Season:
2011 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2020
2019
2016
2015
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Tommy Kern
11.61
PR
May 12
2A District 6 Championships
2.
10
Dylan Coon
11.78
(.7)
May 21
2A State Championships
3.
11
Wyatt Andreason
12.15
PR
May 12
2A District 6 Championships
4.
11
Brandon Pearson
12.29
May 4
Teton Invitational
5.
11
Brett Rupp
12.69
PR
Mar 23
Salmon Icebreaker
6.
12
Nathan Davies
12.92
PR
Mar 23
Salmon Icebreaker
10
Randy Hjelm
12.92
Mar 23
Salmon Icebreaker
8.
11
Jackson Jones
13.04c
PR
Apr 8
Firth Invitational
9.
11
Joe Shaw
13.24c
Apr 27
Grace
10.
9
Tanner Potter
14.06
PR
Mar 23
Salmon Icebreaker
11.
10
Ted Chambers
14.65
PR
May 4
Teton Invitational
200 Meters
1.
10
Dylan Coon
23.34
(5.8)
May 21
2A State Championships
2.
10
Tommy Kern
23.41
PR
May 4
Teton Invitational
3.
12
Zac Hansen
25.14c
PR
Apr 27
Grace
4.
11
Brett Rupp
25.18
PR
May 4
Teton Invitational
5.
11
Brandon Pearson
25.69
PR
Apr 14
Salmon Invitational
6.
10
Randy Hjelm
26.84c
PR
Apr 8
Firth Invitational
7.
11
Trent Stevenson
27.62
Apr 20
West Jeff Meet
8.
9
Tanner Potter
27.64c
PR
Apr 27
Grace
9.
9
Hootie Langseth
27.68
PR
Mar 23
Salmon Icebreaker
10.
12
Nathan Davies
27.71
PR
Apr 20
West Jeff Meet
11.
12
Shawn Steenson
28.31
PR
May 4
Teton Invitational
12.
11
Jackson Jones
28.65
PR
Mar 23
Salmon Icebreaker
13.
10
Ted Chambers
32.42
PR
Apr 14
Salmon Invitational
400 Meters
1.
10
Tommy Kern
53.84c
PR
Apr 27
Grace
2.
12
Zac Hansen
54.36
PR
May 21
2A State Championships
3.
10
Dylan Coon
55.14c
Apr 27
Grace
4.
11
Trent Stevenson
56.99
Apr 20
West Jeff Meet
5.
11
Brandon Pearson
1:00.94
PR
Apr 20
West Jeff Meet
800 Meters
1.
9
Stevie Kent
2:08.62
PR
May 21
2A State Championships
2.
12
Shawn Steenson
2:23.87
PR
May 4
Teton Invitational
3.
9
Radley Gamett
2:24.90
PR
May 12
2A District 6 Championships
1600 Meters
1.
9
Stevie Kent
5:06.49
PR
May 12
2A District 6 Championships
2.
12
Shawn Steenson
5:19.82
PR
May 12
2A District 6 Championships
3.
9
Radley Gamett
5:24.38
PR
May 12
2A District 6 Championships
3200 Meters
1.
9
Radley Gamett
11:32.5h
PR
Apr 14
Salmon Invitational
2.
9
Stevie Kent
11:36.7h
PR
Apr 8
Firth Invitational
3.
12
Shawn Steenson
11:42.08
PR
May 12
2A District 6 Championships
110m Hurdles - 39"
1.
10
Randy Hjelm
17.25
May 12
2A District 6 Championships
2.
12
Austin Belden
19.23
PR
May 12
2A District 6 Championships
3.
11
Joe Shaw
21.77
May 12
2A District 6 Championships
300m Hurdles - 36"
1.
10
Randy Hjelm
45.57
May 12
2A District 6 Championships
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
45.68
May 21
2A State Championships
2.
-
Randy Hjelm
Dylan Coon
Wyatt Andreason
Tommy Kern
47.14c
Apr 27
Grace
3.
-
Wyatt Andreason
Brandon Pearson
Randy Hjelm
Tommy Kern
47.23
Apr 20
West Jeff Meet
4.
-
Wyatt Andreason
Randy Hjelm
Tommy Kern
Brandon Pearson
47.63
Apr 14
Salmon Invitational
5.
-
Brett Rupp
Randy Hjelm
Brandon Pearson
Wyatt Andreason
48.67
Mar 23
Salmon Icebreaker
6.
-
Wyatt Andreason
Tommy Kern
Brandon Pearson
Dylan Coon
50.50
May 4
Teton Invitational
7.
-
Austin Belden
Joe Shaw
Hayden Langseth
Jackson Jones
51.07
Apr 20
West Jeff Meet
8.
