Athletic.net Team Results Management

Iowa Track & Field Top 10

 Turn Highlighter On 
Report Filters
Records/event Grade
Record types
Measurement
Help

Mens xshow...

100 Meters
1.12Nick Pittmon11.09aIAEast Mills
2.12Anthony Dreeszen11.11aIASioux City East
3.11Meliek Meyer11.12aIALynnville-Sully
4.10Perrion Scott11.14aIALinn-Mar
5.12Brandon Norman11.15aIAIowa Falls
11Lance Dunn Jr.11.15aIAWaterloo West
7.12Tavian Smith11.16aIAIowa City West
8.12Chris Brogden11.17aIAPella
9.12Zach Minch11.18aIADavenport Central
10.12Trever Ryen11.24aIABattle Creek Idagrove
11Ronald Nash11.24aIASioux City East
200 Meters
1.12Tavian Smith21.84aIAIowa City West
2.10Perrion Scott21.86aIALinn-Mar
3.12Gerald Heiskell22.07aIASioux City West
4.12Trever Ryen22.16aIABattle Creek Idagrove
5.12Jared Ganschow22.18aIAClear Creek-Amana
6.12Brandon Norman22.22aIAIowa Falls
7.11Lance Dunn Jr.22.25aIAWaterloo West
8.12Ty Williams22.26aIAWest Liberty
12John Koelling22.26aIACR John F Kennedy
10.10Jared Seay22.27aIAJohnston
400 Meters
1.12Brody Eischeid48.33aIAManson NW Webster
2.12Jared Ganschow48.57aIAClear Creek-Amana
3.11Deshond Robinson48.71aIAClinton
4.12Raheem Black48.81aIAFort Madison
5.11Tristan Beyer48.85aIACR Prairie
6.12Brett McCalla48.91aIAWaverly-Shell Rock
7.12Marc Husman49.04aIAWashington
8.12Beau Freeborn49.19aIANorth Mahaska
9.12Trey Achterhoff49.27aIAMoc-Floyd Valley
10.12Nicolas Corbett49.48aIACR Washington
11Cameron Pugh49.48aIADavenport Central
12John Koelling49.48aIACR John F Kennedy
800 Meters
1.12Timauntay Jones1:52.75aIACR Jefferson Senior
2.11Carter Lilly1:54.61aIASioux City East
3.11Josh Evans1:55.04aIALinn-Mar
4.12Payton Busch1:55.43aIACenterville
5.12Andy Arndt1:55.65aIAIndianola
6.12Beau Freeborn1:55.68aIANorth Mahaska
7.11Kaleb Greiner1:55.71aIAIowa City West
8.11Ryan Dorman1:56.07aIAIowa City High
9.12Bailey Wetherell1:56.46aIAIowa City West
10.11Ben Ahlrichs1:56.68aIAMonticello Senior
1600 Meters
1.12Jason Thomas4:10.14aIADowling Catholic
2.11Josh Evans4:12.03aIALinn-Mar
3.11Chandler Austin4:15.65aIABoone
4.11Albert Meier4:15.69aIABoone
5.10Thomas Pollard4:18.47aIAGilbert
12Caleb Drake4:18.47aIAPleasant Valley
7.12Brook Price4:19.06aIAIowa City High
8.12Jordan Schulze4:20.02aIAIndianola
9.12Bailey Wetherell4:21.08aIAIowa City West
10.12Mark Norland4:21.31aIASpirit Lake
3200 Meters
1.11Josh Evans9:13.34aIALinn-Mar
2.12Caleb Drake9:16.95aIAPleasant Valley
3.11Albert Meier9:18.93aIABoone
