Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Nathaniel Eberling
11.44c
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
2.
12
Sam Suddarth
11.61
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
3.
10
Wyatt Armstrong
11.64c
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
12
Joseph Woodyard
11.74
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
5.
9
Elias Padilla
12.43
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
6.
11
Alex Heffelfinger
12.54c
PR
Mar 19
Estancia Quad
7.
12
Garrett Wright
12.74c
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
8.
10
Ramon Cordova
12.94c
May 8
District 4 - 4A Championships
9.
11
Scott Coon
13.84c
PR
Mar 19
Estancia Quad
100 Meters - Relay Split
1.
12
Sam Suddarth
10.9h
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
2.
10
Wyatt Armstrong
11.0h
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
3.
12
Joseph Woodyard
11.1h
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
4.
12
Nathaniel Eberling
11.7h
Mar 14
Rehoboth Invite
5.
12
Garrett Wright
12.0h
PR
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
6.
9
Evan Chavez
12.1h
Apr 1
The Cholla Challenge
7.
9
Elias Padilla
12.2h
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
8.
11
Scott Coon
14.6h
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
200 Meters
1.
12
Sam Suddarth
23.24c
Apr 9
Estancia Invite
2.
12
Joseph Woodyard
23.94
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
10
Wyatt Armstrong
23.94c
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
12
Nathaniel Eberling
24.64c
PR
Mar 19
Estancia Quad
5.
12
Josh Romano
24.74c
PR
Apr 9
Estancia Invite
6.
9
Evan Chavez
25.84c
Apr 9
Estancia Invite
12
Garrett Wright
25.84c
PR
Mar 19
Estancia Quad
8.
9
Elias Padilla
26.04c
Apr 25
Mark Shumate Invite
9.
10
Ramon Cordova
27.24c
May 8
District 4 - 4A Championships
10.
11
Scott Coon
27.64c
PR
Mar 19
Estancia Quad
200 Meters - Relay Split
1.
12
Nathaniel Eberling
23.7h
PR
Apr 9
Estancia Invite
2.
10
Wyatt Armstrong
23.8h
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
3.
12
Joseph Woodyard
24.2h
Mar 19
Estancia Quad
4.
12
Sam Suddarth
24.6h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
5.
9
Elias Padilla
24.9h
Apr 9
Estancia Invite
6.
9
Evan Chavez
25.5h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
400 Meters
1.
12
Joseph Woodyard
50.84c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
10
Wyatt Armstrong
53.14c
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
12
Sam Suddarth
53.44c
Mar 14
Rehoboth Invite
4.
12
Josh Romano
53.64c
PR
Apr 9
Estancia Invite
5.
12
Nathaniel Eberling
54.64c
PR
Mar 7
Los Lunas Invite
6.
9
Elias Padilla
56.74c
Apr 9
Estancia Invite
7.
9
Evan Chavez
57.64c
PR
Mar 28
Valencia Invite
8.
10
Ben Humphries
59.34c
Mar 19
Estancia Quad
9.
10
Ramon Cordova
59.94c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
10.
12
Garrett Wright
1:00.84c
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
11.
11
Scott Coon
1:02.74c
May 8
District 4 - 4A Championships
400 Meters - Relay Split
1.
12
Joseph Woodyard
51.5h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
12
Sam Suddarth
52.6h
PR
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
3.
12
Josh Romano
53.2h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
11
Alex Heffelfinger
53.4h
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
5.
12
Nathaniel Eberling
54.0h
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
10
Wyatt Armstrong
54.0h
May 1
Dave Mathieu Invite
7.
10
Isiah Padilla
56.8h
Mar 28
Valencia Invite
8.
9
Evan Chavez
57.7h
Apr 25
Mark Shumate Invite
9.
9
Elias Padilla
57.9h
Apr 9
Estancia Invite
10.
10
Ben Humphries
58.6h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
800 Meters
1.
