Season:
2011 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
J.J. Frey
11.08
(5.0)
PR
Apr 21
Northwood/Northridge/Concord
2.
12
JJ Frey
11.29
PR
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
3.
9
Jailyn Rolle
11.99
PR
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
4.
12
Tyler Priem
12.00
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
5.
10
Hunter Johnson
12.24
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
6.
11
Mitchel Miller
12.56
Mar 29
Lakeland vs Northridge
7.
11
Jake Kenny
12.84c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
8.
9
Koty Bainter
13.34c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
9.
9
Erik Morris
13.44c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
10.
9
Taylor Berkey
13.54c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
9
Nick Maher
13.54c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
12.
10
Seth Windbigler
13.62
Mar 29
Lakeland vs Northridge
200 Meters
1.
12
J.J. Frey
22.52
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
2.
12
JJ Frey
22.78
PR
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
3.
11
Austin Benscics
24.10
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
4.
9
Jailyn Rolle
24.64
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
5.
12
David Fields
24.79
Mar 29
Lakeland vs Northridge
6.
10
Scott Kasten
24.84c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
7.
11
Mitchel Miller
25.01
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
8.
9
Jerry Burciaga
25.44c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
9.
10
Hunter Johnson
25.82
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
10.
11
Jake Kenny
26.24c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
11.
9
Koty Bainter
26.64c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
12.
10
Seth Windbigler
27.21
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
13.
12
Kyle Theodoravich
27.24c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
14.
9
Calvin Awald
27.44c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
15.
9
Erik Morris
27.74c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
9
Nick Maher
27.74c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
17.
9
Taylor Berkey
28.34c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
400 Meters
1.
12
J.J. Frey
49.74
PR
May 10
NLC Conference Championship Meet
2.
12
JJ Frey
50.09
PR
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
3.
12
Elliott Braida
53.04
PR
May 10
NLC Conference Championship Meet
4.
12
Trevor Moore
54.93
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
5.
12
Lucas Miller
55.20
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
6.
10
Nick Bowman
55.53
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
7.
9
Jerry Burciaga
55.81
May 4
Northridge V. Warsaw
8.
10
Scott Kasten
56.44c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
9.
10
Hunter Johnson
57.06
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
10.
9
Jailyn Rolle
57.16
Mar 29
Lakeland vs Northridge
11.
9
Calvin Awald
1:00.24c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
12.
9
Sam Meier
1:01.44c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
13.
9
Taylor Berkey
1:04.74c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
800 Meters
1.
12
Trevor Moore
2:02.23
PR
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
2.
12
Mitchell Eby
2:03.16
May 10
NLC Conference Championship Meet
3.
12
Marshall Hawn
2:06.13
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
4.
10
Hunter Johnson
2:10.94
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
5.
11
Cody Welty
2:12.11
PR
Apr 21
Northwood/Northridge/Concord
6.
12
Lucas Miller
2:13.50
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
7.
9
Brennan Berger
2:19.0h
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
8.
10
Jesse Moore
2:20.96
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
9.
10
Trevor Brickner
2:23.0h
May 4
Northridge V. Warsaw
10.
9
Jacob Frost
2:24.04
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
11.
9
Phil Kilmer
2:24.39
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
12.
9
Blake O'Dell
2:24.76
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
13.
9
Steve Miller
2:31.0h
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
14.
12
Alex Mazin
2:33.0h
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
15.
12
Drew Hammel
2:36.84
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
16.
10
Chad Welty
2:46.0h
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
1600 Meters
1.
12
Marshall Hawn
4:32.33
PR
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
2.
12
Trevor Moore
4:41.83
May 10
NLC Conference Championship Meet
3.
9
Jacob Frost
4:45.31
May 10
NLC Conference Championship Meet
4.
12
Lucas Miller
4:58.0h
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
5.
11
Cody Welty
4:59.27
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
6.
