Season:
2008 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Casey Smith
11.42
Apr 18
La Grande Invitational
2.
10
Justin Kerby
12.11
Apr 18
La Grande Invitational
3.
12
Matt Stewart
12.14c
PR
May 9
Baker Invite
4.
9
Pablo Grimaldi
12.43
PR
Apr 12
Riverside Duals
5.
10
Kendall Brown
12.64c
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
6.
12
Chris Grimaldi
12.80
May 3
Ontario Heinz Invitational
7.
11
John Sandoval
13.24c
PR
Mar 14
Hermiston Time Trials
8.
9
Kaleb Taylor
13.34c
PR
Mar 14
Hermiston Time Trials
9.
11
Markous Kelp
13.78
PR
Apr 18
La Grande Invitational
10.
9
John Lonai
14.54c
PR
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
11.
11
Jimmy Vaughn
15.04c
PR
May 9
Baker Invite
200 Meters
1.
12
Casey Smith
23.38
Apr 26
Columbia River Invitational
2.
12
Matt Stewart
24.14c
PR
May 9
Baker Invite
3.
10
Kendall Brown
24.18
Apr 26
Columbia River Invitational
4.
9
Pablo Grimaldi
25.22
PR
May 16
GOL District Championship
5.
10
Justin Kerby
25.38
May 16
GOL District Championship
6.
12
Chris Grimaldi
27.24
PR
Apr 4
Carnival of Speed
7.
11
Jimmy Vaughn
28.24c
PR
May 9
Baker Invite
8.
11
John Sandoval
28.94c
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
400 Meters
1.
12
Casey Smith
49.77
PR
May 24
OSAA 4A State Championships
2.
10
Kendall Brown
52.80
May 24
OSAA 4A State Championships
3.
12
Matt Stewart
55.29
May 3
Ontario Heinz Invitational
4.
9
Pablo Grimaldi
58.24c
PR
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
5.
10
Justin Kerby
59.02
Apr 26
Columbia River Invitational
6.
11
John Sandoval
1:04.34c
PR
May 9
Baker Invite
7.
12
Chris Grimaldi
1:05.34c
Apr 22
Pendleton JV Invite
8.
9
John Lonai
1:06.31
Mar 20
Buck Classic
800 Meters
1.
11
Chris Funkhouser
2:08.0h
Mar 14
Hermiston Time Trials
2.
12
Davey Garcia
2:10.27
PR
May 16
GOL District Championship
3.
9
Kaleb Taylor
2:13.07
May 16
GOL District Championship
4.
9
John Lonai
2:23.68
May 16
GOL District Championship
1500 Meters
1.
12
Davey Garcia
4:24.90
PR
May 16
GOL District Championship
2.
11
Chris Funkhouser
4:38.3h
PR
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
3.
9
John Lonai
5:06.05
Apr 26
Columbia River Invitational
4.
11
Markous Kelp
5:15.0h
PR
Mar 20
Buck Classic
3000 Meters
1.
12
Davey Garcia
10:27.26
PR
May 3
Ontario Heinz Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
John Sandoval
20.54
May 3
Ontario Heinz Invitational
2.
11
Phillip Marker
20.64c
Mar 14
Hermiston Time Trials
300m Hurdles - 36"
1.
10
Justin Kerby
48.55
Apr 26
Columbia River Invitational
2.
11
John Sandoval
50.43
Apr 26
Columbia River Invitational
3.
11
Phillip Marker
51.84
Mar 20
Buck Classic
4x100 Relay
1.
-
Kendall Brown
Matt Stewart
Casey Smith
Justin Kerby
45.52
May 16
GOL District Championship
2.
-
Kendall Brown
Justin Kerby
Matt Stewart
Casey Smith
45.79
May 3
Ontario Heinz Invitational
3.
-
Matt Stewart
Casey Smith
Kendall Brown
Pablo Grimaldi
46.21
Apr 12
Riverside Duals
4.
-
Pablo Grimaldi
Kendall Brown
Casey Smith
Matt Stewart
46.39
Mar 20
Buck Classic
5.
-
Kendall Brown
Casey Smith
Pablo Grimaldi
Justin Kerby
46.85
Apr 18
La Grande Invitational
6.
-
Chris Funkhouser
Chris Grimaldi
Justin Kerby
Kaleb Taylor
50.48
Apr 12
Riverside Duals
4x400 Relay
1.
-
Davey Garcia
Matt Stewart
Kendall Brown
Casey Smith
3:32.75
May 24
OSAA 4A State Championships
2.
