Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Jesse Cole11.34cWAGarfield-PalouseApr 10Whitman County Meet
2.12Keith Kochendorfer11.40WACedar Park Chr. (MLT)May 19Bi-District Championships
3.12Logan Luiten11.44cWAOdessa-HarringtonApr 13Moses Lake JV Meet
4.11Jay Mendoza11.51WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
5.12Steve Johnson11.64cWANeah BayMay 02North Olympic League Championships
6.12Bernard Payne11.71 (-.2)WACurlewMay 261B State Championships
7.11Roy Tubio11.84cWASt. John-EndicottApr 24Whitman County Meet
8.11Jacob Schmidt11.86WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
9.12Parkhurst M'Khel11.94cWAColumbia (Hunters)May 08Tri-League
11Danny Feiock11.94cWAGrace AcademyApr 07NorthSound League meet
10Andrew Johnson11.94cWACedar Park Chr. (MLT)May 03Mt. Vernon Christian
11Luke Larson11.94cWATrout LakeApr 27Goldendale Lions
View full rankings...
200 Meters
1.11Danny Feiock23.14c (2.0)WAGrace AcademyMay 261B State Championships
2.12Keith Kochendorfer23.16WACedar Park Chr. (MLT)May 19Bi-District Championships
3.11Roy Tubio23.24c (2.0)WASt. John-EndicottMay 261B State Championships
4.11Jay Mendoza23.54WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
5.12Logan Luiten23.64cWAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
6.12Jesse Cole23.74cWAGarfield-PalouseApr 24Whitman County Meet
7.12Jason Jasman23.75WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
8.10Tanner Johnson23.84WAGrace AcademyMay 19Bi-District Championships
9.12Scott Scroggie24.04c (2.0)WAPaterosMay 261B State Championships
10.10Elias Lopez24.34cWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
12Bernard Payne24.34cWACurlewApr 24League meet @ Deer Park
View full rankings...
400 Meters
1.12Jason Jasman51.70WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
2.11Jay Mendoza52.31WAClallam BayMay 261B State Championships
3.12Scott Scroggie53.04WAPaterosMay 261B State Championships
4.10Mikael Dick53.34WATrout LakeMay 261B State Championships
5.12Michael Sweeney54.01WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
6.10Sebastian Lasbo54.34cWALopezApr 28NorthSound Invitational
7.12Parkhurst M'Khel55.04cWAColumbia (Hunters)May 171B Regionals
8.10Tanner Johnson55.14cWAGrace AcademyApr 28NorthSound Invitational
9.10Karst Downey55.15WAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
10.12Owen Huffington55.24cWACedar Park Chr. (MLT)Apr 20Lopez Island
View full rankings...
800 Meters
1.11Matt Cronrath1:57.4hWAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
2.11Herschel Sanchey1:58.0hWAKlickitatMay 261B State Championships
3.10Sebastian Lasbo2:06.7hWALopezMay 261B State Championships
4.12Tim Dearden2:07.7hWATrout LakeMay 04Panther Twlight
5.11David Fisher2:07.8hWASt. John-EndicottMay 261B State Championships
6.11Josh Allen2:08.76WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
7.12Timo Westerman2:09.5hWACrescentMay 261B State Championships
8.12Sean Brehmeyer2:09.8hWAMary KnightApr 12North Beach Pacific 2B/B League Meet
9.11Ethan Johnson2:10.0hWAMary KnightMay 261B State Championships
10.11Dominick Debari2:11.9hWANeah BayMay 02North Olympic League Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.11Herschel Sanchey4:32.8hWAKlickitatMay 11Greater Columbia League Meet
2.11Matt Cronrath4:35.00WAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
3.11Josh Allen4:46.77WAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
4.12Sean Brehmeyer4:47.96WAMary KnightMay 261B State Championships
5.10Scott Strang4:52.5hWAOdessa-HarringtonApr 13Moses Lake JV Meet
6.11David Fisher4:53.84WASt. John-EndicottMay 261B State Championships
7.11Billy PostvanderBurg4:55.3hWALopezMay 19Bi-District Championships
8.9Daniel Wonderly4:55.84WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
9.12Stuart Montgomery4:56.89WAGrace AcademyMay 19Bi-District Championships
10.10Junior Hernandez5:01.0hWABickletonMay 18Greater Columbia "B" District Track & Field
View full rankings...
