Team Results Management

Mens

100 Meters
1.11James Henderson10.73 PRMIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invitational
2.12John Grace10.74 PRMISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
3.12Josh Simmons10.76 PRMISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
4.11Jared Emerson10.89 PRMIRemus Chippewa HillsMay 04Nite Trax Invitational
5.9Jay Henderson11.14 PRMIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invitational
6.12Jacob Gordon11.15 PRMISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
7.11Trae Hill11.24MIGaylordMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
8.12David Stalker11.38 PRMICadillacApr 23Kingsley vs. Manistee
9.12Dan Nowicki11.44c PRMIPetoskeyMay 01TC West at Petoskey
10.12Deven Mcculloh11.46 PRMIBay City John GlennMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
View full rankings...
200 Meters
1.12Josh Simmons22.61 PRMISaginaw Swan ValleyMay 23TVC Central Conference Championships
2.11Trent Karcher22.86MIRemus Chippewa HillsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.12Trey Griese23.03 PRMIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invitational
4.9Alex Grace23.10MISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
5.12David Stalker23.44c PRMICadillacMay 09TCC Cadillac @ Alpena
6.12Jake McLellan23.45 PRMISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
7.11Jerome Hunter23.47MIOgemaw HeightsMay 11Falcon Invite
8.12Ryley Henika23.54c PRMIEssexville GarberApr 25Bridgeport/Garber/Caro
9.11Sonny Metoki23.57MIBig RapidsMay 04TC Ken Bell Invitational
10.11Tyler Walker23.60MIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
11Brandon Edel23.60 PRMILudingtonMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
View full rankings...
400 Meters
1.12Josh Simmons50.80 PRMISaginaw Swan ValleyMay 23TVC Central Conference Championships
2.11Tim DeJong51.04cMIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.12Adam Sanchez51.34 PRMIAlmaApr 21Warrior Invitational
4.12David Stalker51.44c PRMICadillacMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.10Jim Cousins51.84cMIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.11Nate Fischer51.94cMIGaylordMay 29Gaylord Meet of Champions
7.12Brian Knight51.94c PRMIPetoskeyMay 23Big North Conference Championship
8.12Cody Morris52.00MIGaylordMay 02Ogemaw vs Gaylord vs Alpena
9.11Paul Winegard52.04c PRMIPetoskeyMay 23Big North Conference Championship
10.10Jalen Brooks52.24c PRMICadillacMay 09TCC Cadillac @ Alpena
View full rankings...
800 Meters
1.12Adam Sanchez1:55.74 PRMIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
2.12Josh Belt1:56.14 PRMICadillacMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.11Nate Fischer1:56.91MIGaylordMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
4.11Luke Johnson1:57.79MILudingtonMay 2434th Annual Meijer West Michigan Invitational
5.9Ben Yagiela2:00.31MIEssexville GarberMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.10Ben Lentz2:00.41MIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
7.12Seth Duncan2:01.58 PRMICheboyganMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
8.12Cory Madaj2:02.45MIMidland Bullock CreekMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
9.12Spencer Nemecek2:02.66 PRMIPetoskeyMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
10.12Jack Touran2:02.77MIPetoskeyMay 04TC Ken Bell Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.11Luke Johnson4:19.99 PRMILudingtonJun 02MHSAA Div. II State Finals
2.11Clark Ruiz4:22.05MIBig RapidsMay 25Pioneer All Star Meet
3.12Freddy Liederbach4:27.26 PRMIPetoskeyMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
4.10Jake Morey4:30.81MIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.12Alex Grills4:32.23 PRMIEssexville GarberMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.12Ryan Hearth4:33.1h PRMICadillacMay 12Hemlock Huskie Classic
7.11Jacob Fong4:33.60MISaginaw Swan ValleyApr 1333rd Annual SVSU-Outdoor Invite
8.12Adam Terwillegar4:33.7h PRMIMidland Bullock CreekMay 12Hemlock Huskie Classic
9.11Nate Fischer4:34.6h PRMIGaylordMay 23Big North Conference Championship
10.10Matthew Ritter4:34.73MILudingtonMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
View full rankings...