-
Kendall Brown
Davey Garcia
Casey Smith
Matt Stewart
3:35.94
May 16
GOL District Championship
3.
-
Kendall Brown
Pablo Grimaldi
Matt Stewart
Casey Smith
3:36.24
May 3
Ontario Heinz Invitational
4.
-
Kendall Brown
Casey Smith
Davey Garcia
Matt Stewart
3:36.4h
Apr 22
Pendleton JV Invite
5.
-
Casey Smith
Davey Garcia
Kendall Brown
Matt Stewart
3:37.1h
May 9
Baker Invite
6.
-
Casey Smith
Matt Stewart
Davey Garcia
Kendall Brown
3:39.97
Apr 26
Columbia River Invitational
7.
-
Matt Stewart
Casey Smith
Kendall Brown
Davey Garcia
3:40.00
Apr 12
Riverside Duals
8.
-
Kendall Brown
Davey Garcia
Matt Stewart
Casey Smith
3:41.1h
Mar 14
Hermiston Time Trials
9.
-
Kendall Brown
Casey Smith
Pablo Grimaldi
Davey Garcia
3:43.90
Apr 18
La Grande Invitational
10.
-
Kaleb Taylor
John Lonai
Justin Kerby
Chris Funkhouser
4:13.69
Apr 4
Carnival of Speed
11.
-
Relay Team
4:19.0h
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
Shot Put - 12lb
1.
11
Phillip Marker
43' 9.75
Mar 20
Buck Classic
2.
12
Chris Grimaldi
37' 11
PR
May 16
GOL District Championship
3.
10
Adrian Gonzalez
37' 5.75
May 16
GOL District Championship
4.
11
Markous Kelp
36' 7
PR
Mar 20
Buck Classic
5.
11
Chris Funkhouser
32' 2
PR
Apr 12
Riverside Duals
6.
11
Tracy Copeland
29' 4.5
PR
Mar 14
Hermiston Time Trials
7.
12
Rafael Hernandez
25' 7.5
PR
Apr 4
Carnival of Speed
Discus - 1.6kg
1.
10
Adrian Gonzalez
118' 3
Apr 26
Columbia River Invitational
2.
11
Phillip Marker
111' 6
Apr 4
Carnival of Speed
3.
11
Markous Kelp
97' 1
PR
Apr 26
Columbia River Invitational
4.
11
Tracy Copeland
70' 0
PR
Mar 20
Buck Classic
5.
12
Rafael Hernandez
61' 9
Mar 14
Hermiston Time Trials
Javelin - 800g
1.
10
Adrian Gonzalez
132' 11
May 16
GOL District Championship
2.
11
Phillip Marker
121' 0
May 16
GOL District Championship
3.
11
Markous Kelp
103' 3
PR
Apr 4
Carnival of Speed
4.
11
Tracy Copeland
78' 5
PR
Apr 22
Pendleton JV Invite
5.
12
Rafael Hernandez
62' 3
Apr 4
Carnival of Speed
Pole Vault
1.
12
Matt Stewart
11' 0
Apr 26
Columbia River Invitational
2.
11
John Sandoval
9' 0
May 16
GOL District Championship
3.
12
Davey Garcia
8' 0
PR
Apr 12
Riverside Duals
4.
10
Justin Kerby
7' 6
PR
Mar 20
Buck Classic
9
Kaleb Taylor
7' 6
PR
Apr 12
Riverside Duals
Long Jump
1.
12
Matt Stewart
19' 11
PR
May 16
GOL District Championship
2.
10
Adrian Gonzalez
18' 8.25
PR
Mar 14
Hermiston Time Trials
3.
9
Pablo Grimaldi
18' 2
PR
Apr 26
Columbia River Invitational
4.
12
Chris Grimaldi
16' 10.75
PR
Apr 4
Carnival of Speed
5.
10
Justin Kerby
16' 1.5
PR
Mar 14
Hermiston Time Trials
6.
11
John Sandoval
15' 5
PR
Apr 22
Pendleton JV Invite
Triple Jump
1.
12
Matt Stewart
41' 9
(-.6)
PR
May 24
OSAA 4A State Championships
2.
12
Chris Grimaldi
33' 3.5
PR
May 16
GOL District Championship
3.
12
Davey Garcia
32' 1.25
PR
Apr 12
Riverside Duals
4.
10
Adrian Gonzalez
31' 9
PR
Mar 20
Buck Classic
5.
