Season:
2013 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005
2004
2003
2002
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Michael Wright
11.41
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
2.
10
Aj Turner
11.60
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
3.
11
Andrew Ridenour
11.67
May 11
TJ Penultimate Experience
4.
12
Marcell Smith
12.31
May 17
VHSL Concorde District Championship
5.
10
Suravut Warajuntano
12.35
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
200 Meters
1.
12
Michael Wright
22.26
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Aj Turner
23.22
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
3.
10
Michael Bishop
23.45
Apr 13
Northern Virginia Invitational
4.
11
Andrew Ridenour
24.17
May 17
VHSL Concorde District Championship
5.
10
Kevin Bishop
24.22
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
6.
10
Young Bin Jin
24.33
Mar 23
Brian Watkins I-95
7.
12
Marcell Smith
24.80
PR
Mar 23
Brian Watkins I-95
400 Meters
1.
12
Michael Wright
50.11
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Michael Bishop
52.29
May 17
VHSL Concorde District Championship
3.
10
Young Bin Jin
54.00
PR
Mar 23
Brian Watkins I-95
4.
11
Dean Dickinson
54.91
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
800 Meters
1.
11
Chase Heiner
1:51.95
PR
Jun 1
VHSL State Championships (AAA)
2.
12
Calvin Jones
1:59.87
PR
May 4
Dogwood Track Classic
3.
10
Bobby Dunn
2:02.04
Apr 13
Northern Virginia Invitational
4.
11
Dean Dickinson
2:05.13
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
5.
12
Chan Young Lee
2:05.84
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
6.
9
Brent Bailey
2:09.76
May 4
Dogwood Track Classic
7.
12
Wali Miller
2:11.79
PR
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
8.
11
Michael Murray
2:15.01
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
9.
9
Joshua Roller
2:31.07
Mar 23
Brian Watkins I-95
1600 Meters
1.
11
Chase Heiner
4:23.22
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Bobby Dunn
4:30.97
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
3.
9
Brent Bailey
4:45.33
May 17
VHSL Concorde District Championship
4.
12
Chan Young Lee
4:53.68
May 4
Dogwood Track Classic
5.
12
Sean Nguyen
4:54.70
PR
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
6.
11
Michael Murray
5:00.06
PR
May 4
Dogwood Track Classic
7.
10
Marco Lim
5:01.68
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
8.
10
Kyle Lyons
5:03.22
May 11
TJ Penultimate Experience
9.
11
Dean Dickinson
5:05.70
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
10.
10
Will Rimer
5:06.96
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
11.
9
Alex Jung
5:13.35
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
3200 Meters
1.
10
Bobby Dunn
9:42.46
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
2.
9
Brent Bailey
10:26.55
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
3.
12
Chan Young Lee
10:44.07
Apr 13
Northern Virginia Invitational
4.
12
Sean Nguyen
10:44.66
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
5.
11
Kevin Grimm
10:57.07
PR
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
6.
10
Joe Cottone
11:03.19
May 11
TJ Penultimate Experience
7.
10
Brady Madden
11:16.90
May 11
TJ Penultimate Experience
110m Hurdles - 39"
1.
10
Young Bin Jin
16.07
May 24
VHSL Northern Region Championships
2.
10
Young Bin Jin
16.56
(-1.8)
PR
May 4
Dogwood Track Classic
3.
10
Kevin Bishop
17.91
May 11
TJ Penultimate Experience
300m Hurdles - 36"
1.
10
Kevin Bishop
42.68
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Young Bin Jin
42.93
May 11
TJ Penultimate Experience
4x100 Relay
1.
-
Young Bin Jin
Andrew Ridenour
Marcell Smith
Michael Wright
44.49
Apr 13
Northern Virginia Invitational
2.
-
Andrew Ridenour
Marcell Smith
Michael Wright
Aj Turner
44.64c
Mar 16
Battlefield Relays
3.
