Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Josh Goguen
12.6h
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
9
Matthew Dean
12.8h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
3.
8
Lawrence Martinez
13.5h
PR
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
4.
9
Cayden Potter
13.8h
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
5.
8
Steven Mulkey
14.44
Mar 24
Clayton Relays
6.
9
Robert Gallegos
14.6h
Apr 2
Pena Relays
7.
9
Jesse Dorman
15.94
Mar 24
Clayton Relays
8.
12
Daniel LeDoux
16.2h
PR
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
200 Meters
1.
9
Josh Goguen
26.5h
Apr 29
District 5 Class A Championships
9
Matthew Dean
26.5h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
3.
11
Dominic Ickes
27.3h
PR
Apr 25
Cimarron Ram Relays
4.
12
Josh Trujillo
28.74
Mar 24
Clayton Relays
5.
9
Cayden Potter
28.9h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
6.
8
Steven Mulkey
30.9h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
7.
9
Jesse Dorman
32.74
Mar 24
Clayton Relays
8.
9
Robert Gallegos
32.9h
Apr 13
Pecos Small School Invite
9.
9
Tyler Lucksich
35.24
PR
Mar 24
Clayton Relays
400 Meters
1.
11
Austin Luksich
55.24
PR
Mar 24
Clayton Relays
2.
9
Morgan Sahd
58.82
PR
Apr 23
Mark Shumate Invite
3.
10
Dylan Friedt
1:01.7h
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
4.
12
Thomas Jeffers
1:02.24
PR
Mar 24
Clayton Relays
5.
9
Matthew Dean
1:04.7h
Apr 13
Pecos Small School Invite
6.
9
Cayden Potter
1:05.0h
Apr 29
District 5 Class A Championships
7.
9
Tyler Lucksich
1:06.74
PR
Mar 24
Clayton Relays
8.
8
Lawrence Coca
1:08.06
Apr 23
Mark Shumate Invite
9.
8
Lawrence Martinez
1:08.4h
PR
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
10.
9
Robert Gallegos
1:16.94
PR
Mar 24
Clayton Relays
800 Meters
1.
10
Dylan Friedt
2:17.86
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
12
Thomas Jeffers
2:18.1h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
3.
11
Shane Rinde
2:31.37
Apr 23
Mark Shumate Invite
4.
8
Lawrence Martinez
2:33.04
PR
Mar 24
Clayton Relays
5.
8
Lawrence Coca
2:41.90
Apr 23
Mark Shumate Invite
6.
9
Enrique Esparza
2:47.0h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
7.
9
Tyler Lucksich
2:49.1h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
1600 Meters
1.
11
Austin Luksich
5:01.17
PR
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
12
Thomas Jeffers
5:14.17
PR
May 7
NMAA 1A State Championships
3.
11
Shane Rinde
5:29.6h
Apr 29
District 5 Class A Championships
10
Dylan Friedt
5:29.6h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
5.
8
Lawrence Martinez
6:05.2h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
6.
9
Enrique Esparza
6:15.1h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
7.
8
Lawrence Coca
6:17.12
Apr 23
Mark Shumate Invite
8.
9
Tyler Lucksich
6:28.0h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
9.
9
Bob Gallegos
6:45.00
PR
Apr 23
Mark Shumate Invite
3200 Meters
1.
12
Thomas Jeffers
11:12.50
PR
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
11
Shane Rinde
11:44.0h
Mar 24
Clayton Relays
3.
9
Enrique Esparza
14:07.8h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
4.
9
Tyler Lucksich
15:37.6h
PR
Mar 24
Clayton Relays
110m Hurdles - 39"
1.
12
Levi Smith
15.85
(2.5)
PR
May 7
NMAA 1A State Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Levi Smith
43.43
PR
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
8
Steven Mulkey
54.7h
Apr 2
Pena Relays
4x100 Relay
1.
Morgan Sahd
Josh Goguen
Thomas Jeffers
Levi Smith
48.48
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
Relay Team
48.68
Apr 23
Mark Shumate Invite
3.
