Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1984
1982
1981
1980
1979
1969
1968
1967
Indoor
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Boo Rodgers
11.6h
PR
Apr 14
Red Bird Relays
2.
10
Jeremiah Box
11.8h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
3.
10
Andrew Kolb
12.0h
Mar 25
9-10 McDonald County
4.
11
Rupert Williams
12.5h
Mar 27
Carthage Invitational
11
Tyler Laughlin
12.5h
PR
Mar 27
Carthage Invitational
10
Bart Starkey
12.5h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
7.
10
Michael Zimmer
12.6h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
8.
10
Alex Hoog
13.3h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
200 Meters
1.
10
Boo Rodgers
23.9h
Apr 14
Red Bird Relays
2.
10
Jeremiah Box
24.2h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
3.
10
Braxton Baker
24.8h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
4.
11
Rupert Williams
26.3h
Apr 17
Cassville Invitational
10
Bart Starkey
26.3h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
6.
10
Michael Zimmer
27.0h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
7.
10
Alex Hoog
28.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
400 Meters
1.
9
Jake Brasfield
55.7h
Mar 25
9-10 McDonald County
2.
9
Slade Byford
56.6h
PR
Apr 4
Hillcrest Invitational
3.
10
Braxton Baker
57.8h
PR
Apr 4
Hillcrest Invitational
4.
12
Justin Kidston
59.07
PR
Apr 23
Aldo Sabben
5.
10
AJ Campbell
1:03.0h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
10
Michael Zimmer
1:03.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
800 Meters
1.
12
Anthony Hance
2:09.70
PR
Apr 23
Aldo Sabben
2.
10
Isaiah Cadena
2:15.6h
PR
Apr 14
Red Bird Relays
3.
11
Andrew Webb
2:16.4h
PR
Apr 4
Hillcrest Invitational
4.
10
Cole Murray
2:20.0h
Apr 4
Hillcrest Invitational
5.
10
AJ Campbell
2:31.6h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
6.
10
Jacob Foster
2:35.0h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
7.
11
Logan Walker
2:37.0h
PR
Apr 17
Cassville Invitational
8.
9
Andrew Lane
2:44.0h
Mar 25
9-10 McDonald County
1600 Meters
1.
11
Andrew Webb
4:55.0h
Apr 4
Hillcrest Invitational
2.
10
Cole Murray
5:04.0h
PR
Apr 4
Hillcrest Invitational
3.
11
Logan Walker
5:28.0h
PR
Apr 17
Cassville Invitational
4.
10
Brian Lovejoy
5:45.0h
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
5.
9
Andrew Lane
5:51.0h
Apr 22
Carthage 9 & 10
6.
10
Jacob Foster
6:10.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
3200 Meters
1.
11
Andrew Webb
10:37.0h
Apr 14
Red Bird Relays
2.
11
Josh Goggins
11:21.7h
PR
Apr 4
Hillcrest Invitational
3.
10
Cole Murray
11:44.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4.
11
Logan Walker
11:47.0h
Apr 4
Hillcrest Invitational
5.
10
Brian Lovejoy
12:18.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
6.
9
Andrew Lane
13:20.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Jon Sanders
16.7h
Apr 4
Hillcrest Invitational
2.
10
Zach Sewell
19.4h
Apr 22
Carthage 9 & 10
300m Hurdles - 36"
1.
11
Jon Sanders
44.6h
Apr 17
Cassville Invitational
2.
9
Slade Byford
48.5h
Mar 27
Carthage Invitational
3.
10
Zach Sewell
49.5h
Apr 22
Carthage 9 & 10
4x100 Relay
1.
-
Boo Rodgers
Andrew Kolb
Landon Zerkel
Anthony Hance
46.33
Apr 23
Aldo Sabben
2.
-
Slade Byford
Andrew Kolb
Anthony Hance
Boo Rodgers
47.1h
Apr 14
Red Bird Relays
3.
-
Slade Byford
Andrew Kolb
Steven Tuggle
Boo Rodgers
47.3h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4.
-
Jeremiah Box
Andrew Kolb
Landon Zerkel
Boo Rodgers
47.7h
Apr 4
Hillcrest Invitational
5.
-
Jeremiah Box
Andrew Kolb
Anthony Hance
Boo Rodgers
47.8h
Mar 27
Carthage Invitational
-
Jeremiah Box
Braxton Baker
Steven Tuggle
Slade Byford
47.8h
Apr 22
Carthage 9 & 10
7.
