Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Daron Pattinson10.74NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
2.12Garrett Reckling10.90NECreteMay 03Central Conference
3.12Cody Wilson11.00NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
9Tannor Mroczek11.00NEGothenburgMay 08B-6 District Meet
5.12Devon Johnson11.04cNENorthwestApr 21Independent All Area Invite
6.12Gary Shuda11.14cNENorthwestApr 25Holdrege Invite
11Matt Berry11.14cNEMcCookMar 29LeRoy Hoehner Invitational
8.11Devan Schmidt11.24cNEFairburyMar 20Fairbury Invite
12Josh Wohl11.24cNECreteApr 19Yowell Track Classic
12Kaleb Christensen11.24cNEColumbus LakeviewApr 17Fred Arnold Invitational
12Ben Benshoff11.24cNEPlattsmouthMay 08B-2 District Meet
12Jesse Schmid11.24cNEAllianceApr 26Western Conference Championships
View full rankings...
200 Meters
1.12Cody Wilson22.00NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
2.12Daron Pattinson22.10NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
3.12Josh Wohl22.30NECreteMay 03Central Conference
4.12Devon Johnson22.44cNENorthwestApr 21Independent All Area Invite
5.12Jesse Schmid22.64cNEAllianceApr 26Western Conference Championships
6.12Alex Paul22.70NEGothenburgMay 08B-6 District Meet
7.12Garrett Reckling22.79NECreteMay 16Class B State Meet
8.12John Levorson22.84cNECreteMay 08District B-3
12Gary Shuda22.84cNENorthwestApr 21Independent All Area Invite
10.12Cody Linder23.04cNEPlattsmouthMay 08B-2 District Meet
11Garrett Shaal23.04cNEGordon-RushvilleMay 08B-6 District Meet
View full rankings...
400 Meters
1.12Josh Wohl49.44cNECreteMay 08District B-3
2.12Alex Paul49.71NEGothenburgMay 16Class B State Meet
3.11Brock Ingersoll49.96NEScottsbluffMay 17Class B State Meet
4.11Garrett Shaal49.98NEGordon-RushvilleMay 16Class B State Meet
5.10Andrew Mitteis50.34cNEPlattsmouthMay 08B-2 District Meet
6.12John Levorson50.64cNECreteApr 04Waverly Invite
7.12Brian Dein50.84cNEFairburyMay 08District B-3
8.12Trace Marsden51.04NEScottsbluffApr 18Scottsbluff Twilight Invitational
9.11Dillon Goltl51.44cNEMcCookApr 18Don Bader Invite
10.10Mark Hilderbrand51.70NEGothenburgApr 26SWC Meet
View full rankings...
800 Meters
1.12Adam Mitteis1:55.62NEPlattsmouthMay 17Class B State Meet
2.10Andrew Mitteis1:55.71NEPlattsmouthMay 17Class B State Meet
3.11Jory Pflasterer1:58.2hNENorthwestMay 16Class B State Meet
4.12Zach Roper2:00.9hNEGeringApr 22Best In The West Invitational
5.12Jesse Adams2:01.4hNEOgallalaApr 05E. Lee Todd Invite
6.10Brett Bayne2:01.60NESidneyMay 08B-6 District Meet
7.11Ben Bedell2:02.01NEPlattsmouthMay 17Class B State Meet
8.11Chris Calvert2:03.3hNEGeringApr 26Western Conference Championships
9.11Donald Hlava2:03.7hNEGordon-RushvilleMay 08B-6 District Meet
10.12Jordan Rector2:04.7hNEBeatriceApr 22Willis Jones Invite
View full rankings...
1600 Meters
1.12Adam Mitteis4:22.46NEPlattsmouthApr 19KU Relays (day 2) Bailey's 100HH
2.12Jesse Adams4:29.18NEOgallalaApr 18Don Bader Invite
3.11Chris Calvert4:31.6hNEGeringApr 18Scottsbluff Twilight Invitational
4.10Andrew Mitteis4:34.62NEPlattsmouthMay 17Class B State Meet
5.11John Larsen4:34.9hNEOmaha Gross CatholicMay 08B-1 District
6.11Morgan Nason4:36.1hNENorthwestMay 08B-5 Districts
7.12Ben Paben4:37.7hNEBeatriceMay 08District B-3
8.12Jordan Rector4:39.7hNEBeatriceApr 22Willis Jones Invite
9.11Eric Gutierrez4:40.1hNESidneyApr 22Best In The West Invitational
10.12Jaime Torres4:42.40NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
View full rankings...