11
Alex Heffelfinger
1:58.8h
Mar 28
Valencia Invite
2.
10
Isiah Padilla
2:08.50
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
3.
9
Evan Chavez
2:10.9h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
12
Alex McKee
2:14.1h
May 8
District 4 - 4A Championships
5.
10
Ben Humphries
2:17.3h
May 8
District 4 - 4A Championships
6.
11
Scott Coon
2:34.5h
May 8
District 4 - 4A Championships
800 Meters - Relay Split
1.
11
Alex Heffelfinger
2:05.5h
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
2.
10
Isiah Padilla
2:10.5h
Apr 9
Estancia Invite
3.
12
Alex McKee
2:22.0h
PR
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
4.
10
Ben Humphries
2:28.0h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
5.
11
Scott Coon
2:51.0h
PR
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
1600 Meters
1.
11
Alex Heffelfinger
4:28.75
Apr 13
Marilyn Sepulveda Invite
2.
10
Isiah Padilla
4:40.1h
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
12
Alex McKee
4:52.1h
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
10
Ben Humphries
5:03.6h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
5.
11
Scott Coon
6:06.9h
Apr 9
Estancia Invite
3200 Meters
1.
11
Alex Heffelfinger
10:00.0h
Apr 9
Estancia Invite
2.
10
Isiah Padilla
10:07.77
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
3.
12
Alex McKee
10:24.0h
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
110m Hurdles - 39"
1.
9
Evan Chavez
19.24
May 1
Dave Mathieu Invite
300m Hurdles - 36"
1.
12
Josh Romano
43.44c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
9
Evan Chavez
46.84c
May 8
District 4 - 4A Championships
4x100 Relay
1.
-
Nathaniel Eberling
Joseph Woodyard
Elias Padilla
Sam Suddarth
46.14c
Mar 14
Rehoboth Invite
2.
-
Wyatt Armstrong
Scott Coon
Evan Chavez
Elias Padilla
49.56
Apr 1
The Cholla Challenge
4x200 Relay -
1.
-
Nathaniel Eberling
Joseph Woodyard
Wyatt Armstrong
Sam Suddarth
1:34.8h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
2.
-
Garrett Wright
Elias Padilla
Ben Humphries
Ramon Cordova
1:46.24
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
4x400 Relay
1.
-
Joseph Woodyard
Alex Heffelfinger
Wyatt Armstrong
Josh Romano
3:32.7h
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
-
Nathaniel Eberling
Joseph Woodyard
Josh Romano
Sam Suddarth
3:37.2h
Mar 14
Rehoboth Invite
3.
-
Nathaniel Eberling
Wyatt Armstrong
Josh Romano
Joseph Woodyard
3:37.51
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
4.
-
Joseph Woodyard
Josh Romano
Wyatt Armstrong
Sam Suddarth
3:38.0h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
5.
-
Elias Padilla
Wyatt Armstrong
Evan Chavez
Josh Romano
3:47.4h
Apr 9
Estancia Invite
6.
-
Joseph Woodyard
Josh Romano
Elias Padilla
Evan Chavez
3:48.2h
Mar 19
Estancia Quad
7.
-
Evan Chavez
Alex Heffelfinger
Isiah Padilla
Josh Romano
3:48.9h
Mar 28
Valencia Invite
8.
-
Isiah Padilla
Alex Heffelfinger
Evan Chavez
Josh Romano
3:49.7h
Mar 7
Los Lunas Invite
9.
-
Elias Padilla
Alex Heffelfinger
Evan Chavez
Josh Romano
3:50.0h
Apr 25
Mark Shumate Invite
4x800 Relay
1.
-
Isiah Padilla
Ben Humphries
Scott Coon
Alex McKee
10:01.5h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Garrett Wright
Elias Padilla
Evan Chavez
Ben Humphries
1:49.1h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Joseph Woodyard
Nathaniel Eberling
Josh Romano
Alex Heffelfinger
3:44.8h
Mar 19
Estancia Quad
2.
