Season:
2020 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1993
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2002
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
12
Thomas Ko
6.81
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
2.
12
Max Raha
6.86
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
3.
12
Anish Rajamanickam
7.19
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
4.
11
John Donlin
7.37
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
5.
10
David Schweitzer
7.61
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
6.
10
Rahul Johnson
7.64
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
7.
10
Sean Ronzello
7.95
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
8.
11
Rif Ahmed
8.03
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
9.
9
Cole MacFaddin
8.55
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
10.
10
Kyle Lusk
8.56
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
60 Meter Dash
1.
12
Max Raha
7.48
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
2.
10
Rahul Johnson
8.19
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
10
Sean Ronzello
8.45
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
4.
11
Rif Ahmed
8.67
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
5.
10
Ethan Williams
8.86
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
300 Meters
1.
12
Tyler Hinrichs
38.02
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
2.
12
Anish Rajamanickam
38.48
Dec 27
Jack Long Invitational
3.
12
Hari Patchigolla
40.51
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
4.
10
Carver Morgan
41.25
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
5.
11
John Donlin
41.40
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
6.
10
David Schweitzer
43.09
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
7.
10
Sean Ronzello
44.38
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
8.
11
Travis Lord
44.40
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
9.
10
Rahul Johnson
44.67
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
10.
11
Rif Ahmed
45.54
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
11.
10
Ethan Williams
45.65
Jan 4
Elm City Coaches Invite
12.
10
Kyle Lusk
45.75
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
13.
9
Cole MacFaddin
51.53
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
500 Meters
1.
12
Anish Rajamanickam
1:11.24
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
2.
12
Hari Patchigolla
1:12.47
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
3.
11
Alvin Guo
1:17.68
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
4.
11
Travis Lord
1:22.38
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
5.
10
Jack O'Donnell
1:24.26
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
6.
12
Brandon Young
1:34.77
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
600 Meters
1.
12
Tyler Hinrichs
1:24.75
PR
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
2.
10
Jack Martin
1:26.33
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
3.
12
Hari Patchigolla
1:29.64
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
4.
12
Anish Rajamanickam
1:30.70
Jan 4
Elm City Coaches Invite
5.
10
Carver Morgan
1:30.91
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
6.
11
Alvin Guo
1:32.96
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
7.
12
Alec Purcell
1:35.00
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
8.
11
Travis Lord
1:46.39
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
9.
10
Jack O'Donnell
1:49.54
Jan 4
Elm City Coaches Invite
10.
12
Brandon Young
1:53.37
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
800 Meters
1.
12
Tyler Hinrichs
2:07.81
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
2.
12
Alec Purcell
2:17.55
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
3.
11
Tucker Beaudin
2:29.40
Dec 27
Jack Long Invitational
1000 Meters
1.
10
Jack Martin
2:34.25
PR
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
2.
12
Tyler Hinrichs
2:45.32
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
3.
12
Alec Purcell
2:50.00
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
4.
12
Anish Rajamanickam
2:51.79
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
5.
10
Carver Morgan
2:53.18
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
6.
11
Alvin Guo
2:57.69
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
7.
11
David Parry
3:03.88
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
8.
11
Mason Bussiere
3:06.68
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
9.
12
Daniel Carvalho
3:09.38
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
10.
11
Tucker Beaudin
3:10.85
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
11.
10
Jack O'Donnell
3:16.05
Jan 25
Hillhouse Track Classic
12.
12
Brandon Young
3:19.54
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
13.
10
Cole Trautman
3:28.24
Jan 4
Elm City Coaches Invite
14.
11
Travis Lord
3:40.87
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
1600 Meters
1.
10
Jack Martin
4:19.16
PR
Feb 22
CIAC Combined State Open Championships
2.
12
Tyler Hinrichs
4:46.41
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
10
Lucas Hester
4:48.31
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
4.
12
Daniel Carvalho
4:50.89
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
5.
10
Jevonte Eaves
4:51.83
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
6.
11
Nicholas Alphonso
4:54.29
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
7.
11
Mason Bussiere
5:13.93
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
8.
11
David Parry
5:16.94
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
9.
11
Tucker Beaudin
5:31.98
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
10.
11
Mitchell Umansky
5:36.74
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
11.
10
Cole Trautman
5:41.92
Dec 21
Hillhouse Invite
12.