-
Slade Byford
Andrew Kolb
Steven Tuggle
Braxton Baker
50.3h
Mar 25
9-10 McDonald County
4x200 Relay -
1.
-
Boo Rodgers
Andrew Kolb
Landon Zerkel
Anthony Hance
1:36.0h
Apr 17
Cassville Invitational
2.
-
Slade Byford
Andrew Kolb
Anthony Hance
Boo Rodgers
1:38.0h
Apr 14
Red Bird Relays
3.
-
Jeremiah Box
Braxton Baker
Anthony Hance
Boo Rodgers
1:38.1h
Mar 27
Carthage Invitational
4.
-
Slade Byford
Andrew Kolb
Steven Tuggle
Boo Rodgers
1:39.1h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
5.
-
Jeremiah Box
Anthony Hance
Landon Zerkel
Braxton Baker
1:41.4h
Apr 4
Hillcrest Invitational
6.
-
Jeremiah Box
Braxton Baker
Jake Brasfield
Slade Byford
1:47.0h
Apr 22
Carthage 9 & 10
7.
-
Slade Byford
Andrew Kolb
Steven Tuggle
Braxton Baker
2:22.3h
Mar 25
9-10 McDonald County
4x400 Relay
1.
-
Anthony Hance
Slade Byford
Steven Tuggle
Jake Brasfield
3:45.0h
Apr 17
Cassville Invitational
2.
-
Slade Byford
Michael Zimmer
Steven Tuggle
Jake Brasfield
3:51.3h
Apr 22
Carthage 9 & 10
3.
-
Jake Brasfield
Braxton Baker
Justin Kidston
Anthony Hance
3:52.4h
Mar 27
Carthage Invitational
4.
-
Cole Murray
Michael Zimmer
Steven Tuggle
Jake Brasfield
3:59.0h
Mar 25
9-10 McDonald County
5.
-
Slade Byford
Michael Zimmer
Isaiah Cadena
Steven Tuggle
4:07.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4x800 Relay
1.
-
Anthony Hance
Cole Murray
Josh Goggins
Andrew Webb
9:16.0h
Mar 27
Carthage Invitational
2.
-
Cole Murray
Victor Hernandez
Josh Goggins
Andrew Webb
9:19.0h
Apr 14
Red Bird Relays
3.
-
Andrew Webb
Isaiah Cadena
Josh Goggins
Cole Murray
9:31.13
Apr 23
Aldo Sabben
4.
-
Andrew Webb
Brian Lovejoy
Logan Walker
Cole Murray
9:44.0h
Apr 17
Cassville Invitational
5.
-
Cole Murray
Andrew Lane
Brian Lovejoy
Isaiah Cadena
9:48.7h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
6.
-
Cole Murray
Isaiah Cadena
Brian Lovejoy
Andrew Lane
10:01.7h
Mar 25
9-10 McDonald County
7.
-
Brian Lovejoy
Andrew Lane
Jacob Foster
AJ Campbell
10:36.0h
Apr 22
Carthage 9 & 10
Shot Put - 12lb
1.
9
Hunter Luna
44' 0.25
Apr 4
Hillcrest Invitational
2.
10
Alex Hoog
33' 0
PR
Apr 17
Cassville Invitational
3.
9
Ace Pelham
32' 0
Apr 22
Carthage 9 & 10
4.
9
Calvin Davis
27' 3
PR
Apr 4
Hillcrest Invitational
Discus - 1.6kg
1.
9
Hunter Luna
123' 3
Apr 17
Cassville Invitational
2.
9
Calvin Davis
85' 7
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
3.
9
Ace Pelham
79' 11
Apr 22
Carthage 9 & 10
4.
10
Alex Hoog
70' 0
PR
Apr 22
Carthage 9 & 10
High Jump
1.
10
Boo Rodgers
6' 0
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
2.
11
Rupert Williams
5' 8
PR
Apr 17
Cassville Invitational
Pole Vault
1.
10
Braxton Baker
11' 0
Mar 25
9-10 McDonald County
Long Jump
1.
12
Justin Kidston
18' 2
PR
Apr 17
Cassville Invitational
2.
10
Bart Starkey
18' 0
Apr 22
Carthage 9 & 10
3.