Thomas Jeffers
Austin Luksich
Dylan Friedt
Levi Smith
49.34
Mar 24
Clayton Relays
4.
Josh Goguen
Austin Luksich
Morgan Sahd
Levi Smith
49.3h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
5.
Thomas Jeffers
Mathew Dean
Morgan Sahd
Levi Smith
50.6h
Apr 2
Pena Relays
4x200 Relay -
1.
Morgan Sahd
Josh Goguen
Matthew Dean
Levi Smith
1:46.2h
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
9
Morgan Sahd
Josh Goguen
Matthew Dean
Cayden Potter
1:46.67
May 7
NMAA 1A State Championships
3.
Relay Team
1:51.35
Apr 23
Mark Shumate Invite
4.
Robert Gallegos
Steven Mulkey
Morgan Sahd
Mathew Dean
1:53.5h
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
5.
9
Robert Gallegos
Enrique Esparza
Morgan Sahd
Mathew Dean
1:58.9h
Apr 2
Pena Relays
6.
Robert Gallegos
Steven Mulkey
Cayden Potter
Mathew Dean
1:59.7h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
4x400 Relay
1.
Morgan Sahd
Thomas Jeffers
Dylan Friedt
Levi Smith
3:50.16
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
Morgan Sahd
Josh Goguen
Levi Smith
Thomas Jeffers
3:53.23
May 7
NMAA 1A State Championships
3.
Relay Team
4:02.77
Apr 23
Mark Shumate Invite
4.
Thomas Jeffers
Austin Luksich
Shane Rinde
Levi Smith
4:06.54
Mar 24
Clayton Relays
5.
Dylan Friedt
Mathew Dean
Morgan Sahd
Levi Smith
4:08.2h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
6.
Thomas Jeffers
Morgan Sahd
Shane Rinde
Levi Smith
4:11.6h
Apr 2
Pena Relays
7.
Morgan Sahd
Lawrence Martinez
Matthew Dean
Dylan Friedt
4:13.0h
Apr 29
District 5 Class A Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Josh Goguen
Mathew Dean
Morgan Sahd
Austin Luksich
4:10.3h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
2.
Morgan Sahd
Matthew Dean
Josh Goguen
Dylan Friedt
4:16.77
May 7
NMAA 1A State Championships
3.
Relay Team
4:19.67
Apr 23
Mark Shumate Invite
4.
Enrique Esparza
Mathew Dean
Morgan Sahd
Shane Rinde
4:33.5h
Apr 2
Pena Relays
5.
Morgan Sahd
Cayden Potter
Matthew Dean
Thomas Jeffers
4:40.9h
Apr 29
District 5 Class A Championships
6.
Robert Gallegos
Lawrence Martinez
Thomas Jeffers
Shane Rinde
4:47.84
Mar 24
Clayton Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Dominic Ickes
43' 5.75
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
12
Josh Trujillo
37' 10.5
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
3.
9
Jesse Dorman
28' 7
Apr 25
Cimarron Ram Relays
4.
12
Daniel LeDoux
24' 8
PR
Apr 25
Cimarron Ram Relays
5.
9
Robert Gallegos
19' 1.25
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Dominic Ickes
127' 5.5
Apr 23
Mark Shumate Invite
2.
12
Josh Trujillo
120' 1
Apr 29
District 5 Class A Championships
3.
9
Jesse Dorman
81' 11
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
4.
12
Daniel LeDoux
80' 7
PR
Apr 23
Mark Shumate Invite
5.
9
Cayden Potter
79' 10
Apr 23
Mark Shumate Invite
Javelin - 800g
1.
11
Dominic Ickes
147' 11
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
9
Matthew Dean
114' 11
Apr 29
District 5 Class A Championships
3.
12
Levi Smith
93' 9
PR
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
High Jump
1.
11
Austin Luksich
5' 6
Apr 13
Pecos Small School Invite
2.