10
Jack O'Donnell
5:45.86
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
1 Mile
1.
10
Jack Martin
4:16.90
PR
Feb 29
33rd New England Interscholastic Championships
3200 Meters
1.
10
Jack Martin
9:47.10
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
2.
10
Lucas Hester
10:25.00
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
3.
12
Daniel Carvalho
10:31.78
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
4.
10
Jevonte Eaves
11:12.21
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
5.
11
David Parry
11:22.22
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
6.
11
Mason Bussiere
11:39.13
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
7.
10
Cole Trautman
12:30.43
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
8.
11
Nicholas Alphonso
12:59.52
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
9.
11
Mitchell Umansky
13:10.93
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
5000 Meters
1.
10
Lucas Hester
16:56.01
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
2.
12
Daniel Carvalho
17:58.22
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
3.
10
Jevonte Eaves
18:15.41
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
4.
11
Mitchell Umansky
20:45.94
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
55m Hurdles - 39"
1.
12
Thomas Ko
8.37
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
2.
12
Anish Rajamanickam
8.86
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
3.
9
Thomas Armistead
11.01
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
4x200 Relay -
1.
Max Raha
John Donlin
Hari Patchigolla
Anish Rajamanickam
1:36.40
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
2.
John Donlin
Max Raha
Anish Rajamanickam
Tyler Hinrichs
1:36.70
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
Relay Team
1:37.07
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
4.
Hari Patchigolla
Max Raha
John Donlin
Jack Martin
1:38.73
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
5.
Alec Purcell
Anish Rajamanickam
Thomas Ko
Tyler Hinrichs
1:39.28
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
6.
John Donlin
Hari Patchigolla
Alec Purcell
Thomas Ko
1:42.52
Jan 4
Elm City Coaches Invite
4x400 Relay
1.
Tyler Hinrichs
Hari Patchigolla
Jack Martin
Anish Rajamanickam
3:33.09
Feb 22
CIAC Combined State Open Championships
2.
Tyler Hinrichs
Anish Rajamanickam
Hari Patchigolla
Jack Martin
3:35.45
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
3.
Relay Team
3:36.99
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
4.
Anish Rajamanickam
Hari Patchigolla
Tyler Hinrichs
Jack Martin
3:43.44
Dec 21
Hillhouse Invite
5.
Tyler Hinrichs
Jack Martin
Carver Morgan
Hari Patchigolla
3:49.15
Dec 27
Jack Long Invitational
6.
Jack Martin
Daniel Carvalho
Lucas Hester
Carver Morgan
3:50.43
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
7.
Carver Morgan
Jack Martin
Jevonte Eaves
Nicholas Alphonso
3:51.19
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
8.
Alvin Guo
Carver Morgan
Daniel Carvalho
Lucas Hester
4:00.77
Jan 4
Elm City Coaches Invite
9.
John Donlin
Carver Morgan
Alvin Guo
Jevonte Eaves
4:04.85
Dec 21
Hillhouse Invite
4x800 Relay
1.
Hari Patchigolla
Tyler Hinrichs
Anish Rajamanickam
Jack Martin
8:33.55
Dec 21
Hillhouse Invite
2.
Alvin Guo
Hari Patchigolla
Brandon Young
Nicholas Alphonso
8:51.91
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
Carver Morgan
Alvin Guo
Nicholas Alphonso
Daniel Carvalho
8:56.43
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
4.
Alvin Guo
Carver Morgan
Nicholas Alphonso
Jack O'Donnell
9:26.87
Jan 4
Elm City Coaches Invite
5.
Relay Team
9:30.05
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
6.
Jevonte Eaves
Brandon Young
Nicholas Alphonso
Carver Morgan
9:38.84
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
3:47.95
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
2.
Max Raha
John Donlin
Tyler Hinrichs
Anish Rajamanickam
3:50.90
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
3.
Jack Martin
Anish Rajamanickam
Tyler Hinrichs
Max Raha
3:51.17
Jan 4
Elm City Coaches Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Max Raha
Hari Patchigolla
Anish Rajamanickam
Jack Martin
10:50.32
Jan 11
38th YALE INTERSCHOLASTIC TRACK CLASSIC
2.
Daniel Carvalho
Nicholas Alphonso
Lucas Hester
Jevonte Eaves
12:03.30
Dec 21
Hillhouse Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Anish Rajamanickam
29' 0
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
2.