-
Relay Team
44.99
May 11
TJ Penultimate Experience
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:41.0h
Mar 16
Battlefield Relays
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:25.45
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
-
Michael Bishop
Young Bin Jin
Calvin Jones
Andrew Ridenour
3:41.4h
Mar 16
Battlefield Relays
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:02.73
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
-
Calvin Jones
Bobby Dunn
Dean Dickinson
Chase Heiner
8:09.03
Jun 1
VHSL State Championships (AAA)
3.
-
Marco Lim
Alex Jung
Kyle Lyons
Michael Murray
9:03.21
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Young Bin Jin
Andrew Ridenour
Marcell Smith
Aj Turner
1:40.8h
Mar 16
Battlefield Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Dean Dickinson
Charles Tutt
Tony Curry
Christian Mansapit
3:52.7h
Mar 16
Battlefield Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Kevin Grimm
Alex Jung
Michael Murray
Steven Yu
12:02.6h
Mar 16
Battlefield Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Taylor Boose
41' 2.5
PR
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
2.
10
Garrett Friendy
39' 11.5
May 17
VHSL Concorde District Championship
3.
10
Justin Skule
38' 10.5
PR
Mar 16
Battlefield Relays
4.
10
Daniel Clements
32' 0
Apr 13
Northern Virginia Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Garrett Friendy
102' 2
May 11
TJ Penultimate Experience
2.
10
Daniel Clements
94' 3
Apr 13
Northern Virginia Invitational
3.
10
Justin Skule
88' 0
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
Long Jump
1.
11
Andrew Ridenour
20' 4
Mar 16
Battlefield Relays
2.
10
Aj Turner
19' 10
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
3.
10
Young Bin Jin
19' 8.25
PR
May 4
Dogwood Track Classic
4.
10
Young Bin Jin
19' 6
May 17
VHSL Concorde District Championship
5.
10
Suravut Warajuntano
17' 8
PR
Mar 16
Battlefield Relays
6.
11
Mikael Mantis
17' 7.5
May 11
TJ Penultimate Experience
7.
10
Seth Kim
16' 5
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
Triple Jump
1.
10
Young Bin Jin
41' 5
PR
May 4
Dogwood Track Classic
2.
11
Mikael Mantis
40' 8.5
May 11
TJ Penultimate Experience
3.
10
Young Bin Jin
40' 6
May 24
VHSL Northern Region Championships
4.
11
Andrew Ridenour
38' 4.75
Mar 16
Battlefield Relays
5.
10
Suravut Warajuntano
36' 1
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
Womens
100 Meters
1.
10
Lisa Dinschel
13.68
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
2.
10
Tyra Baptiste
13.92
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
3.
9
Sammy Belso
14.22
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
4.
10
Ann Roberts
14.50
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
5.
10
Maggie Pelletier
15.20
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
6.
12
Elizabeth Ellis
15.29
PR
Mar 23
Brian Watkins I-95
7.
9
Yevin Kim
15.82
PR
Mar 23
Brian Watkins I-95
200 Meters
1.
11
Maryn Wood
26.00
Apr 13
Northern Virginia Invitational
2.
10
Tyra Baptiste
28.23
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
3.
10
Seo Hee Im
29.97
PR
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
4.
10
Seo Hee Im
30.06
(-.8)
PR
May 4
Dogwood Track Classic
5.
10
Ann Roberts
30.25
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
400 Meters
1.
11
Maryn Wood
59.70
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Tyra Baptiste
1:04.75
May 17
VHSL Concorde District Championship
3.
10
Natalie King
1:05.22
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
4.
9
Sammy Belso
1:10.53
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
800 Meters
1.
12
Rebecca Vinter
2:22.51
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
2.
10
Natalie King
2:28.12
PR
May 4
Dogwood Track Classic
3.
9
Kayley Bogemann
2:29.03
PR
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
4.
12
Isabela Medina
2:31.01
PR
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
5.
10
Mckinsey Smith
2:32.94
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
6.
10
McKenzie Smith
2:36.26
PR
May 4
Dogwood Track Classic
7.