-
Austin Belden
Jackson Jones
Hayden Langseth
Joe Shaw
52.94c
Apr 27
Grace
9.
-
Hayden Langseth
Jackson Jones
Tanner Potter
Austin Belden
53.81
Mar 23
Salmon Icebreaker
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:38.44
Apr 20
West Jeff Meet
2.
-
Dylan Coon
Tommy Kern
Randy Hjelm
Brandon Pearson
1:38.85
Mar 23
Salmon Icebreaker
3.
-
Dylan Coon
Brett Rupp
Randy Hjelm
Brandon Pearson
1:38.96
Apr 14
Salmon Invitational
4.
-
Randy Hjelm
Brandon Pearson
Zac Hansen
Brett Rupp
1:39.90
May 4
Teton Invitational
5.
-
Trent Stevenson
Brett Rupp
Austin Belden
Randy Hjelm
1:44.0h
Apr 27
Grace
6.
9
Radley Gamett
Tanner Potter
Hayden Langseth
Stevie Kent
1:52.46
Apr 14
Salmon Invitational
7.
9
Radley Gamett
Hayden Langseth
Stevie Kent
Tanner Potter
1:53.60
Mar 23
Salmon Icebreaker
8.
-
Hayden Langseth
Jackson Jones
Tanner Potter
Ted Chambers
1:55.49
May 4
Teton Invitational
9.
-
Jackson Jones
Hayden Langseth
Tanner Potter
Ted Chambers
1:57.0h
Apr 27
Grace
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:34.20
May 21
2A State Championships
2.
-
Trent Stevenson
Zac Hansen
Dylan Coon
Tommy Kern
3:44.0h
Apr 27
Grace
3.
-
Dylan Coon
Trent Stevenson
Zac Hansen
Tommy Kern
3:44.27
May 4
Teton Invitational
4.
-
Dylan Coon
Trent Stevenson
Tommy Kern
Zac Hansen
3:45.22
Apr 14
Salmon Invitational
5.
-
Zac Hansen
Brett Rupp
Tommy Kern
Dylan Coon
3:51.3h
Mar 23
Salmon Icebreaker
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Brett Rupp
Trent Stevenson
Shawn Steenson
Zac Hansen
4:15.64
Apr 14
Salmon Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
July Keele
40' 2
Apr 27
Grace
2.
11
Thomas Knapp
39' 2.5
PR
May 12
2A District 6 Championships
3.
12
Austin Belden
38' 0.5
PR
Apr 20
West Jeff Meet
4.
11
Conner Gould
28' 9
PR
Mar 23
Salmon Icebreaker
5.
10
Al Mathews
25' 5.5
May 4
Teton Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Austin Belden
135' 10
PR
Apr 20
West Jeff Meet
2.
11
Brandon Pearson
129' 8
PR
Apr 8
Firth Invitational
3.
11
July Keele
109' 0
PR
Apr 8
Firth Invitational
4.
11
Thomas Knapp
100' 10
May 12
2A District 6 Championships
5.
11
Conner Gould
83' 0
PR
May 12
2A District 6 Championships
6.
10
Al Mathews
56' 7
Mar 23
Salmon Icebreaker
High Jump
1.
12
Nathan Davies
5' 4
Apr 14
Salmon Invitational
Long Jump
1.
11
Wyatt Andreason
19' 5.5
May 21
2A State Championships
2.
10
Randy Hjelm
18' 4
Apr 20
West Jeff Meet
12
Nathan Davies
18' 4
PR
Apr 14
Salmon Invitational
4.
11
Brandon Pearson
18' 1
May 12
2A District 6 Championships
5.
12
Zac Hansen
17' 1.5
Apr 8
Firth Invitational
6.
11
Joe Shaw
16' 8.5
Apr 27
Grace
7.
9
Tanner Potter
15' 9.5
PR
Apr 27
Grace
8.
11
Brett Rupp
15' 7.25
PR
May 12
2A District 6 Championships
9.
9
Hootie Langseth
14' 11.5
Apr 27
Grace
10.
11
Jackson Jones
14' 10.25
PR
May 12
2A District 6 Championships
11.
10
Ted Chambers
13' 2.5
PR
Apr 8
Firth Invitational
Triple Jump
1.
12
Nathan Davies
39' 11
PR
Apr 14
Salmon Invitational
2.
11
Wyatt Andreason
38' 9
Apr 8
Firth Invitational
3.
12
Shawn Steenson
34' 1
PR
May 12
2A District 6 Championships
4.
10
Ted Chambers
27' 9.25
PR
Apr 14
Salmon Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Jessica Dixon
13.17
(3.0)
PR
May 21
2A State Championships
2.