3200 Meters
1.12Jesse Adams9:36.52NEOgallalaMay 16Class B State Meet
2.12Adam Mitteis9:42.16NEPlattsmouthMay 16Class B State Meet
3.12Ben Paben9:44.44NEBeatriceMay 16Class B State Meet
4.12Kyle Wemhoff9:59.5hNENorfolk CatholicMar 25Norfolk Catholic - Lutheran High Northeast Dual
5.12Jaime Torres10:04.94NEScottsbluffMay 16Class B State Meet
6.10Jarren Heng10:08.1hNENorfolk CatholicMay 01Norfolk Catholic Invitational
7.11Thomas Faughn10:10.5hNEWaverlyApr 08Plattsmouth Invite
8.11Tyler Tophoj10:12.4hNEOgallalaMay 08B-6 District Meet
9.11John Larsen10:14.5hNEOmaha Gross CatholicApr 08Knights of Columbus Invite
10.12Derreck Donovan10:17.5hNEGeringApr 22Best In The West Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Brock Ingersoll14.50NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
2.12Cody Wockenfuss14.60NECreteMay 03Central Conference
3.12Allen Osborn14.64cNEChadronApr 19Chadron Invite
4.12Michael Binder14.84cNEFalls CityMay 08B-2 District Meet
5.12Jonathon Love14.94cNENorfolk CatholicMay 01Norfolk Catholic Invitational
6.12Jon Love15.14cNENorfolk CatholicApr 07Norfolk Catholic - Boone Central Dual
7.12Cory Gaston15.24cNEMcCookApr 25Holdrege Invite
8.10Mark Hilderbrand15.30NEGothenburgMay 08B-6 District Meet
9.12Anthony LaRosa15.54cNEPlattsmouthMay 01EMC Eastern Midlands Conference
11Adam Peters15.54cNEGeringApr 26Western Conference Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Mark Hilderbrand39.60NEGothenburgMay 08B-6 District Meet
2.12Jonathon Love40.04cNENorfolk CatholicMay 01Norfolk Catholic Invitational
3.12Cody Wockenfuss40.34cNECreteApr 19Yowell Track Classic
4.12Allen Osborn40.54cNEChadronApr 03Mitchell Invitational
5.11Ben Paige41.44cNENorthwestApr 21Independent All Area Invite
6.11Brock Ingersoll41.54cNEScottsbluffApr 26Western Conference Championships
7.10Derek Blessing41.94cNEOgallalaMay 08B-6 District Meet
8.12Anthony LaRosa42.04cNEPlattsmouthApr 08Plattsmouth Invite
12Cory Gaston42.04cNEMcCookApr 04Broken Bow Invitational
10.11Trey Wilberger42.10NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Ethan Shunkwiler
Josh Wohl
Trevor Florendo
Garrett Reckling
42.82NECreteMay 16Class B State Meet
2.-Alex Earl
Ethan Stutzman
Gary Shuda
Devon Johnson
43.46cNENorthwestMay 16Class B State Meet
3.-Relay Team43.90NEGothenburgApr 29Best Of The Midwest
4.-Cody Wilson
Brock Ingersoll
Trace Marsden
Daron Pattinson
44.05NEScottsbluffApr 18Scottsbluff Twilight Invitational
5.-Brian Shimp
Jesse Schmid
Myles Mills
Matt Harris
44.34cNEAllianceApr 26Western Conference Championships
6.-Allen Osborn
Anthony Osborn
Travis Reeves
Alec Holmquist
44.64cNEChadronApr 03Mitchell Invitational
-Mitch Green
Dillon Goltl
Matt Berry
Tyrone Sellers
44.64cNEMcCookApr 04Broken Bow Invitational
8.-Adam Lusch
Jay Shurlock
Ben Benshoff
Anthony LaRosa
44.74cNEPlattsmouthMay 08B-2 District Meet
-Austin Christiansen
Derek Hilt
Sam Bohac
Trevor Wittrock
44.74cNEWaverlyMay 01EMC Eastern Midlands Conference
-Derek Learch
Alex Nekoranec
Noel Wagner
Myles Jablonski
44.74cNEOmaha Skutt CatholicMay 02River Cities Conference
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Daron Pattinson
Trace Marsden
Cody Wilson
Brock Ingersoll
3:22.46NEScottsbluffMay 17Class B State Meet
2.-Devan Schmidt
