Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
John Newbanks
12.14c
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
11
James Smurthwaite
12.64c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
9
Kendall Sage
12.64c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
200 Meters
1.
11
James Smurthwaite
25.54c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
11
John Newbanks
25.94c
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
9
Charles Green
27.34c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
400 Meters
1.
9
Kendall Sage
1:00.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
9
Charlie Green
1:03.14c
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
11
James Smurthwaite
1:04.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
800 Meters
1.
12
Dustin Jones
2:28.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
10
Nick Jones
2:30.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
9
Kendall Sage
2:32.0h
Apr 19
Pine Bluffs Invite
1600 Meters
1.
10
Jay Welch
5:03.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
12
Dustin Jones
5:04.5h
PR
May 7
D-11 District
3.
9
Charles Green
5:40.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3200 Meters
1.
10
Jay Welch
10:45.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
9
Charles Green
12:00.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
12
Dustin Jones
12:00.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
110m Hurdles - 39"
1.
12
Shane Heidemann
15.94c
PR
May 7
D-11 District
2.
10
Nick Jones
18.24c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
10
Jay Welch
19.24c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
300m Hurdles - 36"
1.
12
Shane Heidemann
41.54c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
9
Charles Green
50.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
11
Josh Holz
50.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
4x100 Relay
1.
-
Nick Jones
John Newbanks
Josh Holz
James Smurthwaite
49.54c
May 7
D-11 District
2.
-
Relay Team
49.74c
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
-
James Smurthwaite
Josh Holz
John Newbanks
Quintin Wills
50.44c
Apr 26
MAC Conference Meet
4x400 Relay
1.
-
Dustin Jones
Shane Heidemann
John Newbanks
Jay Welch
3:58.5h
May 7
D-11 District
2.
-
Relay Team
4:01.0h
Apr 19
Pine Bluffs Invite
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:03.2h
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Quintin Wills
46' 8
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
11
Josh Holz
36' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Quintin Wills
128' 8
PR
May 7
D-11 District
2.
11
Josh Holz
90' 0
Apr 19
Pine Bluffs Invite
High Jump
1.
12
Shane Heidemann
6' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
9
Charles Green
5' 4
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Long Jump
1.
12
Shane Heidemann
19' 4
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
11
Josh Holz
19' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
9
Kendall Sage
16' 5
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Triple Jump
1.
10
Nick Jones
39' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
9
Kendall Sage
33' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Brandie Hermes
13.94c
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
12
Erin Monheiser
14.24c
PR
May 7
D-11 District
3.
9
Stephanie Mitchell
14.44c
PR
Apr 15
Wallace Invite
4.
10
Kayla Johnson
15.24c
May 7
D-11 District
5.
11
Brandi Woten
15.94c
Mar 29
Sutherland Booster Club Invite
200 Meters
1.
11
Brandie Hermes
28.44c
PR
May 7
D-11 District
2.
10
Kayla Johnson
30.94c
Apr 26
MAC Conference Meet
3.
9
Samantha Egging
31.94c
PR
Apr 26
MAC Conference Meet
4.
12
Erin Monheiser
32.24c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
5.
9
Emily Moser
33.74c
PR
Mar 20
Sidney Invite
400 Meters
1.
12
Sandy Welch
1:04.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
11
Brandie Hermes
1:08.14c
Apr 15
Wallace Invite
3.
9
Emily Moser
1:09.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
4.
12
Samantha Cook
1:20.14c
PR
Mar 29
Sutherland Booster Club Invite
800 Meters
1.
9
Dani Jones
2:24.5h
PR
Mar 29
Sutherland Booster Club Invite
2.
12
Sandy Welch
2:27.5h
PR
May 7
D-11 District
3.
9
Kristyn Barnes
2:50.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
1600 Meters
1.
11
Tabitha Brown
6:32.3h
PR
May 7
D-11 District
2.
9
Kristyn Barnes
6:47.0h
PR
Apr 15
Wallace Invite
3.
10
Catie Haller
7:07.0h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3200 Meters
1.
11
Tabitha Brown
13:46.0h
PR
May 7
D-11 District
2.
9
Kristyn Barnes
14:47.2h
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
10
Catie Haller
15:27.8h
May 7
D-11 District
100m Hurdles - 33"
1.