4.11Chandler Austin9:20.05aIABoone
5.12Brook Price9:22.43aIAIowa City High
6.12Isaac Jensen9:22.91aIAIowa City West
7.10Thomas Pollard9:23.99aIAGilbert
8.12Ben Anderson9:25.74aIAValley
9.12Zach Freund9:29.18aIAHempstead
10.12Patrick Larson9:29.42aIADecorah Senior
110m Hurdles - 39"
1.12Jon Rus14.72aIANorth Scott
10Connor Ham14.72aIASolon
3.12Austin Hess14.73aIAHarlan Community
4.12Jonny Swanson14.88aIAFairfield
5.11Sydne Davis14.93aIATheodore Roosevelt
6.10Bryce Kemp14.96aIABaxter/Collins-Maxwell
7.12Cody Henderson15.00aIAEmmetsburg
12Tommy Thorne15.00aIAMt Pleasant
9.11Elijah Young15.01aIAAbraham Lincoln
12Tyler Donovan15.01aIAWestern Dubuque
400m Hurdles - 36"
1.12Raheem Black52.31aIAFort Madison
2.12Derek Jones52.51aIAGlenwood
3.11Sydne Davis53.42aIATheodore Roosevelt
4.12Trey Achterhoff53.53aIAMoc-Floyd Valley
5.10Jack Bergstrom53.71aIAJohnston
6.12Triston Twedt54.02aIASouth Hamilton Com
7.12Ryan Douglas54.03aIAKnoxville
8.11Noah Larrison54.10aIAWaukee
9.12Clay Cory54.34aIANorth Polk
10.11Tucker Culjat54.47aIASt Albert
4x100 Relay
1.-Relay Team41.84aIAWaterloo West
2.-Relay Team42.14aIALinn-Mar
3.-Relay Team42.29aIAJohnston
4.-Relay Team42.37aIAAbraham Lincoln
5.-Relay Team42.65aIAAmes
6.-Relay Team42.79aIAWaukee
7.-Relay Team42.87aIASouth Tama County
8.-Relay Team43.10aIABishop Heelan Catholic
9.-Relay Team43.27aIASoutheast Polk
10.-Relay Team43.30aIAManson NW Webster
4x200 Relay
1.-Relay Team87.52aIALinn-Mar
2.-Relay Team88.01aIACR John F Kennedy
3.-Relay Team88.28aIAWaterloo West
4.-Relay Team88.64aIAWaukee
5.-Relay Team88.68aIAAbraham Lincoln
6.-Relay Team88.74aIACR Washington
7.-Relay Team88.85aIAIowa City West
8.-Relay Team89.52aIALe Mars Community
9.-Relay Team89.58aIAPella
10.-Relay Team89.78aIASouth Tama County
4x400 Relay
1.-Relay Team3:19.04aIAWaukee
2.-Relay Team3:19.61aIACedar Falls
3.-Relay Team3:20.96aIACR Prairie
4.-Relay Team3:21.21aIAAlbia
5.-Relay Team3:21.68aIAKnoxville
6.-Relay Team3:22.19aIAGlenwood
7.-Relay Team3:22.43aIADubuque Senior
8.-Relay Team3:22.60aIABeckman Catholic
9.-Relay Team3:22.84aIAIowa City West
10.-Relay Team3:23.31aIADecorah Senior
4x800 Relay
1.-Relay Team7:48.06aIAIowa City High
2.-Relay Team7:49.64aIAIowa City West
3.-Relay Team7:50.02aIAWaukee
4.-Relay Team7:53.46aIAMonticello Senior
5.-Relay Team7:54.26aIADowling Catholic
6.-Relay Team7:55.99aIAPleasant Valley
7.-Relay Team7:57.40aIAIndianola
8.-Relay Team7:58.79aIAPella
