Season:
2011 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2019
2017
2016
2015
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Kevin Hill
11.74c
Apr 7
Kamiah
2.
11
Danny Millward
12.04c
PR
Apr 7
Kamiah
3.
12
Tyler Donaldson
12.44c
Mar 24
Kamiah
4.
10
Spencer Crane
12.84c
Mar 24
Kamiah
5.
9
Gabe Heun
13.04c
PR
Apr 22
Kamiah Invitational
6.
11
Justin Lloyd
13.74c
Apr 22
Kamiah Invitational
7.
12
Drake Kreiger
14.54c
PR
Mar 24
Kamiah
200 Meters
1.
10
Kevin Hill
23.44c
Apr 7
Kamiah
2.
11
Danny Millward
23.71
(1.9)
PR
May 21
2A State Championships
3.
10
Eric Hill
23.84c
Apr 22
Kamiah Invitational
4.
12
Tyler Donaldson
24.34c
PR
Apr 15
Moscow Twilight
5.
11
Jacob Lloyd
25.74c
PR
May 13
District I & II Championships
6.
10
Tucker Medel
26.54c
PR
May 13
District I & II Championships
7.
10
Spencer Crane
27.54c
Mar 24
Kamiah
8.
9
Gabe Heun
27.84c
PR
Apr 22
Kamiah Invitational
9.
12
Drake Kreiger
29.67
PR
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
10.
11
Justin Lloyd
31.24c
Mar 24
Kamiah
400 Meters
1.
10
Kevin Hill
52.13
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
2.
11
Danny Millward
54.54c
PR
Apr 22
Kamiah Invitational
3.
12
Drake Kreiger
1:14.20
PR
Mar 19
Lewiston Invitational
800 Meters
1.
10
Eric Hill
2:00.27
May 21
2A State Championships
2.
11
Jack Nygaard
2:15.9h
Apr 22
Kamiah Invitational
3.
10
Joe Heun
2:30.4h
PR
Apr 22
Kamiah Invitational
1600 Meters
1.
10
Joe Heun
5:39.63
PR
Mar 19
Lewiston Invitational
3200 Meters
1.
10
Joe Heun
12:44.15
PR
Mar 19
Lewiston Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Jack Nygaard
15.89
(.9)
May 21
2A State Championships
2.
10
Reed York
17.79
(.6)
May 21
2A State Championships
300m Hurdles - 36"
1.
11
Jack Nygaard
39.84
PR
May 21
2A State Championships
2.
10
Reed York
45.14c
May 13
District I & II Championships
4x100 Relay
1.
-
Eric Hill
Danny Millward
Tyler Donaldson
Kevin Hill
46.67
May 5
Meet of Champions
2.
-
Tyler Donaldson
Jacob Lloyd
Reed York
Danny Millward
47.44c
Mar 24
Kamiah
3.
-
Jacob Lloyd
Tyler Donaldson
Spencer Crane
Reed York
47.64c
Apr 22
Kamiah Invitational
-
Spencer Crane
Tyler Donaldson
Jack Nygaard
Danny Millward
47.64c
Apr 7
Kamiah
5.
-
Jack Nygaard
Tyler Donaldson
Spencer Crane
Reed York
47.68
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
6.
-
Danny Millward
Tyler Donaldson
Jacob Lloyd
Reed York
48.04c
Apr 15
Moscow Twilight
7.
-
Relay Team
48.34c
May 13
District I & II Championships
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:32.76
May 21
2A State Championships
2.
-
Eric Hill
Kevin Hill
Danny Millward
Jack Nygaard
1:34.07
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
3.
-
Eric Hill
Kevin Hill
Jack Nygaard
Danny Millward
1:34.1h
May 13
District I & II Championships
4.
-
Eric Hill
Jack Nygaard
Danny Millward
Kevin Hill
1:34.36
May 5
Meet of Champions
5.
-
Jacob Lloyd
Jack Nygaard
Eric Hill
Danny Millward
1:35.7h
Apr 22
Kamiah Invitational
6.
-
Tyler Donaldson
Kevin Hill
Eric Hill
Danny Millward
1:38.17
Mar 19
Lewiston Invitational
7.
-
Jacob Lloyd
Justin Lloyd
Gabe Heun
Tucker Medel
1:45.3h
Mar 24
Kamiah
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:27.73
May 21
2A State Championships
2.
-
Eric Hill
Kevin Hill
Jack Nygaard
Danny Millward
3:30.1h
May 13
District I & II Championships
3.
-
Eric Hill
Jack Nygaard
Danny Millward
Kevin Hill
3:32.97
May 5
Meet of Champions
4.