3200 Meters
1.11Herschel Sanchey9:56.7hWAKlickitatApr 26Mabton Invite
2.10Scott Strang10:35.5hWAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
3.9Josh Randall10:40.06WACurlewMay 261B State Championships
4.11Billy PostvanderBurg10:50.73WALopezMay 261B State Championships
5.10Terrell Carter10:50.83WALopezMay 261B State Championships
6.11Josh Allen10:52.57WAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
7.10Junior Hernandez10:58.0hWABickletonMay 04Prom Night Invite
8.12Manuel Fisher11:22.30WASt. John-EndicottMay 171B Regionals
9.10Ben Salzman11:28.2hWASt. John-EndicottMar 27District 9B Meet
10.12Stuart Montgomery11:43.0hWAGrace AcademyMar 16League Meet all NWL schools
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Scott Scroggie16.16 (-.1)WAPaterosMay 261B State Championships
2.12Dan Anderson16.79WACedar Park Chr. (MLT)May 261B State Championships
3.12Aaron Wilson16.94cWAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
4.11Neil Miller17.38 (-.1)WASt. John-EndicottMay 261B State Championships
5.11Jay Lee17.39 (-.1)WAGrace AcademyMay 261B State Championships
6.11Matthew Zeiler17.66WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
7.9Tyler Cope17.68 (-.1)WATrout LakeMay 261B State Championships
8.10Jordan Haber18.44cWALopezMay 19Bi-District Championships
9.11Sam Barr18.64cWALopezMay 19Bi-District Championships
10.12Michael Sweeney18.68 (-.1)WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Scott Scroggie42.24cWAPaterosApr 28Quincy Invite
2.11Eric Smith42.44WAGarfield-PalouseMay 261B State Championships
3.9Ben Clark43.94cWAWishkah ValleyMay 261B State Championships
4.10Travis King44.04cWAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
5.12Dan Anderson44.24cWACedar Park Chr. (MLT)May 261B State Championships
6.11Jay Lee44.64cWAGrace AcademyMay 261B State Championships
7.11Matthew Zeiler44.68WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
8.11Michael Corpuz44.84cWANeah BayApr 18North Olympic Leauge 1B Meet
9.12Steve Johnson45.04cWANeah BayApr 18North Olympic Leauge 1B Meet
11Neil Miller45.04cWASt. John-EndicottMay 261B State Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Jason Jasman
Logan Luiten
Jacob Schmidt
Travis King
44.54cWAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
2.-Brian Young
Andy Conklin
Tanner Johnson
Danny Feiock
45.37WAGrace AcademyMay 261B State Championships
3.-Elias Lopez
Eric Smith
Derec Styer
Jesse Cole
45.84cWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
4.-Andrew Johnson
Jintae Kim
Geoff Patton
Keith Kochendorfer
46.08WACedar Park Chr. (MLT)May 261B State Championships
5.-Michael Sweeney
Robert VanBlaricom
Daniel Wareham
Ben Clark
47.12WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
6.-Roy Tubio
David Fisher
Warren Miller
Brandon Schauble
47.60WASt. John-EndicottMay 261B State Championships
7.-Weston Heaward
Tommy Farris
Sebastian Cardona
Timo Westerman
47.64cWACrescentMay 02North Olympic League Championships
8.-Relay Team48.04cWATrout LakeMay 11Greater Columbia League Meet
9.-Relay Team48.10WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
10.-Brad Engstrom
Jesse Volluz
Toby Dahl
Austin Mannick
