Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1987
1985
1984
1979
1978
1977
1975
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
Indoor
2024
2022
2020
2016
2013
2012
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Keiondre Jordan
11.37
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
2.
9
Joshua Sutton
11.64
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
3.
10
Akpevwoghene Akushe
11.89
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4.
10
Alex Donovan
12.30
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
5.
9
Michael Gira
12.41
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
200 Meters
1.
12
Christian Matava
22.63
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
9
Joshua Sutton
24.20
Apr 30
Marion Freeman Invitational
3.
10
Allen Buckner
24.37
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
4.
10
Akpevwoghene Akushe
24.67
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
5.
12
Charles Gillis
24.76
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
10
Alex Donovan
25.30
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
400 Meters
1.
11
Will Jacobs
52.79
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
2.
12
Charles Gillis
54.76
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
3.
10
Seph Ekpelu
1:00.34
PR
May 7
Lutheran South Invitational
800 Meters
1.
9
Kabir Singh
2:20.48
PR
May 7
Lutheran South Invitational
2.
11
Nathan Huang
2:21.05
PR
Apr 30
Marion Freeman Invitational
1600 Meters
1.
12
Charles Biggs
4:52.35
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
2.
10
John Hall
5:23.63
May 7
Lutheran South Invitational
3.
11
Francis Rappleye
5:53.30
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3200 Meters
1.
12
Charles Biggs
10:24.02
PR
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
9
Kabir Singh
12:01.79
Apr 9
Skippy Keefer Relays
3.
10
John Hall
12:28.15
Apr 9
Skippy Keefer Relays
4.
11
Francis Rappleye
12:43.59
May 7
Lutheran South Invitational
4x100 Relay
1.
Larenz Taylor
Akpevwoghene Akushe
Joshua Sutton
Preston Buchanon
44.53
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
2.
Akpevwoghene Akushe
Preston Buchanon
Joshua Sutton
Larenz Taylor
44.74
May 7
Lutheran South Invitational
3.
Akpevwoghene Akushe
Keiondre Jordan
Christian Matava
Charles Gillis
44.78
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4.
Akpevwoghene Akushe
Keiondre Jordan
Lawrence Taylor
Christian Matava
45.16
Apr 9
Skippy Keefer Relays
5.
Akpevwoghene Akushe
Keiondre Jordan
Larenz Taylor
Christian Matava
46.74
Apr 15
Henle Holmes Invitational
6.
Akpevwoghene Akushe
Allen Buckner
Seph Ekpelu
Alex Donovan
47.85
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4x200 Relay -
1.
Joshua Sutton
Keiondre Jordan
Christian Matava
Will Jacobs
1:31.06
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
2.
Relay Team
1:32.04
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
3.
Akpevwoghene Akushe
Keiondre Jordan
Christian Matava
Will Jacobs
1:32.46
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4x400 Relay
1.
Christian Matava
Will Jacobs
Charles Gillis
Keiondre Jordan
3:29.39
May 7
Lutheran South Invitational
2.
Christian Matava
Will Jacobs
Larenz Taylor
Keiondre Jordan
3:30.01
Apr 15
Henle Holmes Invitational
4x800 Relay
1.
Charles Biggs
Nathan Huang
John Hall
Kabir Singh
9:33.68
May 7
Lutheran South Invitational
2.
Francis Rappleye
Nathan Huang
John Hall
Kabir Singh
9:41.99
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
3.
Francis Rappleye
John Hall
Kabir Singh
Nathan Huang
9:55.10
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
Shot Put - 12lb
1.
11
DeRon Sutton
46' 2.5
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
11
Jacob Platin
45' 9.5
PR
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
3.
12
Keith Harrison
39' 3.5
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4.
9
General Dorsey
34' 8
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
5.
9
Bryce Berry
30' 8
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
12
Justin Brown
29' 11.5
May 7
Lutheran South Invitational
7.
9
Parker Short
24' 3
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
Discus - 1.6kg
1.
12
Keith Harrison
126' 10
Apr 9
Skippy Keefer Relays
2.
11
Jacob Platin
120' 8
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3.
9
General Dorsey
111' 10
May 7
Lutheran South Invitational
4.
12
William Polk
97' 6
PR
Apr 9
Skippy Keefer Relays
5.
9
Bryce Berry
79' 10
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
9
Parker Short
70' 3
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
High Jump
1.
12
Keever Hall
6' 0
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
Pole Vault
1.
12
Charles Gillis
13' 0
Apr 15
Henle Holmes Invitational
Long Jump
1.