9.-Relay Team7:59.95aIAMason City
10.-Relay Team8:00.64aIALinn-Mar
SMR 100-100-200-400m
1.-Dustin Trombley
Andrew Haberer
Noah Snedden
Nathan Kennedy
2:04.61aIAOgden Community
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.-Relay Team3:29.94aIALinn-Mar
2.-Relay Team3:30.24aIAIowa City High
3.-Relay Team3:30.60aIADowling Catholic
4.-Relay Team3:30.67aIAPleasant Valley
5.-Relay Team3:31.21aIAIowa City West
6.-Relay Team3:31.38aIACenterville
7.-Relay Team3:31.76aIACedar Falls
8.-Relay Team3:31.95aIADecorah Senior
9.-Relay Team3:32.32aIAMonticello Senior
10.-Relay Team3:32.66aIAKnoxville
DMR 1200-400-800-1600m
Shot Put - 12lb
1.12Shaquille Wells59' 7.50IAUrbandale
2.12Emmett Wester58' 1.50IAMt Pleasant
3.11Dalton Ferguson55' 6.00IASolon
4.12Derrick Hurt55' 0.75IANewton
5.12Jacob Campos55' 0.00IAValley
6.12Ryan Krietzer53' 4.75IACrestwood
7.11Zach Samson53' 0.75IABaxter/Collins-Maxwell
8.12Keegan Tritle53' 0.25IALisbon
9.11Robbie Peters52' 9.00IAMount Vernon
10.11Seth Snitker52' 8.50IAWaukon Senior
Discus - 1.6kg
1.12Joseph Weiner182' 3.00IAHempstead
2.12Ethan Kenkel176' 4.00IAStorm Lake
3.11Seth Snitker174' 4.00IAWaukon Senior
4.12Craig Murtha173' 2.00IAXavier
5.12Justin Dunn170' 6.00IAMt Pleasant
6.11Devonte Merrill165' 11.00IAMonticello Senior
7.11Isaac Holtz164' 6.00IAMonticello Senior
8.11Jacob Barents164' 5.00IALewis Central
9.11Colton Phelps163' 6.00IAKingsley-Pierson/Woodbury Central
10.11Robbie Peters162' 7.00IAMount Vernon
High Jump
1.12Jeff Giannettino6' 9.00IABurlington
12Braydee Poore6' 9.00IAMt Ayr Community
12Justin Randall6' 9.00IABurlington
4.12Daniel Schwartz6' 6.00IAFairfield
11Grant Lehmann6' 6.00IAForest City
6.12Kalund Brown6' 5.00IACedar Falls
7.10Willie Rhoads6' 4.00IACR John F Kennedy
12Alex Welsch6' 4.00IANodaway Valley
12Hank Lentsch6' 4.00IASt Edmond
11Jordan Folkerts6' 4.00IAHull Western Christian
12Josh Markert6' 4.00IAManson NW Webster
Long Jump
1.12Connor Hainer22' 10.50IAColfax-Mingo
2.11Derek Jacobus22' 10.25IACR John F Kennedy
3.10Chandler Diercks22' 6.50IAClear Lake
4.12Kaleb Young22' 5.75IABattle Creek Idagrove
5.12Josh Markert22' 4.50IAManson NW Webster
12Dequayvious Martin22' 4.50IAWaterloo West
7.12Darrion Sanders22' 2.50IAKeokuk
8.10Will Whiton22' 2.25IAPerry
9.11Famiek Cook22' 1.75IACR John F Kennedy
10.12Tavian Smith22' 1.50IAIowa City West
Triple Jump
1.11Bret Puhrmann39' 2.50IASouth O'Brien
2.11Marcus Atkinson32' 8.25IASouth O'Brien

Womens xshow...