-
Nathaniel Eberling
Wyatt Armstrong
Josh Romano
Alex Heffelfinger
3:47.97
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
3.
-
Nathaniel Eberling
Elias Padilla
Wyatt Armstrong
Isiah Padilla
3:56.0h
Apr 9
Estancia Invite
4.
-
Wyatt Armstrong
Elias Padilla
Josh Romano
Isiah Padilla
4:04.0h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
Javelin - 800g
1.
12
Josh Romano
143' 11
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
2.
12
Garrett Wright
116' 8.5
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
10
Ramon Cordova
102' 4
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
12
Alex McKee
80' 10
Mar 19
Estancia Quad
5.
11
Scott Coon
78' 3
Apr 9
Estancia Invite
High Jump
1.
9
Evan Chavez
4' 10
PR
Mar 19
Estancia Quad
Long Jump
1.
12
Sam Suddarth
20' 1.5
Apr 9
Estancia Invite
2.
12
Josh Romano
17' 10.25
PR
Mar 19
Estancia Quad
3.
10
Ben Humphries
17' 7
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
9
Elias Padilla
16' 7
Apr 9
Estancia Invite
5.
10
Wyatt Armstrong
15' 9.5
PR
Mar 28
Valencia Invite
6.
10
Ramon Cordova
14' 10
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
Womens
100 Meters
1.
12
Laurell Wilson
14.04c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
11
Nicaea Spomer
14.34c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
12
Bella Lucero
14.84c
Mar 19
Estancia Quad
4.
9
Sarah Cordova
14.94c
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
10
Amber Helvey
14.94c
Mar 19
Estancia Quad
6.
11
Johanne Kolstad
15.44c
PR
Mar 19
Estancia Quad
7.
12
Svetlana Barkley
16.55
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
100 Meters - Relay Split
1.
12
Laurell Wilson
12.3h
PR
Apr 9
Estancia Invite
2.
10
Amber Helvey
13.5h
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
3.
11
Nicaea Spomer
14.0h
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
9
Sarah Cordova
14.2h
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
5.
12
Bella Lucero
14.5h
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
6.
11
Johanne Kolstad
14.8h
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
200 Meters
1.
10
Amber Helvey
29.77
Apr 1
The Cholla Challenge
2.
11
Nicaea Spomer
29.84c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
12
Laurell Wilson
30.34
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
4.
9
Sarah Cordova
30.90
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
5.
11
Johanne Kolstad
32.61
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
6.
12
Svetlana Barkley
34.94
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
200 Meters - Relay Split
1.
10
Amber Helvey
28.6h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
12
Laurell Wilson
28.9h
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
3.
11
Nicaea Spomer
29.2h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
9
Sarah Cordova
29.6h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
5.
11
Maya Johnson
30.0h
PR
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
6.
12
Bella Lucero
31.0h
PR
Mar 19
Estancia Quad
7.
11
Johanne Kolstad
32.5h
PR
Mar 19
Estancia Quad
8.
12
Svetlana Barkley
35.4h
PR
Apr 1
The Cholla Challenge
400 Meters
1.
11
Maya Johnson
1:05.24c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
10
Amber Helvey
1:07.04c
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
12
Sky Mendoza
1:11.24c
Mar 7
Los Lunas Invite
4.
12
Laurell Wilson
1:12.64
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
5.
11
Nicaea Spomer
1:12.74c
Apr 25
Mark Shumate Invite
6.
10
Christina Sirchia
1:17.64c
Apr 25
Mark Shumate Invite
7.
9
Rubie Trotter
1:17.94c
Apr 9
Estancia Invite
8.
9
Nyla Roberts
1:21.44c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
9.
12
Bella Lucero
1:21.94
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
400 Meters - Relay Split
1.
10
Amber Helvey
1:06.5h
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
2.