3200 Meters
1.11Clark Ruiz9:46.93MIBig RapidsMay 25Pioneer All Star Meet
2.11Jacob Fong9:55.71MISaginaw Swan ValleyApr 1333rd Annual SVSU-Outdoor Invite
3.12Ryan Hearth9:57.79 PRMICadillacMay 05Red Hawk Team Invite
4.11Luke Johnson9:57.81 PRMILudingtonMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.10Jake Morey10:03.41MIAlmaMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
6.10James Sira10:08.40MIMidland Bullock CreekMay 23TVC Central Conference Championships
7.12Adam Terwillegar10:11.3hMIMidland Bullock CreekApr 27Clare Invitational
8.12Alex Grills10:13.91 PRMIEssexville GarberMay 04Bay City Western Invitational
9.11Charlend Howard10:14.93MIGaylordMay 12Alma College Scottie Classic
10.11Broderic Bender10:17.31MIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Chaz Bradshaw14.11 PRMIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
2.11Brian Weissen15.17 PRMIMt. PleasantMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.11Austin Kraska15.32 PRMIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
4.11Andrew Mahaffey15.62 PRMIRemus Chippewa HillsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.12Jacob Mitchell16.03 PRMICadillacMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.12Will Adamson16.18 PRMICadillacMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
7.10Jacob Kacynski16.34c PRMILudingtonMay 08Lakes 8 Spring Lake/Ludington/Fruitport
8.12Alec Haller16.37 PRMIBay City John GlennApr 11Beaverton vs John Glenn vs Ogemaw
9.9Steven Fitzek16.43MIGaylordMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
10.12Gordon Hoyem16.50 PRMIGaylordMay 02Ogemaw vs Gaylord vs Alpena
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Chaz Bradshaw39.64 PRMIAlmaMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
2.11Brian Weissen40.75 PRMIMt. PleasantMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
3.11Jared Emerson41.06MIRemus Chippewa HillsMay 22CSAA Championship Meet
4.12Gordon Hoyem41.70 PRMIGaylordMay 04John Glenn Inv
5.12Will Adamson41.77 PRMICadillacMay 28Cadillac Evening News Honor Meet
6.12Nic Drendall42.32 PRMIMidland Bullock CreekMay 23TVC Central Conference Championships
7.11Corey Simmons42.44cMISaginaw Swan ValleyApr 25Hemlock vs. Shepherd vs. Swan Valley
8.11Miguel Prieto42.51MIAlmaApr 21Warrior Invitational
9.10Matt Crawford42.67MIStandish SterlingMay 14Falcon 9 & 10 Invitational
10.11Andrew Mahaffey42.87 PRMIRemus Chippewa HillsMay 04Nite Trax Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Grant Piering
Andrew King
Trey Griese
James Henderson
43.74MIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invitational
2.-Jake McLellan
John Grace
Josh Simmons
Alex Grace
43.84cMISaginaw Swan ValleyMay 12Hemlock Huskie Classic
3.-Skyler Barnum
Trent Karcher
Andrew Mahaffey
Jared Emerson
44.24cMIRemus Chippewa HillsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
4.-Brandon Becker
Blake Oakes
Brad Hages
Ryley Henika
44.74cMIEssexville GarberMay 23TVC-East
5.-Alex Bennett
Grant Markel
Jerome Hunter
Sheldon Roberto
44.84cMIOgemaw HeightsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.-Nick Baldwin
Sonny Metoki
Alex MacLean
Eric Chase
45.23MIBig RapidsMay 25Pioneer All Star Meet
7.-Blake Grivetti
Alec Gulvas
Ryan Whitman
Jim Cousins
45.44cMIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
-Will Adamson
David Stalker
Aaron Hodges
Richie Heyd
45.44cMICadillacMay 09TCC Cadillac @ Alpena
9.-Michael Tweh
Mason Olrich
Antonio Povinelli
Spencer Moran
45.54cMIMt. PleasantMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
10.-Chaz Bradshaw
Corban Buckner
Austin Coleman
Chad Duncan
45.61MIAlmaApr 14Portland Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.-Alex Grace
Josh Simmons
John Grace
Corey Simmons
1:30.5hMISaginaw Swan ValleyMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
2.-Relay Team1:31.2hMIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.-Trey Griese
Tony Kall
Andrew King
Jay Henderson
1:31.4hMIMidland Bullock CreekMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
4.-Andrew Mahaffey
Lateer Dukes
Jared Emerson
Trent Karcher
1:32.2hMIRemus Chippewa HillsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.-Nick Baldwin
Rabbani Nzeza
Eric Boyd
Sonny Metoki
1:33.3hMIBig RapidsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.-Jim Cousins
Tyler Walker
Ryan Whitman
Blake Grivetti
1:33.6hMIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
7.-Will Adamson
