Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
1989
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Joey Giovannelli
11.10
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
2.
11
Greg Roberts
11.68
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
3.
11
Quamir McNair
11.78
Apr 14
Capital City Classic
4.
9
J.D. Roesch
11.93
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
10
Rocky Morse
12.01
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
6.
10
Quinderius Walker
12.21
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
7.
9
Airen Merrifield
12.73
Apr 10
Solon-Lion Open
200 Meters
1.
12
Joey Giovannelli
22.10
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
2.
11
Quamir McNair
23.33
Apr 10
Solon-Lion Open
3.
11
Greg Roberts
23.94
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4.
9
J.D. Roesch
24.33
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
9
Damian Blake
24.53
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
6.
10
Rocky Morse
24.82
Apr 10
Solon-Lion Open
7.
12
Tony Hudson
24.93
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
8.
9
Airen Merrifield
26.79
Apr 10
Solon-Lion Open
400 Meters
1.
12
Joey Giovannelli
50.89
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
2.
10
Michael Giovannelli
51.69
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
3.
9
Austin Coslow
53.77
PR
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
4.
9
Dominic Giovannelli
53.90
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
5.
11
Blake Hardnett
55.62
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
800 Meters
1.
11
Marc Maton
2:01.80
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
2.
11
Blake Hardnett
2:03.82
PR
Apr 14
Capital City Classic
3.
10
John Schroll
2:06.42
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
4.
10
Trevor Dowell
2:08.81
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
5.
11
Lucas Taylor
2:10.07
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
6.
9
Sean McRae
2:13.14
PR
Apr 14
Capital City Classic
7.
10
Alex Moore
2:20.01
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
8.
9
Lincoln Kinley
2:21.50
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
9.
9
Jonathon Durr
2:26.55
Apr 10
Solon-Lion Open
10.
9
Justin Hollinshead
2:28.22
Apr 10
Solon-Lion Open
11.
9
Jason Jones
2:34.50
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
1600 Meters
1.
11
Marc Maton
4:21.42
May 26
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.
10
Tyler Jones
4:55.25
PR
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
3.
10
Grant Kaiser
5:04.02
Apr 10
Solon-Lion Open
4.
11
Colin Enteman
5:08.98
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
11
Lucas Taylor
5:12.87
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
6.
10
Mark Johnson
5:15.21
Apr 10
Solon-Lion Open
7.
12
Suraj Arshanapally
5:35.26
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
8.
9
Zack Whiting
5:36.74
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
3200 Meters
1.
11
Marc Maton
9:23.74
May 26
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.
10
Grant Kaiser
10:21.96
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
3.
10
Tyler Jones
10:53.34
Apr 14
Capital City Classic
4.
9
Connor Brunsman
11:48.78
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
9
Tyler Bell
11:50.08
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
6.
11
Evan Hartzold
12:33.69
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
110m Hurdles - 39"
1.
11
Nathan Hack
16.38
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
2.
12
Ethan Adams
17.42
PR
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
300m Hurdles - 36"
1.
11
Luke Perko
41.57
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
2.
12
Ethan Adams
43.32
PR
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
3.
12
Nathaniel Koe
46.54
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
4x100 Relay
1.
Greg Roberts
Nathaniel Koe
Quamir McNair
Michael Giovannelli
44.21
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
2.
-
Joey Giovannelli
Nathaniel Koe
Quamir McNair
Greg Roberts
44.40
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
3.
-
Michael Giovannelli
Quamir McNair
Greg Roberts
J.D. Roesch
44.41
Apr 14
Capital City Classic
4.
-
Eric Kerr
Nathan Hack
Ethan Adams
Tony Hudson
44.59
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
-
Greg Roberts
J.D. Roesch
Tony Hudson
Eric Kerr
45.36
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
6.
-
Damian Blake
Austin Coslow
Rocky Morse
Quinderius Walker
46.39
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
7.