12
Amira Cunningham
1:07.1h
PR
Apr 9
Estancia Invite
3.
11
Addison Rauch
1:07.2h
Mar 14
Rehoboth Invite
4.
11
Maya Johnson
1:07.5h
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
5.
12
Sky Mendoza
1:09.8h
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
6.
11
Johanne Kolstad
1:10.0h
PR
Mar 19
Estancia Quad
7.
10
Sierra Stapleton
1:10.6h
Apr 9
Estancia Invite
8.
11
Nicaea Spomer
1:12.0h
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
9.
9
Nyla Roberts
1:14.0h
PR
Mar 19
Estancia Quad
10.
9
Sarah Cordova
1:15.0h
PR
Mar 19
Estancia Quad
11.
9
Rubie Trotter
1:16.6h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
800 Meters
1.
12
Amira Cunningham
2:26.33
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
2.
11
Addison Rauch
2:27.5h
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
10
Sierra Stapleton
2:34.7h
PR
Apr 25
Mark Shumate Invite
4.
11
Maya Johnson
2:44.5h
Mar 19
Estancia Quad
5.
11
Ella Chavez
2:45.0h
Mar 19
Estancia Quad
6.
12
Sky Mendoza
2:46.00
Apr 1
The Cholla Challenge
7.
10
Christina Sirchia
2:53.9h
May 8
District 4 - 4A Championships
8.
9
Nyla Roberts
3:11.0h
Mar 7
Los Lunas Invite
9.
9
Hannah Velazquez
3:26.2h
Apr 25
Mark Shumate Invite
800 Meters - Relay Split
1.
11
Addison Rauch
2:29.0h
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
2.
12
Amira Cunningham
2:35.0h
PR
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
3.
12
Sky Mendoza
2:40.0h
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
4.
10
Sierra Stapleton
2:40.5h
Mar 7
Los Lunas Invite
1600 Meters
1.
12
Amira Cunningham
5:19.81
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
2.
11
Addison Rauch
5:26.5h
May 8
District 4 - 4A Championships
3.
10
Sierra Stapleton
5:42.0h
May 8
District 4 - 4A Championships
4.
12
Sky Mendoza
5:55.3h
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
5.
11
Ella Chavez
6:13.3h
Mar 14
Rehoboth Invite
6.
10
Christina Sirchia
6:20.6h
May 8
District 4 - 4A Championships
7.
9
Rubie Trotter
6:42.3h
Apr 25
Mark Shumate Invite
8.
9
Nyla Roberts
7:45.0h
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
9.
9
Hannah Velazquez
7:58.0h
Mar 19
Estancia Quad
3200 Meters
1.
12
Amira Cunningham
11:17.19
PR
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
2.
11
Addison Rauch
11:39.14
PR
May 1
Dave Mathieu Invite
3.
10
Sierra Stapleton
12:27.63
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
4.
9
Rubie Trotter
14:11.0h
Mar 7
Los Lunas Invite
5.
10
Christina Sirchia
14:25.0h
Mar 7
Los Lunas Invite
6.
9
Hannah Velazquez
17:08.0h
Mar 7
Los Lunas Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Sarah Cordova
21.14
May 1
Dave Mathieu Invite
300m Hurdles - 30"
1.
12
Amira Cunningham
52.24c
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
9
Sarah Cordova
59.44c
May 8
District 4 - 4A Championships
4x100 Relay
1.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Johanne Kolstad
Bella Lucero
56.61
Apr 1
The Cholla Challenge
2.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Sarah Cordova
Amber Helvey
56.74c
Apr 25
Mark Shumate Invite
3.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Sarah Cordova
Johanne Kolstad
57.54c
Apr 9
Estancia Invite
4.
