Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2021
2020
2019
2018
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Brendin Steiner
11.78
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
12
Paul Gardner
11.98
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
11
Cody Heiser
12.23
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
4.
9
Jon Volk
12.32
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
5.
12
Brandon Sickler
12.36
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
10
Austin Deichert
12.36
May 8
Richardton/Taylor Invite
7.
11
Robert White
12.62
PR
Apr 10
Beulah Miner Classic
8.
12
Mitchell Kovash
12.74c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
9.
9
Ryan Fahy
13.84c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
9
Gavin Fitterer
13.84c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
11.
9
James Gordon
14.44c
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
200 Meters
1.
12
Brady Fettig
24.31
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
12
Brandon Sickler
24.54c
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
3.
12
Paul Gardner
24.71
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
10
Austin Deichert
24.83
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
5.
11
Robert White
25.15
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
6.
9
Jon Volk
25.86
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
7.
11
Brendin Steiner
25.84c
PR
Apr 10
Beulah Miner Classic
9
Cole Beck
25.84c
Apr 10
Beulah Miner Classic
9.
9
Coltyn Nelson
26.08
PR
Mar 31
Hazen Special Invite
11
Cody Heiser
26.08
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
11.
9
Gavin Fitterer
28.14c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
400 Meters
1.
12
Paul Gardner
53.84
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
9
Cole Beck
55.42
May 5
Coca-Cola
3.
12
Brandon Sickler
56.31
PR
May 5
Coca-Cola
4.
9
Jace Kruger
56.83
May 5
Coca-Cola
5.
12
Joe Golik
1:03.67
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
6.
11
Jacob Degele
1:04.23
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
7.
9
James Gordon
1:06.47
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
800 Meters
1.
12
Paul Gardner
2:01.34
PR
May 5
Coca-Cola
2.
11
Alex Binstock
2:09.37
PR
May 5
Coca-Cola
3.
12
Brady Fettig
2:12.95
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
11
Mitchell Meyer
2:14.56
Apr 21
Bison Charger
5.
9
Cole Wilhelmi
2:15.8h
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
6.
9
Jon Volk
2:16.80
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
7.
11
Dylan Gress
2:17.41
PR
Apr 10
Beulah Miner Classic
8.
12
Joe Golik
2:23.44
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
9.
11
Jacob Degele
2:29.51
PR
Apr 10
Beulah Miner Classic
1600 Meters
1.
11
Mitchell Meyer
4:44.27
PR
May 5
Coca-Cola
2.
11
Dylan Gress
4:52.11
PR
May 5
Coca-Cola
3.
9
Cole Wilhelmi
5:13.9h
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
11
Alex Binstock
5:19.38
Apr 21
Bison Charger
5.
9
James Gordon
5:58.29
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
3200 Meters
1.
11
Dylan Gress
11:11.24
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
11
Alex Binstock
11:19.79
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
8
Coltyn Steiner
11:52.48
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
4.
9
Cole Wilhelmi
12:38.63
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
110m Hurdles - 39"
1.
9
Sam Scherer
20.18
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
300m Hurdles - 36"
1.
9
Coltyn Nelson
47.66
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
9
Sam Scherer
49.94
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
11
Dawson Brost
49.99
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
46.41
May 26
State A & B Track Meet
2.
-
Robert White
Cody Heiser
Brendin Steiner
Brandon Sickler
48.17
May 5
Coca-Cola
3.
-
Robert White
Mason Heth
Brendin Steiner
Brandon Sickler
49.08
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
-
Brendin Steiner
Cody Heiser
Robert White
Brandon Sickler
49.24c
Apr 12
Carlson Booster 2012
5.
-
Cody Heiser
Coltyn Steiner
Brandon Sickler
Robert White
50.06
Mar 31
Hazen Special Invite
4x200 Relay -
1.
-
Robert White
Austin Deichert
Brendin Steiner
Cole Beck
1:38.32
May 5
Coca-Cola
2.
-
Relay Team
1:43.4h
Apr 24
Bowman County Booster
3.
-
Cole Beck
Austin Deichert
Brendin Steiner
Robert White
1:43.6h
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
-
Robert White
Cody Heiser
Cole Beck
Brandon Sickler
1:44.11
Mar 31
Hazen Special Invite
5.
-
Robert White
Cody Heiser
Brendin Steiner
Austin Deichert
1:45.75
Apr 21
Bison Charger
6.