9
Phil Kilmer
5:03.0h
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
7.
10
Jesse Moore
5:06.00
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
8.
9
Blake O'Dell
5:09.32
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
9.
10
Chad Welty
5:12.20
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
10.
10
Trevor Brickner
5:21.0h
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
12
Drew Hammel
5:21.0h
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
12.
9
Steve Miller
5:32.62
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
13.
12
Alex Mazin
5:42.0h
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
3200 Meters
1.
12
Marshall Hawn
9:53.40
PR
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
2.
9
Blake O'Dell
10:17.12
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
3.
9
Jacob Frost
10:45.12
Mar 29
Lakeland vs Northridge
4.
12
Lucas Miller
10:52.69
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
5.
12
Trevor Moore
11:00.00
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
6.
10
Jesse Moore
11:05.0h
Mar 29
Lakeland vs Northridge
7.
9
Phil Kilmer
11:15.0h
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
8.
10
Trevor Brickner
12:23.69
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
9.
11
Cody Welty
12:44.0h
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
10.
10
Chad Welty
12:52.56
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
110m Hurdles - 39"
1.
12
Robert Dickerson
15.51
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
2.
10
Michael Presnell
16.28
Apr 21
Northwood/Northridge/Concord
3.
10
Mike Presnell
17.85
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
4.
12
Kyle Theodoravich
19.84c
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
5.
9
Daniel Balmer
22.47
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
300m Hurdles - 36"
1.
12
Robert Dickerson
42.39
May 10
NLC Conference Championship Meet
2.
10
Michael Presnell
42.77
May 10
NLC Conference Championship Meet
3.
9
Daniel Balmer
47.84c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
4.
10
Michael Eash
49.16
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
5.
12
Kyle Theodoravich
49.94c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
6.
9
Erik Morris
50.14c
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
4x100 Relay
1.
-
Austin Benscics
Jailyn Rolle
Tyler Priem
J.J. Frey
45.09
May 4
Northridge V. Warsaw
2.
-
Mitchel Miller
David Fields
Tyler Priem
J.J. Frey
45.54
Mar 29
Lakeland vs Northridge
3.
-
Austin Benscics
Jailyn Rolle
Michael Presnell
J.J. Frey
45.63
Apr 28
Northridge v. Plymouth
4.
-
Tyler Priem
Austin Benscics
Jerry Burciaga
Jailyn Rolle
45.72
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
5.
-
Koty Bainter
Jailyn Rolle
Tyler Priem
J.J. Frey
45.76
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
6.
-
Devon Puckett
Jailyn Rolle
Tyler Priem
J.J. Frey
45.99
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
7.
-
Josh Reinheimer
Austin Benscics
Devon Puckett
Jailyn Rolle
46.01
May 10
NLC Conference Championship Meet
8.
-
Josh Reinheimer
Hunter Goodwin
Jeff Parker
Austin Benscics
47.36
Mar 29
Lakeland vs Northridge
9.
9
Koty Bainter
Nick Maher
Erik Morris
Taylor Berkey
52.64
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
4x400 Relay
1.
-
Trevor Moore
Elliott Braida
Tyler Priem
J.J. Frey
3:34.34
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
2.
-
Elliott Braida
Trevor Moore
Tyler Priem
J.J. Frey
3:34.94
May 10
NLC Conference Championship Meet
3.
-
Nick Bowman
Elliott Braida
David Fields
J.J. Frey
3:37.80
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
4.
-
Trevor Moore
Elliott Braida
Robert Dickerson
J.J. Frey
3:39.0h
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
Trevor Moore
Elliott Braida
Robert Dickerson
JJ Frey
3:39.00
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
6.
-
Jesse Moore
Elliott Braida
Tyler Priem
J.J. Frey
3:40.09
Apr 21
Northwood/Northridge/Concord
7.
-
Mitchel Miller
Elliott Braida
Tyler Priem
Trevor Moore
3:42.10
Mar 29
Lakeland vs Northridge
8.