-
Damian Blake
Dominic Giovannelli
J.D. Roesch
Rocky Morse
46.75
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
8.
-
Damian Blake
Quinderius Walker
Josh Talley
Rocky Morse
47.10
Apr 14
Capital City Classic
9.
-
Damian Blake
Dominic Giovannelli
Airen Merrifield
Quinderius Walker
47.22
Apr 10
Solon-Lion Open
10.
-
Quamir McNair
Greg Roberts
Michael Giovannelli
Joey Giovannelli
47.58
Apr 10
Solon-Lion Open
11.
-
Relay Team
48.65
Apr 10
Solon-Lion Open
4x200 Relay -
1.
-
Greg Roberts
Michael Giovannelli
Quamir McNair
Joey Giovannelli
1:29.89
May 26
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.
-
Joey Giovannelli
Nathaniel Koe
Michael Giovannelli
Greg Roberts
1:30.20
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
3.
-
Joey Giovannelli
Quamir McNair
Nathaniel Koe
Michael Giovannelli
1:31.24
Apr 14
Capital City Classic
4.
-
Michael Giovannelli
Greg Roberts
Quamir McNair
J.D. Roesch
1:33.33
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
9
Damian Blake
Dominic Giovannelli
Austin Coslow
J.D. Roesch
1:36.00
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
6.
-
Damian Blake
Rocky Morse
Dominic Giovannelli
Austin Coslow
1:36.41
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
7.
-
Damian Blake
J.D. Roesch
Dominic Giovannelli
Rocky Morse
1:36.90
Apr 14
Capital City Classic
8.
-
Damian Blake
Josh Talley
Airen Merrifield
Rocky Morse
1:40.29
Apr 10
Solon-Lion Open
9.
-
Dakota McAnelly
Tony Hudson
Ethan Hochstein
Nathan Hack
1:42.57
Apr 10
Solon-Lion Open
4x400 Relay
1.
-
Tyler Brinkman
Nathaniel Koe
Joey Giovannelli
Michael Giovannelli
3:25.59
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
2.
-
Michael Giovannelli
Nathaniel Koe
Tyler Brinkman
Joey Giovannelli
3:26.40
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
3.
-
Michael Giovannelli
Tyler Brinkman
Joey Giovannelli
Nathaniel Koe
3:29.22
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4.
-
Tyler Brinkman
Marc Maton
Joey Giovannelli
Michael Giovannelli
3:29.42
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
-
Tyler Brinkman
Nathaniel Koe
Michael Giovannelli
Joey Giovannelli
3:30.94
Apr 14
Capital City Classic
6.
-
Austin Coslow
Dominic Giovannelli
Trevor Dowell
John Schroll
3:36.82
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
7.
-
Trevor Dowell
John Schroll
Dominic Giovannelli
J.D. Roesch
3:38.78
Apr 14
Capital City Classic
8.
-
Austin Coslow
Dominic Giovannelli
Josh Talley
John Schroll
3:40.79
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
9.
9
Austin Coslow
Dominic Giovannelli
Lincoln Kinley
Josh Talley
3:51.40
Apr 10
Solon-Lion Open
4x800 Relay
1.
Blake Hardnett
Luke Perko
Tyler Brinkman
John Schroll
8:30.05
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
2.
-
Tyler Brinkman
Lucas Taylor
John Schroll
Luke Perko
8:31.49
Apr 14
Capital City Classic
3.
-
Marc Maton
Blake Hardnett
Lucas Taylor
Tyler Brinkman
8:32.72
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4.
-
Tyler Brinkman
Blake Hardnett
John Schroll
Luke Perko
8:33.97
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
5.
-
Tyler Brinkman
Luke Perko
Blake Hardnett
Gabe Powell
8:53.67
Apr 10
Solon-Lion Open
6.
-
Tyler Bell
Sean McRae
Jonathon Durr
Mark Johnson
9:03.08
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
7.
