Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Ryan Bailey10.45 (2.2)ORMcKayJun 21Junior Outdoor T&F Championships
2.11Jordan Polk10.80 (2.2)ORLincolnMay 196A State Championships
3.12Joevonte Mayes10.84cORPutnamMar 20Clackamas @ RP
4.11Eric Capelle10.89ORBarlowApr 28XO Invite
5.12Shaun Lambert10.93ORGreshamApr 27Dean Nice Invitational
6.10Tony Gonzalez10.94 (3.0)ORMcKayApr 28XO Invite
7.12Jamaine Olson10.98ORJesuitMar 21Canby and SMA @ Jesuit
8.12Isaiah Keel11.06ORWestviewMay 09Metro League Championship
9.12Nick Clark11.08ORDavid DouglasMay 09MHCC District Meet (Day 2)
10.12Jerell Ramos11.09 (-.8)ORBarlowApr 2143rd Centennial Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.12Ryan Bailey21.11 (3.1)ORMcKayMay 196A State Championships
2.12Brennan East21.97 (3.1)ORDavid DouglasMay 196A State Championships
3.12Shaun Lambert21.99 (3.1)ORGreshamMay 196A State Championships
4.12Joevonte Mayes22.00 (3.1)ORPutnamMay 196A State Championships
5.11Jordan Polk22.02 (3.1)ORLincolnMay 196A State Championships
6.10Tony Gonzalez22.06 (3.1)ORMcKayMay 196A State Championships
7.12King Hearvy22.28ORLincolnMay 10PIL 6A Varsity District Finals
8.12Jamaine Olson22.30ORJesuitMar 21Canby and SMA @ Jesuit
9.11Eric Capelle22.32ORBarlowApr 11David Douglas, Sandy @ Barlow
10.12Logan Fjelstad22.33ORPutnamApr 27Dean Nice Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.12Ryan Bailey48.04cORMcKayJun 06Stayton Multi-Events
2.10Karl Acker49.03ORGrantMay 196A State Championships
3.10Nathan Lightner49.16ORCentral CatholicJun 02Or / Wa Moc
4.12Shaun Lambert49.24ORGreshamMay 09MHCC District Meet (Day 2)
5.12Dustin Parrish49.25ORGrants PassApr 28Grants Pass Rotary Invitational
6.11Jordan Bishop49.56ORWest SalemMay 196A State Championships
7.12Brian Westlund49.72ORTigardMay 10Pacific District Meet
8.12Christopher Reid49.79ORTualatinMay 10Pacific District Meet
9.11Isaiah Jones49.85ORBensonMay 10PIL 6A Varsity District Finals
10.11Branden Shimada49.86ORGrantMay 10PIL 6A Varsity District Finals
View full rankings...
800 Meters
1.10Elijah Greer1:51.49ORLake OswegoJun 09Prefontaine "B" Races
2.11Taylor Morgan1:52.64ORCentral CatholicMay 196A State Championships
3.10Nathan Mathabane1:53.95ORLincolnMay 196A State Championships
4.12Will Goodling1:55.29ORGrantMay 196A State Championships
5.12Ryan McLaughlin1:55.82ORMilwaukieMay 11Three Rivers District Meet Day 2
6.11Tim Kessler1:55.98ORJesuitMay 196A State Championships
7.11Forrest Jarvi1:56.32ORSpragueMay 196A State Championships
8.12Sam Larson1:56.4hORJesuitMay 15Jesuit All Comers #2
9.12Spencer Clark1:57.19ORGreshamMay 09MHCC District Meet (Day 2)
10.11Nick Bugas1:57.29ORWestviewApr 28XO Invite
View full rankings...
1500 Meters
1.10Elijah Greer3:57.76ORLake OswegoMay 196A State Championships
2.10Nathan Mathabane3:57.89ORLincolnMay 196A State Championships
3.11Bryce Burgess3:59.57ORFranklinMay 10PIL 6A Varsity District Finals
4.11Brian Manning4:00.58ORJesuitApr 2143rd Centennial Invitational
5.11Tim Kessler4:02.39ORJesuitApr 27Jesuit Twilight Relays
6.12Aaron Anderson4:02.51ORLincolnApr 27Jesuit Twilight Relays
7.11Taylor Morgan4:03.00ORCentral CatholicApr 28Lower Columbia Invitational@ St. Helens
8.12Sam Larson4:03.62ORJesuitMay 11Metro League Championship
9.12Sean Coleman4:03.63ORCanbyMay 196A State Championships
10.12Riley Werner4:03.90ORLake OswegoMay 196A State Championships
View full rankings...
