Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Jason Rodgers
11.90
May 15
NIC-10 Championships
2.
9
Zach North
12.05
PR
May 15
NIC-10 Championships
3.
10
Naeem Pruitt
12.09
PR
May 15
NIC-10 Championships
4.
11
Josh Mosher
12.26
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
5.
10
Sam Brown
12.41
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
6.
-
Ethan Schmitt
12.69
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
7.
9
Stefon Ranger
12.76
PR
May 15
NIC-10 Championships
8.
11
Naseef Pawlitz
12.83
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
9.
9
Jacob Blair
13.26
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
200 Meters
1.
11
Forest Shattuck
23.73
PR
May 15
NIC-10 Championships
2.
10
Darius Smith
24.74
PR
May 15
NIC-10 Championships
3.
9
Cruz Garza
24.93
PR
May 15
NIC-10 Championships
4.
9
Riley Kirane
24.94
May 15
NIC-10 Championships
5.
9
Zach North
25.05
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
6.
10
Naeem Pruitt
25.10
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
7.
11
Yuki Fambro
25.46
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
400 Meters
1.
11
Forest Shattuck
51.49
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
2.
11
Will Palmer
52.84
PR
May 15
NIC-10 Championships
3.
10
Darius Smith
55.26
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
4.
10
Brandyn DeCoto
55.35
PR
May 15
NIC-10 Championships
5.
11
Logan Bice
56.81
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
6.
11
Ignacio Avila
58.23
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
7.
9
Roberto Avila
59.07
PR
May 15
NIC-10 Championships
8.
-
Josh Smith
1:01.56
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
800 Meters
1.
11
Eryk Yunk
1:59.26
PR
May 15
NIC-10 Championships
2.
11
Eli Walker
2:02.43
May 15
NIC-10 Championships
3.
12
Kyle Graff
2:03.57
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
4.
11
Will Palmer
2:04.05
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
5.
9
Austin Harnois
2:10.67
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
6.
10
Brandt Lerma
2:11.43
May 15
NIC-10 Championships
7.
-
Jack Ahlenius
2:21.46
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
8.
9
Jack Macaluso
2:21.67
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
9.
9
Tyler Paddock
2:25.67
PR
May 15
NIC-10 Championships
1600 Meters
1.
11
Eryk Yunk
4:23.56
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
2.
11
Eli Walker
4:29.13
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
9
Alec Scott
4:33.00
Jun 13
Midwest Distance Classic
4.
10
Jake Martocci
4:43.61
PR
May 15
NIC-10 Championships
5.
12
Kyle Graff
4:55.84
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
6.
9
Austin Harnois
5:06.45
May 15
NIC-10 Championships
3200 Meters
1.
11
Eryk Yunk
9:20.36
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
2.
9
Alec Scott
9:58.72
May 15
NIC-10 Championships
3.
10
Jared Ellingson
10:08.25
May 15
NIC-10 Championships
4.
9
Teddy Roewer
11:38.97
May 15
NIC-10 Championships
5.
9
Virgil Munyemana
11:44.87
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
6.
9
Tyler Paddock
12:23.29
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Tyler Sawallisch
15.89
PR
May 15
NIC-10 Championships
2.
10
Jackson Ramboldt
16.62
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
11
Andrew Olzsewski
16.64
PR
May 15
NIC-10 Championships
4.
11
Andrew Olszewski
16.74
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
5.
9
Chris Winters
18.25
May 15
NIC-10 Championships
6.
9
Alex Frisch
20.44
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Andrew Olzsewski
41.52
May 15
NIC-10 Championships
2.
11
Andrew Olszewski
41.59
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
10
Bennett Oconnell
42.64
PR
May 15
NIC-10 Championships
4.
10
Ethan Hodzic
42.97
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
5.
9
Chris Winters
46.93
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
6.
9
Alex Frisch
47.72
May 15
NIC-10 Championships
4x100 Relay
1.
Josh Mosher
Jason Rodgers
Bennett Oconnell
Andrew Olszewski
44.86
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
2.
Josh Mosher
Bennett Oconnell
Jason Rodgers
Naeem Pruitt
45.55
May 15
NIC-10 Championships
3.
Sam Brown
Ethan Hodzic
Jason Rodgers
Zach North
46.78
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
4.
Josiah Cattage
Naseef Pawlitz
Josh Mosher
Ethan Schmitt
47.01
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
5.
Sean Lock
Brandyn DeCoto
Ethan Hodzic
Zach North
47.05
May 15
NIC-10 Championships
4x200 Relay -
1.
Sebastian Gutierrez
Tyler Sawallisch
Darius Smith
Jason Rodgers
1:34.93
May 15
NIC-10 Championships
2.
Jackson Ramboldt
Chris Winters
Riley Kirane
Cruz Garza
1:38.96
May 15
NIC-10 Championships
3.
Sebastian Gutierrez
Darius Smith
Cruz Garza
Jackson Ramboldt
1:39.05
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
4x400 Relay
1.
Darius Smith
Will Palmer
Kyle Graff
Bennett Oconnell
3:34.95
May 15
NIC-10 Championships
2.
Forest Shattuck
Darius Smith
Kyle Graff
Will Palmer
3:35.11
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
Will Palmer
Forest Shattuck
Eli Walker
Eryk Yunk
3:45.10
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
4.
Brandyn DeCoto
Ethan Hodzic
Roberto Avila
Brandt Lerma
3:45.79
May 15
NIC-10 Championships
5.
Darius Smith
Brandyn DeCoto
Brandt Lerma
Sebastian Gutierrez
3:59.50
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
4x800 Relay
1.