10
Thomas McCue
24' 0.25
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
High Jump
1.
12
Anish Rajamanickam
5' 8
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
2.
11
Jack Grady
5' 8
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
3.
9
Thomas Armistead
5' 2
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
Long Jump
1.
12
Max Raha
21' 3
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
2.
12
Anish Rajamanickam
20' 10
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
11
Jack Grady
19' 11
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
4.
12
Thomas Ko
19' 4
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
5.
11
Alvin Guo
15' 8
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
6.
10
Ethan Williams
15' 1
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
7.
10
Sean Ronzello
14' 10.75
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
Triple Jump
1.
12
Anish Rajamanickam
42' 10.5
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
2.
12
Max Raha
38' 10.5
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
3.
11
Jack Grady
37' 1
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
Pentathlon (Indoor) -
1.
12
Anish Rajamanickam
2962
PR
Jan 17
CT HS Pentathlon
Womens
55 Meter Dash
1.
10
Romona Scott
7.93
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
2.
9
Anna Loveless
8.09
PR
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
3.
10
Katrina Frez
8.37
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
4.
11
Wren Worth
8.52
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
5.
11
Caitlin Ith
8.56
Dec 21
Hillhouse Invite
6.
9
Kelly Hayes
8.63
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
60 Meter Dash
1.
10
Romona Scott
8.76
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
2.
9
Anna Loveless
8.85
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
11
Caitlin Ith
9.15
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
300 Meters
1.
10
Romona Scott
49.31
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
2.
9
Kelly Hayes
50.87
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
500 Meters
1.
10
Gabrielle Richmond
1:31.76
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
2.
11
Sarah Lancaster
1:37.96
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
3.
10
Rebecca Berman
1:40.08
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
4.
10
Michalina Centofanti
1:44.87
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
600 Meters
1.
10
Gabrielle Richmond
1:50.63
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
2.
11
Sarah Lancaster
2:01.51
Jan 4
Elm City Coaches Invite
3.
10
Rebecca Berman
2:02.50
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
4.
10
Michalina Centofanti
2:11.19
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
5.
12
Rachel Fischler
2:14.50
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
800 Meters
1.
10
Gabrielle Richmond
2:34.26
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
1000 Meters
1.
10
Gabrielle Richmond
3:24.61
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
2.
10
Marenn Ek
3:25.24
Jan 25
Hillhouse Track Classic
3.
11
Sarah Lancaster
3:27.91
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
4.
10
Rebecca Berman
3:33.40
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
1600 Meters
1.
12
Rhiannon Richmond
5:30.36
Dec 27
Jack Long Invitational
2.
10
Marenn Ek
5:32.08
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
3.
10
Rebecca Berman
5:59.00
PR
Jan 25
Hillhouse Track Classic
4.
11
Sarah Lancaster
6:02.23
Jan 25
Hillhouse Track Classic
5.
10
Michalina Centofanti
6:47.67
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
6.
12
Rachel Fischler
6:50.21
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
3200 Meters
1.
12
Rhiannon Richmond
12:01.71
Jan 4
Elm City Coaches Invite
2.
10
Marenn Ek
13:46.07
Dec 21
Hillhouse Invite
3.
12
Rachel Fischler
14:42.21
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
55m Hurdles - 33"
1.
9
Anna Loveless
9.76
PR
Jan 4
Elm City Coaches Invite
2.
11
Wren Worth
9.77
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
3.
9
Kelly Hayes
10.10
PR
Feb 15
CIAC Combined Class M Championships
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Gabrielle Richmond
Rhiannon Richmond
Kelly Hayes
Marenn Ek
13:41.01
Dec 21
Hillhouse Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Yilan Tang
12' 7
PR
Dec 27
Jack Long Invitational
Pole Vault
1.
10
Katrina Frez
8' 0
Feb 1
CCC Indoor Track & Field Championships
Long Jump
1.
9
Anna Loveless
14' 9.75
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
2.
11
Wren Worth
14' 9.5
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
3.
11
Caitlin Ith
14' 6.5
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
4.
10
Romona Scott
13' 9
PR
Feb 8
NCCC Last Chance Qualifier
5.
10
Katrina Frez
13' 7.5
PR
Dec 21
Hillhouse Invite
6.
9
Kelly Hayes
8' 11.5
PR
Dec 14
Hillhouse Developmental Meet
*Recent improvement