12
Samantha Cook
16.84c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
2.
10
Brandy Newbanks
17.14c
PR
May 7
D-11 District
3.
9
Emily Moser
18.94c
PR
Apr 26
MAC Conference Meet
300m Hurdles - 30"
1.
12
Samantha Cook
49.64c
PR
May 7
D-11 District
2.
10
Brandy Newbanks
55.44c
PR
Apr 26
MAC Conference Meet
3.
9
Emily Moser
1:00.14c
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
4x100 Relay
1.
-
Samantha Cook
Brandy Newbanks
Erin Monheiser
Brandie Hermes
52.74c
May 7
D-11 District
2.
-
Erin Monheiser
Brandy Newbanks
Samantha Cook
Brandie Hermes
53.54c
Apr 26
MAC Conference Meet
3.
-
Relay Team
54.14c
Apr 19
Pine Bluffs Invite
4x400 Relay
1.
-
Tabitha Brown
Brandie Hermes
Samantha Cook
Sandy Welch
4:32.1h
Apr 11
Storm Invite
-
Relay Team
4:32.1h
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
-
Samantha Cook
Brandie Hermes
Tabitha Brown
Sandy Welch
4:35.5h
May 7
D-11 District
4.
-
Brandie Hermes
Dani Jones
Samantha Cook
Sandy Welch
4:46.0h
Mar 20
Sidney Invite
5.
-
Brandie Hermes
Stephanie Mitchell
Samantha Cook
Sandy Welch
4:47.0h
Apr 15
Wallace Invite
6.
-
Dani Jones
Stephanie Mitchell
Samantha Cook
Brandie Hermes
4:48.1h
Mar 29
Sutherland Booster Club Invite
7.
-
Tabitha Brown
Brandie Hermes
Brandi Woten
Joanna Ball
5:16.8h
Apr 26
MAC Conference Meet
4x800 Relay
1.
-
Sandy Welch
Tabitha Brown
Kristyn Barnes
Dani Jones
10:56.2h
May 7
D-11 District
2.
-
Relay Team
11:07.0h
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
-
Dani Jones
Kristyn Barnes
Catie Haller
Sandy Welch
11:07.4h
Apr 26
MAC Conference Meet
4.
-
Tabitha Brown
Dani Jones
Kristyn Barnes
Sandy Welch
11:18.3h
Apr 15
Wallace Invite
5.
-
Tabitha Brown
Dani Jones
Catie Haller
Sandy Welch
11:30.9h
Mar 20
Sidney Invite
6.
-
Dani Jones
Catie Haller
Kristyn Barnes
Sandy Welch
11:31.6h
Apr 11
Storm Invite
7.
-
Tabitha Brown
Samantha Cook
Kristyn Barnes
Catie Haller
11:59.8h
Mar 29
Sutherland Booster Club Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Katilia Wheelock
30' 10
PR
May 7
D-11 District
2.
9
Samantha Egging
30' 1
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
10
Joanna Ball
26' 2
Apr 19
Pine Bluffs Invite
4.
11
Brandi Woten
26' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Discus - 1kg
1.
9
Samantha Egging
75' 11
Apr 26
MAC Conference Meet
2.
10
Katilia Wheelock
70' 6
PR
May 7
D-11 District
3.
11
Brandi Woten
64' 0.75
PR
Apr 26
MAC Conference Meet
4.
10
Joanna Ball
56' 0
Apr 19
Pine Bluffs Invite
High Jump
1.
11
Brandie Hermes
5' 4
PR
May 7
D-11 District
2.
9
Dani Jones
4' 10
Apr 19
Pine Bluffs Invite
9
Stephanie Mitchell
4' 10
Apr 19
Pine Bluffs Invite
Long Jump
1.
10
Brandy Newbanks
14' 11
PR
Apr 26
MAC Conference Meet
2.
12
Erin Monheiser
14' 6
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
3.
10
Kayla Johnson
14' 2.5
Apr 26
MAC Conference Meet
Triple Jump
1.
9
Dani Jones
30' 6
PR
Apr 26
MAC Conference Meet
2.
10
Kayla Johnson
30' 2.5
Apr 26
MAC Conference Meet
3.
10
Brandy Newbanks
29' 0
PR
Apr 19
Pine Bluffs Invite
*Recent improvement