-
Nicaea Spomer
Sarah Cordova
Johanne Kolstad
Bella Lucero
58.84c
Mar 14
Rehoboth Invite
5.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Sarah Cordova
Bella Lucero
1:00.44c
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
4x200 Relay -
1.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Sarah Cordova
Amber Helvey
1:57.1h
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Johanne Kolstad
Bella Lucero
2:06.5h
Mar 28
Valencia Invite
3.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Amber Helvey
Sarah Cordova
2:08.44
Apr 1
The Cholla Challenge
4.
-
Nicaea Spomer
Sarah Cordova
Johanne Kolstad
Bella Lucero
2:10.5h
Mar 19
Estancia Quad
4x400 Relay
1.
-
Amber Helvey
Addison Rauch
Amira Cunningham
Maya Johnson
4:28.6h
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
-
Amber Helvey
Amira Cunningham
Addison Rauch
Maya Johnson
4:39.54
May 1
Dave Mathieu Invite
3.
-
Amber Helvey
Sky Mendoza
Nicaea Spomer
Maya Johnson
4:41.14
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
4.
-
Addison Rauch
Amira Cunningham
Amber Helvey
Maya Johnson
4:43.3h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
5.
-
Addison Rauch
Sky Mendoza
Amira Cunningham
Maya Johnson
4:43.7h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
-
Amira Cunningham
Addison Rauch
Sky Mendoza
Maya Johnson
4:43.7h
Mar 28
Valencia Invite
7.
-
Sierra Stapleton
Sky Mendoza
Nicaea Spomer
Addison Rauch
4:51.7h
Apr 25
Mark Shumate Invite
8.
-
Sierra Stapleton
Sarah Cordova
Sky Mendoza
Maya Johnson
4:52.85
Apr 1
The Cholla Challenge
9.
-
Nicaea Spomer
Sarah Cordova
Sierra Stapleton
Sky Mendoza
4:53.4h
Apr 9
Estancia Invite
10.
-
Amber Helvey
Nicaea Spomer
Sarah Cordova
Addison Rauch
4:53.6h
Mar 14
Rehoboth Invite
11.
-
Nyla Roberts
Sierra Stapleton
Johanne Kolstad
Sky Mendoza
5:05.9h
Mar 19
Estancia Quad
12.
-
Amber Helvey
Sarah Cordova
Nicaea Spomer
Maya Johnson
5:06.5h
Mar 19
Estancia Quad
4x800 Relay
1.
-
Addison Rauch
Sierra Stapleton
Sky Mendoza
Amira Cunningham
10:49.5h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Johanne Kolstad
Bella Lucero
Sarah Cordova
Rubie Trotter
2:18.6h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Amira Cunningham
Addison Rauch
4:39.2h
Apr 9
Estancia Invite
2.
-
Nicaea Spomer
Amber Helvey
Amira Cunningham
Addison Rauch
4:44.6h
Mar 14
Rehoboth Invite
3.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Maya Johnson
Sky Mendoza
4:49.74
May 16
New Mexico Class 4A-6A Champs
4.
-
Nicaea Spomer
Amber Helvey
Maya Johnson
Sierra Stapleton
4:51.9h
Mar 7
Los Lunas Invite
5.
-
Johanne Kolstad
Sarah Cordova
Amira Cunningham
Addison Rauch
4:53.34
May 1
Dave Mathieu Invite
6.
-
Nicaea Spomer
Laurell Wilson
Amber Helvey
Sierra Stapleton
5:01.3h
Mar 28
Valencia Invite
7.
-
Amber Helvey
Maya Johnson
Nyla Roberts
Christina Sirchia
5:27.4h
Apr 17
Pojoaque Valley Relays
Discus - 1kg
1.
12
Bella Lucero
61' 10
Apr 25
Mark Shumate Invite
Javelin - 600g
1.
11
Johanne Kolstad
97' 1
PR
May 8
District 4 - 4A Championships
2.
12
Bella Lucero
56' 2
PR
Mar 14
Rehoboth Invite
*Recent improvement