Kyle Graff
Will Palmer
Ecclesias Fambro
Eli Walker
8:37.12
May 15
NIC-10 Championships
2.
Ignacio Avila
Yuki Fambro
Brandt Lerma
Jake Martocci
8:52.85
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
Brandt Lerma
Jake Martocci
Jack Macaluso
Austin Harnois
8:57.26
May 15
NIC-10 Championships
4.
Jared Ellingson
Brandt Lerma
Alec Scott
Jake Martocci
8:59.11
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
5.
Xavier Gomez
Ignacio Avila
Kevin Ahlenius
Yuki Fambro
9:21.23
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Mike Kissel
51' 11
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
2.
12
Alex Turner
48' 10.5
PR
May 15
NIC-10 Championships
3.
10
Josh Shableau
44' 5.5
May 15
NIC-10 Championships
4.
9
Cruz Garza
43' 1.5
May 15
NIC-10 Championships
Discus - 1.6kg
1.
11
Mike Kissel
135' 4
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
2.
9
Cruz Garza
135' 2
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
10
Josh Shableau
113' 0
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
4.
12
Alex Turner
99' 7
PR
May 15
NIC-10 Championships
High Jump
1.
9
Sebastian Gutierrez
6' 1
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
2.
11
Forest Shattuck
5' 8
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
3.
10
Darius Smith
5' 7
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
4.
10
Brandyn DeCoto
5' 1
PR
May 15
NIC-10 Championships
Pole Vault
1.
10
Sam Brown
11' 6
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
2.
11
Josh Mosher
10' 9
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
3.
11
Andrew Olzsewski
10' 3
PR
May 15
NIC-10 Championships
4.
11
Naseef Pawlitz
10' 0
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
11
Andrew Olszewski
10' 0
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
9
Sean Lock
10' 0
May 15
NIC-10 Championships
7.
9
Jacob Blair
9' 6
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
Long Jump
1.
10
Darius Smith
19' 4.75
PR
May 15
NIC-10 Championships
2.
10
Jackson Ramboldt
18' 7.75
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
3.
11
Andrew Olszewski
17' 11.25
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
4.
11
Andrew Olzsewski
17' 2.5
PR
May 15
NIC-10 Championships
5.
9
Austin Harnois
17' 0.5
PR
May 15
NIC-10 Championships
Triple Jump
1.
10
Jackson Ramboldt
38' 8.5
May 15
NIC-10 Championships
2.
9
Chris Winters
36' 3
May 15
NIC-10 Championships
3.
11
Tyler Sawallisch
36' 2
PR
May 21
IHSA Boys 3A Sectional - Rockford (Guilford)
4.
10
Brandyn DeCoto
34' 4.25
PR
Apr 24
Glenbard South Boys Invitational
Womens
100 Meters
1.
9
Grace Bundschuh
12.93
(-.3)
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
9
Govie Lazzerini
14.13
(.0)
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
9
Cassi Pozzi
14.32
(.1)
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
200 Meters
1.
9
Vanessa Sida
28.15
(-.8)
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
11
Addie Crocker
28.72
(-.1)
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
10
Nora Stilwell
30.06
(.0)
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
400 Meters
1.
9
Sabrina Elder
59.80
May 22
IHSA Girls Class 3A State Prelims
2.
9
Vanessa Sida
1:04.06
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
800 Meters
1.
10
Jenna Lutzow
2:17.06
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
12
Carol Garcia
2:29.62
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
12
Courtney Huhta
2:42.27
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
1600 Meters
1.
9
Mia Rodriguez
5:39.11
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
9
Natali Monaghan
6:10.62
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3200 Meters
1.
12
Carley Lutzow
11:37.10
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
9
Mia Rodriguez
12:10.04
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
11
Jennifer Lemke
13:03.09
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Josie Brodnicki
18.23
(-.7)
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
11
Alicia Pecora
18.92
(-2.0)
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Josie Brodnicki
51.94
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
11
Sarah Teagardin
54.95
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
11
Alicia Pecora
56.32
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
4x100 Relay
1.
-
Addie Crocker
Amanda Lawson
Sabrina Elder
Alexis Addotta
51.59
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Addie Crocker
Nora Stilwell
Cassi Pozzi
Vanessa Sida
1:53.69
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
4x400 Relay
1.
-
Sabrina Elder
Vanessa Sida
Amanda Lawson
Carley Lutzow
4:08.45
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
4x800 Relay
1.
-
Carley Lutzow
Stephanie Robles
Mia Rodriguez
Carol Garcia
9:50.41
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
Sabrina Elder
Stephanie Robles
Carley Lutzow
Jenna Lutzow
9:51.52
May 22
IHSA Girls Class 3A State Prelims
Shot Put - 4kg
1.
12
Jamie Wise
31' 7.5
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
11
Kassidy Wise
30' 4
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
10
Czerina Quillao
24' 10
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Shannon Carlsen
95' 10
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
11
Kassidy Wise
87' 4
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
10
Kristin Muller
80' 3
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
High Jump
1.
9
Cassi Pozzi
4' 2
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
Pole Vault
1.
9
Taylor Ferguson
9' 0
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
10
Madison Mahalivits
8' 6
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
11
Alicia Pecora
7' 0
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
Long Jump
1.
9
Grace Bundschuh
14' 5.5
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
9
Cassi Pozzi
14' 0.25
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
9
Taylor Ferguson
13' 5.25
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
Triple Jump
1.
12
Josie Brodnicki
31' 8.5
PR
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
2.
11
Sarah Teagardin
30' 7.5
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
3.
10
Katelyn Hyser
28' 5.5
May 1
Conant Girls Twilight Invitational
*Recent improvement