11
Brigette Pope
13.90
PR
May 12
2A District 6 Championships
3.
12
Chelsie Pope
13.94c
PR
Apr 27
Grace
4.
9
KyLee Price
14.56
May 4
Teton Invitational
5.
11
Olivia Maddalena
14.70
PR
May 12
2A District 6 Championships
6.
10
Megan Pearson
14.83
May 4
Teton Invitational
7.
9
Jessica Lewis
14.94c
PR
Apr 27
Grace
8.
9
Matea Pearson
14.99
May 4
Teton Invitational
10
Mikeyla Gomez
14.99
PR
May 4
Teton Invitational
10.
12
Rachell Cummins
15.28
Mar 23
Salmon Icebreaker
11.
11
Alexis Pearson
15.44c
Apr 8
Firth Invitational
200 Meters
1.
11
Jessica Dixon
28.04c
Mar 18
Firth Icebreaker
2.
12
Chelsie Pope
28.10
PR
May 12
2A District 6 Championships
3.
11
Brigette Pope
29.84c
Apr 8
Firth Invitational
4.
12
Sadi Andreason
30.17
PR
May 4
Teton Invitational
5.
9
KyLee Price
30.49
May 4
Teton Invitational
6.
10
Megan Pearson
30.91
PR
May 12
2A District 6 Championships
7.
11
Olivia Maddalena
30.94
PR
May 4
Teton Invitational
8.
9
Jessica Lewis
31.44c
PR
Mar 18
Firth Icebreaker
9.
10
Kayla Cummins
32.92
Apr 20
West Jeff Meet
10.
10
Gentry Taylor
33.44c
Apr 8
Firth Invitational
11.
10
Clarissa Moncur
34.94
Apr 14
Salmon Invitational
400 Meters
1.
10
Korbin Traughber
1:02.96
Apr 20
West Jeff Meet
2.
12
Chelsie Pope
1:08.70
Apr 14
Salmon Invitational
800 Meters
1.
10
Korbin Traughber
2:21.72
Apr 30
YMCA Invitational Day 2
2.
10
Carly Hansen
2:33.2h
Mar 23
Salmon Icebreaker
1600 Meters
1.
10
Korbin Traughber
5:27.88
Apr 30
YMCA Invitational Day 2
2.
10
Carly Hansen
5:28.96
Apr 30
YMCA Invitational Day 2
3200 Meters
1.
10
Carly Hansen
11:45.18
PR
May 21
2A State Championships
2.
10
Korbin Traughber
12:16.02
May 12
2A District 6 Championships
100m Hurdles - 33"
1.
11
Jessica Dixon
18.00
May 12
2A District 6 Championships
2.
11
Brigette Pope
18.10
May 4
Teton Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Brigette Pope
51.84
May 21
2A State Championships
2.
10
Gentry Taylor
1:00.81
May 12
2A District 6 Championships
4x100 Relay
1.
-
Rachell Cummins
Jessica Dixon
Chelsie Pope
Olivia Maddalena
55.42
Apr 20
West Jeff Meet
2.
-
Relay Team
55.54c
Apr 8
Firth Invitational
3.
-
Rachell Cummins
Chelsie Pope
Jessica Dixon
Olivia Maddalena
55.70
Apr 14
Salmon Invitational
4.
-
Rachell Cummins
KyLee Price
Olivia Maddalena
Megan Pearson
58.62
May 4
Teton Invitational
5.
-
Olivia Maddalena
Rachell Cummins
Kayla Cummins
KyLee Price
59.04c
Apr 27
Grace
6.
-
Mikeyla Gomez
Matea Pearson
Carsen Waddoups
Alexis Pearson
1:00.32
May 4
Teton Invitational
7.
-
Olivia Maddalena
Jessica Dixon
Chelsie Pope
Rachell Cummins
1:01.77
Mar 23
Salmon Icebreaker
8.
-
Mikeyla Gomez
Matea Pearson
KyLee Price
Alexis Pearson
1:02.37
Apr 20
West Jeff Meet
9.
-
Mikeyla Gomez
Matea Pearson
Carsen Waddoups
Clarissa Moncur
1:02.54
Apr 14
Salmon Invitational
10.
-
Mikeyla Gomez
Carsen Waddoups
Megan Pearson
Clarissa Moncur
1:03.64
Mar 23
Salmon Icebreaker
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
2:00.39
May 12
2A District 6 Championships
2.
-
Kayla Cummins
Megan Pearson
Gentry Taylor
KyLee Price
2:02.77
May 4
Teton Invitational
3.
-
Kayla Cummins
Brigette Pope
Olivia Maddalena
Gentry Taylor
2:03.31
Apr 14
Salmon Invitational
4.