-
Nick Bowman
Jerry Burciaga
Elliott Braida
Hunter Johnson
3:46.68
Apr 16
Monument City Relays
9.
-
Elliott Braida
Lucas Miller
Robert Dickerson
Kyle Theodoravich
3:47.41
Apr 28
Northridge v. Plymouth
4x800 Relay
1.
-
Lucas Miller
Trevor Moore
Mitchell Eby
Marshall Hawn
8:04.39
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
2.
-
Trevor Moore
Lucas Miller
Mitchell Eby
Marshall Hawn
8:08.78
May 10
NLC Conference Championship Meet
3.
-
Mitchell Eby
Lucas Miller
Marshall Hawn
Trevor Moore
8:14.88
May 4
Northridge V. Warsaw
4.
-
Mitchell Eby
Hunter Johnson
Lucas Miller
Cody Welty
8:45.28
Apr 21
Northwood/Northridge/Concord
5.
-
Lucas Miller
Jacob Frost
Chad Welty
Mitchell Eby
8:59.81
Mar 29
Lakeland vs Northridge
6.
-
Hunter Johnson
Blake O'Dell
Trevor Brickner
Jesse Moore
9:21.01
Mar 29
Lakeland vs Northridge
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Hunter Goodwin
Devon Puckett
Jailyn Rolle
Austin Benscics
1:43.63
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Cody Welty
Hunter Johnson
Lucas Miller
Mitchell Eby
11:29.41
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
Shot Put - 12lb
1.
12
Jeff Parker
51' 11.25
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
2.
12
Jeffrey Parker
49' 2.5
PR
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
3.
12
Seth Moore
45' 6
PR
May 6
Kelly Relays
4.
11
Brannon Scharrer
43' 6
PR
May 6
Kelly Relays
5.
12
Dakota McGuire
40' 2
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
6.
12
Trevor Emerson
39' 2.25
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
7.
10
Joe Mitchell
35' 11.5
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
8.
9
Lucas Wickey
33' 0
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
9.
11
Cody Andrews
32' 5
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
10.
12
Nick Webb
31' 2.75
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
Discus - 1.6kg
1.
12
Seth Moore
148' 0
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
2.
12
Jeff Parker
128' 2
Apr 21
Northwood/Northridge/Concord
3.
12
Daniel McCoy
125' 8
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
4.
12
Jeffrey Parker
124' 0
PR
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
5.
12
Trevor Emerson
97' 9
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
11
Edward Knuckles
97' 9
Mar 29
Lakeland vs Northridge
7.
9
Cody Howell
97' 2
Apr 28
Northridge v. Plymouth
8.
11
Cody Andrews
96' 10
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
9.
10
Lucas Lynch
95' 7
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
10.
10
Joe Mitchell
94' 0
Mar 29
Lakeland vs Northridge
11.
9
Lucas Wickey
92' 4
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
12.
12
Nick Webb
83' 9
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
13.
10
Ben Miller
77' 11
Mar 29
Lakeland vs Northridge
14.
9
brenden Weaver
66' 3
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
High Jump
1.
10
Nick Bowman
6' 0
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
2.
11
Alex Radelich
5' 10
PR
May 10
NLC Conference Championship Meet
12
David Fields
5' 10
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
4.
12
Tyler Priem
5' 4
PR
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
5.
9
Jailyn Rolle
5' 3
PR
Apr 14
Northridge/Wawasee/Memorial
10
Scott Kasten
5' 3
Mar 29
Lakeland vs Northridge
Pole Vault
1.
10
Josh Reinheimer
12' 6
May 19
IHSAA Boys Sectional Championships - Goshen
2.
10
Devin Puckett
12' 0
Apr 23
Goshen Relays (Boys)
10
Corey Udell
12' 0
PR
May 4
Northridge V. Warsaw
4.