12
Larenz Taylor
21' 4.5
PR
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
12
Charles Gillis
18' 3
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
3.
9
Joshua Sutton
17' 9
PR
Apr 30
Marion Freeman Invitational
4.
10
Allen Buckner
17' 4
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
5.
9
Kenneth Townsend
14' 9
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
Triple Jump
1.
12
Larenz Taylor
45' 3.5
(3.0)
PR
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
2.
12
Lawrence Taylor
41' 4.5
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
3.
12
Theodore Zorn
40' 4.5
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
4.
12
Charles Gillis
39' 6
Apr 9
Skippy Keefer Relays
5.
9
Joshua Sutton
37' 2.5
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
10
Allen Buckner
33' 9.5
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
Womens
100 Meters
1.
10
Cara Johnson
12.19
(.2)
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
2.
9
Jhordin Galmore
12.63
(-2.1)
Jun 4
Great Southwest Classic
3.
10
Zuri Thomas
12.94
(-.7)
PR
Jun 4
Great Southwest Classic
4.
9
Kelly Ye
14.40
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
200 Meters
1.
10
Cara Johnson
25.49
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
9
Jhordin Galmore
25.69
(-1.0)
Jun 4
Great Southwest Classic
3.
10
Zuri Thomas
25.92
(-1.0)
PR
Jun 4
Great Southwest Classic
4.
9
Kelly Ye
32.28
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
400 Meters
1.
12
Margaret Sliney
55.75
PR
Jun 4
Great Southwest Classic
2.
9
Jhordin Galmore
1:01.18
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3.
9
Catherine Holt
1:14.52
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4.
9
Mary Gurley
1:19.97
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
800 Meters
1.
9
CHLOE MAY
2:21.92
PR
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
2.
11
Alexandra Walsh
2:27.36
May 7
Lutheran South Invitational
3.
12
Katherine Laughlin
2:34.74
May 7
Lutheran South Invitational
4.
10
Addison Thomas
2:36.54
Apr 28
Eureka Girls Invitational
5.
11
Colleen Sliney
2:38.99
PR
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
6.
9
Grace Lee
3:16.37
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
1600 Meters
1.
12
Geneva Lee
5:15.34
PR
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
2.
9
Krysten Holmes
5:35.74
PR
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3.
11
Colleen Sliney
5:52.86
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
4.
11
Carlyle Goldenberg
6:05.45
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
5.
9
Anna Larsen
6:30.86
Apr 28
Eureka Girls Invitational
3200 Meters
1.
12
Geneva Lee
11:40.37
PR
Apr 9
Skippy Keefer Relays
2.
11
Alexandra Walsh
11:42.10
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
3.
11
Lexi Walsh
11:47.20
PR
Apr 23
Kansas Relays
4.
12
Grace Hart
13:01.89
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
5.
12
Elizabeth Love
14:02.87
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
10
Grace Kroeger
15:01.13
Apr 28
Eureka Girls Invitational
7.
11
Anne Cohen
15:52.53
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
8.
9
Anna Larsen
15:53.84
May 7
Lutheran South Invitational
100m Hurdles - 30"
1.
10
Zionn Pearson
15.40
PR
Apr 29
Eureka Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Zionn Pearson
14.90
May 7
Lutheran South Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
9
Zuri Reid
48.79
PR
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
4x100 Relay
1.
Relay Team
48.31
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
2.
Zuri Thomas
Cara Johnson
Zionn Pearson
Jhordin Galmore
49.02
May 7
Lutheran South Invitational
3.
Zuri Thomas
Cara Johnson
Zionn Pearson
Zuri Reid
49.88
Apr 15
Henle Holmes Invitational
4.
Zuri Thomas
Cara Johnson
Zuri Reid
Caroline Niesen
50.21
Apr 9
Skippy Keefer Relays
5.
Katherine Schoenecker
Samantha Gianotti
Makayla Shaw
Caley McCline
57.96
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
Katherine Schoenecker
Samantha Gianotti
Amirah Al-Sagr
Caroline Niesen
1:00.43
Apr 28
Eureka Girls Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:42.89
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
2.
Cara Johnson
Zionn Pearson
Jhordin Galmore
Zuri Thomas
1:43.83
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
3.
Zuri Thomas
Cara Johnson
Zuri Reid
Caroline Niesen
1:50.54
Apr 9
Skippy Keefer Relays
4.
Olivia Light
Kelly Ye
Catherine Holt
Mary Gurley
2:05.42
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4x400 Relay
1.
