotten20' 1.75WACedar Heights (Port Orchard)Jun 02Olympic League Championships
2.8Joseph Gandarillas19' 6WAFrontierApr 26Frontier vs. Cascade
3.8Brody Martinez19' 4.5WAIllaheeJun 09Federal Way District Finals
4.9Zak Schneider19' 2WAStahlMay 26Sound Conference Meet
5.9Zach McClintock19' 1.25WAEvergreen (Redmond)Jun 02Finn Hill @ District Meet
6.8Isaiah Scheel18' 11WAAssumptionMay 12Bi-State League Championships
9Xavier Wells18' 11WAJohn SedgwickApr 26Ridgetop vs. Sedgwick
8.8Dennis Merrit18' 10WAIcicle RiverMay 17Chelan Middle School Meet
9.8Marcus Boyd18' 9WAWyeast May 05Skyridge vs WyEast
10.10Alex Binkerd18' 8.75WARedmondApr 28Redmond/Woodinville @ Newport
View full rankings...
Triple Jump
1.9Josh Hurter39' 5WAGlacier ViewApr 21Aylen @ Glacierview
2.-Trask Crane39' 4.75WAAylenMay 17Aylen @ Columbia
3.8Ryan Klauer37' 6WAEvergreen (Redmond)Jun 02Finn Hill @ District Meet
4.-Jason Ryan37' 2.5WAFerrucciMay 26Sound Conference Meet
5.9Zak Schneider37' 2WAStahlMay 26Sound Conference Meet
6.8Trevor Sperry36' 9WALincoln of ClarkstonMay 17Bi-State Championships
7.8Pedro Diaz36' 8WACascade (Seattle)May 12Sylvester vs. Cascade, Pacific vs. Chinook
8.9Ryan Thomson36' 7WARedmondMay 12Finn Hill @ Redmond
9.8Trey Starks36' 4.5WAEdgemontMay 26Sound Conference Meet
10.8Jackson Keimig36' 3WARedmondMay 12Finn Hill @ Redmond
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.