100 Meters
1.12Agnes Sayeh12.16aIATheodore Roosevelt
2.11Jalynn Roberts-Lewis12.19aIATheodore Roosevelt
3.12Jessica Campbell12.32aIADowling Catholic
4.12McKennan Cronbaugh12.33aIAIowa City West
5.9Talia Buss12.56aIAWaukee
6.11Katie Shoultz12.57aIAMuscatine
7.11Rose Ripslinger12.60aIAAssumption
11Ellie Herzberg12.60aIAManson NW Webster
12Kaylee Jones12.60aIAMonticello Senior
10.12Sydney Howard12.64aIAFairfield
11Kate Patton12.64cIAMurray
200 Meters
1.12Jessica Campbell24.77aIADowling Catholic
2.12Agnes Sayeh24.78aIATheodore Roosevelt
3.11Jalynn Roberts-Lewis24.91aIATheodore Roosevelt
4.10Jasmine Staebler25.28aIAClayton Ridge
5.12Sydney Howard25.48aIAFairfield
10Lucy Schneekloth25.48aIACR Jefferson Senior
7.11Ellie Herzberg25.53aIAManson NW Webster
8.12McKennan Cronbaugh25.59aIAIowa City West
9.11Olivia Loy25.60aIAAnamosa
10.12Emily Toennies25.66aIABelle Plaine Community
400 Meters
1.11Ellie Herzberg55.75aIAManson NW Webster
2.12Alisha Jones55.90aIADavenport North
3.10Jasmine Staebler56.23aIAClayton Ridge
4.12Emily Toennies56.39aIABelle Plaine Community
5.10Kaley Ciluffo 56.55aIAPleasant Valley
6.12Mahnee Watts56.62aIABettendorf
7.10Maddie Bell57.13aIAHudson
8.11Olivia Loy57.16aIAAnamosa
9.9Larkin Chapman57.90aIAMuscatine
10.11Madisen Irmen57.94aIAAssumption
800 Meters
1.12Lydia Saggau2:12.91aIAValley
2.9Stephanie Jenks2:13.30aIALinn-Mar
3.12Megan Nickles2:14.24aIABettendorf
4.10Rebekah Topham2:14.61aIAGriswold
5.10Kaley Ciluffo 2:15.30aIAPleasant Valley
6.10Jasmine Staebler2:15.36aIAClayton Ridge
7.9Amber Decker2:15.68aIALinn-Mar
8.12Brette Correy2:15.84aIAWestern Dubuque
9.11Tiffany Christensen2:15.94aIAEagle Grove
10.11Kate Bishop2:16.02aIAIndianola
1500 Meters
1.9Stephanie Jenks4:31.14aIALinn-Mar
2.12Anna Holdiman4:41.35aIAWaverly-Shell Rock
3.11Karissa Schweizer4:41.69aIADowling Catholic
4.10Rebekah Topham4:42.35aIAGriswold
5.10Jordyn Kleve4:43.60aIAJohnston
6.9Grace Coen4:44.28aIANewton
7.11Ashlynn Yokom4:45.32aIAIowa City West
8.12Megan Nickles4:45.52aIABettendorf
9.11Ellen Carman4:45.78aIAIowa City High
10.9Mackenzie Yanek4:45.80aIAPleasant Valley
1600 Meters
1.11Leah Seivert5:17.40aIASibley-Ocheyedan
2.-Kenzie Hulsing5:58.80IASidney
3.11Halee Rahbusch6:03.82aIASouth O'Brien
4.-Emily Heeren7:08.94aIASouth O'Brien
5.10Hannah Dodds7:12.44aIAHinton Community
6.-Raquel Cuny-Rizo7:42.97aIALaurens-Marathon
7.-Merle Thomas7:55.33aIASouth O'Brien
8.-Emily Walker8:04.00aIALaurens-Marathon
3000 Meters
1.9Stephanie Jenks9:50.70aIALinn-Mar
2.11Karissa Schweizer9:54.58aIADowling Catholic
3.11Leah Seivert9:56.54aIASibley-Ocheyedan
4.12Allison Gregg9:57.10aIACedar Falls
