Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
2008
2007
Indoor
2017
2016
2015
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
9
Noah L'Heureux
7.40
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
2.
9
Ben Moll
8.02
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
100 Meters
1.
9
Wyatt Stucky
12.48
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
2.
12
Luke Hamann
12.67
Apr 26
Cougar Invite
3.
9
Ben Moll
12.80
May 12
C-3 District
4.
9
Tommy Nabity
13.27
Apr 5
Thunderbird Invite
5.
9
Sasha Langewisch
13.61
PR
Apr 26
Cougar Invite
200 Meters
1.
9
Noah L'Heureux
24.23
May 12
C-3 District
2.
12
Luke Hamann
25.93
Apr 29
Lakeview Invitational
3.
9
Gage Canfield
26.19
Apr 5
Thunderbird Invite
4.
9
Wyatt Stucky
26.54c
PR
Apr 12
Yutan Invite
5.
9
Ben Moll
26.74c
May 2
Seward Reserve Invitational
6.
9
Sasha Langewisch
27.36
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
7.
9
Tommy Nabity
27.54c
Apr 12
Yutan Invite
400 Meters
1.
10
Logan Kreizel
54.78
Apr 26
Cougar Invite
2.
12
Caleb Ziems
55.22
PR
Apr 12
Yutan Invite
3.
9
Gage Canfield
57.52
Apr 26
Cougar Invite
4.
9
Colton Meyer
1:00.81
PR
Mar 31
Norris Invitational
5.
9
Ben Moll
1:01.72
PR
May 12
C-3 District
6.
9
Wyatt Stucky
1:03.54c
PR
Apr 5
Thunderbird Invite
7.
-
Stanley Wyatt
1:05.78
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
800 Meters
1.
9
Jacob Meyer
2:09.5h
May 2
Seward Reserve Invitational
2.
12
Caleb Ziems
2:12.14
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
3.
9
Noah L'Heureux
2:18.15
PR
Apr 12
Yutan Invite
4.
10
Elisha Meyer
2:37.81
Apr 12
Yutan Invite
1600 Meters
1.
12
Jonathan Kisker
5:30.70
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
2.
9
Jacob Meyer
5:43.9h
Apr 5
Thunderbird Invite
3.
10
Elisha Meyer
5:56.0h
May 2
Seward Reserve Invitational
3200 Meters
1.
12
Jonathan Kisker
11:24.24
PR
May 12
C-3 District
55m Hurdles - 39"
1.
10
Reid Martin
8.84
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
2.
10
Jacob Glines
9.11
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
110m Hurdles - 39"
1.
9
Colton Meyer
16.84
May 12
C-3 District
2.
10
Reid Martin
17.37
May 12
C-3 District
3.
10
Jacob Glines
17.83
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
9
Colton Meyer
43.69
May 12
C-3 District
2.
10
Reid Martin
45.59
May 12
C-3 District
3.
10
Jacob Glines
45.81
PR
Apr 26
Cougar Invite
4x100 Relay
1.
Relay Team
49.67
Apr 12
Yutan Invite
2.
Tommy Nabity
Reid Martin
Gage Canfield
Ben Moll
49.76
Apr 29
Lakeview Invitational
3.
9
Tommy Nabity
Wyatt Stucky
Gage Canfield
Ben Moll
50.64
Apr 26
Cougar Invite
4.
Tommy Nabity
Reid Martin
Gage Canfield
Noah L'Heureux
51.78
Mar 31
Norris Invitational
4x400 Relay
1.
Logan Kreizel
Noah L'Heureux
Gage Canfield
Caleb Ziems
3:41.75
May 12
C-3 District
2.
Relay Team
3:47.17
Apr 12
Yutan Invite
3.
9
Colton Meyer
Jacob Meyer
Wyatt Stucky
Gage Canfield
3:53.8h
May 2
Seward Reserve Invitational
4.