3000 Meters
1.11Bryce Burgess8:41.63ORFranklinApr 2143rd Centennial Invitational
2.11Brian Manning8:42.2hORJesuitApr 14Pasco Invitational
3.11Leo Castillo ('05-'08)8:52.65ORHood River ValleyMay 196A State Championships
4.12Aaron Anderson8:53.35ORLincolnApr 2143rd Centennial Invitational
5.12Sean Coleman8:55.86ORCanbyMay 196A State Championships
6.12David Laney8:55.96ORCentral CatholicMay 196A State Championships
7.11Dave Marks8:57.56ORLakeridgeApr 21Kiwanis Invitational
8.11Peter Maag8:57.59ORJesuitMay 196A State Championships
10Nathan Mathabane8:57.59ORLincolnApr 09Wilson @ Lincoln
10.11Jacob Goertz9:01.86OROregon CityMay 11Three Rivers District Meet Day 2
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Tyler McBee14.32 (2.1)ORBeavertonMay 196A State Championships
2.11Eric Capelle14.39 (.2)ORBarlowApr 28XO Invite
3.12Marcus Mathews14.46ORSouthridgeMay 11Metro League Championship
4.12Ryan Bailey14.47ORMcKayJun 07Stayton Multi-Events
5.12Chase Dalton14.71ORTigardMay 09Pacific District Meet at Linfield
6.12Eric Bailey14.75 (1.3)ORBensonMay 196A State Championships
7.12Andy Loscutoff15.00 (1.3)ORCanbyMay 196A State Championships
8.12Robert Manwell15.04ORGreshamApr 13Aloha Relays
9.12Tyler Cope15.13ORJesuitMar 21Canby and SMA @ Jesuit
10.12Jake Siebenlist15.14cORGrants PassApr 21Crater Rotary Classic
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Eric Bailey37.78ORBensonMay 196A State Championships
2.12Tyler McBee38.01ORBeavertonMay 196A State Championships
3.12Marcus Mathews38.52ORSouthridgeMay 11Metro League Championship
4.12Chase Dalton39.10ORTigardMay 09Pacific District Meet at Linfield
5.11Eric Capelle39.18ORBarlowMay 09MHCC District Meet (Day 2)
6.12Tyler Cope39.64ORJesuitMar 21Canby and SMA @ Jesuit
7.12Adam Bumstead39.85ORSouth EugeneMay 196A State Championships
8.11Branden Shimada39.97ORGrantMay 08PIL 6A Varsity District Prelims
9.12David Anderson40.00ORSouth SalemMay 09CVC District Championships
10.12Andy Loscutoff40.01ORCanbyApr 27Elden Kellar Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Reese Smith
Ryan Bailey
Deeric Crockett
Tony Gonzalez
41.51ORMcKayJun 15Nike Outdoor Nationals
2.-Kasseem Osheroff
Paul McCoy
Branden Shimada
Karl Acker
42.09ORGrantMay 10PIL 6A Varsity District Finals
3.-David Smith
Tom Farinacci
Marcus Mathews
Justin Smith
42.43ORSouthridgeMay 11Metro League Championship
4.-Toby Edwards
King Hearvy
Aaron Holtz
Jordan Polk
42.59ORLincolnMay 10PIL 6A Varsity District Finals
5.-Kevin Cook
Jerell Ramos
Malcolm Johnson
Eric Capelle
42.60ORBarlowApr 2143rd Centennial Invitational
6.-Relay Team42.63ORJesuitMay 11Metro League Championship
7.-Relay Team42.73ORPutnamMay 11Three Rivers District Meet Day 2
-Frederick Jackson
Myron Johnson
Warren Hunter
Isaiah Jones
42.73ORBensonMay 10PIL 6A Varsity District Finals
9.-Thomas Hoover
Jordan Bishop
Phillip Beardsley
Brady Johnson
42.82ORWest SalemMay 09CVC District Championships
10.-Relay Team42.89ORSheldonMay 12Southwest Conference District Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Peter DeBois