5.9Mackenzie Yanek9:59.07aIAPleasant Valley
6.10Jordyn Kleve10:07.80aIAJohnston
7.11Ashlynn Yokom10:09.59aIAIowa City West
8.12Anna Holdiman10:11.83aIAWaverly-Shell Rock
9.10Megan Schott 10:20.89aIATheodore Roosevelt
10.12Lauren Benzing10:29.58aIASolon
3200 Meters
1.11Leah Seivert11:04.57aIASibley-Ocheyedan
2.11Cierra Guerrero12:35.07aIASpencer
3.12Daly Tighe13:29.29aIASpencer
4.-Emily Heeren16:42.52aIASouth O'Brien
5.-Emily Walker17:00.21aIALaurens-Marathon
6.-Merle Thomas17:17.47aIASouth O'Brien
2 Miles
1.9Stephanie Jenks10:24.30aIALinn-Mar
100m Hurdles - 33"
1.11Mary Young14.62aIAUrbandale
2.12Jessica Gardner14.76aIASoutheast Polk
3.12Ali Meister14.92aIASpencer
4.12Maddie Rouw15.04aIAWaukee
5.11Kellie Wong15.09aIAAnkeny
6.11Madison Ranschau15.13aIACR Jefferson Senior
7.11Mallory Smith15.38aIAWaukee
12Chaley Rath15.38aIATreynor
9.12Marisa Estelle15.40aIACR John F Kennedy
10.11Emily Mathews15.43aIAGarner-Hayfield
300m Hurdles - 30"
1.12Taylor Glover46.35aIASpencer
2.12Ali Meister47.83aIASpencer
4x100 Relay
1.-Emma Bassier
Rose Ripslinger
Markel Mommsen
Maddie Irmen
47.92aIAAssumption
2.-Relay Team48.34aIADowling Catholic
3.-Relay Team48.41aIACR Jefferson Senior
4.-Relay Team48.45aIAWaukee
5.-Relay Team48.54aIATheodore Roosevelt
6.-Relay Team48.81aIACedar Falls
7.-Relay Team48.84aIAIowa City West
8.-Relay Team49.19aIAUrbandale
9.-Relay Team49.31aIAIowa City High
10.-Relay Team49.45aIACR Washington
4x200 Relay
1.-Relay Team1:40.94aIACR Jefferson Senior
2.-Emma Bassier
Rose Ripslinger
Markel Mommsen
Maddie Irmen
1:42.10aIAAssumption
3.-Relay Team1:42.24aIAWaukee
4.-Relay Team1:43.55aIATheodore Roosevelt
5.-Relay Team1:43.60aIACedar Falls
6.-Relay Team1:43.92aIACascade
7.-Relay Team1:44.16aIADavenport North
8.-Relay Team1:44.58aIACR Washington
9.-Relay Team1:45.26aIASioux City East
10.-Relay Team1:45.39aIAWahlert
4x400 Relay
1.-Relay Team3:53.48aIAPleasant Valley
2.-Relay Team3:56.98aIABettendorf
3.-Relay Team3:57.78aIAMoc-Floyd Valley
4.-Relay Team3:58.44aIACR Jefferson Senior
5.-Relay Team3:58.74aIADes Moines Christian
6.-Relay Team3:58.82aIAPella
7.-Relay Team3:58.90aIACascade
8.-Relay Team3:59.19aIAAssumption
9.-Relay Team3:59.28aIAAdel-Desoto-Minburn
10.-Relay Team3:59.85aIAWaukee
4x800 Relay
1.-Relay Team9:14.64aIAWaukee
2.-Relay Team9:17.50aIAValley
3.-Relay Team9:21.45aIAAmes
4.-Relay Team9:31.62aIAWahlert
5.-Relay Team9:32.46aIAAnkeny
6.-Relay Team9:33.03aIADowling Catholic
7.-Relay Team9:34.65aIAIndianola
8.-Relay Team9:35.07aIAPleasant Valley
9.-Relay Team9:38.58aIAIowa City West
10.-Relay Team9:39.39aIACedar Falls
SMR 100-100-200-400m
1.-Relay Team1:45.66aIATheodore Roosevelt