9
John Lonai
31' 3
PR
Apr 12
Riverside Duals
Womens
100 Meters
1.
9
Emily Childers
13.01
May 3
Ontario Heinz Invitational
2.
10
Alaura Sutton
14.91
Apr 12
Riverside Duals
3.
12
Hailey Rambo
14.97
Apr 26
Columbia River Invitational
4.
9
Brittney Hall
15.64c
PR
May 9
Baker Invite
5.
12
Andreina Alvarez
19.64c
PR
May 9
Baker Invite
200 Meters
1.
9
Emily Childers
26.70
May 16
GOL District Championship
2.
12
Hailey Rambo
30.74c
Mar 14
Hermiston Time Trials
3.
10
Alaura Sutton
31.67
May 16
GOL District Championship
4.
9
Katria Dony
35.21
PR
Apr 26
Columbia River Invitational
400 Meters
1.
9
Emily Childers
1:00.22
May 24
OSAA 4A State Championships
2.
11
Kelsey Childers
1:06.31
May 16
GOL District Championship
3.
12
Hailey Rambo
1:06.85
Mar 20
Buck Classic
4.
10
Alaura Sutton
1:14.54c
PR
Apr 22
Pendleton JV Invite
800 Meters
1.
9
Emily Childers
2:31.46
Apr 18
La Grande Invitational
2.
12
Hailey Rambo
2:33.02
May 16
GOL District Championship
3.
12
Andreina Alvarez
4:36.92
PR
May 3
Ontario Heinz Invitational
1500 Meters
1.
12
Hailey Rambo
5:18.14
May 3
Ontario Heinz Invitational
2.
12
Andreina Alvarez
10:18.88
PR
May 16
GOL District Championship
4x400 Relay
1.
-
Alaura Sutton
Emily Childers
Kelsey Childers
Hailey Rambo
4:22.85
May 24
OSAA 4A State Championships
2.
-
Alaura Sutton
Hailey Rambo
Kelsey Childers
Emily Childers
4:23.12
May 16
GOL District Championship
3.
-
Emily Childers
Katria Dony
Kelsey Childers
Hailey Rambo
4:41.49
Apr 18
La Grande Invitational
4.
-
Emily Childers
Kelsey Childers
Hailey Rambo
Alaura Sutton
4:42.2h
Mar 14
Hermiston Time Trials
5.
-
Emily Childers
Kelsey Childers
Alaura Sutton
Hailey Rambo
4:42.39
Mar 20
Buck Classic
6.
-
Kelsey Childers
Emily Childers
Alaura Sutton
Hailey Rambo
4:43.19
Apr 12
Riverside Duals
7.
-
Katria Dony
Kelsey Childers
Hailey Rambo
Emily Childers
4:47.0h
Apr 8
Weston-McEwen JV meet
8.
-
Emily Childers
Katria Dony
Hailey Rambo
Kelsey Childers
4:49.17
Apr 4
Carnival of Speed
Shot Put - 4kg
1.
9
Brittney Hall
23' 4
PR
May 3
Ontario Heinz Invitational
2.
11
Cristal Casillas
18' 4
PR
Apr 18
La Grande Invitational
3.
12
Andreina Alvarez
18' 1
PR
May 16
GOL District Championship
Discus - 1kg
1.
9
Brittney Hall
66' 8
PR
Apr 18
La Grande Invitational
2.
9
Katria Dony
51' 3
Apr 12
Riverside Duals
3.
11
Cristal Casillas
50' 5
PR
May 16
GOL District Championship
4.
12
Andreina Alvarez
49' 0
PR
Apr 22
Pendleton JV Invite
Javelin - 600g
1.
9
Katria Dony
68' 4
PR
Apr 26
Columbia River Invitational
2.
9
Brittney Hall
61' 4
PR
May 9
Baker Invite
3.
11
Cristal Casillas
40' 2
PR
Apr 26
Columbia River Invitational
4.
12
Andreina Alvarez
39' 3
PR
Apr 4
Carnival of Speed
Long Jump
1.
9
Emily Childers
12' 11.5
PR
Mar 14
Hermiston Time Trials
2.
11
Kelsey Childers
12' 11.25
Mar 14
Hermiston Time Trials
3.
10
Alaura Sutton
11' 8.25
PR
Mar 20
Buck Classic
4.
9
Katria Dony
9' 1.5
PR
Mar 20
Buck Classic
*Recent improvement