Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005
Indoor
2023
2022
2020
2019
2018
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Isaac Desjarlais
11.74c
Apr 30
Lake County
2.
10
PJ Haynes
11.94c
PR
Apr 30
Lake County
3.
9
Aaron Perry
12.54c
Apr 30
Lake County
4.
9
Harold Yocum
13.36
Apr 20
SSHS Invitational
5.
9
Laine Charlo
14.79
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
200 Meters
1.
9
Isaac Desjarlais
24.14
Apr 20
SSHS Invitational
2.
10
PJ Haynes
24.94c
PR
Apr 25
Arlee HS
3.
9
Aaron Perry
26.34c
Apr 25
Arlee HS
400 Meters
1.
9
Isaac Desjarlais
52.54c
May 9
District 14C
800 Meters
1.
9
Isaac Desjarlais
2:02.35
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
10
Zach Felsman
2:26.7h
Apr 30
Lake County
3.
9
Harold Yocum
2:34.1h
PR
May 9
District 14C
1600 Meters
1.
11
Donovan McDonald
4:59.5h
May 9
District 14C
2.
10
Zach Felsman
5:10.4h
May 9
District 14C
3200 Meters
1.
11
Donovan McDonald
10:38.69
PR
May 24
Montana Class C State Track Meet
2.
10
Zach Felsman
11:49.0h
PR
May 9
District 14C
110m Hurdles - 39"
1.
9
Harold Yocum
20.79
May 4
SSHS Invitational
2.
9
Aaron Perry
26.94c
PR
Apr 11
Thompson Falls Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
9
Harold Yocum
48.24c
May 9
District 14C
2.
9
Aaron Perry
50.84c
PR
Apr 11
Thompson Falls Invitational
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
49.44
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
-
Zach Felsman
Donovan McDonald
Harold Yocum
Aaron Perry
52.24c
May 9
District 14C
3.
-
Aaron Perry
Harold Yocum
Donovan McDonald
PJ Haynes
52:33.14c
Apr 30
Lake County
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:49.57
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
-
Isaac Desjarlais
Donovan McDonald
Zach Felsman
PJ Haynes
3:54.0h
May 9
District 14C
Shot Put - 12lb
1.
9
Zach Grimmer
35' 10.5
Apr 30
Lake County
2.
9
Aaron Perry
32' 7
PR
May 9
District 14C
3.
-
Tyrel Aimsbach
31' 1
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
4.
9
Laine Charlo
21' 3.75
PR
Apr 25
Arlee HS
Discus - 1.6kg
1.
9
Zach Grimmer
91' 10
May 9
District 14C
2.
9
Laine Charlo
67' 2
PR
Apr 25
Arlee HS
Javelin - 800g
1.
11
Donovan McDonald
136' 0
PR
May 4
SSHS Invitational
2.
9
Zach Grimmer
127' 0
May 4
SSHS Invitational
3.
10
PJ Haynes
114' 1
Apr 20
SSHS Invitational
4.
9
Laine Charlo
67' 1
PR
May 9
District 14C
High Jump
1.
10
PJ Haynes
5' 4
Apr 20
SSHS Invitational
Pole Vault
1.
10
PJ Haynes
10' 0
PR
Apr 30
Lake County
Long Jump
1.
9
Isaac Desjarlais
17' 5.5
Apr 11
Thompson Falls Invitational
2.
10
PJ Haynes
16' 2
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
3.
9
Aaron Perry
14' 4
May 4
SSHS Invitational
4.
9
Laine Charlo
11' 5
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
Triple Jump
1.
11
Donovan McDonald
36' 11
PR
May 4
SSHS Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Alex Adams
13.84c
Apr 5
Jim Johnson Invitational
2.
12
Nakeya Senecal
14.94c
PR
Apr 30
Lake County
3.
11
Kristina Hatchett
15.34c
PR
Apr 30
Lake County
9
Savanna Titsworth
15.34
PR
Apr 20
SSHS Invitational
200 Meters
1.
11
Jessica Knoll
28.50
PR
Apr 20
SSHS Invitational
2.
11
Whitney Malatare
29.39
Apr 20
SSHS Invitational
3.
9
Becca Whitesell
29.43
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
4.
9
Savanna Titsworth
32.32
PR
May 4
SSHS Invitational
5.
12
Nakeya Senecal
36.54
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
400 Meters
1.
11
Jessica Knoll
1:01.54
PR
May 24
Montana Class C State Track Meet
2.