-
Tyler Bell
Alex Moore
Connor Brunsman
Mark Johnson
9:12.92
Apr 14
Capital City Classic
8.
-
John Schroll
Sean McRae
Tyler Bell
Gabe Powell
9:17.37
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
9.
-
Grant Kaiser
Jason Olson
John Schroll
Zack Whiting
9:18.21
Apr 10
Solon-Lion Open
Shot Put - 12lb
1.
12
Eric Kerr
43' 4
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
2.
11
Nick Underwood
40' 10
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
3.
10
Nick Bartley
37' 1
PR
Apr 14
Capital City Classic
4.
12
John Nicholson
37' 0
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
10
Jake Nickerson
35' 1
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
6.
9
Alex Nail
31' 8
Apr 10
Solon-Lion Open
7.
12
Ethan Hochstein
31' 5
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
8.
10
Aaron Williams
29' 4
Apr 10
Solon-Lion Open
Discus - 1.6kg
1.
12
John Nicholson
130' 1
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
2.
9
Mitchell Hughes
118' 1
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
3.
12
Zach Finn
105' 5
PR
Apr 14
Capital City Classic
4.
9
Alex Nail
93' 3
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
12
Ethan Hochstein
90' 10
Apr 10
Solon-Lion Open
6.
11
Nick Underwood
82' 9
Apr 10
Solon-Lion Open
High Jump
1.
10
Stone Casad
5' 11
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
2.
11
Matt Meyer
5' 7
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
3.
11
Kendall Buie
5' 4
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
Pole Vault
1.
10
Trevor Dowell
12' 9
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
2.
9
Dominic Giovannelli
11' 9
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
3.
10
Jacob Brandon
9' 6
Apr 10
Solon-Lion Open
10
Michael Giovannelli
9' 6
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
10
Nick DeGroot
7' 6
Apr 10
Solon-Lion Open
9
John Schmidt
7' 6
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
Long Jump
1.
9
J.D. Roesch
19' 3
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
2.
11
Greg Roberts
18' 8
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
3.
12
Ethan Adams
18' 2.5
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
4.
10
Quinderius Walker
16' 4.5
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
5.
9
Josh Talley
15' 9
PR
Apr 10
Solon-Lion Open
Triple Jump
1.
12
Nathaniel Koe
39' 9.5
PR
May 18
IHSA 2A Boys Jacksonville Sectional
2.
12
Ethan Adams
35' 11
PR
May 11
Central State 8 Conference Boys Meet
3.
10
Stone Casad
33' 9.25
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Jazmin Jackson
12.66
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
11
Crystal Lee
12.87
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
3.
11
Malina Murphy
13.04
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4.
9
Mackenzie McClintock
13.32
Apr 3
F/S Capitol City Invite
5.
9
Haley Brazier
15.10
Apr 3
F/S Capitol City Invite
200 Meters
1.
11
Crystal Lee
27.41
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
9
Mackenzie McClintock
27.43
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
3.
9
Mckenna Wyand
29.41
PR
Apr 3
F/S Capitol City Invite
400 Meters
1.
11
Jazmin Jackson
58.91
PR
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
10
Natalie Armstrong
1:04.52
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
3.
9
Lexi Weakly
1:05.89
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
800 Meters
1.
11
Rachael Crowley
2:30.47
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
9
Erica Rideout
2:31.71
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
3.
9
Paige Stassi
2:43.77
PR
Apr 3
F/S Capitol City Invite
1600 Meters
1.
10
Kirsten Aydt
5:23.08
PR
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
11
Lindsay Rogers
5:28.81
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
3.
10
Kirstin Aydt
5:31.28
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
4.
10
Breianna Lowe
6:03.27
Apr 3
F/S Capitol City Invite
5.
10
Taryn Buennemeyer
6:23.74
PR
Apr 3
F/S Capitol City Invite
3200 Meters
1.