12
Justin Kruis
11' 6
Mar 29
Lakeland vs Northridge
5.
10
Hunter Goodwin
11' 0
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
6.
11
Josh Null
10' 6
Apr 28
Northridge v. Plymouth
7.
11
Austin Benscics
8' 6
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
Long Jump
1.
12
David Fields
21' 8
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
2.
12
Tyler Priem
20' 5
Apr 28
Northridge v. Plymouth
3.
11
Mitchel Miller
19' 5
Mar 28
Westview/Jimtown/Northridge
4.
11
Austin Benscics
18' 10.5
PR
Apr 16
Monument City Relays
5.
10
Nick Bowman
18' 9
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
6.
9
Jailyn Rolle
18' 1
PR
Mar 29
Lakeland vs Northridge
7.
11
Alex Radelich
17' 11
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
8.
9
Jerry Burciaga
17' 0
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
9.
9
Erik Morris
15' 0
PR
Apr 28
Northridge v. Plymouth
Womens
100 Meters
1.
9
Kara Kershner
12.60
PR
May 24
IHSAA Girls Regional Championships - Bremen
2.
10
Lauren Lambert
12.70
PR
May 24
IHSAA Girls Regional Championships - Bremen
200 Meters
1.
10
Lauren Lambert
27.77
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
12
Erin Jones
28.46
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
400 Meters
1.
10
Mackenzie Gray
1:01.16
PR
May 24
IHSAA Girls Regional Championships - Bremen
2.
12
Erin Jones
1:05.71
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
800 Meters
1.
10
Corinne Cominator
2:26.73
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
9
Sarah Virgil
2:38.97
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
1600 Meters
1.
12
Skylair Hilton
5:25.24
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
12
Marissa Holaway
5:44.40
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
3200 Meters
1.
12
Skylair Hilton
11:05.64
PR
Jun 4
IHSAA State Finals - Girls
2.
10
Jennifer Schrock
11:46.35
May 24
IHSAA Girls Regional Championships - Bremen
100m Hurdles - 33"
1.
12
Morgan Lewallen
16.93
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
9
Bekah Ross
18.00
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
300m Hurdles - 30"
1.
12
Morgan Lewallen
49.74
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
10
Mandy Campbell
51.93
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
4x100 Relay
1.
-
Morgan Lewallen
Kara Kershner
Katie Koak
Lauren Lambert
51.22
May 24
IHSAA Girls Regional Championships - Bremen
2.
-
Morgan Lewallen
Kara Kershner
Mackenzie Gray
Lauren Lambert
51.32
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
4x400 Relay
1.
-
Erin Jones
Morgan Lewallen
Lauren Lambert
Mackenzie Gray
4:06.06
May 24
IHSAA Girls Regional Championships - Bremen
2.
-
Morgan Lewallen
Lauren Lambert
Corinne Cominator
Mackenzie Gray
4:12.60
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
4x800 Relay
1.
-
Skylair Hilton
Jennifer Schrock
Marissa Holaway
Corinne Cominator
9:32.13
Jun 4
IHSAA State Finals - Girls
2.
-
Corinne Cominator
Jennifer Schrock
Marissa Holaway
Emily Seiltz
10:03.30
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
Shot Put - 4kg
1.
10
Madison Stewart
32' 4.25
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
11
Diana Navarro
29' 4.5
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
Discus - 1kg
1.
9
Kim Swank
92' 11
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
10
Madison Stewart
79' 0
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
High Jump
1.
11
Lily Russo
5' 0
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
10
Kayla Sandt
4' 10
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
Pole Vault
1.
12
Annelise Berger
8' 6
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
12
Kaitlyn Taylor
8' 0
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
Long Jump
1.
9
Kara Kershner
15' 8
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
2.
11
Lily Russo
15' 3
PR
May 17
IHSAA Girls Sectional Champonships - Warsaw
*Recent improvement