Jalen Brooks
David Stalker
Josh Belt
1:33.8hMICadillacMay 23Big North Conference Championship
8.-Brandon Becker
Brad Hages
Austin McFarlane
Blake Oakes
1:33.9hMIEssexville GarberMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
9.-Antonio Povinelli
Mason Olrich
Brian Weissen
Spencer Moran
1:34.34MIMt. PleasantMay 12Alma College Scottie Classic
10.-Alex Bennett
Grant Markel
James Williams
Jerome Hunter
1:35.25MIOgemaw HeightsMay 11Falcon Invite
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Relay Team3:26.09MIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
2.-Brian Knight
Jack Touran
Paul Winegard
Louis Lamberti
3:27.59MIPetoskeyMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.-Ryan Odykirk
Dakotah Arroyo
Brian Weissen
Steven Green
3:29.09MIMt. PleasantMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
4.-Nate Fischer
Trae Hill
Caleb Tomes
Cody Morris
3:30.53MIGaylordMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.-Relay Team3:30.91MICadillacMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
6.-Josh Simmons
Hunter Wunderle
Sean Suitor
Jacob Gordon
3:32.83MISaginaw Swan ValleyMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
7.-Brandon Edel
Matthew Ritter
Zeb Jones
Evan Parks
3:34.31MILudingtonMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
8.-Duane Bean
Seth Irving
Matt Crawford
Ben Lentz
3:36.12MIStandish SterlingMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
9.-Alex Grills
Brad Hages
Alex Neering
Ben Yagiela
3:37.15MIEssexville GarberMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
10.-David Painter
Mason Dey
Eric Russell
Lateer Dukes
3:37.65MIRemus Chippewa HillsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Jake Morey
Tim DeJong
Broderic Bender
Adam Sanchez
7:56.99MIAlmaMay 26MITCA Division 2 Team State Championship
2.-Josh Belt
Ryan Hearth
Jalen Brooks
David Stalker
8:06.62MICadillacJun 02MHSAA Div. II State Finals
3.-Luke Johnson
Matthew Ritter
Chris Snow
Evan Parks
8:18.13MILudingtonMay 2434th Annual Meijer West Michigan Invitational
4.-Steven Green
Ryan Odykirk
Chris Yoder
Nick Schlosser
8:22.03MIMt. PleasantMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.-Jacob Fong
JJ Monaghan
Sean Suitor
Josh Verlac
8:26.6hMISaginaw Swan ValleyMay 12Hemlock Huskie Classic
6.-Brent Heberling
Jacob Corey
Ben Shaffer
Clark Ruiz
8:27.97MIBig RapidsMay 22CSAA Championship Meet
7.-Ben Yagiela
Gavin Weiler
Adam Bilodeau
Alex Grills
8:36.5hMIEssexville GarberMay 23TVC-East
8.-Adam Terwillegar
Alex Spilman
James Sira
Cory Madaj
8:41.2hMIMidland Bullock CreekApr 27Clare Invitational
9.-Relay Team8:45.68MIPetoskeyApr 13Cadillac Invitational
10.-Nate Fischer
Charlend Howard
Jake Pasternak
Jacob Henley
8:47.03MIGaylordApr 21Warrior Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Riley Norman61' 2.5MICadillacJun 02MHSAA Div. II State Finals
2.10Clay Walderzak51' 0MIStandish SterlingApr 24SSC vs Pinconning vs John Glenn
3.12Shane Severn49' 7.25 PRMIPetoskeyMay 23Big North Conference Championship
4.11Jack Ford48' 5.5 PRMICadillacMay 23Big North Conference Championship
5.12Andrew Roe47' 10 PRMIStandish SterlingApr 24SSC vs Pinconning vs John Glenn
6.10Anthony Prohaska47' 8MIStandish SterlingApr 24SSC vs Pinconning vs John Glenn
7.10Marty Evans47' 7.5 PRMIOgemaw HeightsApr 27Falcon Invitational
8.12Trevor Wilson47' 5 PRMIMt. PleasantMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
9.11Travis Vennard47' 0MIMidland Bullock CreekMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
10.10Alex Neering45' 10MIEssexville GarberMay 17Eagle 9-10
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Riley Norman167' 7 PRMICadillacMay 26MITCA Division 2 Team State Championship
2.10Clay Walderzak164' 1MIStandish SterlingApr 24SSC vs Pinconning vs John Glenn
3.12Cole Woods154' 5 PRMIAlmaApr 25Chesaning vs. Alma vs. Freeland
4.11Anthony Merchant147' 5.5 PRMIBay City John GlennApr 24SSC vs Pinconning vs John Glenn
5.12Shane Severn143' 6 PRMIPetoskeyMay 01TC West at Petoskey
6.11Travis Vennard141' 5MIMidland Bullock CreekMay 23TVC Central Conference Championships
7.12Keegan Taylor138' 6 PRMIOgemaw HeightsApr 18Cadillac vs Petoskey vs Ogemaw
8.12Tyler Leightner136' 1 PRMICadillacMay 28Cadillac Evening News Honor Meet
9.10Clayton Carr134' 11.75MIAlmaMay 23TVC Central Conference Championships
10.12Matt Myers134' 4 PRMIMidland Bullock CreekMay 02Freeland vs. Hemlock vs. Bullock Creek
View full rankings...
