Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1996
1995
1994
1992
1991
1990
1985
1984
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1971
1968
1967
Indoor
2016
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Ben Abeln
11.68
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
2.
11
Nathan Senkbeil
11.90
PR
May 12
Class 3 District 2
3.
10
Brian Foster
13.44c
PR
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
200 Meters
1.
12
Nadum Meneh
22.49
(1.3)
PR
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
11
Philip Bliese
24.28
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
3.
11
Nathan Senkbeil
25.38
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
400 Meters
1.
12
Nadum Meneh
48.49
PR
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
11
Philip Bliese
55.71
PR
May 5
Lutheran South Invitational
3.
11
Ian Hurd
1:02.05
PR
May 12
Class 3 District 2
4.
12
Sean Mueller
1:02.40
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
800 Meters
1.
12
Daniel Jakle
2:11.54
PR
Apr 28
Marion Freeman Invitational
2.
12
Ian Quinn
2:13.81
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
12
Nicholas Carson
2:22.92
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
4.
12
Sean Mueller
2:34.18
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
1600 Meters
1.
12
Travis Connelly
4:26.95
PR
May 19
Class 3 Sectional 1
2.
12
Ian Quinn
4:52.22
PR
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
11
Craig Butler
5:32.37
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
3200 Meters
1.
12
Travis Connelly
9:41.40
PR
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
11
Craig Butler
11:59.06
PR
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
11
Andrew Meyer
12:29.21
May 12
Class 3 District 2
4.
9
Alex Hoang
12:57.0h
PR
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
110m Hurdles - 39"
1.
12
Sam Hoff
15.53
May 5
Lutheran South Invitational
2.
12
Tyler Sanft
16.08
PR
May 5
Lutheran South Invitational
3.
9
Richard James
19.05
Apr 20
Metro Conference Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Sam Hoff
39.53
PR
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
9
Richard James
45.06
May 12
Class 3 District 2
3.
12
Tyler Sanft
45.86
Apr 28
Marion Freeman Invitational
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
46.04
Apr 28
Marion Freeman Invitational
2.
-
Nathan Senkbeil
Sean Cowie
Ken Sherman
Ben Abeln
46.35
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
-
Nathan Senkbeil
Sean Yoo
Ken Sherman
Ben Abeln
46.91
May 12
Class 3 District 2
4.
-
Ben Abeln
Sean Cowie
Taylor Rhodes
Ken Sherman
46.94c
Apr 20
Metro Conference Championships
5.
-
Nathan Senkbeil
Ken Sherman
Ben Abeln
Taylor Rhodes
48.20
May 5
Lutheran South Invitational
6.
-
Nathan Senkbeil
Sean Yoo
Ken Sherman
Sean Cowie
49.34c
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
4x200 Relay -
1.
-
Ben Abeln
Philip Bliese
Sam Hoff
Nadum Meneh
1:32.79
May 12
Class 3 District 2
2.
-
Ben Abeln
Philip Bliese
Sean Cowie
Sam Hoff
1:34.37
Apr 20
Metro Conference Championships
3.
-
Relay Team
1:34.81
Apr 28
Marion Freeman Invitational
4.
-
Ben Abeln
Philip Bliese
Sean Cowie
Nadum Meneh
1:39.6h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:41.33
Apr 28
Marion Freeman Invitational
2.
-
Nadum Meneh
Sam Hoff
Richard James
Sean Cowie
3:50.28
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
-
Nadum Meneh
Sam Hoff
Richard James
Philip Bliese
3:51.91
May 12
Class 3 District 2
4.
-
Nadum Meneh
Sam Hoff
Philip Bliese
Daniel Jakle
4:19.38
May 5
Lutheran South Invitational
4x800 Relay
1.
-
Nicholas Carson
Travis Connelly
Alex Hoang
Daniel Jakle
8:43.09
May 12
Class 3 District 2
2.
-
Daniel Jakle
Ian Quinn
Nicholas Carson
Travis Connelly
8:51.31
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
-
Nicholas Carson
Travis Connelly
Daniel Jakle
Sean Mueller
8:53.57
May 5
Lutheran South Invitational
4.
-
Nicholas Carson
Sean Mueller
Craig Butler
Daniel Jakle
9:50.6h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Ben Abeln
Philip Bliese
Nadum Meneh
Daniel Jakle
3:49.6h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Alex Hoang
Nicholas Carson
Daniel Jakle
Travis Connelly
12:10.0h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Robert Tosie
48' 11.25
PR
May 5
Lutheran South Invitational
2.
11
Bobby Hopkins
45' 7
May 12
Class 3 District 2
3.
11
Philip DeVore
40' 11
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
4.
11
Philip Bliese
24' 11.5
PR
Apr 28
Marion Freeman Invitational
5.
12
Nadum Meneh
23' 1.25
PR
Apr 28
Marion Freeman Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Robert Tosie
146' 11
PR
May 19
Class 3 Sectional 1
2.
11
Philip DeVore
129' 11
PR
May 12
Class 3 District 2
3.
9
Andrew Ryan
110' 9
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
4.
10
Ben Holloway
104' 9
Apr 20
Metro Conference Championships
High Jump
1.
9
Richard James
6' 0
May 19
Class 3 Sectional 1
2.
