4x100 RelayCompare top 10 |
| 1. | | Marlon Jones Seth Joiner Taj Moffett Izaiah Fields | 41.97 | WA | Curtis | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 2. | | Marlon Jones Sabian Bryant Taj Moffett Izaiah Fields | 42.61 | WA | Curtis | Apr 15 | Pasco Invitational |
| 3. | | Eric Jones Treyvon Davis KJ Ridders Anthony Frazier | 42.80 | WA | Federal Way | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 4. | | Nathan Peak Jimmie Stennis Solomon Hines Miguel Punsalan | 42.96 | WA | Kentridge | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 5. | | Cameron Willey Sean Sieber Reggie Harris Mason Sali-orvald | 43.08 | WA | West Valley (Yakima) | May 20 | Big 9 4A District 6 Championships Day 2 @ Davis |
| | | Cameron Willey Sean Sieber Mason Sali-orvald Cody Allen | 43.08 | WA | West Valley (Yakima) | May 18 | Big 9 4A District 6 Championships Day 1 @ Eastmont |
| 7. | | Josh Binda Patrick Olson Taylor Barnes Adam Alayli | 43.09 | WA | Kamiak | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 8. | | Eric Jones KJ Ridders Treyvon Davis Marcus Eubanks | 43.21 | WA | Federal Way | Apr 29 | Bill Harris Invitational |
| 9. | | Malik Malutama Koby Okezie Andrew Haver Leontre Griffin | 43.23 | WA | Todd Beamer | May 10 | NPSL Meet Day 1 |
| 10. | | Malik Malutama Koby Okezie Gary Harris Leontre Griffin | 43.31 | WA | Todd Beamer | May 03 | Federal Way All City Meet |
4x200 Relay - Compare top 10 |
| 1. | | Josh Binda Taylor Barnes Patrick Olson Adam Alayli | 1:33.46 | WA | Kamiak | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 2. | | Marlon Jones Sabian Bryant Taj Moffett Camren Ary | 1:33.47 | WA | Curtis | Mar 25 | The Curtis Viking Relay Championships |
| 3. | | Jogeshwar Singh Javareah Owens Reese Paladin Omari Brown | 1:35.40 | WA | Kentwood | Apr 15 | Oregon Relays |
| 4. | | Cameron Willey Mason Sali-orvald Gabriel Miles Maximus Mertell | 1:35.53 | WA | West Valley (Yakima) | Mar 25 | Ram Relays 2017 |
| 5. | | Anthony Garcia LaJon Enis-Carter Marcus Hampton Jordan Bush-Johnson | 1:35.64 | WA | Steilacoom | Mar 25 | The Curtis Viking Relay Championships |
| 6. | | Yael Cruz Ian Clark Carlos Dean Steven Dean | 1:35.82 | WA | Henry Jackson | Apr 22 | Bellevue Invitational |
| 7. | | Idris Abdul-Alim Jayvon Davis Ryan Asuncion Keshawn Cowles | 1:36.33 | WA | Franklin (WA) | Apr 22 | Bellevue Invitational |
| 8. | | Carter Berquist Eli Dever Benjamin Galindo Navarro Peter Johnson | 1:37.22 | WA | Seattle Prep | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 9. | | Ethan Zou Prestin Artis Javon Griggs Ezra Hsiao | 1:37.48 | WA | Bellevue | Apr 22 | Bellevue Invitational |
| 10. | | Silas Vega-Harris Kevin Liang Lucas Robert Jordan Stow | 1:37.58 | WA | Henry Jackson | Apr 15 | Oregon Relays |
4x400 RelayCompare top 10 |
| 1. | | Cole Brundige Carlo Ruggiero Carter Hall Wyatt Longley | 3:20.47 | WA | Bainbridge | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 2. | | Cullen McEachern Patrick Olson Taylor Barnes Adam Alayli | 3:21.83 | WA | Kamiak | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 3. | | Omari Brown Daniel Gaik Camden Phelps Harsimran Singh | 3:22.89 | WA | Kentwood | May 20 | WCD3/SWD4 |
| 4. | | Malcolm Gulyard Luke Zepeda Liam Settle Mark Daniels | 3:23.31 | WA | Nathan Hale | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 5. | - | Cole Brundige Carlo Ruggiero Evan Kimmerlein Wyatt Longley | 3:23.98 | WA | Bainbridge | May 20 | 3A and 4A District II Track Meet -Day 2 |
| 6. | | Koby Okezie Austin Bass Avonte Yarbrough Malik Malutama | 3:24.17 | WA | Todd Beamer | May 20 | WCD3/SWD4 |
| 7. | | Wyatt Longley Cole Brundige Carlo Ruggiero Evan Kimmerlein | 3:24.58 | WA | Bainbridge | May 12 | Metro Championships -Day 2 |
| 8. | | Patrick Olson Andrew Askew Adam Alayli Taylor Barnes | 3:25.40 | WA | Kamiak | May 12 | Wesco 4A Championship Finals |