-
Sam Scherer
Dawson Brost
Jon Volk
Easton Brost
1:51.87
Apr 21
Bison Charger
4x400 Relay
1.
-
Cole Beck
Mitchell Meyer
Brady Fettig
Paul Gardner
3:37.10
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
-
Mitchell Meyer
Alex Binstock
Brady Fettig
Paul Gardner
3:38.82
May 5
Coca-Cola
3.
-
Relay Team
3:40.52
May 26
State A & B Track Meet
4.
-
Paul Gardner
Alex Binstock
Mitchell Meyer
Cole Beck
3:46.5h
Apr 12
Carlson Booster 2012
5.
-
Paul Gardner
Jace Kruger
Mitchell Meyer
Cole Beck
3:48.42
Apr 10
Beulah Miner Classic
6.
-
Mitchell Meyer
Cole Beck
Jace Kruger
Paul Gardner
3:51.64
Mar 31
Hazen Special Invite
7.
-
Paul Gardner
Brady Fettig
Justin Meyer
Alex Binstock
3:56.64
Apr 21
Bison Charger
8.
9
Coltyn Nelson
Jace Kruger
Easton Brost
Sam Scherer
4:03.1h
Apr 12
Carlson Booster 2012
9.
-
Jacob Degele
Coltyn Nelson
Easton Brost
Sam Scherer
4:13.64
Mar 31
Hazen Special Invite
10.
-
Alex Scherr
Cole Wilhelmi
Easton Brost
Nick Klug
4:17.00
Apr 10
Beulah Miner Classic
11.
-
Coltyn Nelson
Jacob Degele
Jace Kruger
Alex Scherr
4:17.49
Apr 21
Bison Charger
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:26.45
May 26
State A & B Track Meet
2.
-
Paul Gardner
Cole Wilhelmi
Hunter Praus
Alex Binstock
8:43.40
Apr 10
Beulah Miner Classic
3.
-
Dylan Gress
Cole Wilhelmi
Brady Fettig
Cole Beck
8:50.61
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
-
Cole Wilhelmi
Paul Gardner
Alex Binstock
Mitchell Meyer
8:53.23
Mar 31
Hazen Special Invite
5.
-
Alex Binstock
Paul Gardner
Brady Fettig
Mitchell Kovash
9:00.0h
Apr 12
Carlson Booster 2012
6.
-
Brady Fettig
Joe Golik
Dylan Gress
Alex Binstock
9:13.0h
Apr 24
Bowman County Booster
7.
-
Brady Fettig
Dylan Gress
Joe Golik
Jacob Degele
10:03.79
Apr 21
Bison Charger
Shot Put - 12lb
1.
12
Nick Weir
41' 2
PR
May 5
Coca-Cola
2.
9
Brett Mortenson
38' 1
PR
Mar 31
Hazen Special Invite
3.
11
Alex Nielson
33' 1
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
4.
9
Hunter Praus
32' 6
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
5.
9
Mark Veverka
30' 1
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
Discus - 1.6kg
1.
11
Alex Nielson
108' 3
May 5
Coca-Cola
2.
12
Parker Pavlicek
106' 1.5
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
11
Ben Gordon
96' 2
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
9
Brett Mortenson
95' 2
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
5.
9
Mark Veverka
83' 7
Apr 24
Bowman County Booster
6.
9
Hunter Praus
80' 10
Apr 21
Bison Charger
Javelin - 800g
1.
11
Ben Gordon
172' 0
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
12
Christian Stockert
144' 3
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
3.
12
Parker Pavlicek
114' 4
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
9
Mark Veverka
114' 0
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
5.
9
Ryan Fahy
102' 8
May 8
Richardton/Taylor Invite
6.
9
Hunter Praus
100' 9
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
7.
9
Gavin Fitterer
77' 7
PR
Apr 24
Bowman County Booster
High Jump
1.
10
Nick Klug
5' 10
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
9
Jace Kruger
5' 8
PR
Apr 21
Bison Charger
Pole Vault
1.
12
Mitchell Kovash
12' 0
PR
May 15
Last Chance
2.
11
Mason Heth
11' 0
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
9
Jace Kruger
10' 6
May 15
Last Chance
4.
11
Dawson Brost
9' 0
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
9
Easton Brost
9' 0
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
6.
9
Sam Scherer
8' 0
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
9
James Gordon
8' 0
Apr 12
Carlson Booster 2012
8.
11
Brendin Steiner
7' 6
PR
Apr 24
Bowman County Booster
Long Jump
1.