Geneva Lee
Zuri Thomas
Jhordin Galmore
Margaret Sliney
3:58.83
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
2.
Relay Team
3:59.17
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
3.
Zuri Thomas
Jhordin Galmore
Krysten Holmes
Zuri Reid
3:59.37
May 7
Lutheran South Invitational
4.
Zuri Thomas
Geneva Lee
Margaret Sliney
Jhordin Galmore
4:04.77
Apr 15
Henle Holmes Invitational
5.
Zuri Reid
Krysten Holmes
Margaret Sliney
Zuri Thomas
4:12.44
Apr 9
Skippy Keefer Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:31.49
May 28
MSHSAA Class 4 State Championships
2.
Geneva Lee
Margaret Sliney
Alexandra Walsh
CHLOE MAY
9:31.9h
May 21
MSHSAA Class 4 Sectional 2
3.
Geneva Lee
Margaret Sliney
Alexandra Walsh
Katherine Laughlin
9:47.54
Apr 15
Henle Holmes Invitational
4.
Geneva Lee
Margaret Sliney
Addison Thomas
CHLOE MAY
9:54.08
May 7
Lutheran South Invitational
5.
CHLOE MAY
Krysten Holmes
Margaret Sliney
Katherine Laughlin
10:10.10
Apr 9
Skippy Keefer Relays
6.
Katherine Laughlin
Addison Thomas
Krysten Holmes
CHLOE MAY
10:11.65
Apr 28
Eureka Girls Invitational
7.
Carlyle Goldenberg
Colleen Sliney
Maura Court
Elizabeth Love
11:17.22
Apr 28
Eureka Girls Invitational
8.
Colleen Sliney
Addison Thomas
Carlyle Goldenberg
Elizabeth Love
11:36.40
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
9.
9
Gabriella Gallardo
Bergen Goede
Anna Yuska
Elsa Sjogren
14:01.90
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Olivia Light
Mary Gurley
Catherine Holt
Elizabeth Love
5:16.03
Apr 9
Skippy Keefer Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
13:29.70
Apr 23
Kansas Relays
2.
Krysten Holmes
Katherine Laughlin
Margaret Sliney
Alexandra Walsh
13:51.55
Apr 9
Skippy Keefer Relays
3.
Colleen Sliney
CHLOE MAY
Krysten Holmes
Carlyle Goldenberg
13:52.64
Apr 15
Henle Holmes Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Kayla Martin
35' 8.5
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
11
Chelsea Mingo
31' 10
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
3.
12
Meredith Lehman
29' 9
Apr 15
Henle Holmes Invitational
4.
10
Lucy Cadanau
25' 7
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
5.
12
Olivia Hunt
25' 6
Apr 9
Skippy Keefer Relays
Discus - 1kg
1.
12
Meredith Lehman
94' 0
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
12
Olivia Hunt
92' 3
Apr 15
Henle Holmes Invitational
3.
10
Lucy Cadanau
66' 5
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4.
9
Labrill Collins
63' 2
Apr 9
Skippy Keefer Relays
5.
11
Chelsea Mingo
51' 5
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
High Jump
1.
11
Claudia Williams
5' 2
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
12
Caroline Niesen
5' 0
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3.
10
Virginia Pflager
3' 10
Apr 9
Skippy Keefer Relays
Pole Vault
1.
12
Alexa Smith
10' 6
May 7
Lutheran South Invitational
2.
10
Amirah Al-Sagr
10' 0
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
3.
9
Katherine Trowbridge
7' 6
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4.
11
Nicole Stanec
7' 2
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
5.
11
Allison Stanec
7' 0
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
6.
10
Hallie Nuzum
6' 6
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
Long Jump
1.
10
Zionn Pearson
18' 10.75
(.0)
Jun 4
Great Southwest Classic
2.
10
Amirah Al-Sagr
16' 0
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3.
10
Katherine Schoenecker
12' 8
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
4.
9
Caley McCline
11' 11
PR
Apr 23
2016 Metro League T&F Championships
5.
11
Makayla Shaw
11' 7.5
Apr 9
Skippy Keefer Relays
Triple Jump
1.
11
Samantha Gianotti
33' 11
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
2.
10
Lindsey Royce
32' 4.5
PR
May 14
MSHSAA Class 4 District 3
3.
11
Makayla Shaw
31' 8
PR
Apr 28
Eureka Girls Invitational
4.
10
Katherine Schoenecker
27' 9.5
PR
Apr 9
Skippy Keefer Relays
*Recent improvement