Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
2001
2000
1998
1997
1995
1994
1992
1987
1984
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Logan Huff
12.67
Apr 22
Owensville HS Relays
2.
10
Austin Moeckli
13.12
Apr 12
Union Relays
3.
9
Sebastian Blair
13.16
Apr 5
OHS Quad
4.
11
Joshua Nations
13.30
PR
Mar 31
Union Quad
5.
10
Dalton Gerdes
13.36
Apr 22
Owensville HS Relays
6.
9
Ethan Groner
13.45
PR
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
7.
11
Thomas Ley
14.02
PR
Mar 31
Union Quad
200 Meters
1.
12
Alex Majors
23.50
(1.0)
PR
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
12
Jared Horstmann
25.32
PR
Apr 12
Union Relays
3.
11
Brady Kruse
25.94c
PR
Mar 22
St. Clair Quad
4.
11
Logan Huff
26.19
Mar 31
Union Quad
5.
10
Austin Moeckli
26.24
PR
Mar 31
Union Quad
6.
9
Sebastian Blair
26.28
Mar 24
Bearcat Open
7.
10
Dalton Gerdes
26.70
May 2
Four Rivers Conference Championship
8.
9
Ethan Groner
27.93
PR
Apr 5
OHS Quad
9.
11
Joshua Nations
28.12
PR
Mar 31
Union Quad
10.
11
Thomas Ley
28.36
PR
Apr 22
Owensville HS Relays
400 Meters
1.
12
Jonathon Stone
54.78
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
2.
12
Keven McDowell
55.22
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
800 Meters
1.
10
Nathan Ford
2:05.36
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
2.
12
Jonathon Stone
2:09.37
PR
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
3.
10
Ryan Blankenship
2:16.78
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
4.
9
Martin Lewis
2:17.78
May 2
Four Rivers Conference Championship
5.
9
Tim Madden
2:19.43
Apr 22
Owensville HS Relays
6.
12
Keven McDowell
2:20.93
Apr 5
OHS Quad
1600 Meters
1.
9
Tim Madden
4:59.14
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
2.
9
Martin Lewis
5:05.39
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
9
Joseph Rethemeyer
5:08.74
May 2
Four Rivers Conference Championship
4.
10
Nathan Ford
5:18.05
May 2
Four Rivers Conference Championship
5.
11
Riley Otten
5:48.54
Mar 29
Borgia Quad
6.
12
Robbie Cichon
6:36.72
May 2
Four Rivers Conference Championship
3200 Meters
1.
9
Joseph Rethemeyer
10:59.01
May 2
Four Rivers Conference Championship
2.
9
Tim Madden
11:00.60
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
11
Riley Otten
11:59.65
Apr 22
Owensville HS Relays
4.
9
Martin Lewis
12:08.04
Mar 31
Union Quad
5.
12
Robbie Cichon
14:32.72
Mar 29
Borgia Quad
110m Hurdles - 36"
1.
11
Damian Gale
21.06
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
110m Hurdles - 39"
1.
11
Damian Gale
21.53
Mar 31
Union Quad
300m Hurdles - 36"
1.
11
Damian Gale
51.98
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
4x100 Relay
1.
Relay Team
47.39
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
Logan Huff
Austin Moeckli
Brady Kruse
Jared Horstmann
47.42
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
3.
Logan Huff
Jared Horstmann
Brady Kruse
Austin Moeckli
48.13
Apr 15
Cuba Invitational
4.
Alex Majors
Ryan Blankenship
Jared Horstmann
Brady Kruse
48.26
Mar 24
Bearcat Open
5.
Sebastian Blair
Ryan Blankenship
Jared Horstmann
Brady Kruse
48.46
Mar 29
Borgia Quad
6.
Ryan Blankenship
Jared Horstmann
Brady Kruse
Alex Majors
48.54c
Mar 22
St. Clair Quad
7.
Logan Huff
Jared Horstmann
Brady Kruse
Tim Pruessner
48.81
May 2
Four Rivers Conference Championship
8.
Logan Huff
Dalton Gerdes
Brady Kruse
Austin Moeckli
48.95
Apr 22
Owensville HS Relays
9.
Sebastian Blair
Dalton Gerdes
Ethan Groner
Austin Moeckli
49.33
May 2
Four Rivers Conference Championship
10.
Logan Huff
Ryan Blankenship
Jared Horstmann
Brady Kruse
49.36
Mar 31
Union Quad
11.
Logan Huff
Dalton Gerdes
Ethan Groner
Austin Moeckli
51.18
Mar 29
Borgia Quad
12.