9
Cole Beck
18' 0.5
PR
Apr 24
Bowman County Booster
2.
-
Good Jacob
17' 11
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
3.
10
Nick Klug
17' 7
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
11
Robert White
16' 8
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
Triple Jump
1.
10
Nick Klug
37' 5
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
Womens
100 Meters
1.
9
Maddie Homleker
13.44
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
11
McKenzie Kostelecky
13.51
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
12
Andrea Jirges
13.64c
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
9
Selina Kudrna
13.81
Apr 10
Beulah Miner Classic
5.
12
Kelbie Ficek
13.87
PR
Apr 21
Bison Charger
6.
10
Molly Schweitzer
14.41
PR
Apr 10
Beulah Miner Classic
7.
9
Allyssa Wittenberg
14.44c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
8.
9
Brittany Berger
14.58
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
9.
10
Katelyn Rummel
15.05
Apr 10
Beulah Miner Classic
10.
10
Gabrielle Hanson
15.94
PR
Mar 31
Hazen Special Invite
200 Meters
1.
12
Andrea Jirges
27.18
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
9
Maddie Homleker
28.27
PR
May 5
Coca-Cola
3.
10
Molly Schweitzer
29.12
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
4.
12
Kelbie Ficek
29.69
PR
Apr 21
Bison Charger
5.
11
Lydia Brooke
30.04c
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
6.
10
Allison Steffan
30.54c
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
7.
9
Brittany Berger
31.74c
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
8.
10
Katelyn Rummel
32.64c
Apr 12
Carlson Booster 2012
400 Meters
1.
12
Andrea Jirges
1:02.04c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
2.
10
Katelyn Grinsteinner
1:04.44
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
9
Maddie Homleker
1:07.14c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
4.
10
Molly Schweitzer
1:07.23
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
5.
10
Katelyn Rummel
1:07.42
PR
May 5
Coca-Cola
6.
12
Kelbie Ficek
1:07.51
PR
May 5
Coca-Cola
7.
10
Hannah Nordby
1:08.64c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
8.
11
Lydia Brooke
1:11.94c
Apr 24
Bowman County Booster
9.
9
Katelyn Dockter
1:14.64c
PR
Apr 24
Bowman County Booster
800 Meters
1.
10
Katelyn Grinsteinner
2:26.86
May 26
State A & B Track Meet
2.
10
Morgan Kuntz
2:36.13
PR
May 5
Coca-Cola
3.
10
Katie Pavlicek
2:39.33
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
10
Kelli Pavlicek
2:49.71
Apr 21
Bison Charger
5.
9
Kjersten Stegner
3:12.93
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
6.
12
Maren Stegner
3:14.33
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
7.
11
Kara Stegner
3:17.29
Apr 10
Beulah Miner Classic
1600 Meters
1.
10
Kelli Pavlicek
5:52.46
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
10
Katie Pavlicek
6:11.69
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
3.
10
Shannon Stockert
6:20.3h
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
11
Kara Stegner
6:39.65
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
5.
9
Kjersten Stegner
6:49.83
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
3200 Meters
1.
10
Kelli Pavlicek
12:56.05
May 26
State A & B Track Meet
2.
10
Shannon Stockert
13:21.06
May 5
Coca-Cola
3.
8
Brooke Kuntz
14:33.64
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
4.
11
Kara Stegner
14:35.97
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
100m Hurdles - 33"
1.
9
Allyssa Wittenberg
17.09
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
9
Brittany Berger
17.43
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
10
Hannah Nordby
18.47
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
300m Hurdles - 30"
1.
9
Selina Kudrna
49.62
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
10
Hannah Nordby
51.97
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
51.92
May 26
State A & B Track Meet
2.
-
Selina Kudrna
Kelbie Ficek
Maddie Homleker
Andrea Jirges
53.64
May 8
Richardton/Taylor Invite
3.
-
Katelyn Rummel
Kelbie Ficek
Maddie Homleker
Selina Kudrna
55.54c
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
-
McKenzie Kostelecky
Kelbie Ficek
Maddie Homleker
Selina Kudrna
55.70
Apr 10
Beulah Miner Classic
5.
-
McKenzie Kostelecky
Kelbie Ficek
Maddie Homleker
Andrea Jirges
57.99
Mar 31
Hazen Special Invite
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:49.78
May 26
State A & B Track Meet
2.
-
Selina Kudrna
Kelbie Ficek
Maddie Homleker
Andrea Jirges
1:51.28
May 8
Richardton/Taylor Invite
3.