12
Sean Cowie
5' 6
PR
Apr 28
Marion Freeman Invitational
3.
12
Jacob Loesche
5' 0
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
Pole Vault
1.
9
Nick Sparacello
7' 0
Apr 12
Robert G. Brunette Invitational
9
Matt Harper
7' 0
Apr 12
Robert G. Brunette Invitational
Long Jump
1.
10
Ken Sherman
19' 0.5
PR
May 12
Class 3 District 2
2.
10
Brian Foster
15' 6
PR
May 5
Lutheran South Invitational
3.
10
Jacob Arnhart
14' 9
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
Triple Jump
1.
10
Ken Sherman
39' 8
PR
May 5
Lutheran South Invitational
2.
9
Richard James
38' 7.5
May 5
Lutheran South Invitational
3.
10
Jacob Arnhart
31' 0.5
Apr 20
Metro Conference Championships
Womens
100 Meters
1.
9
Maya Cody
12.45
May 19
Class 3 Sectional 1
2.
11
Goka Meneh
12.84c
PR
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
3.
11
Jasmine Cawley
13.34c
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
200 Meters
1.
9
Maya Cody
25.84c
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
2.
11
Jasmine Cawley
26.84c
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
3.
12
Dana Kaempfe
28.88
Apr 20
Metro Conference Championships
400 Meters
1.
12
Lauren Dalton
1:06.26
May 5
Lutheran South Invitational
2.
9
Catherine Hopkins
1:08.92
PR
May 5
Lutheran South Invitational
800 Meters
1.
12
Amanda Behnke
2:25.8h
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
2.
9
Kim Hart
2:51.11
May 12
Class 3 District 2
1600 Meters
1.
12
Amanda Behnke
5:08.07
PR
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
9
Kim Hart
6:15.95
May 12
Class 3 District 2
3200 Meters
1.
12
Amanda Behnke
11:37.21
PR
May 12
Class 3 District 2
2.
9
Alex Panagos
13:35.29
PR
May 12
Class 3 District 2
3.
9
Kim Hart
14:14.7h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
100m Hurdles - 33"
1.
10
Gabby Darnell
20.31
May 12
Class 3 District 2
2.
9
Jennifer Daniels
21.45
May 12
Class 3 District 2
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kristina Hicks
52.20
PR
May 12
Class 3 District 2
2.
9
Jennifer Daniels
57.49
PR
May 12
Class 3 District 2
4x100 Relay
1.
-
Jasmine Cawley
Dana Kaempfe
Goka Meneh
Maya Cody
49.30
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
-
Relay Team
50.24c
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
3.
-
Jasmine Cawley
Goka Meneh
Dana Kaempfe
Maya Cody
51.14c
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
4x200 Relay -
1.
-
Jasmine Cawley
Goka Meneh
Lauren Dalton
Dana Kaempfe
1:48.88
May 19
Class 3 Sectional 1
2.
-
Relay Team
1:51.7h
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
3.
-
Jasmine Cawley
KiNikki King
Dana Kaempfe
McKenzie Buuck
1:52.23
Apr 20
Metro Conference Championships
4.
-
Jasmine Cawley
Dana Kaempfe
Lauren Dalton
McKenzie Buuck
1:54.3h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:28.6h
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
2.
-
Lauren Dalton
McKenzie Buuck
Dana Kaempfe
Amanda Behnke
4:31.0h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
3.
-
Lauren Dalton
Dana Kaempfe
McKenzie Buuck
Amanda Behnke
4:34.85
May 5
Lutheran South Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Jasmine Cawley
Maya Cody
Lauren Dalton
Amanda Behnke
4:22.8h
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Jan Steinbrueck
37' 8.5
PR
May 5
Lutheran South Invitational
2.
9
Emily Eller
34' 11
May 5
Lutheran South Invitational
3.
11
Maddy Spall
28' 3.5
PR
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
4.
9
Cecilya Johnson
28' 1.25
Apr 20
Metro Conference Championships
Discus - 1kg
1.
10
Jan Steinbrueck
132' 11
May 25
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
9
Cecilya Johnson
109' 4
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
3.
9
Jennifer Daniels
93' 4
Apr 20
Metro Conference Championships
High Jump
1.
10
Kristina Hicks
4' 10
PR
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
2.
10
Gabby Darnell
4' 4
PR
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
Pole Vault
1.
11
Sarah Schuster
8' 6
May 5
Lutheran South Invitational
2.
11
Petra Orescanin
7' 6
PR
May 12
Class 3 District 2
Long Jump
1.
9
Maya Cody
15' 2
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
2.
11
McKenzie Buuck
14' 6
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
3.
10
Amanda Arling
13' 10
May 12
Class 3 District 2
4.
11
Sarah Schuster
11' 10
Apr 7
Skippy Kieffer Relays
5.
12
Julie Jackson
10' 2
Apr 20
Metro Conference Championships
Triple Jump
1.
11
McKenzie Buuck
31' 3
PR
Apr 20
Metro Conference Championships
2.
10
Amanda Arling
30' 7.5
PR
Apr 25
Lutheran North Girl's Invitational
3.
10
Kristina Hicks
28' 3
Apr 20
Metro Conference Championships
*Recent improvement