4x100 RelayCompare top 10 |
| 1. | | Anthony Hutchinson Cameron Mefford Matt Zehrung Hunter Eckstrom | 43.06 | WA | Lake Stevens | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 2. | | Josh Binda Patrick Olson Taylor Barnes Adam Alayli | 43.09 | WA | Kamiak | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 3. | | Joseph McDonald Tyrone Jones Robel Anshebo Romelo Mangum | 43.58 | WA | Mariner | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 4. | | Anthony Hutchinson Jack Larson Hunter Eckstrom Matt Zehrung | 43.88 | WA | Lake Stevens | Mar 30 | Kamiak, Lake Stevens @ Cascade |
| 5. | | Braden Leary Patrick Olson Taylor Barnes Adam Alayli | 44.14c | WA | Kamiak | Apr 06 | Monroe, Shorewood @ Kamiak |
| 6. | | Brandon Wheeler Jordan Stow Silas Vega-Harris Daniel Arias | 44.15 | WA | Henry Jackson | May 05 | Everett District Championship |
| 7. | | Relay Team | 44.17 | WA | Lake Stevens | Mar 25 | Ray Cockrum Relays |
| 8. | | Blake May Jack Larson Hunter Eckstrom Matt Zehrung | 44.27 | WA | Lake Stevens | Apr 22 | Viking Classic |
| 9. | | Joseph McDonald Robel Anshebo Jageray Gagucas Romelo Mangum | 44.52 | WA | Mariner | Apr 27 | Lake Stevens @ Mariner |
| 10. | | Cedric Jones Jack Iredale Connor Stroup Ayden Graber | 44.55 | WA | Glacier Peak | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
4x400 RelayCompare top 10 |
| 1. | | Cullen McEachern Patrick Olson Taylor Barnes Adam Alayli | 3:21.83 | WA | Kamiak | May 27 | WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet |
| 2. | | Trevor Allen Blake Braaten Dameon Micallef Noah Wallace | 3:25.13 | WA | Lake Stevens | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 3. | | Patrick Olson Andrew Askew Adam Alayli Taylor Barnes | 3:25.40 | WA | Kamiak | May 12 | Wesco 4A Championship Finals |
| 4. | | Patrick Olson Adam Alayli Cullen McEachern Taylor Barnes | 3:26.81 | WA | Kamiak | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 5. | | Daniel Arias Christian Kim Kevin Liang Brandon Collado | 3:27.39 | WA | Henry Jackson | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 6. | | Ethan Willems Heston Pettis Sean Bak Chris Bianchini | 3:27.55 | WA | Glacier Peak | May 19 | NW District 1 - 4A Champs - Day 2 |
| 7. | | Ethan Willems Heston Pettis Nicholas Mullineux Perrault Chris Bianchini | 3:27.70 | WA | Glacier Peak | Apr 27 | Jackson, Kamiak @ Glacier Peak |
| 8. | | Michael Conner Dameon Micallef Blake Braaten Noah Wallace | 3:27.92 | WA | Lake Stevens | May 12 | Wesco 4A Championship Finals |
| 9. | | Heston Pettis Sean Bak Nicholas Mullineux Perrault Chris Bianchini | 3:28.38 | WA | Glacier Peak | Apr 22 | 2017 NIKE Eason Invitational |
| 10. | | Cullen McEachern Adam Alayli Patrick Olson Taylor Barnes | 3:28.66 | WA | Kamiak | Apr 22 | 2017 NIKE Eason Invitational |
4x800 RelayCompare top 10 |
| 1. | | Anthony Garcia Christian Kim Mateo Rivera Matthew Watkins | 7:58.27 | WA | Henry Jackson | Apr 15 | Oregon Relays |
| 2. | | Nicholas Mullineux Perrault Riley McDowell Tyler Tanta Chris Bianchini | 8:27.39 | WA | Glacier Peak | Mar 25 | Ray Cockrum Relays |
| 3. | | Anthony Garcia Lucas Robert Christian Kim Mateo Rivera | 8:30.52 | WA | Henry Jackson | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 4. | | Trevor Allen Michael Conner Ki Thomas David Joo | 8:33.47 | WA | Lake Stevens | Mar 25 | Ray Cockrum Relays |
| 5. | | Alvin Nguyen Sam Hernandez III Fernando Castaneda-Flores Brandon Lopez | 8:43.75 | WA | Mariner | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 6. | | Fernando Castaneda-Flores Gunnar Steen Sam Hernandez III Brandon Lopez | 9:03.87 | WA | Mariner | Mar 18 | Chuck Randall Relays |
| 7. | | Kane Borgal Jacob Wetherington Joseph Skoog Jesse Sotelo | 9:09.44 | WA | Henry Jackson | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 8. | | Nicholas Mullineux Perrault Chris Bianchini Tyler Tanta Samuel Hermanson | 9:24.39 | WA | Glacier Peak | Mar 18 | Chuck Randall Relays |
| 9. | 9 | Joshua Perry Nathaniel Shin Joshua Ramos Robert Plummage | 9:37.54 | WA | Henry Jackson | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
| 10. | | Mathew Garcia Jonathan Kim Spencer Asay Micah Ramos | 9:44.90 | WA | Henry Jackson | Apr 08 | Birger Solberg Invitational |
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]Compare top 10 |
| 1. | | Anthony Garcia Silas Vega-Harris Christian Kim Matthew Watkins | 10:14.46 | WA | Henry Jackson | Apr 15 | Oregon Relays |
| 2. | | Chris Bianchini Ethan Willems Nicholas Mullineux Perrault Riley McDowell | 10:27.80 | WA | Glacier Peak | Apr 08 | Arcadia Invitational (Fri/Sat) |
| 3. | | Nicholas Mullineux Perrault Ethan Willems Chris Bianchini Riley McDowell | 10:46.93 | WA | Glacier Peak | Mar 18 | Chuck Randall Relays |
| 4. | | Blake Braaten Michael Conner Ki Thomas Noah Wallace | 11:03.58 | WA | Lake Stevens | Mar 25 | Ray Cockrum Relays |
| 5. | | Sam Hernandez III Richie Duangmani Fernando Castaneda-Flores Brandon Lopez | 11:26.91 | WA | Mariner | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 6. | | Zane Robertson McNeil Webster Kyle Yu Aidan Markey | 12:30.11 | WA | Kamiak | Apr 29 | Shoreline Invitational (boys) |
| 7. | | Derek Albrecht Tim Mandzyuk Ryan Meyer Blake Shambaugh | 12:46.85 | WA | Glacier Peak | Mar 18 | Chuck Randall Relays |
| 8. | | Sam Hernandez III Bain Hastie Jason Davis Sahizpreet Saran | 12:58.27 | WA | Mariner | Apr 22 | 2017 NIKE Eason Invitational |
| 9. | | Aidan Markey McNeil Webster Kyle Yu Zane Robertson | 13:12.31 | WA | Kamiak | Apr 22 | 2017 NIKE Eason Invitational |
| 10. | | Sahizpreet Saran Marque Nunez Jason Davis Sam Hernandez III | 13:12.61 | WA | Mariner | Mar 18 | Chuck Randall Relays |