Ethan Groner
Logan Huff
Austin Moeckli
Tim Pruessner
51.64c
Mar 22
St. Clair Quad
13.
Logan Huff
Ethan Groner
Austin Moeckli
Tim Pruessner
53.35
Mar 24
Bearcat Open
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:37.48
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
Alex Majors
Ryan Blankenship
Jared Horstmann
Brady Kruse
1:37.62
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
Alex Majors
Ryan Blankenship
Brady Kruse
Jared Horstmann
1:37.82
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
4.
Alex Majors
Jared Horstmann
Brady Kruse
Ryan Blankenship
1:38.19
Apr 15
Cuba Invitational
5.
Alex Majors
Ryan Blankenship
Brady Kruse
Austin Moeckli
1:41.51
Apr 22
Owensville HS Relays
6.
Alex Majors
Jared Horstmann
Logan Huff
Brady Kruse
1:42.05
Mar 31
Union Quad
7.
Ryan Blankenship
Jared Horstmann
Brady Kruse
Alex Majors
1:42.3h
Mar 22
St. Clair Quad
8.
Sebastian Blair
Dalton Gerdes
Ethan Groner
Austin Moeckli
1:43.50
May 2
Four Rivers Conference Championship
9.
Logan Huff
Sebastian Blair
Ethan Groner
Austin Moeckli
1:44.05
Mar 29
Borgia Quad
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:31.16
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
Keven McDowell
Jonathon Stone
Brady Kruse
Alex Majors
3:35.34
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
3.
Keven McDowell
Brady Kruse
Alex Majors
Jonathon Stone
3:35.71
May 2
Four Rivers Conference Championship
4.
Alex Majors
Brady Kruse
Keven McDowell
Jonathon Stone
3:35.94
Apr 12
Union Relays
5.
Alex Majors
Keven McDowell
Jonathon Stone
Brady Kruse
3:39.89
Apr 15
Cuba Invitational
6.
Martin Lewis
Ryan Blankenship
Brady Kruse
Alex Majors
3:41.68
Apr 22
Owensville HS Relays
7.
Brady Kruse
Alex Majors
Keven McDowell
Jonathon Stone
3:44.25
Mar 24
Bearcat Open
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:25.65
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
Ryan Blankenship
Martin Lewis
Keven McDowell
Jonathon Stone
8:45.43
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
Nathan Ford
Tim Madden
Keven McDowell
Jonathon Stone
9:05.06
Mar 29
Borgia Quad
4.
Nathan Ford
Martin Lewis
Tim Madden
Jonathon Stone
9:15.8h
Mar 22
St. Clair Quad
5.
Ryan Blankenship
Martin Lewis
Tim Madden
Joseph Rethemeyer
9:20.07
Apr 22
Owensville HS Relays
6.
-
Nathan Ford
Ryan Blankenship
Keven McDowell
Jon Stone
9:21.79
Mar 31
Union Quad
Shot Put - 12lb
1.
12
Alex Majors
43' 7
PR
Apr 12
Union Relays
2.
12
Nathan Allgaier
38' 1.5
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
Discus - 1.6kg
1.
10
Austin Moeckli
102' 11
Apr 22
Owensville HS Relays
2.
12
Nathan Allgaier
95' 6
PR
Mar 24
Bearcat Open
Javelin - 800g
1.
10
Ryan Blankenship
133' 9
PR
Apr 22
Owensville HS Relays
2.
10
Austin Moeckli
86' 10
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
11
Riley Otten
84' 2
May 2
Four Rivers Conference Championship
High Jump
1.
9
Martin Lewis
5' 2
May 2
Four Rivers Conference Championship
9
Sebastian Blair
5' 2
PR
Apr 5
OHS Quad
12
Tim Pruessner
5' 2
Apr 15
Cuba Invitational
4.
9
Ethan Groner
5' 0
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
5.
9
Tim Madden
4' 8
May 2
Four Rivers Conference Championship
Long Jump
1.
11
Brady Kruse
18' 3.5
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
2.
12
Jared Horstmann
17' 5
PR
Apr 5
OHS Quad
3.
12
Tim Pruessner
16' 9
PR
Mar 31
Union Quad
4.
10
Dalton Gerdes
16' 6.5
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
5.
11
Logan Huff
16' 0.5
PR
Mar 22
St. Clair Quad
6.
9
Sebastian Blair
15' 9.5
PR
Mar 31
Union Quad
7.
9
Ethan Groner
15' 6.75
PR
Mar 31
Union Quad
8.
11
Damian Gale
14' 6
PR
Apr 5
OHS Quad
9.
11
Thomas Ley
12' 2.5
Apr 5
OHS Quad
Triple Jump
1.