-
Reed York
Eric Hill
Jack Nygaard
Danny Millward
3:38.8h
Apr 22
Kamiah Invitational
5.
-
Eric Hill
Kevin Hill
Danny Millward
Jack Nygaard
3:41.00
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
6.
-
Danny Millward
Jack Nygaard
Tucker Medel
Reed York
3:55.5h
Apr 7
Kamiah
7.
-
Danny Millward
Reed York
Kevin Hill
Eric Hill
4:04.4h
Apr 15
Moscow Twilight
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
3:40.35
May 21
2A State Championships
2.
-
Eric Hill
Danny Millward
Tyler Donaldson
Kevin Hill
3:47.63
May 5
Meet of Champions
3.
-
Tyler Donaldson
Kevin Hill
Eric Hill
Danny Millward
3:56.5h
Mar 24
Kamiah
Shot Put - 12lb
1.
10
Spencer Crane
41' 2.5
May 13
District I & II Championships
2.
10
Matt Munch
37' 7
Apr 7
Kamiah
3.
12
Eric Gower
29' 1
May 13
District I & II Championships
Discus - 1.6kg
1.
10
Spencer Crane
136' 11
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
2.
10
Matt Munch
105' 1
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
3.
12
Eric Gower
84' 2
May 13
District I & II Championships
High Jump
1.
10
Kevin Hill
5' 10
Mar 24
Kamiah
2.
10
Tucker Medel
5' 4
Apr 7
Kamiah
3.
10
Eric Hill
5' 2
Mar 24
Kamiah
Pole Vault
1.
10
Tucker Medel
13' 6
PR
May 21
2A State Championships
2.
11
Justin Lloyd
13' 2
May 13
District I & II Championships
3.
11
Jacob Lloyd
12' 2
May 13
District I & II Championships
Long Jump
1.
11
Jacob Lloyd
17' 2
Apr 15
Moscow Twilight
2.
12
Tyler Donaldson
16' 10.5
PR
May 13
District I & II Championships
3.
9
Gabe Heun
14' 10
PR
Apr 15
Moscow Twilight
Triple Jump
1.
10
Spencer Crane
35' 4
PR
May 5
Meet of Champions
Womens
100 Meters
1.
12
Megan Philips
13.31
(.8)
PR
May 21
2A State Championships
2.
11
Taylor LeCates
13.44c
PR
Apr 15
Moscow Twilight
3.
10
Kesli Ball
14.55
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
4.
9
Jenna LeCates
14.94c
PR
May 13
District I & II Championships
5.
9
Hailey Beckman
15.04c
May 13
District I & II Championships
6.
9
Sabrina Hatch
15.67
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
7.
9
Tory Renatta
15.84c
PR
May 13
District I & II Championships
8.
9
Kassi Simler
16.62
PR
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
200 Meters
1.
12
Megan Philips
27.43
(-.1)
PR
May 21
2A State Championships
2.
11
Taylor LeCates
29.05
PR
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
3.
10
Kesli Ball
29.54c
May 13
District I & II Championships
4.
9
Hailey Beckman
31.24c
Apr 15
Moscow Twilight
5.
9
Jenna LeCates
31.34c
PR
May 13
District I & II Championships
6.
9
Tory Renatta
33.29
PR
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
7.
9
Kassi Simler
34.94c
PR
Apr 7
Kamiah
400 Meters
1.
11
Taylor LeCates
1:07.04c
PR
Apr 7
Kamiah
2.
9
Tory Renatta
1:18.94c
PR
Mar 24
Kamiah
800 Meters
1.
10
Sarah Willis
2:36.4h
May 13
District I & II Championships
2.
10
Emily Lane
2:42.7h
May 13
District I & II Championships
1600 Meters
1.
10
Sarah Willis
6:13.42
May 21
2A State Championships
2.
10
Emily Lane
6:26.8h
May 13
District I & II Championships
3.
10
Jami Hill
7:09.51
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
3200 Meters
1.
10
Emily Lane
14:08.60
May 21
2A State Championships
2.
10
Jami Hill
15:53.00
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
100m Hurdles - 33"
1.
11
Megan Beckman
18.22
(1.4)
May 21
2A State Championships
2.
10
Brianna Riggins
18.34c
Apr 15
Moscow Twilight
3.
11
Kelli Green
21.44c
Mar 24
Kamiah
300m Hurdles - 30"
1.
11
Megan Beckman
53.04
PR
May 21
2A State Championships
2.
10
Brianna Riggins
54.44c
May 13
District I & II Championships
3.
11
Kelli Green
54.94c
May 13
District I & II Championships
4x100 Relay
1.
-
Sabrina Hatch
Kesli Ball
Megan Philips
Taylor LeCates
54.84c
Apr 22
Kamiah Invitational
2.