Colton Stone
Brent Buchmeier
Brian Dein
3:26.9hNEFairburyMay 08District B-3
3.-Cody Wockenfuss
Garrett Reckling
Josh Wohl
John Levorson
3:28.5hNECreteMay 03Central Conference
4.-Relay Team3:30.09NEGothenburgApr 18Don Bader Invite
5.-Jay Hahn
Ben Paige
Ethan Stutzman
Jory Pflasterer
3:31.0hNENorthwestMay 08B-5 Districts
6.-Andrew Mitteis
Ben Bedell
Cody Linder
Adam Mitteis
3:31.9hNEPlattsmouthMar 29Omaha South Invite
-Dillon Goltl
Cory Gaston
Matt Berry
Jimmy Barron
3:31.9hNEMcCookApr 29Best Of The Midwest
8.-Tyler Strasburger
Taylor Fairhead
Shane Shetler
Garrett Shaal
3:33.0hNEGordon-RushvilleApr 22Best In The West Invitational
9.-Derek Hilt
Evan Kucera
Sam Bohac
Mitch Thurston
3:34.2hNEWaverlyMay 01EMC Eastern Midlands Conference
10.-Jason Haddix
Trevor Menke
Tyler Nutsch
Dustin Nutsch
3:34.4hNEBeatriceMay 08District B-3
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Ben Bedell
Brandon Weekly
Andrew Mitteis
Adam Mitteis
7:58.42NEPlattsmouthMay 16Class B State Meet
2.-Kyre Randolf
Ethan Stutzman
Morgan Nason
Jory Pflasterer
8:05.3hNENorthwestMay 16Class B State Meet
3.-Chris Calvert
Zach Roper
Evan Petit
Derreck Donovan
8:17.3hNEGeringApr 18Scottsbluff Twilight Invitational
4.-Shane Bystrom
John Larsen
Donny Schrack
Dave Caskey
8:22.22NEOmaha Gross CatholicMay 16Class B State Meet
5.-Jordan Rector
Jason Haddix
Ted Fischer
Ben Paben
8:24.20NEBeatriceMay 16Class B State Meet
6.-Brock Loseke
Jaime Torres
Sam Harvey
Paul Snyder
8:29.20NEScottsbluffMay 08B-6 District Meet
7.-Jesse Adams
Joe Hudson
Sam Adams
Tyler Tophoj
8:31.3hNEOgallalaApr 05E. Lee Todd Invite
8.-Kyle Wemhoff
Jarren Heng
Mitchell Pruss
Jordan Pieper
8:32.0hNENorfolk CatholicApr 07Norfolk Catholic - Boone Central Dual
9.-Grant Vlasin
Jacob Imig
Daniel Buss
Tyler Hackbart
8:33.8hNESewardApr 19Yowell Track Classic
10.-Zac Stading
Thomas Faughn
Taylor Janssen
Mitch Thurston
8:35.0hNEWaverlyApr 19Yowell Track Classic
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Hadley Cooksley57' 11NENorthwestApr 11Central City Invite
2.12Chad Dachtler53' 3.5NEGothenburgApr 26SWC Meet
3.11Mike Thalken52' 5.75NEOgallalaMay 16Class B State Meet
4.12J.D. Stone51' 1.25NEMcCookApr 04Broken Bow Invitational
5.11Corey Kracl50' 4NESchuylerApr 08Knights of Columbus Invite
6.12Jarod Martin49' 8NEPlattsmouthMar 14Boys Town Inv.
7.12Judd Went48' 0.5NEColumbus LakeviewApr 17Fred Arnold Invitational
8.9Ryne Reeves48' 0.25NECreteMay 08District B-3
9.12Jay Bartlett48' 0NEBeatriceApr 22Willis Jones Invite
10.12Matt Muschall47' 5NEOmaha Skutt CatholicMar 29Omaha South Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Sam Frazier175' 10NEMcCookApr 25Holdrege Invite
2.12Hadley Cooksley157' 8NENorthwestApr 21Independent All Area Invite
3.12Matt Muschall152' 7NEOmaha Skutt CatholicApr 17Harold Scott Invite
4.11Matt Greve147' 6.5NEWaverlyApr 04Waverly Invite
5.11Mike Thalken147' 6NEOgallalaMay 08B-6 District Meet
6.12Kyle Hinton146' 0NEAllianceApr 22Best In The West Invitational
7.12Chad Dachtler143' 5NEGothenburgApr 29Best Of The Midwest
8.9Colby Jurgens141' 5NEBeatriceApr 05Aurora Invite
9.11Taylor Majerus141' 0NESewardMar 20Fairbury Invite
10.12Josh Molek140' 0NEOmaha Skutt CatholicApr 17Harold Scott Invite
View full rankings...