Gavin Riedel
Spencer Clark
Shaun Lambert
3:20.37ORGreshamMay 196A State Championships
2.-Relay Team3:20.45ORBensonMay 196A State Championships
3.-Branden Shimada
Will Goodling
Paul McCoy
Karl Acker
3:20.46ORGrantMay 196A State Championships
4.-Riley Werner
Logan Capps
James Ratliff
Elijah Greer
3:23.08ORLake OswegoMay 196A State Championships
5.-Tim Kessler
Brendan Cleary
Keanon Lowe
Tyler Cope
3:23.47ORJesuitMay 196A State Championships
6.-Dillon Ballard
Nathan Hope
Chris Swift
Kevin Cook
3:23.49ORBarlowMay 196A State Championships
7.-Tom Farinacci
Dan Smith
Michael Brown
Marcus Mathews
3:24.43ORSouthridgeMay 196A State Championships
8.-Relay Team3:25.29ORSheldonApr 27Dean Nice Invitational
9.-Scott Grady
Ryan Hanson
Chase Dalton
Brian Westlund
3:25.46ORTigardMay 196A State Championships
10.-Gabe Garza
Ryan Keene
Eric Serres
Keenan Mondragon
3:25.56ORClackamasApr 27Dean Nice Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Andrew Matschiner56' 5.25ORJesuitMay 196A State Championships
2.11J.R. Velasquez55' 8ORGreshamApr 04Mhc Cc & Gresham @ Dd
3.11Chase Sexton54' 11ORWest SalemMar 14Sprague @ West Salem
4.11Ethan Johnson54' 1ORLincolnMay 10PIL 6A Varsity District Finals
5.12Josh Armstrong53' 2.5ORMcMinnvilleApr 25McMinnville @ Tualatin
6.12Jason Slowey52' 10.5ORNorth MedfordMay 01South Eugene vs North Medford
7.11Dennis Ranck52' 8.5ORTualatinMay 196A State Championships
8.12Zach Zosel51' 10.5ORSouth EugeneApr 10South Medford vs South Eugene Dual
9.12Eric Hochhalter51' 4.75ORWest SalemMay 196A State Championships
10.11Keith Rader51' 2ORWestviewMay 02Westview @ Sunset
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Chase Sexton173' 1ORWest SalemMay 196A State Championships
2.12Eric Hochhalter160' 8ORWest SalemMay 08CVC District Championships
3.12Andrew Matschiner160' 6ORJesuitMay 09Metro League Championship
4.12David Oppat159' 6ORSouthridgeApr 14Mike Kostrba Invitational
5.12Jason Slowey158' 5ORNorth MedfordMay 196A State Championships
6.12Josh Armstrong157' 11.75ORMcMinnvilleApr 25McMinnville @ Tualatin
7.10Andrew Gay156' 2ORPutnamJul 25USATF National Junior Olympics
11Jon Opperud156' 2ORMilwaukieMay 11Three Rivers District Meet Day 2
9.12Cam Norris155' 4ORCentral CatholicMay 196A State Championships
10.12Zach Zosel153' 1ORSouth EugeneMay 12Southwest Conference District Meet
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Chase Dalton209' 4ORTigardApr 14Mike Kostrba Invitational
2.12Britton Nelson204' 5ORCanbyApr 27Elden Kellar Invitational
3.12Michael Thompson201' 6ORSouthridgeApr 14Mike Kostrba Invitational
4.12Kasey Ahsing196' 6OROregon CityApr 19Clackamas @ Oregon City
5.12Jeff Winn186' 7ORNewbergApr 05Newberg @ McMinnville
6.12McCullough Crawford186' 3ORGrantApr 20Cotton Invitational
7.12Trevor Rochlin185' 3ORAlohaApr 27Jesuit Twilight Relays
8.9Sam Crouser183' 7ORGreshamApr 27Dean Nice Invitational
9.12Chris Roth180' 7ORCanbyMay 09Pacific District Meet at Linfield
10.12Tim Gonzales180' 1ORMilwaukieApr 14Mike Kostrba Invitational
View full rankings...