High Jump
1.11Louis Lamberti6' 10 PRMIPetoskeyMar 28Chippewa Invite
2.12Dravon Beverly6' 4 PRMISaginawMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
3.12Craig Richardson6' 3 PRMIGaylordApr 27Falcon Invitational
4.11Jerome Hunter6' 2 PRMIOgemaw HeightsMay 11Falcon Invite
5.12Chad Duncan6' 0 PRMIAlmaApr 25Chesaning vs. Alma vs. Freeland
6.12Jake McLellan6' 0MISaginaw Swan ValleyApr 1333rd Annual SVSU-Outdoor Invite
12Atilla Yoldas6' 0 PRMIBig RapidsMay 08CSAA - Holton/Big Rapids/Morley-Stanwood
8.12Tyler Wolak5' 10MISaginaw Swan ValleyMar 2123rd Annual SVSU-Indoor Invite Div 1/2
12Tre'von Bentley5' 10 PRMISaginawMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
-Cameron Mueller5' 10 PRMIPetoskeyMar 28Chippewa Invite
10David Painter5' 10MIRemus Chippewa HillsApr 24CSAA - Hesperia/Morley Stanwood/Chippewa Hills
View full rankings...
Pole Vault
1.12Richie Heyd13' 9 PRMICadillacMay 28Cadillac Evening News Honor Meet
11Aaron Hodges13' 9MICadillacMay 28Cadillac Evening News Honor Meet
3.12Jake Elmore12' 6 PRMICheboyganApr 13Cadillac Invitational
4.11Nick Randall12' 3 PRMIAlmaMay 26MITCA Division 2 Team State Championship
5.9Ben Hartley12' 0MIOgemaw HeightsMay 11Falcon Invite
10Jeffrey Krager12' 0MIBig RapidsMay 22CSAA Championship Meet
7.11Gatlin Hoffman11' 10 PRMIBay City John GlennMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
8.12Jacob Mitchell11' 6 PRMICadillacMay 12Hemlock Huskie Classic
9.11Ian Rudel11' 3MIGaylordMay 12Alma College Scottie Classic
10.9Evan Ferritto11' 0MICadillacMay 14Falcon 9 & 10 Invitational
12Isaac Krueger11' 0 PRMIMidland Bullock CreekMay 12Hemlock Huskie Classic
10Trevor Humphrey11' 0MIRemus Chippewa HillsMay 22CSAA Championship Meet
11Zach Wernette11' 0MIRemus Chippewa HillsApr 17CSAA - Chippewa Hills/Big Rapids/Central Montcalm
View full rankings...
Long Jump
1.10Jalen Brooks21' 3.5 PRMICadillacMay 28Cadillac Evening News Honor Meet
2.10Steven Green21' 1MIMt. PleasantMay 12Alma College Scottie Classic
3.12Colton Odykirk20' 11 PRMIMt. PleasantApr 1333rd Annual SVSU-Outdoor Invite
4.11Trent Karcher20' 9.25MIRemus Chippewa HillsMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
5.12Ryley Henika20' 8.5MIEssexville GarberApr 18Garber/Birch Run/Frankenmuth/Nouvel
6.-T Bentley20' 4.5 PRMISaginawMay 23SVL Championship
7.11Grant Piering20' 2.5 PRMIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invitational
8.10Eric Boyd19' 11.25 PRMIBig RapidsApr 13Cadillac Invitational
9.12Atilla Yoldas19' 9 PRMIBig RapidsMay 01CSAA - Big Rapids/Lakeview/Hesperia
10.12Tre'von Bentley19' 6.25 PRMISaginawMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.