2.-Relay Team1:47.91aIAUrbandale
3.-Relay Team1:48.39aIACR Jefferson Senior
4.-Relay Team1:48.42aIADavenport North
5.-Relay Team1:48.71aIAAnamosa
6.-Relay Team1:48.91aIADowling Catholic
7.-Relay Team1:48.99aIACascade
8.-Relay Team1:49.20aIABelle Plaine Community
-Relay Team1:49.20aIAPleasant Valley
10.-Relay Team1:49.62aIAHudson
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.-Relay Team4:02.00aIABettendorf
2.-Relay Team4:02.61aIADowling Catholic
3.-Relay Team4:04.49aIAPleasant Valley
4.-Relay Team4:06.30aIAUrbandale
5.-Relay Team4:09.61aIASolon
6.-Relay Team4:09.63aIAWaverly-Shell Rock
7.-Relay Team4:09.66aIALinn-Mar
8.-Relay Team4:10.23aIAWestern Dubuque
9.-Relay Team4:10.79aIADecorah Senior
10.-Relay Team4:10.86aIAJohnston
DMR 1200-400-800-1600m
Shot Put - 4kg
1.12Alexa Hunt45' 7.75IATheodore Roosevelt
2.12Kara Misel41' 10.50IASolon
3.11Dasiana Larson41' 7.50IAGarner-Hayfield
4.12Aliyah Gustafson40' 9.75IAIowa City High
5.12Sarah Pate40' 9.50IAClarke Community
6.10Kate Birchmier40' 5.25IADavis County
7.11Jennifer Davis40' 3.25IAWest Marshall
8.11Macie Bales39' 10.75IAPocahontas Area
9.10Shelby Gunnells39' 4.50IASolon
10.11Blaire Thomas39' 3.50IAWaterloo West
Discus - 1kg
1.9Kiana Phelps150' 4.00IAKingsley-Pierson/Woodbury Central
2.12Kaylee Blake143' 7.00IAIKM-Manning
3.12Sarah Pate140' 1.00IAClarke Community
4.11Erin Bramble138' 11.00IAWaukee
5.10Maddie Nilles138' 3.00IAWahlert
6.12Brook Jacobsma133' 6.00IAMoc-Floyd Valley
7.10Sarah Kalkhoff133' 1.00IANewton
8.12Chloe Miller132' 11.00IAPleasant Valley
9.11Lauren Janning132' 6.00IACarroll Community
10.12Aliyah Gustafson132' 3.00IAIowa City High
High Jump
1.11Kasey Reuter5' 6.00IAHinton Community
11Alexis Conaway5' 6.00IAMoc-Floyd Valley
3.12Chaley Rath5' 5.00IATreynor
4.10Sarah Boomgarden5' 4.00IASouth Hardin
10Kelsey Hurley5' 4.00IAFremont Mills Comm
12Sammy Ellingson5' 4.00IAWashington
12Mackenzie Geary5' 4.00IABishop Heelan Catholic
10Maria Wrage5' 4.00IAUnion
12Kelsey Arneson5' 4.00IAAnkeny
9Kelli DeGeorge5' 4.00IAPleasant Valley
Long Jump
1.12McKennan Cronbaugh19' 1.00IAIowa City West
2.10Lexus Lovan18' 5.25IAUrbandale
3.11Kiera Washpun18' 2.50IAIowa City High
4.11Leslie Taylor18' 0.00IAMt Pleasant
5.12Chelsea Berry17' 11.00IAStarmont
6.10Lindsey Koch17' 5.50IAHudson
7.10Bailey Schminke17' 3.25IABoone
8.11Kaisha Billings17' 2.75IASioux City North
9.12Nicole Rozeboom17' 2.00IASibley-Ocheyedan
10.10Madie Pike17' 1.75IASergeant Bluff-Luton
View Top 1 in These Events | View More Events
Log in to embed this report into your website
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.