12
Tim Pruessner
38' 0.5
PR
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
2.
9
Joseph Rethemeyer
34' 11.25
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
3.
11
Damian Gale
29' 10
Mar 29
Borgia Quad
Womens
100 Meters
1.
9
Makenzie Munsinger
14.40
May 2
Four Rivers Conference Championship
2.
12
Ereka Bailey
14.48
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
12
Stephanie Russo
14.59
May 2
Four Rivers Conference Championship
4.
11
Nichole Zeitzmann
14.68
Apr 12
Union Relays
5.
11
Alison Long
15.23
May 2
Four Rivers Conference Championship
6.
9
Hailey Fleming
15.63
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
200 Meters
1.
10
Emma Engelbrecht
27.26
PR
Apr 22
Owensville HS Relays
2.
11
Nichole Zeitzmann
28.93
Apr 22
Owensville HS Relays
3.
9
Makenzie Munsinger
29.04c
Mar 22
St. Clair Quad
4.
12
Stephanie Russo
30.27
Mar 31
Union Quad
5.
9
Elsie McNabb
31.46
May 2
Four Rivers Conference Championship
6.
9
Hailey Fleming
31.58
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
7.
9
Andi Wideman
31.85
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
8.
10
Lydia Pataky
33.54c
PR
Mar 22
St. Clair Quad
400 Meters
1.
10
Lauren Gerlemann
1:00.80
PR
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
10
MacKenzie Bauer
1:06.04
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
3.
9
Elsie McNabb
1:10.23
May 2
Four Rivers Conference Championship
4.
9
Andi Wideman
1:11.24
PR
Mar 29
Borgia Quad
5.
9
Hailey Fleming
1:21.35
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
800 Meters
1.
11
Lucy Roth
3:01.99
PR
Apr 22
Owensville HS Relays
2.
9
Lydia Lagemann
3:03.50
PR
Apr 12
Union Relays
3.
9
Audrey Ford
3:14.24
PR
Apr 15
Cuba Invitational
1600 Meters
1.
9
Julia McIntyre
5:47.65
PR
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
11
Lucy Roth
6:34.71
PR
Apr 22
Owensville HS Relays
3.
9
Lydia Lagemann
6:35.72
PR
Apr 12
Union Relays
4.
9
Audrey Ford
7:21.64
PR
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
3200 Meters
1.
9
Julia McIntyre
12:20.77
PR
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
9
Lydia Lagemann
14:19.29
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
100m Hurdles - 30"
1.
10
Lydia Pataky
21.40
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
100m Hurdles - 33"
1.
10
Emma Engelbrecht
17.47
PR
Apr 22
Owensville HS Relays
2.
10
Kate Ruediger
18.00
Mar 31
Union Quad
3.
10
Lydia Pataky
21.14c
Mar 22
St. Clair Quad
4.
12
Abby Perdue
21.24c
Mar 22
St. Clair Quad
5.
11
Kate Weiser
21.37
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kate Ruediger
50.14
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
2.
11
Kate Weiser
58.06
PR
Apr 12
Union Relays
3.
10
Lydia Pataky
1:00.18
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
4.
12
Abby Perdue
1:06.46
May 2
Four Rivers Conference Championship
4x100 Relay
1.
Relay Team
54.03
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
Makenzie Munsinger
Ereka Bailey
Nichole Zeitzmann
Stephanie Russo
54.09
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
3.
Ereka Bailey
MacKenzie Bauer
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
54.78
Apr 12
Union Relays
4.
MacKenzie Bauer
Alison Long
Makenzie Munsinger
Nichole Zeitzmann
55.58
Apr 22
Owensville HS Relays
5.
Makenzie Munsinger
Ereka Bailey
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
55.60
May 2
Four Rivers Conference Championship
6.
Makenzie Munsinger
MacKenzie Bauer
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
56.06
Mar 29
Borgia Quad
7.
MacKenzie Bauer
Alison Long
Makenzie Munsinger
Stephanie Russo
57.84c
Mar 22
St. Clair Quad
8.
Ereka Bailey
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
MacKenzie Bauer
59.79
Apr 15
Cuba Invitational
9.
Andi Wideman
Ereka Bailey
Alison Long
Lydia Pataky
1:00.01
Mar 29
Borgia Quad
10.
Ereka Bailey
Alison Long
Lydia Pataky
Andi Wideman
1:01.66
Mar 24
Bearcat Open
4x200 Relay -
1.
Emma Engelbrecht
MacKenzie Bauer
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
1:45.75
Mar 31
Union Quad
2.
Relay Team
1:50.52
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
3.