9
Jake Brasfield
17' 0
Mar 25
9-10 McDonald County
4.
10
AJ Campbell
14' 11
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
Triple Jump
1.
12
Justin Kidston
38' 0.75
PR
Apr 14
Red Bird Relays
2.
10
Bart Starkey
37' 11.5
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
3.
9
Slade Byford
36' 11.5
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Eden Dagnan
12.80
PR
May 1
Southwest Conference Meet
2.
9
Callie Beaver
13.30
May 1
Southwest Conference Meet
3.
9
Brookyn Farrell
13.40
PR
May 1
Southwest Conference Meet
4.
12
Amber Hayden
13.9h
PR
Mar 27
Carthage Invitational
5.
9
Sarah Wesson
14.3h
PR
Mar 27
Carthage Invitational
6.
9
Brooke Dodson
15.0h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
7.
9
Nerli Ragsdale
16.1h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
200 Meters
1.
11
Eden Dagnan
27.77
Apr 23
Aldo Sabben
2.
12
Amber Hayden
29.00
PR
May 1
Southwest Conference Meet
3.
9
Callie Beaver
29.30
May 1
Southwest Conference Meet
4.
9
Sarah Wesson
29.9h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
5.
9
Brookyn Farrell
30.6h
PR
Apr 14
Red Bird Relays
6.
9
Brooke Dodson
30.9h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
7.
9
Sidney Smith
32.1h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
400 Meters
1.
12
Kayla Gaines
1:05.49
PR
Apr 23
Aldo Sabben
2.
9
Brooke Dodson
1:07.08
May 10
District Meet
3.
10
Stephanie Phillips
1:08.6h
PR
May 1
Southwest Conference Meet
4.
9
Hailey Roderique
1:09.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
5.
9
Katie Box
1:10.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
6.
10
Attrice Richards
1:14.0h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
7.
9
Nerli Ragsdale
1:15.0h
PR
Apr 14
Red Bird Relays
9
Sidney Smith
1:15.0h
PR
Apr 14
Red Bird Relays
9
Whitney Sanders
1:15.0h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
800 Meters
1.
9
Sharenda Campbell
2:35.47
PR
May 10
District Meet
2.
11
Whitlee Allen
2:46.0h
PR
Apr 3
Glendale Invitational
9
Bethany Roy
2:46.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4.
9
Nerli Ragsdale
3:10.0h
Mar 25
9-10 McDonald County
5.
10
Attrice Richards
3:23.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
9
Skyler Lewis
3:23.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
1600 Meters
1.
9
Bethany Roy
5:55.59
PR
Apr 23
Aldo Sabben
2.
11
Whitlee Allen
5:55.88
PR
May 10
District Meet
3.
9
Sharenda Campbell
6:16.0h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
3200 Meters
1.
9
Bethany Roy
12:22.4h
PR
May 10
District Meet
2.
9
Sharenda Campbell
14:17.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Lauren Dill
15.40
PR
May 1
Southwest Conference Meet
2.
9
Katie Box
16.90
May 1
Southwest Conference Meet
3.
9
Hailey Roderique
16.8h
Apr 14
Red Bird Relays
4.
10
Summer Greek
17.1h
PR
Mar 25
9-10 McDonald County
300m Hurdles - 30"
1.
12
Lauren Dill
51.2h
PR
Apr 14
Red Bird Relays
2.
10
Summer Greek
52.1h
Mar 25
9-10 McDonald County
3.
9
Katie Box
53.09
PR
May 10
District Meet
4.
9
Madison Hulett
1:12.0h
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4x100 Relay
1.
-
Amber Hayden
Kayla Gaines
Hailey Roderique
Eden Dagnan
53.45
Apr 23
Aldo Sabben
2.
-
Hailey Roderique
Callie Beaver
Kayla Gaines
Eden Dagnan
53.7h
May 10
District Meet
3.
-
Kayla Gaines
Amber Hayden
Callie Beaver
Eden Dagnan
54.30
May 1
Southwest Conference Meet
4.
-
Amber Hayden
Callie Beaver
Kayla Gaines
Eden Dagnan
54.5h
Apr 17
Cassville Invitational
5.
9
Sarah Wesson
Brooke Dodson
Callie Beaver
Brookyn Farrell
56.8h
Mar 25
9-10 McDonald County
4x200 Relay -
1.