-
Taylor LeCates
Megan Philips
Brianna Riggins
Jana Ringen
56.12
Mar 19
Lewiston Invitational
-
Megan Philips
Jana Ringen
Kesli Ball
Sabrina Hatch
56.12
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
4.
-
Brianna Riggins
Shelby Cloninger
Megan Philips
Sabrina Hatch
56.14c
Apr 7
Kamiah
5.
-
Sabrina Hatch
Jenna LeCates
Megan Philips
Kesli Ball
56.61
May 5
Meet of Champions
6.
-
Kesli Ball
Taylor LeCates
Megan Philips
Sabrina Hatch
56.64c
Mar 24
Kamiah
7.
-
Relay Team
57.34c
May 13
District I & II Championships
8.
-
Megan Philips
Sabrina Hatch
Taylor LeCates
Kesli Ball
57.94c
Apr 15
Moscow Twilight
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
2:00.5h
May 13
District I & II Championships
2.
-
Shelby Cloninger
Jana Ringen
Jenna LeCates
Sabrina Hatch
2:01.8h
Apr 7
Kamiah
3.
-
Jana Ringen
Kesli Ball
Hailey Beckman
Sabrina Hatch
2:02.00
May 5
Meet of Champions
4.
-
Jenna LeCates
Hailey Beckman
Sabrina Hatch
Jana Ringen
2:03.1h
Mar 24
Kamiah
5.
-
Sabrina Hatch
Hailey Beckman
Jenna LeCates
Jana Ringen
2:04.1h
Apr 22
Kamiah Invitational
6.
-
Hailey Beckman
Sabrina Hatch
Jenna LeCates
Kelli Green
2:09.37
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
4x400 Relay
1.
-
Kesli Ball
Sarah Willis
Emily Lane
Jana Ringen
4:37.1h
Apr 22
Kamiah Invitational
2.
-
Kesli Ball
Emily Lane
Taylor LeCates
Sarah Willis
4:37.39
May 5
Meet of Champions
3.
-
Taylor LeCates
Jana Ringen
Sarah Willis
Emily Lane
4:41.02
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
4.
-
Sabrina Hatch
Kesli Ball
Jana Ringen
Taylor LeCates
4:47.7h
Apr 15
Moscow Twilight
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
1:58.3h
May 13
District I & II Championships
2.
-
Taylor LeCates
Megan Philips
Kesli Ball
Jana Ringen
2:00.86
May 5
Meet of Champions
3.
-
Taylor LeCates
Megan Philips
Kesli Ball
Sabrina Hatch
2:03.0h
Apr 22
Kamiah Invitational
4.
-
Jenna LeCates
Sarah Willis
Kesli Ball
Megan Philips
2:06.82
Apr 30
Nez Perce/Lewis-Clark Games
5.
-
Sabrina Hatch
Kesli Ball
Taylor LeCates
Megan Philips
2:08.9h
Mar 24
Kamiah
6.
-
Sabrina Hatch
Jana Ringen
Shelby Cloninger
Megan Philips
2:09.8h
Apr 7
Kamiah
Shot Put - 4kg
1.
10
Beatriz Pineda
24' 4
PR
Mar 24
Kamiah
2.
10
Brianna Ballantyne
23' 8
May 13
District I & II Championships
Discus - 1kg
1.
10
Brianna Ballantyne
97' 11
May 13
District I & II Championships
2.
10
Beatriz Pineda
78' 0
PR
Mar 24
Kamiah
High Jump
1.
11
Taylor LeCates
4' 6
PR
Apr 7
Kamiah
10
Jana Ringen
4' 6
Apr 22
Kamiah Invitational
Pole Vault
1.
11
Kelli Green
6' 6
May 13
District I & II Championships
Long Jump
1.
10
Jana Ringen
14' 11.75
May 21
2A State Championships
2.
9
Sabrina Hatch
13' 11.5
Mar 24
Kamiah
3.
9
Hailey Beckman
13' 8.5
PR
May 13
District I & II Championships
4.
11
Kelli Green
13' 5
PR
May 13
District I & II Championships
5.
10
Kesli Ball
13' 3
May 13
District I & II Championships
6.
9
Jenna LeCates
12' 11.25
PR
May 13
District I & II Championships
7.
11
Taylor LeCates
12' 9.75
PR
May 13
District I & II Championships
8.
9
Kassi Simler
12' 3.5
PR
Apr 22
Kamiah Invitational
Triple Jump
1.
12
Megan Philips
30' 7.25
May 13
District I & II Championships
2.
9
Kassi Simler
24' 5
PR
Apr 22
Kamiah Invitational
*Recent improvement