9
Becca Whitesell
1:06.91
PR
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
3.
11
Whitney Malatare
1:09.14
May 4
SSHS Invitational
4.
12
Mahalia Hendren
1:20.07
PR
May 4
SSHS Invitational
5.
12
Nakeya Senecal
1:22.14c
PR
Apr 30
Lake County
6.
12
Darian Charlo
1:22.54c
PR
Apr 25
Arlee HS
800 Meters
1.
11
Jessica Knoll
2:24.5h
PR
Apr 25
Arlee HS
2.
9
Becca Whitesell
2:39.0h
May 9
District 14C
100m Hurdles - 33"
1.
9
Becca Whitesell
18.62
PR
Apr 20
SSHS Invitational
2.
11
Eula Fullerton
19.11
PR
Apr 20
SSHS Invitational
3.
12
Darian Charlo
23.04c
PR
May 9
District 14C
4.
12
Nakeya Senecal
23.18
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
300m Hurdles - 30"
1.
11
Eula Fullerton
1:03.01
PR
May 4
SSHS Invitational
2.
12
Darian Charlo
1:03.24c
PR
May 9
District 14C
4x100 Relay
1.
-
Becca Whitesell
Jessica Knoll
Whitney Malatare
Alex Adams
53.20
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
-
Alex Adams
Whitney Malatare
Becca Whitesell
Jessica Knoll
53.54c
May 9
District 14C
3.
-
Alex Adams
Becca Whitesell
Whitney Malatare
Jessica Knoll
54.15
Apr 20
SSHS Invitational
4.
-
Relay Team
55.17
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
4x400 Relay
1.
-
Becca Whitesell
Darian Charlo
Whitney Malatare
Jessica Knoll
4:33.46
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
-
Jessica Knoll
Mahalia Hendren
Becca Whitesell
Whitney Malatare
4:35.0h
Apr 30
Lake County
3.
-
Becca Whitesell
Alex Adams
Whitney Malatare
Jessica Knoll
4:38.6h
Apr 25
Arlee HS
4.
-
Relay Team
4:50.0h
Apr 11
Thompson Falls Invitational
5.
-
Jessica Knoll
Whitney Malatare
Becca Whitesell
Alex Adams
4:50.6h
Apr 11
Thompson Falls Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Mahalia Hendren
32' 5
PR
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
11
Cortney Perry
28' 7.5
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
3.
9
Megan Reed
23' 3.5
May 9
District 14C
Discus - 1kg
1.
12
Mahalia Hendren
101' 1
PR
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
2.
9
Megan Reed
70' 2
May 4
SSHS Invitational
3.
11
Cortney Perry
68' 8
PR
Mar 28
Ronan St Ignatius Get Your Mark Meet
Javelin - 600g
1.
12
Mahalia Hendren
89' 3
PR
Apr 25
Arlee HS
2.
11
Cortney Perry
71' 6
PR
Apr 11
Thompson Falls Invitational
3.
11
Eula Fullerton
66' 1
May 4
SSHS Invitational
4.
9
Megan Reed
63' 4
Apr 25
Arlee HS
High Jump
1.
10
Alex Adams
4' 8
PR
May 9
District 14C
2.
11
Whitney Malatare
4' 6
May 4
SSHS Invitational
Pole Vault
1.
10
Alex Adams
7' 6
Apr 20
SSHS Invitational
2.
11
Eula Fullerton
6' 6
PR
May 17
Western B-C Divisional Track Meet
3.
11
Kristina Hatchett
6' 0
PR
May 4
SSHS Invitational
Long Jump
1.
11
Whitney Malatare
15' 6
May 9
District 14C
2.
10
Alex Adams
15' 3.5
Apr 30
Lake County
3.
12
Darian Charlo
13' 7
PR
May 9
District 14C
4.
11
Eula Fullerton
13' 5
Apr 25
Arlee HS
5.
11
Kristina Hatchett
12' 6
PR
Apr 30
Lake County
6.
9
Savanna Titsworth
10' 6
PR
Apr 30
Lake County
Triple Jump
1.
11
Whitney Malatare
31' 6
Apr 20
SSHS Invitational
2.
11
Eula Fullerton
29' 7
PR
May 9
District 14C
3.
12
Darian Charlo
29' 5
PR
May 9
District 14C
4.
9
Savanna Titsworth
28' 1.5
PR
May 9
District 14C
*Recent improvement