11
Lindsay Rogers
11:40.66
PR
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
10
Kirstin Aydt
12:16.62
Apr 3
F/S Capitol City Invite
3.
9
Taylor Mueller
12:39.99
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
4.
10
Taryn Buennemeyer
13:31.14
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kayla Link
18.14
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
9
Shelby Hough
18.39
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
3.
9
Elle Alexander
19.53
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kayla Link
52.57
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
9
Shelby Hough
53.22
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
3.
9
Elle Alexander
1:02.24
PR
Apr 3
F/S Capitol City Invite
4x100 Relay
1.
-
Crystal Lee
Malina Murphy
Lexi Weakly
Mackenzie McClintock
49.58
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
-
Malina Murphy
Lexi Weakly
Mackenzie McClintock
Crystal Lee
49.70
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
3.
-
Natalie Armstrong
Lexi Weakly
Alicia Windisch
Kayla Link
53.92
Apr 3
F/S Capitol City Invite
4.
-
Natalie Armstrong
Alicia Windisch
Kayla Link
Lexi Weakly
54.60
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4x200 Relay -
1.
-
Malina Murphy
Lexi Weakly
Mackenzie McClintock
Crystal Lee
1:47.00
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
-
Malina Murphy
Lexi Weakly
Paige Stassi
Alicia Windisch
1:51.59
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
3.
-
Kayla Link
Alicia Windisch
Julia Jankuski
Avori Henderson
1:56.72
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4.
-
Avori Henderson
Julia Jankuski
Alicia Windisch
Kayla Link
1:57.33
Apr 3
F/S Capitol City Invite
4x400 Relay
1.
-
Natalie Armstrong
Mckenna Wyand
Paige Stassi
Lexi Weakly
4:18.38
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
-
Natalie Armstrong
Lexi Weakly
Kirstin Aydt
Paige Stassi
4:23.62
Apr 3
F/S Capitol City Invite
3.
-
Avori Henderson
Breianna Lowe
Alicia Windisch
Kayla Link
4:35.31
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
4x800 Relay
1.
-
Rachel Crowley
Kirsten Aydt
Breianna Lowe
Erica Rideout
9:44.90
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
-
Relay Team
9:45.97
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
3.
-
Kirstin Aydt
Brieanna Lowe
Erica Rideout
Rachel Crowley
9:59.61
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
4.
-
Kirsten Aydt
Rachel Crowley
Lindsay Rogers
Erica Rideout
10:20.50
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
5.
-
Julia Jankuski
Mckenna Wyand
Brieanna Lowe
Erica Rideout
10:40.82
Apr 3
F/S Capitol City Invite
6.
-
Julia Jankuski
Paige Stassi
Mckenna Wyand
Breianna Lowe
11:05.93
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Nicki Wright
33' 3.5
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
9
Elle Alexander
29' 3
Apr 3
F/S Capitol City Invite
Discus - 1kg
1.
9
Elle Alexander
110' 7
Apr 3
F/S Capitol City Invite
2.
12
Deron Wallace
100' 2
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
3.
10
Nicki Wright
97' 1
Apr 3
F/S Capitol City Invite
4.
12
Daryn Wallace
83' 9
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
High Jump
1.
9
Erica Moser
5' 1
PR
Apr 3
F/S Capitol City Invite
2.
9
Sadie Stone
5' 0
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
Pole Vault
1.
10
Kirstin Aydt
8' 0
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
2.
11
Rocky Ellison
7' 6
PR
May 3
CS-8 Girl's Conference Meet(SH-G Host)
Long Jump
1.
9
Mackenzie McClintock
17' 9
PR
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
11
Crystal Lee
15' 11
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
Triple Jump
1.
9
Mackenzie McClintock
34' 11.75
(1.6)
PR
May 19
IHSA 2A Girls Track & Field Championships
2.
11
Rocky Ellison
30' 7.75
PR
Apr 7
Metamora Co Ed Invite
*Recent improvement