12
Thomas Jeffers
5' 4
PR
Apr 2
Pena Relays
3.
12
Levi Smith
5' 0
PR
Apr 23
Mark Shumate Invite
Pole Vault
1.
11
Shane Rinde
8' 6
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
9
Josh Goguen
8' 6
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
Long Jump
1.
9
Morgan Sahd
15' 0
PR
Apr 2
Pena Relays
2.
8
Lawrence Martinez
11' 6.5
PR
Apr 25
Cimarron Ram Relays
3.
8
Lawrence Coca
10' 6
Apr 23
Mark Shumate Invite
4.
9
Enrique Esparza
9' 8
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
Triple Jump
1.
8
Steven Mulkey
24' 10.5
Apr 2
Pena Relays
Womens
100 Meters
1.
9
Cortney Chanceller
14.1h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
2.
9
Angel Gonzales
14.4h
PR
Apr 25
Cimarron Ram Relays
3.
9
Zoe Salazar
14.6h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
4.
10
Shaylee Rinde
15.2h
Apr 13
Pecos Small School Invite
5.
10
Ariana Gasparlin
15.3h
PR
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
6.
9
Christine Subratie
16.14
PR
Mar 24
Clayton Relays
200 Meters
1.
9
Zoe Salazar
30.6h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
10
Olivia Tafoya
31.0h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
3.
9
Angel Gonzales
32.8h
Apr 29
District 5 Class A Championships
4.
10
Shaylee Rinde
33.84
Mar 24
Clayton Relays
5.
10
Ariana Gasparlin
34.9h
Apr 29
District 5 Class A Championships
6.
9
Cortney Chanceller
35.54
Mar 24
Clayton Relays
400 Meters
1.
9
Zoe Salazar
1:13.3h
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
10
Shaylee Rinde
1:17.54
Mar 24
Clayton Relays
3.
9
Christine Subratie
1:20.0h
Apr 29
District 5 Class A Championships
4.
12
Elizabeth Gallegos
1:21.3h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
5.
9
Cortney Chanceller
1:21.74
Mar 24
Clayton Relays
800 Meters
1.
9
Helena Mieras
2:36.37
PR
Apr 23
Mark Shumate Invite
2.
9
Angel Gonzales
2:51.24
May 7
NMAA 1A State Championships
3.
9
Christine Subratie
3:07.84
May 7
NMAA 1A State Championships
4.
12
Elizabeth Gallegos
3:12.19
PR
Apr 23
Mark Shumate Invite
5.
10
Olivia Tafoya
3:13.2h
Apr 13
Pecos Small School Invite
6.
9
Maya Salas
3:23.8h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
1600 Meters
1.
9
Angel Gonzales
6:28.50
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
12
Elizabeth Gallegos
7:28.1h
PR
Apr 13
Pecos Small School Invite
3.
9
Maya Salas
7:37.6h
PR
Apr 29
District 5 Class A Championships
3200 Meters
1.
9
Angel Gonzales
13:53.5h
PR
Apr 2
Pena Relays
2.
12
Elizabeth Gallegos
16:30.6h
Apr 29
District 5 Class A Championships
100m Hurdles - 33"
1.
10
Ariana Gasparlin
18.9h
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
9
Helena Mieras
19.3h
Apr 2
Pena Relays
3.
10
Olivia Tafoya
19.6h
Apr 29
District 5 Class A Championships
4.
12
Elizabeth Gallegos
22.10
Apr 23
Mark Shumate Invite
300m Hurdles - 30"
1.
9
Helena Mieras
54.7h
Apr 13
Pecos Small School Invite
2.
10
Olivia Tafoya
55.29
PR
May 7
NMAA 1A State Championships
3.
10
Ariana Gasparlin
59.1h
Apr 2
Pena Relays
4.
12
Elizabeth Gallegos
1:09.8h
Apr 29
District 5 Class A Championships
4x100 Relay
1.