48.37WACurlewMay 261B State Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Travis King
Matt Cronrath
Jacob Schmidt
Jason Jasman
3:30.7hWAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
2.-Brian Young
Tanner Johnson
Stuart Montgomery
Danny Feiock
3:37.88WAGrace AcademyMay 261B State Championships
3.-Mikael Dick
Tim Dearden
Luke Larson
Spike Paxson
3:38.85WATrout LakeMay 261B State Championships
4.-Roy Tubio
David Fisher
Brandon Schauble
Neil Miller
3:39.10WASt. John-EndicottMay 261B State Championships
5.-Michael Sweeney
Sal Bristow
Ben Clark
Derek Jurasin
3:39.38WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
6.-Jesse Cole
Zach Dvorak
Elias Lopez
Eric Smith
3:40.70WAGarfield-PalouseMay 261B State Championships
7.-Andrew Johnson
Owen Huffington
Dan Anderson
Geoff Patton
3:45.5hWACedar Park Chr. (MLT)Mar 16League Meet all NWL schools
8.-Sean Brehmeyer
Chad Greene
Ethan Johnson
Jeremy Prouty
3:50.7hWAMary KnightMar 29Ocosta
9.-Tommy Farris
Sebastian Cardona
Dan Helgeson
Timo Westerman
3:53.3hWACrescentApr 28NorthSound Invitational
10.-Geoff Ring
Jory Rock
Jacob Anderson
Sean Sanders
4:01.93WAEntiatMay 261B State Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Eric Hess46' 7WABickletonMay 01Eisenhower JV Invite
2.12Tyrone Novikoff45' 11WACurlewMay 08Tri-League
3.11Austin Mannick44' 5.5WACurlewMay 12Panorama League Championships
4.12Will Hillaire43' 5.25WALummiMay 261B State Championships
5.11Scott Laes41' 1WAClallam BayMay 10NOL/District III 1B Championships
6.10Andy Read40' 7.5WAOdessa-HarringtonMay 171B Regionals
7.11Devin Dean40' 3WATrout LakeMay 04Panther Twlight
8.11Anthony Settler39' 7.5WATrout LakeMay 04Panther Twlight
9.11Bryce Haase39' 7WAOdessa-HarringtonMay 01Bi-County Championships
10.9Edgar Molina39' 1WABickletonMay 01Eisenhower JV Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Eric Hess132' 6WABickletonMay 18Greater Columbia "B" District Track & Field
2.11Devin Dean130' 11WATrout LakeMay 04Panther Twlight
3.11Scott Laes129' 2WAClallam BayMay 261B State Championships
4.12Tyrone Novikoff127' 4WACurlewMay 01Tri-League Meet
5.11Tylynn Scoggins126' 4WATrout LakeMay 11Greater Columbia League Meet
6.12Sean Brehmeyer121' 7WAMary KnightMay 261B State Championships
7.11Anthony Settler121' 4WATrout LakeApr 21Sherman Invitational
8.9Edgar Molina119' 7WABickletonApr 21Sherman Invitational
9.10Cameron Benner113' 11WAWishkah ValleyMay 04Cathlamet Invite
10.12Valentino Tijerina113' 1WALopezApr 28NorthSound Invitational
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Scott Laes156' 10WAClallam BayApr 14Crescent Invitational
2.12Spike Paxson154' 4WATrout LakeMar 22Davis JV Invite
3.11Tommy Farris149' 4WACrescentMay 19Bi-District Championships
4.12Owen Huffington145' 5WACedar Park Chr. (MLT)Apr 20Lopez Island
5.9Taran Bowlby141' 11WAClallam BayMay 02North Olympic League Championships
9Aaron Bruya141' 11WAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
7.10Tyrone Swan140' 8WAIncheliumMay 171B Regionals
8.10Billy Secor138' 0WANeah BayMay 10NOL/District III 1B Championships
9.12Derek Jurasin136' 3WAWishkah ValleyMar 29Ocosta
10.12Jesse Cole132' 8WAGarfield-PalouseApr 17Whitman County Meet
View full rankings...