Logan Kreizel
Colton Meyer
Gage Canfield
Caleb Ziems
3:59.57
Mar 31
Norris Invitational
4x800 Relay
1.
Logan Kreizel
Noah L'Heureux
Jacob Meyer
Caleb Ziems
8:37.45
May 12
C-3 District
2.
Relay Team
9:00.48
Apr 12
Yutan Invite
Shot Put - 12lb
1.
10
James Lavicky
32' 5.5
Mar 31
Norris Invitational
2.
9
Wyatt Stucky
30' 5
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
3.
9
Tommy Nabity
25' 8.5
PR
May 2
Seward Reserve Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
James Lavicky
97' 1
Apr 12
Yutan Invite
2.
9
Wyatt Stucky
89' 0
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
High Jump
1.
10
Logan Kreizel
6' 2
PR
Apr 5
Thunderbird Invite
2.
10
Jacob Glines
5' 10
May 12
C-3 District
Long Jump
1.
10
Reid Martin
16' 6.5
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
2.
10
Jacob Glines
16' 4.5
PR
Apr 26
Cougar Invite
3.
10
Elisha Meyer
15' 8.5
May 2
Seward Reserve Invitational
4.
9
Tommy Nabity
15' 5
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
5.
9
Sasha Langewisch
15' 4
PR
May 12
C-3 District
6.
9
Wyatt Stucky
15' 0
PR
Mar 31
Norris Invitational
Triple Jump
1.
10
Jacob Glines
36' 10
PR
Apr 12
Yutan Invite
2.
9
Colton Meyer
33' 6.75
PR
May 2
Seward Reserve Invitational
3.
10
Elisha Meyer
33' 0
PR
Apr 12
Yutan Invite
Womens
55 Meter Dash
1.
12
Kacey Kohlhof
7.48
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
2.
9
Hope Leimbach
7.71
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
100 Meters
1.
12
Kacey Kohlhof
12.37
PR
May 21
NSAA Class C State Championships
2.
9
Hope Leimbach
13.42
Apr 12
Yutan Invite
3.
10
Kayla Ernstmeyer
13.95
PR
May 12
C-3 District
4.
10
Ella Wallace
15.37
PR
Apr 26
Cougar Invite
200 Meters
1.
12
Kacey Kohlhof
25.66
PR
May 21
NSAA Class C State Championships
2.
9
Josie Puelz
28.06
PR
Apr 26
Cougar Invite
3.
9
Hope Leimbach
28.55
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
4.
10
Kayla Ernstmeyer
28.94c
PR
Apr 12
Yutan Invite
5.
10
Mackenzie Koepke
29.06
Apr 29
Lakeview Invitational
6.
9
Megan Garbe
29.93
PR
Apr 26
Cougar Invite
7.
10
Ella Wallace
32.54c
Apr 12
Yutan Invite
400 Meters
1.
10
Rebecca Ziems
1:00.15
Apr 26
Cougar Invite
2.
10
Hannah Fitzsimmons
1:04.13
Apr 29
Lakeview Invitational
3.
12
Julia Pomerenke
1:05.30
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
4.
10
Mackenzie Koepke
1:05.42
May 12
C-3 District
5.
10
Kayla Ernstmeyer
1:06.18
Mar 31
Norris Invitational
6.
9
Rachel Ziems
1:08.67
PR
Apr 12
Yutan Invite
7.
10
Ella Wallace
1:16.36
PR
Apr 29
Lakeview Invitational
800 Meters
1.
10
Rebecca Ziems
2:26.71
May 21
NSAA Class C State Championships
2.
9
Rachel Ziems
2:36.30
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
3.
9
Katrina Staab
2:44.88
PR
May 12
C-3 District
4.
10
Hayley Steinbauer
2:46.80
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
5.
10
Hannah Fitzsimmons
2:47.60
Apr 5
Thunderbird Invite
6.
12
Paige Steinbauer
2:54.40
Apr 5
Thunderbird Invite
1600 Meters
1.