-
Kayla Cummins
Olivia Maddalena
Brigette Pope
Gentry Taylor
2:03.65
Apr 20
West Jeff Meet
5.
-
Olivia Maddalena
Kayla Cummins
Brigette Pope
Gentry Taylor
2:03.78
Mar 23
Salmon Icebreaker
6.
-
Olivia Maddalena
Kayla Cummins
Gentry Taylor
KyLee Price
2:05.0h
Apr 27
Grace
4x400 Relay
1.
-
Korbin Traughber
Chelsie Pope
Jessica Dixon
Brigette Pope
4:26.59
Apr 20
West Jeff Meet
2.
-
Brigette Pope
Chelsie Pope
Carly Hansen
Korbin Traughber
4:27.96
May 4
Teton Invitational
3.
-
Relay Team
4:43.54
May 12
2A District 6 Championships
4.
-
Carly Hansen
Sadi Andreason
Kayla Cummins
Gentry Taylor
5:06.0h
Mar 23
Salmon Icebreaker
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
1:56.34
May 12
2A District 6 Championships
2.
-
Rachell Cummins
Korbin Traughber
Jessica Dixon
Chelsie Pope
1:58.46
Apr 20
West Jeff Meet
3.
-
Korbin Traughber
Jessica Dixon
Rachell Cummins
Chelsie Pope
1:59.2h
Mar 23
Salmon Icebreaker
4.
-
Chelsie Pope
Brigette Pope
Jessica Dixon
Korbin Traughber
1:59.92
May 4
Teton Invitational
5.
-
Rachell Cummins
Chelsie Pope
Jessica Dixon
Korbin Traughber
2:00.07
Apr 14
Salmon Invitational
6.
-
Jessica Dixon
Rachell Cummins
Brigette Pope
Chelsie Pope
2:02.9h
Mar 18
Firth Icebreaker
7.
-
Gentry Taylor
Kayla Cummins
Alexis Pearson
Olivia Maddalena
2:13.98
May 4
Teton Invitational
8.
-
Kayla Cummins
Megan Pearson
Gentry Taylor
KyLee Price
2:14.50
Apr 20
West Jeff Meet
9.
-
Kayla Cummins
KyLee Price
Megan Pearson
Gentry Taylor
2:14.87
Apr 14
Salmon Invitational
10.
-
Kayla Cummins
Olivia Maddalena
KyLee Price
Gentry Taylor
2:21.3h
Mar 23
Salmon Icebreaker
Shot Put - 4kg
1.
12
Sadi Andreason
34' 6
PR
May 12
2A District 6 Championships
2.
10
Jessica Bates
33' 5.5
May 12
2A District 6 Championships
3.
11
Metney Jensen
32' 0.5
May 12
2A District 6 Championships
4.
11
LesLe Waddoups
30' 6
PR
May 12
2A District 6 Championships
5.
12
Rachell Cummins
28' 9
PR
May 12
2A District 6 Championships
6.
12
Madison Potter
25' 10.5
Apr 14
Salmon Invitational
7.
10
Shanda Beard
23' 4
May 12
2A District 6 Championships
Discus - 1kg
1.
12
Sadi Andreason
112' 5
PR
May 12
2A District 6 Championships
2.
11
LesLe Waddoups
112' 0
PR
Apr 20
West Jeff Meet
3.
10
Jessica Bates
97' 1
May 4
Teton Invitational
4.
10
Shanda Beard
86' 3
PR
May 4
Teton Invitational
5.
12
Madison Potter
80' 0
Apr 20
West Jeff Meet
6.
11
Metney Jensen
70' 2
Apr 20
West Jeff Meet
Long Jump
1.
12
Chelsie Pope
15' 6.25
Apr 8
Firth Invitational
2.
11
Alexis Pearson
14' 10
PR
Apr 14
Salmon Invitational
3.
9
Matea Pearson
13' 5
May 12
2A District 6 Championships
4.
10
Mikeyla Gomez
12' 10.5
PR
Apr 20
West Jeff Meet
5.
10
Clarissa Moncur
12' 10
Apr 14
Salmon Invitational
6.
10
Kayla Cummins
12' 9.75
May 4
Teton Invitational
7.
9
Jessica Lewis
12' 9.5
May 12
2A District 6 Championships
8.
10
Carsen Waddoups
10' 7
Mar 23
Salmon Icebreaker
Triple Jump
1.
12
Chelsie Pope
33' 7.5
May 12
2A District 6 Championships
2.
11
Alexis Pearson
30' 2.75
May 4
Teton Invitational
3.
10
Mikeyla Gomez
23' 5
PR
Apr 8
Firth Invitational
4.
10
Carsen Waddoups
22' 3
May 12
2A District 6 Championships
*Recent improvement