-
Kayla Gaines
Lauren Dill
Eden Dagnan
Callie Beaver
1:53.33
May 10
District Meet
2.
-
Amber Hayden
Kayla Gaines
Lauren Dill
Eden Dagnan
1:53.93
Apr 23
Aldo Sabben
3.
-
Amber Hayden
Kayla Gaines
Callie Beaver
Eden Dagnan
1:54.1h
Apr 17
Cassville Invitational
4.
-
Kayla Gaines
Amber Hayden
Callie Beaver
Eden Dagnan
1:54.5h
May 1
Southwest Conference Meet
5.
-
Amber Hayden
Kayla Gaines
Summer Greek
Eden Dagnan
1:58.0h
Apr 3
Glendale Invitational
6.
9
Sarah Wesson
Callie Beaver
Brookyn Farrell
Hailey Roderique
1:59.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4x400 Relay
1.
-
Hailey Roderique
Katie Box
Kayla Gaines
Sharenda Campbell
4:34.11
Apr 23
Aldo Sabben
2.
-
Kayla Gaines
Brooke Dodson
Sharenda Campbell
Katie Box
4:37.0h
May 1
Southwest Conference Meet
3.
-
Hailey Roderique
Katie Box
Lauren Dill
Kayla Gaines
4:38.0h
Apr 3
Glendale Invitational
4.
-
Hailey Roderique
Katie Box
Sidney Smith
Kayla Gaines
4:40.0h
Apr 14
Red Bird Relays
-
Kayla Gaines
Sharenda Campbell
Callie Beaver
Attrice Richards
4:40.0h
Apr 17
Cassville Invitational
6.
-
Kayla Gaines
Brooke Dodson
Katie Box
Hailey Roderique
4:41.43
May 10
District Meet
7.
9
Katie Box
Whitney Sanders
Hailey Roderique
Sharenda Campbell
4:46.0h
Mar 25
9-10 McDonald County
8.
9
Hailey Roderique
Sharenda Campbell
Whitney Sanders
Brookyn Farrell
4:51.0h
Mar 27
Carthage Invitational
9.
9
Katie Box
Bethany Roy
Callie Beaver
Sharenda Campbell
4:58.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
4x800 Relay
1.
-
Sharenda Campbell
Bethany Roy
Ashley Ray
Whitlee Allen
11:14.0h
Mar 27
Carthage Invitational
2.
-
Sharenda Campbell
Ashley Ray
Nerli Ragsdale
Whitlee Allen
11:24.0h
Apr 14
Red Bird Relays
3.
-
Sharenda Campbell
Bethany Roy
Ashley Ray
Attrice Richards
11:31.5h
Apr 17
Cassville Invitational
4.
-
Sharenda Campbell
Whitlee Allen
Bethany Roy
Whitney Sanders
11:59.80
May 1
Southwest Conference Meet
5.
-
Skyler Lewis
Nerli Ragsdale
Madison Hulett
Attrice Richards
13:26.0h
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
6.
-
Whitney Sanders
Nerli Ragsdale
Madison Hulett
Attrice Richards
13:33.0h
Mar 25
9-10 McDonald County
Shot Put - 4kg
1.
11
Kylie Jones
35' 3
May 1
Southwest Conference Meet
2.
10
Lauren Jones
30' 11
May 1
Southwest Conference Meet
Discus - 1kg
1.
11
Kylie Jones
150' 5
PR
May 1
Southwest Conference Meet
2.
10
Lauren Jones
128' 5
May 10
District Meet
High Jump
1.
10
Attrice Richards
5' 0
PR
Apr 14
Red Bird Relays
2.
12
Lauren Dill
4' 8
PR
Apr 3
Glendale Invitational
9
Whitney Sanders
4' 8
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
Pole Vault
1.
9
Katie Box
7' 6
PR
Apr 14
Red Bird Relays
Long Jump
1.
9
Sharenda Campbell
15' 8
Mar 25
9-10 McDonald County
2.
9
Sarah Wesson
14' 2
PR
Apr 15
Cassville 9 & 10 Invitational
3.
10
Attrice Richards
13' 8
PR
Apr 3
Glendale Invitational
Triple Jump
1.
9
Hailey Roderique
33' 8
Apr 23
Aldo Sabben
2.
10
Attrice Richards
31' 5.75
PR
Apr 14
Red Bird Relays
*Recent improvement