-
Selina Kudrna
Maddie Homleker
Kelbie Ficek
Lydia Brooke
1:55.7h
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
-
McKenzie Kostelecky
Kelbie Ficek
Maddie Homleker
Andrea Jirges
1:55.87
Mar 31
Hazen Special Invite
5.
-
Lydia Brooke
Molly Schweitzer
Allison Steffan
Hannah Nordby
1:58.98
Apr 10
Beulah Miner Classic
6.
-
Hannah Nordby
Allison Steffan
Molly Schweitzer
Lydia Brooke
2:00.34
Mar 31
Hazen Special Invite
7.
-
Allison Steffan
Hannah Nordby
Katelyn Rummel
Brittany Berger
2:02.4h
Apr 12
Carlson Booster 2012
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:16.72
May 26
State A & B Track Meet
2.
-
Selina Kudrna
Katelyn Grinsteinner
Morgan Kuntz
Andrea Jirges
4:18.4h
Apr 24
Bowman County Booster
3.
-
Katelyn Grinsteinner
Morgan Kuntz
Maddie Homleker
Andrea Jirges
4:23.29
Apr 10
Beulah Miner Classic
4.
-
Selina Kudrna
Katelyn Grinsteinner
Morgan Kuntz
Maddie Homleker
4:23.45
May 8
Richardton/Taylor Invite
5.
-
Katelyn Grinsteinner
Morgan Kuntz
Selina Kudrna
Andrea Jirges
4:23.5h
Apr 12
Carlson Booster 2012
6.
-
Katie Pavlicek
Katelyn Rummel
Katelyn Grinsteinner
Morgan Kuntz
4:34.78
Mar 31
Hazen Special Invite
7.
-
Katelyn Rummel
Molly Schweitzer
Kelbie Ficek
Kelli Pavlicek
4:56.09
Apr 21
Bison Charger
4x800 Relay
1.
-
Andrea Jirges
Morgan Kuntz
Kelli Pavlicek
Katelyn Grinsteinner
10:13.78
May 8
Richardton/Taylor Invite
2.
-
Relay Team
10:14.05
May 26
State A & B Track Meet
3.
-
Katelyn Grinsteinner
Morgan Kuntz
Katie Pavlicek
Kelli Pavlicek
10:34.76
Apr 10
Beulah Miner Classic
4.
-
Katelyn Grinsteinner
Katie Pavlicek
Kelli Pavlicek
Morgan Kuntz
10:45.44
Mar 31
Hazen Special Invite
5.
-
Katelyn Grinsteinner
Kelli Pavlicek
Katie Pavlicek
Morgan Kuntz
11:29.88
Apr 21
Bison Charger
Shot Put - 4kg
1.
11
Alyson Schieno
27' 2
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
2.
9
Taylor Hewson
26' 8
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
10
Gretchen Weir
23' 2.5
PR
Apr 24
Bowman County Booster
Discus - 1kg
1.
9
Taylor Hewson
82' 9
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
2.
11
Alyson Schieno
77' 7
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
3.
10
Gretchen Weir
70' 2
Apr 21
Bison Charger
4.
10
Shannon Stockert
61' 11
PR
Apr 24
Bowman County Booster
5.
10
Sarah Strube
50' 2
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
Javelin - 600g
1.
11
Alyson Schieno
114' 6
PR
Apr 24
Bowman County Booster
2.
9
Taylor Hewson
95' 1
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
3.
10
Jillian Stockert
74' 1
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
4.
10
Sarah Strube
38' 2
PR
May 8
Richardton/Taylor Invite
High Jump
1.
10
Allison Steffan
4' 9
PR
May 26
State A & B Track Meet
2.
9
Katelyn Dockter
4' 7
PR
Apr 24
Bowman County Booster
Pole Vault
1.
11
McKenzie Kostelecky
9' 6
May 26
State A & B Track Meet
Long Jump
1.
12
Andrea Jirges
16' 6.5
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
2.
10
Allison Steffan
15' 0
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
11
Lydia Brooke
14' 7.5
PR
Apr 12
Carlson Booster 2012
4.
10
Molly Schweitzer
14' 5
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
Triple Jump
1.
12
Andrea Jirges
34' 1
PR
Apr 24
Bowman County Booster
2.
10
Allison Steffan
32' 9
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
3.
11
Lydia Brooke
32' 4
PR
May 19
Southwest Region Track Meet 2012
*Recent improvement