High Jump
1.12John Levorson6' 7.25NECreteMay 08District B-3
2.11Cory Sugden6' 7NEBeatriceMay 16Class B State Meet
3.12Charles Preble6' 6NEScottsbluffApr 04Oakie Blanchard Invitational
11Travis Englund6' 6NENorthwestMay 16Class B State Meet
5.12Shad Cooney6' 5.5NEOgallalaApr 05E. Lee Todd Invite
6.10Tommie Bardsley6' 4NEBeatriceMay 16Class B State Meet
11Marcus Hartzler6' 4NESidneyMar 29Ed Moore Memorial Invite
12Jordan Snyder6' 4NEPlattsmouthMay 08B-2 District Meet
9.12Travis Buckminster6' 3NEFalls CityApr 22Falls City Invitational
10.12Chad Pinkelman6' 2NENorfolk CatholicApr 07Norfolk Catholic - Boone Central Dual
View full rankings...
Pole Vault
1.12Nick Bogenreif15' 1NESewardApr 05Aurora Invite
2.11Cameron Bullock14' 6NEGothenburgApr 18Don Bader Invite
12Myles Mills14' 6NEAllianceApr 26Western Conference Championships
4.12Jeff Mills14' 1NENorthwestApr 11Central City Invite
5.12Ethan Shunkwiler14' 0NECreteApr 19Yowell Track Classic
6.12Andrew Reitz13' 10NEMcCookApr 18Don Bader Invite
11Austan Pomajzl13' 10NENorthwestApr 17Northwest Invite
8.10Andy Smith13' 8NEMcCookApr 29Best Of The Midwest
9.12Ethan Bellairs13' 6NEMitchellApr 18Mitchell-Morrill Invitational
10.11Jesse Ambler13' 2NEGothenburgApr 18Don Bader Invite
View full rankings...
Long Jump
1.12Chad Pinkelman22' 7NENorfolk CatholicMar 25Norfolk Catholic - Lutheran High Northeast Dual
2.12Devon Johnson22' 6.75NENorthwestApr 21Independent All Area Invite
3.12Brian Dein21' 11.75NEFairburyMay 08District B-3
4.12Cody Linder21' 10NEPlattsmouthMar 14Boys Town Inv.
5.12Daron Pattinson21' 4NEScottsbluffApr 18Scottsbluff Twilight Invitational
6.12Garrett Reckling21' 1.5NECreteMar 15Doane Invite
7.11David Seitler21' 1NEOgallalaMay 08B-6 District Meet
8.11Tyler Daake20' 10NENorfolk CatholicMay 01Norfolk Catholic Invitational
9.11A.J. Starke20' 9NEGeringMar 29Buffalo Bill Invitational
10Alex Kaster20' 9NEOmaha Skutt CatholicApr 22Ashland Invite
View full rankings...
Triple Jump
1.12Cody Linder46' 9NEPlattsmouthMar 29Omaha South Invite
2.11Devan Schmidt45' 1.5NEFairburyMay 03Central Conference
3.11Tyler Grasmick44' 9NEGeringApr 26Western Conference Championships
4.11Tyler Daake44' 3NENorfolk CatholicApr 07Norfolk Catholic - Boone Central Dual
5.12Jonathon Love43' 2NENorfolk CatholicApr 07Norfolk Catholic - Boone Central Dual
6.11Travis Englund43' 1.2NENorthwestMar 29Central Conference Relays
7.11Phillip Schmidt42' 10.75NEGeringApr 22Best In The West Invitational
8.10Tommie Bardsley42' 6.5NEBeatriceMay 08District B-3
9.12Cory Gaston42' 0NEMcCookMar 20McCook vs. North Platte Dual
10.12Austin Neidfeldt41' 11.75NEBeatriceMar 15Doane Invite
View full rankings...
View Top 1 in These EventsView More Events...Log in to embed this report into your website.