| 9. | | Omari Brown Camden Phelps Daniel Gaik Harsimran Singh | 3:26.27 | WA | Kentwood | May 10 | NPSL Meet Day 1 |
| 10. | | AJ Chopra Andrew Haver Malik Malutama Avonte Yarbrough | 3:26.55 | WA | Todd Beamer | May 03 | Federal Way All City Meet |
4x800 RelayCompare top 10 |
| 1. | | Anthony Garcia Christian Kim Mateo Rivera Matthew Watkins | 7:58.27 | WA | Henry Jackson | Apr 15 | Oregon Relays |
| 2. | | Anthony Garcia Lucas Robert Christian Kim Mateo Rivera | 8:30.52 | WA | Henry Jackson | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 3. | | Ethan Martin Matthew Bruneel Evan Mickelson Kobe Shields | 8:37.01 | WA | Tahoma | Apr 28 | Nike/Jesuit Twilight Relays |
| 4. | | Isaiah Eller Maamoon Saleh Icevar Naguleswaran Brock O'Neal | 8:39.43 | WA | Kentridge | Mar 25 | Ray Cockrum Relays |
| 5. | | Jacob Zoller Jordan Erickson Elijah Quinby Edmund Havener | 8:40.29 | WA | Everett | Mar 25 | Kent-Meridian Invite |
| 6. | | Malcolm Hay Dustin Comeaux Ross Principe Harsimran Singh | 8:42.08 | WA | Kentwood | Apr 15 | Oregon Relays |
| 7. | | Raef Dresbeck Mohamed Isse Ethan Hume Leo Donlea | 8:43.20 | WA | Ingraham | Apr 15 | Oregon Relays |
| 8. | | Alvin Nguyen Sam Hernandez III Fernando Castaneda-Flores Brandon Lopez | 8:43.75 | WA | Mariner | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 9. | | Kieran Chen-Johnson Matthew Henson Zachary Marien William O"Halloran | 8:52.11 | WA | Stadium | Mar 25 | Kent-Meridian Invite |
| 10. | | Rusdan Crook Nathan Zeng Sam Cureton Maneesh Rajagopal | 8:57.52 | WA | Eastlake | Apr 28 | Nike/Jesuit Twilight Relays |
SMR 800m - [200-100-100-400]Compare top 7 |
| 1. | | Adam Alayli Josh Binda Patrick Olson Taylor Barnes | 1:36.18 | WA | Kamiak | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 2. | | Drew Reyes Dillon Baker Tylis Shavers Quincy Backes | 1:37.88 | WA | Eisenhower | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 3. | | Xavier Borrero Kyle Wilkins Juwan Jackson Zachary Stueck | 1:40.93 | WA | Auburn | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 4. | | Amalawa Aiwekhoe Tyrone Jones Marangelo Mangino Jageray Gagucas | 1:41.61 | WA | Mariner | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 5. | | Ethan Zou Brian Liao Ezra Hsiao Andrew Fowler | 1:43.36 | WA | Bellevue | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 6. | | Christopher Yee Andy Bliss Jeffrey Leung Jack Clayville | 1:43.65 | WA | Mercer Island | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 7. | | Elliott Windrope Ben Cibula Joshua Jelcick Matthew Carlson | 1:49.73 | WA | Bainbridge | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]Compare top 10 |
| 1. | | Anthony Garcia Silas Vega-Harris Christian Kim Matthew Watkins | 10:14.46 | WA | Henry Jackson | Apr 15 | Oregon Relays |
| 2. | | Brian Martinez Colin Marvin Chandler Nill Dawson Besst | 10:35.17 | WA | Tahoma | Apr 28 | Nike/Jesuit Twilight Relays |
| 3. | | Angel Cuevas Jesus Gonzalez Rogelio Mares Alfonso Cuevas | 10:52.47 | WA | Eisenhower | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 4. | | Angel Cuevas Tylis Shavers Moise Cook Alfonso Cuevas | 10:52.94 | WA | Eisenhower | Apr 15 | Pasco Invitational |
| 5. | | Ross Principe Camden Phelps Malcolm Hay Harsimran Singh | 11:09.36 | WA | Kentwood | Apr 15 | Oregon Relays |
| 6. | | Sam Levy Michael Ulrich Raef Dresbeck Mohamed Isse | 11:12.82 | WA | Ingraham | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 7. | | Justin Qui Declan Scallen Tyler Thomas Conor Wilson | 11:12.88 | WA | Eastlake | Apr 28 | Nike/Jesuit Twilight Relays |
| 8. | | Epheson Giday Darian Walker Javon Arnone Alec Block | 11:17.30 | WA | Franklin (WA) | Apr 08 | Arnie Young Invitational |
| 9. | | Alex Matteson Zachary Heffron Zachary King Luke Biondolillo | 11:17.53 | WA | Nathan Hale | Apr 15 | Pasco Invitational |
| 10. | | Xander Robertson James Dillow Eli Miller Stefans Lusis | 11:19.30 | WA | Kingston | Apr 22 | Lil' Norway Invitational |