Kaylee Mulkey
Cortney Chanceller
Olivia Tafoya
Zoe Salazar
58.14
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
Shaylee Rinde
Cortney Chanceller
Olivia Tafoya
Zoe Salazar
58.9h
Apr 29
District 5 Class A Championships
3.
Relay Team
59.5h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
4.
Elizabeth Gallegos
Helena Mieras
Angel Gonzales
Kaylee Mulkey
1:00.9h
Apr 2
Pena Relays
4x200 Relay -
1.
Shaylee Rinde
Cortney Chanceller
Isabel Tafoya
Olivia Tafoya
2:06.9h
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
Relay Team
2:12.75
Apr 23
Mark Shumate Invite
3.
Ariana Gasparlin
Isabel Tafoya
Olivia Tafoya
Shaylee Rinde
2:13.9h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
4x400 Relay
1.
Kaylee Mulkey
Olivia Tafoya
Zoe Salazar
Helena Mieras
4:39.97
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
Relay Team
4:59.36
Apr 23
Mark Shumate Invite
3.
Shaylee Rinde
Ariana Gasparlin
Helena Mieras
Kaylee Mulkey
5:15.6h
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
4.
Shaylee Rinde
Ariana Gasparlin
Cortney Chanceller
Kaylee Mulkey
5:17.0h
Apr 2
Pena Relays
5.
Shaylee Rinde
Angel Gonzales
Helena Mieras
Kaylee Mulkey
5:17.5h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
6.
Maya Salas
Cortney Chanceller
Christine Subratie
Isabel Tafoya
5:23.4h
Apr 29
District 5 Class A Championships
7.
Christine Subratie
Ariana Gasparlin
Angel Gonzales
Kaylee Mulkey
5:36.24
Mar 24
Clayton Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
5:08.28
Apr 23
Mark Shumate Invite
2.
Isabel Tafoya
Olivia Tafoya
Kaylee Mulkey
Angel Gonzales
5:21.0h
Apr 25
Cimarron Ram Relays
3.
Shaylee Rinde
Cortney Chanceller
Kaylee Mulkey
Elizabeth Gallegos
5:25.40
May 7
NMAA 1A State Championships
4.
Elizabeth Gallegos
Isabel Tafoya
Shaylee Rinde
Kaylee Mulkey
5:39.3h
Apr 29
District 5 Class A Championships
5.
Shaylee Rinde
Cortney Chanceller
Kaylee Mulkey
Helena Mieras
5:39.54
May 7
NMAA 1A State Championships
6.
Shaylee Rinde
Cortney Chanceller
Angel Gonzales
Kaylee Mulkey
5:44.7h
Apr 2
Pena Relays
7.
Shaylee Rinde
Ariana Gasparlin
Angel Gonzales
Kaylee Mulkey
5:46.34
Mar 24
Clayton Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Veronica Farmer
32' 8
Apr 23
Mark Shumate Invite
Discus - 1kg
1.
10
Veronica Farmer
90' 9.75
Apr 2
Pena Relays
Javelin - 600g
1.
10
Veronica Farmer
72' 3
PR
Mar 24
Clayton Relays
2.
9
Zoe Salazar
67' 7
Apr 29
District 5 Class A Championships
High Jump
1.
9
Helena Mieras
4' 2
PR
Apr 25
Cimarron Ram Relays
2.
9
Cortney Chanceller
4' 0
PR
Apr 2
Pena Relays
10
Olivia Tafoya
4' 0
PR
Apr 9
Cimarron's Carl Gammage Invitational
Pole Vault
1.
9
Angel Gonzales
7' 6
May 7
NMAA 1A State Championships
2.
10
Ariana Gasparlin
6' 6
May 7
NMAA 1A State Championships
Long Jump
1.
9
Maya Salas
11' 0
Apr 29
District 5 Class A Championships
2.
10
Shaylee Rinde
10' 11.75
Apr 25
Cimarron Ram Relays
Triple Jump
1.
12
Elizabeth Gallegos
24' 9
Apr 25
Cimarron Ram Relays
*Recent improvement