High Jump
1.11Jordan Bishop6' 10.25ORWest SalemJul 13Junior Olympics Regionals
2.12Vernell Warren6' 10ORGrantMay 196A State Championships
3.12Sean Monroe6' 7ORSouth SalemMay 196A State Championships
4.11Spencer Patterson6' 6.5ORTigardMay 09Pacific District Meet at Linfield
5.12Brian Rowe6' 6ORSouth EugeneMay 12Southwest Conference District Meet
11Austen Timm6' 6ORSouthridgeMay 09Metro League Championship
11Chris Struckman6' 6ORCentennialApr 27Jesuit Twilight Relays
11Phillip Campbell6' 6ORSunsetApr 27Jesuit Twilight Relays
9.10Barry Peiskee6' 5ORSheldonMar 14WHS/CHS/MCK/Creswell @ Sheldon
10.12Chase Dalton6' 4ORTigardMar 14Tigr/WLin/Clackamas/Franklin Ice Breaker
12Ike Patton6' 4ORSouth EugeneMay 12Southwest Conference District Meet
10Josh Pectol6' 4ORNorth MedfordApr 28Grants Pass Rotary Invitational
10Lamont Moran6' 4ORNorth SalemMay 08CVC District Championships
12Ingmar Kerem6' 4ORLincolnApr 132nd Annual Lincoln Invitational and Relays
11Aaron Macoubray6' 4ORLincolnApr 27Jesuit Twilight Relays
12Sha Harvey6' 4ORSouthridgeApr 04Southridge @ Sunset
12Kirk Forstrom6' 4ORWestviewApr 04Westview @ Aloha
10DJ Wright6' 4ORSheldonApr 05South Medford vs Sheldon Dual
12Brady Martin6' 4ORMcMinnvilleApr 18Canby @ McMinnville
11Jessie Page6' 4ORHood River ValleyApr 14Willamette Falls Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.12Adam Brink15' 7ORRoseburgMay 196A State Championships
2.11Thomas Juhala15' 3ORCanbyApr 24Tigard @ Canby
3.10Jared Hippler14' 9OROregon CityJul 28USATF National Junior Olympics
4.11Jack Hippler14' 7OROregon CityMay 11Three Rivers District Meet Day 2
5.10Charlie Beard14' 3ORSouth EugeneMay 01South Eugene vs North Medford
6.11Todd Laughlin14' 1OROregon CityMay 26J.O. Developemental Meet
7.11KC Vaughn14' 0ORBarlowMay 196A State Championships
8.11Andrew Willis13' 9ORMcMinnvilleJul 05Turkey Rama
11Igor Zadniprovskiy13' 9ORGrantMar 21Wilson vs. Grant
11Tyrel Nordstrom13' 9ORRedmondMay 196A State Championships
11Jake Baertlein13' 9ORJesuitApr 27Jesuit Twilight Relays
10Chris Ling13' 9ORSheldonApr 05South Medford vs Sheldon Dual
12Adam Cordell13' 9ORCentennialApr 27Jesuit Twilight Relays
View full rankings...
Long Jump
1.12Elvis Akpla23' 11ORLincolnApr 28XO Invite
2.11Jordan Bishop23' 6ORWest SalemApr 2143rd Centennial Invitational
3.12Sean Monroe22' 8.25ORSouth SalemMay 08CVC District Championships
4.11Jordan Polk22' 7ORLincolnMay 08PIL 6A Varsity District Prelims
5.11Garrett Sim22' 5ORSunsetMay 09Metro League Championship
6.10DJ Wright22' 3ORSheldonMar 21Eugene Preview
7.12Myron Johnson22' 2.5ORBensonMay 10PIL 6A Varsity District Finals
8.11Paul McCoy22' 0.5ORGrantMay 08PIL 6A Varsity District Prelims
9.10Lamont Moran22' 0 (1.4)ORNorth SalemMay 196A State Championships
10.12Jamarian Malley21' 11ORBensonApr 06Grant vs Benson
View full rankings...
Triple Jump
1.12Elvis Akpla47' 8ORLincolnApr 27Jesuit Twilight Relays
2.12Jude Graves46' 11.75ORAlohaJul 27USATF National Junior Olympics
3.12Sean Monroe46' 9ORSouth SalemApr 06Laker Classic Invitational
4.11Garrett Sim45' 10.75 (1.7)ORSunsetMay 196A State Championships
5.12Myron Johnson45' 0ORBensonMay 10PIL 6A Varsity District Finals
6.11Emerald Ressler44' 9.75 (2.8)ORGreshamMay 196A State Championships
7.12Cory Misley44' 8OROregon CityApr 19Clackamas @ Oregon City
8.10Lamont Moran44' 7.5 (2.3)ORNorth SalemMay 196A State Championships
9.11JP Pittman44' 6ORDavid DouglasMar 14Beaverton vs Canby
10.11Zach Chong44' 2.5ORWest SalemMay 09CVC District Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.