Makenzie Munsinger
MacKenzie Bauer
Nichole Zeitzmann
Emma Engelbrecht
1:51.21
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
4.
Makenzie Munsinger
MacKenzie Bauer
Emma Engelbrecht
Nichole Zeitzmann
1:52.11
Apr 22
Owensville HS Relays
5.
Emma Engelbrecht
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
MacKenzie Bauer
1:54.80
Apr 15
Cuba Invitational
6.
Makenzie Munsinger
MacKenzie Bauer
Stephanie Russo
Nichole Zeitzmann
1:55.38
May 2
Four Rivers Conference Championship
7.
MacKenzie Bauer
Alison Long
Makenzie Munsinger
Stephanie Russo
2:04.0h
Mar 22
St. Clair Quad
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:11.57
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
2.
Kate Ruediger
MacKenzie Bauer
Lauren Gerlemann
Nichole Zeitzmann
4:15.83
Apr 22
Owensville HS Relays
3.
Kate Ruediger
MacKenzie Bauer
Emma Engelbrecht
Lauren Gerlemann
4:15.90
Apr 12
Union Relays
4.
Kate Ruediger
MacKenzie Bauer
Emma Engelbrecht
Nichole Zeitzmann
4:16.84
May 2
Four Rivers Conference Championship
5.
Kate Ruediger
MacKenzie Bauer
Nichole Zeitzmann
Emma Engelbrecht
4:22.27
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
6.
MacKenzie Bauer
Lauren Gerlemann
Julia McIntyre
Kate Ruediger
4:40.6h
Mar 22
St. Clair Quad
7.
Nichole Zeitzmann
Elsie McNabb
Makenzie Munsinger
Andi Wideman
4:46.52
Mar 29
Borgia Quad
8.
Lauren Gerlemann
Elsie McNabb
Stephanie Russo
Andi Wideman
4:49.69
Mar 24
Bearcat Open
4x800 Relay
1.
Audrey Ford
Lydia Lagemann
Julia McIntyre
Lucy Roth
12:09.00
Apr 15
Cuba Invitational
2.
Audrey Ford
Lydia Pataky
Lucy Roth
Lydia Lagemann
12:24.36
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
Shot Put - 4kg
1.
12
Lauren Bergner
35' 0
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
2.
10
Lauren Gerlemann
33' 2
Apr 5
OHS Quad
3.
12
Abby Perdue
21' 9
PR
Mar 22
St. Clair Quad
4.
9
Makayla Jackson
19' 8
PR
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
5.
9
Karissa Dieckhaus
16' 1
PR
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
Discus - 1kg
1.
10
Lauren Gerlemann
114' 4
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
2.
12
Lauren Bergner
99' 7
PR
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
3.
12
Abby Perdue
47' 10
PR
Mar 24
Bearcat Open
4.
9
Makayla Jackson
45' 6
PR
Mar 31
Union Quad
5.
9
Karissa Dieckhaus
38' 4
PR
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
Javelin - 600g
1.
10
Kate Ruediger
119' 11
May 2
Four Rivers Conference Championship
2.
10
Lydia Pataky
84' 2
Apr 5
OHS Quad
3.
12
Abby Perdue
68' 7
Apr 12
Union Relays
4.
11
Alison Long
62' 5
PR
May 2
Four Rivers Conference Championship
High Jump
1.
10
Kate Ruediger
4' 6
May 2
Four Rivers Conference Championship
2.
11
Kate Weiser
4' 4
PR
Apr 15
Cuba Invitational
3.
10
MacKenzie Bauer
4' 2
Mar 22
St. Clair Quad
Long Jump
1.
10
Lauren Gerlemann
16' 10.5
May 14
MSHSAA Class 1 Sectional 1
2.
10
Emma Engelbrecht
15' 7
Apr 21
Sullivan 9-10 HS
3.
12
Ereka Bailey
14' 10.5
May 7
MSHSAA Class 1 District 1
4.
11
Alison Long
13' 10.5
PR
Mar 31
Union Quad
5.
9
Cecelia Malone
11' 11.25
May 2
Four Rivers Conference Championship
Triple Jump
1.
10
Emma Engelbrecht
34' 11
Mar 29
Borgia Quad
2.
10
Lauren Gerlemann
34' 9.75
(.7)
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
3.
12
Ereka Bailey
33' 11.75
(.4)
PR
May 21
MSHSAA Class 1 State Championships
4.
11
Alison Long
29' 10
May 2
Four Rivers Conference Championship
5.
9
Cecelia Malone
27' 2.25
May 2
Four Rivers Conference Championship
*Recent improvement