9
Rachel Ziems
5:48.63
PR
Apr 26
Cougar Invite
2.
10
Hayley Steinbauer
6:05.81
Apr 5
Thunderbird Invite
3.
12
Paige Steinbauer
6:12.73
May 12
C-3 District
4.
9
Katrina Staab
6:20.0h
PR
May 2
Seward Reserve Invitational
5.
11
Cassie Shambaugh-Miller
6:28.35
May 12
C-3 District
3200 Meters
1.
9
Rachel Ziems
12:31.13
PR
May 21
NSAA Class C State Championships
2.
12
Paige Steinbauer
13:06.19
PR
May 12
C-3 District
3.
11
Cassie Shambaugh-Miller
14:02.82
Apr 26
Cougar Invite
55m Hurdles - 33"
1.
12
Julia Pomerenke
9.45
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
2.
12
Kate Staab
9.51
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
100m Hurdles - 33"
1.
12
Julia Pomerenke
15.98
PR
May 12
C-3 District
2.
9
Josie Puelz
16.35
May 12
C-3 District
3.
12
Kate Staab
16.47
May 12
C-3 District
300m Hurdles - 30"
1.
12
Julia Pomerenke
46.80
May 12
C-3 District
2.
12
Kate Staab
48.05
PR
May 12
C-3 District
3.
9
Josie Puelz
49.99
May 12
C-3 District
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.67
Apr 12
Yutan Invite
2.
Hope Leimbach
Kacey Kohlhof
Kate Staab
Josie Puelz
51.80
Apr 26
Cougar Invite
3.
Kate Staab
Kacey Kohlhof
Josie Puelz
Hope Leimbach
53.61
Mar 31
Norris Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:06.86
May 21
NSAA Class C State Championships
2.
Rebecca Ziems
Hannah Fitzsimmons
Kayla Ernstmeyer
Julia Pomerenke
4:07.95
May 12
C-3 District
3.
Rebecca Ziems
Hannah Fitzsimmons
Kacey Kohlhof
Julia Pomerenke
4:16.21
Apr 29
Lakeview Invitational
4.
Hannah Fitzsimmons
Kate Staab
Kayla Ernstmeyer
Rebecca Ziems
4:30.87
Mar 31
Norris Invitational
4x800 Relay
1.
Rachel Ziems
Hannah Fitzsimmons
Hayley Steinbauer
Rebecca Ziems
10:02.78
May 12
C-3 District
2.
Relay Team
10:13.35
May 21
NSAA Class C State Championships
3.
Rachel Ziems
Hannah Fitzsimmons
Hayley Steinbauer
Paige Steinbauer
10:43.92
Apr 26
Cougar Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Avery Blahauvitz
34' 8
PR
May 12
C-3 District
2.
9
Gretchen Moll
30' 8
Apr 29
Lakeview Invitational
3.
11
Alice Wentz
21' 5.5
Apr 5
Thunderbird Invite
Discus - 1kg
1.
12
Avery Blahauvitz
104' 1
PR
Apr 5
Thunderbird Invite
2.
10
Kayla Ernstmeyer
98' 11
Apr 5
Thunderbird Invite
3.
9
Gretchen Moll
76' 6
Apr 26
Cougar Invite
4.
11
Alice Wentz
54' 11
Mar 31
Norris Invitational
5.
9
Katrina Staab
42' 4
PR
May 2
Seward Reserve Invitational
High Jump
1.
10
Mackenzie Koepke
5' 4
May 12
C-3 District
2.
9
Josie Puelz
4' 8
PR
Mar 19
NWU Class CD HS Meet
Pole Vault
1.
9
Josie Puelz
10' 2
May 12
C-3 District
Long Jump
1.
9
Hope Leimbach
15' 7
May 12
C-3 District
2.
9
Megan Garbe
12' 7.5
PR
Apr 26
Cougar Invite
Triple Jump
1.
9
Josie Puelz
30' 11.25
PR
Mar 31
Norris Invitational
*Recent improvement