10
Victoria McMahon
2:40.72
May 11
TJ Penultimate Experience
8.
11
Maya Munoz
2:41.98
May 11
TJ Penultimate Experience
1600 Meters
1.
12
Rebecca Vinter
5:20.35
PR
May 4
Dogwood Track Classic
2.
12
Isabella Medina
5:31.88
PR
May 4
Dogwood Track Classic
3.
9
Kayley Bogemann
5:32.30
PR
May 4
Dogwood Track Classic
4.
12
Isabela Medina
5:36.23
May 17
VHSL Concorde District Championship
5.
10
Mckinsey Smith
5:42.14
Apr 13
Northern Virginia Invitational
6.
10
Victoria Nelson
5:48.93
Apr 20
Lake Braddock Hall of Fame Meet
7.
9
Colette Rizzi
5:52.37
PR
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
8.
9
Aly Kermer
5:59.02
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
9.
9
Gabby Pereks
5:59.43
PR
Apr 13
Northern Virginia Invitational
10.
10
Victoria McMahon
6:12.49
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
3200 Meters
1.
12
Rebecca Vinter
12:03.60
Apr 13
Northern Virginia Invitational
2.
12
Isabela Medina
12:13.29
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
3.
9
Gabby Pereks
12:54.74
PR
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
4.
10
Victoria Nelson
13:00.38
Apr 13
Northern Virginia Invitational
5.
12
Joanna Ahn
13:05.62
May 17
VHSL Concorde District Championship
100m Hurdles - 33"
1.
10
Lisa Dinschel
18.09
May 11
TJ Penultimate Experience
2.
12
Elizabeth Ellis
18.43
PR
Mar 23
Brian Watkins I-95
3.
9
Sammy Belso
18.48
May 11
TJ Penultimate Experience
4.
10
Seo Hee Im
19.10
PR
May 11
TJ Penultimate Experience
300m Hurdles - 30"
1.
9
Sammy Belso
51.58
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Lisa Dinschel
55.04
Apr 13
Northern Virginia Invitational
3.
12
Elizabeth Ellis
55.26
Mar 23
Brian Watkins I-95
4x100 Relay
1.
-
Lisa Dinschel
Seo Hee Im
Maryn Wood
Tyra Baptiste
53.44c
Mar 16
Battlefield Relays
2.
-
Relay Team
53.86
May 17
VHSL Concorde District Championship
3.
-
Lisa Dinschel
Tyra Baptiste
Seo Hee Im
Sammy Belso
54.00
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
4x200 Relay -
1.
-
Sammy Belso
Yevin Kim
Soo Hyun Lim
Ann Roberts
2:04.2h
Mar 16
Battlefield Relays
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:26.45
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
-
Amber Assadi
Sammy Belso
Yevin Kim
Ann Roberts
4:49.2h
Mar 16
Battlefield Relays
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:19.88
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
-
Victoria Nelson
Maya Munoz
Aly Kermer
Colette Rizzi
10:52.82
Apr 27
8th Annual Cassel's XBC Track Experience
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Amber Assadi
Elizabeth Ellis
Sydney Evans
Natalie King
4:46.2h
Mar 16
Battlefield Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Grace Hinton
Maya Munoz
Gabby Pereks
Victoria McMahon
14:53.8h
Mar 16
Battlefield Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Victoria Fauntroy
29' 5.75
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
Discus - 1kg
1.
11
Victoria Fauntroy
72' 5
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
Long Jump
1.
10
Seo Hee Im
15' 1.75
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Seo Hee Im
13' 3.5
PR
May 4
Dogwood Track Classic
3.
11
Caroline Campbell
12' 9.5
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
Triple Jump
1.
10
Seo Hee Im
31' 10.75
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
2.
10
Seo Hee Im
29' 8.25
PR
May 4
Dogwood Track Classic
3.
11
Caroline Campbell
28' 7.75
PR
May 17
VHSL Concorde District Championship
*Recent improvement