High Jump
1.11Jordan Smith6' 2WALopezMay 261B State Championships
2.9Warren Miller6' 0WASt. John-EndicottMay 261B State Championships
3.12Aaron Wilson5' 10WAOdessa-HarringtonMar 17Bridgeport
10Brian Young5' 10WAGrace AcademyMay 12District Championship
5.9Aaron Bruya5' 8WAOdessa-HarringtonApr 24League meet @ Deer Park
6.10Jeromie Mason5' 6WAKlickitatApr 07Cherry Blossom Invitational
11Jonathan Davis5' 6WACedar Park Christian-EverettMar 16League Meet all NWL schools
12Sal Bristow5' 6WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
11Dominick Debari5' 6WANeah BayMay 10NOL/District III 1B Championships
11Andrew Wonderly5' 6WAClallam BayMay 02North Olympic League Championships
11Brandon Schauble5' 6WASt. John-EndicottMay 01Whitman County Meet
11Austin Mannick5' 6WACurlewMay 08Tri-League
9Spencer Rowlands5' 6WAMary KnightMar 15Ocosta
View full rankings...
Pole Vault
1.11Luke Larson12' 0WATrout LakeMay 04Panther Twlight
2.10Patrick Maeder11' 3WABickletonMay 18Greater Columbia "B" District Track & Field
3.12Aaron Wilson11' 0WAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
4.11Matthew Zeiler10' 0WAOdessa-HarringtonMay 08Bi-County Qualifier
5.9Tygh Schuster9' 6WATrout LakeApr 07Cherry Blossom Invitational
6.9Brian Langfield8' 0WATrout LakeApr 21Sherman Invitational
9Morgan Smith8' 0WATrout LakeApr 07Cherry Blossom Invitational
12Chase Chamberlain8' 0WAOdessa-HarringtonApr 10District 7 League Meet
9.10Karst Downey7' 6WAOdessa-HarringtonMay 08Bi-County Qualifier
10.10Junior Hernandez7' 0WABickletonApr 17K-Valley Rally
View full rankings...
Long Jump
1.12Keith Kochendorfer20' 3WACedar Park Chr. (MLT)Apr 21Kings Invite
2.11Jacob Schmidt20' 2WAOdessa-HarringtonApr 13Moses Lake JV Meet
3.12Derek Jurasin20' 1WAWishkah ValleyApr 12North Beach Pacific 2B/B League Meet
4.9Aaron Bruya19' 2 (1.2)WAOdessa-HarringtonMay 261B State Championships
5.11Eric Smith18' 9.75WAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
6.9Nick Ward18' 9.5WANeah BayMay 10NOL/District III 1B Championships
7.10Jeromie Mason18' 6.75WAKlickitatMar 17Mullen-Leavitt Invitational
8.12Aaron Wilson18' 6WAOdessa-HarringtonMar 17Bridgeport
9.11Andrew Wonderly18' 5WAClallam BayMay 10NOL/District III 1B Championships
10.9Tyler Cope18' 2.5 (.4)WATrout LakeMay 261B State Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.12Derek Jurasin42' 10WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
2.12Keith Kochendorfer41' 11WACedar Park Chr. (MLT)Apr 28NorthSound Invitational
3.12Tim Dearden40' 11.25 (-2.2)WATrout LakeMay 261B State Championships
4.12Aaron Wilson40' 0.5WAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
5.9Aaron Bruya40' 0WAOdessa-HarringtonApr 28Quincy Invite
6.12Parkhurst M'Khel39' 8.5WAColumbia (Hunters)May 24State B
7.10Jeromie Mason39' 4WAKlickitatMay 04Prom Night Invite
8.12Andy Conklin39' 1.25 (-1.5)WAGrace AcademyMay 261B State Championships
9.11Shawn Steele38' 11WANorthportMay 171B Regionals
10.11Ben Strom38' 3WALopezMay 19Bi-District Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.