Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
8
Brayden Vancil
13.37
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
2.
7
Jordon Roller
13.84c
PR
Apr 14
Macomb
3.
8
Landen Beelman
13.85
PR
May 7
IESA Sectional
4.
7
Austin Van Scoy
14.84c
PR
Apr 13
ICS Meet
5.
7
Ethan Van Scoy
14.90
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
6.
6
Connor Woodbury
16.14c
PR
Apr 19
Mercer County
7.
6
KC Robertson
16.21
PR
May 7
IESA Sectional
8.
6
Andy Lumbeck
17.74c
PR
Apr 19
Mercer County
9.
6
Byron Morris
19.14c
PR
Apr 19
Mercer County
10.
7
Dylan Spiker
20.34c
PR
Apr 19
Mercer County
11.
6
Brett Gotaas
22.54c
PR
Apr 19
Mercer County
200 Meters
1.
7
Austin Van Scoy
29.48
PR
May 7
IESA Sectional
2.
7
Ethan Van Scoy
32.34c
PR
Apr 28
Rushville
3.
7
Brandon Olson
33.14c
PR
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
4.
6
Conner Bailey
36.74c
PR
Apr 19
Mercer County
5.
6
Chris Ford
37.94c
PR
Apr 19
Mercer County
6.
6
Andy Lumbeck
38.94c
PR
May 7
IESA Sectional
7.
6
Kolton Bell
39.34c
PR
Apr 19
Mercer County
400 Meters
1.
7
Payne Porter
1:02.54
PR
May 7
IESA Sectional
2.
7
Jordon Roller
1:02.93
PR
May 7
IESA Sectional
3.
7
Austin Parsons
1:08.34c
PR
Apr 19
Mercer County
4.
6
Walker Conchas
1:11.74c
PR
Apr 13
ICS Meet
5.
6
Kolton Bell
1:24.84c
PR
Apr 13
ICS Meet
6.
6
Ross Vancil
1:25.44c
PR
Apr 19
Mercer County
800 Meters
1.
7
Payne Porter
2:30.1h
PR
Apr 13
ICS Meet
2.
7
Austin Parsons
2:39.2h
PR
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
3.
6
Walker Conchas
2:55.0h
PR
Apr 5
Bushnell
4.
6
Ross Vancil
3:13.7h
PR
Apr 11
Sand Valley 5-6 Meet
1600 Meters
1.
7
Payne Porter
5:40.3h
PR
Apr 19
Mercer County
2.
6
Walker Conchas
6:04.49
PR
May 7
IESA Sectional
3.
6
Ross Vancil
6:46.21
PR
May 7
IESA Sectional
100m Hurdles - 39"
1.
7
Jordon Roller
16.43
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
2.
8
Landen Beelman
18.64
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
110m Hurdles - 39"
1.
7
Jordon Roller
16.59
PR
May 13
State Track Class A
2.
8
Landen Beelman
17.82
PR
May 7
IESA Sectional
3.
6
Connor Woodbury
21.64
PR
May 7
IESA Sectional
4.
6
Jacob Ford
22.44c
PR
Apr 20
Carthage 5-6 Meet
4x100 Relay
1.
Landen Beelman
Austin Van Scoy
Ethan Van Scoy
Jordon Roller
56.57
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
2.
7
Jordon Roller
Brandon Olson
Ethan Van Scoy
Austin Van Scoy
1:00.34c
Apr 19
Mercer County
3.
Ethan Van Scoy
Austin Van Scoy
Connor Woodbury
Brandon Olson
1:00.49
May 7
IESA Sectional
4.
Austin Van Scoy
KC Robertson
Conner Bailey
Jacob Ford
1:02.94c
Apr 13
ICS Meet
5.
Austin Van Scoy
KC Robertson
Connor Woodbury
Andy Lumbeck
1:04.94c
Apr 14
Macomb
6.
Connor Woodbury
Brandon Olson
Ethan Van Scoy
Jacob Ford
1:05.94c
Apr 28
Rushville
7.
Connor Woodbury
KC Robertson
Ross Vancil
Brandon Olson
1:06.24c
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
4x200 Relay -
1.
Chris Ford
KC Robertson
Ethan Van Scoy
Connor Woodbury
2:18.0h
Apr 5
Bushnell
2.
6
Jacob Ford
Conner Bailey
Andy Lumbeck
Walker Conchas
2:29.0h
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
3.
6
Chris Ford
Jacob Ford
KC Robertson
Conner Bailey
2:29.07
May 7
IESA Sectional
4.
6
Andy Lumbeck
Chris Ford
Kolton Bell
KC Robertson
2:31.3h
Apr 11
Sand Valley 5-6 Meet
5.
Austin Parsons
Brian Schmidt
Chris Ford
Conner Bailey
2:33.4h
Apr 14
Macomb
6.
6
Chris Ford
Jacob Ford
Brian Schmidt
Kolton Bell
2:35.3h
Apr 19
Mercer County
7.
6
Conner Bailey
Brian Schmidt
Chris Ford
Kolton Bell
2:35.9h
Apr 28
Rushville
8.
Ethan Van Scoy
Kolton Bell
Andy Lumbeck
Austin Parsons
2:36.7h
Apr 13
ICS Meet
4x400 Relay
1.
Walker Conchas
Brandon Olson
Jacob Ford
Ethan Van Scoy
5:18.80
May 7
IESA Sectional
2.
Connor Woodbury
Kolton Bell
Brian Schmidt
Ethan Van Scoy
5:28.7h
Apr 13
ICS Meet
3.
Walker Conchas
Austin Van Scoy
Ethan Van Scoy
KC Robertson
5:28.9h
Apr 19
Mercer County
4.
Walker Conchas
Jacob Ford
Austin Van Scoy
Ethan Van Scoy
5:33.4h
Apr 14
Macomb
5.
6
Walker Conchas
KC Robertson
Ross Vancil
Jacob Ford
5:34.0h
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
6.
6
Walker Conchas
Connor Woodbury
KC Robertson
Chris Ford
5:48.2h
Apr 20
Carthage 5-6 Meet
7.
6
KC Robertson
Jacob Ford
Walker Conchas
Connor Woodbury
5:51.3h
Apr 11
Sand Valley 5-6 Meet
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Ethan Van Scoy
Brandon Olson
Walker Conchas
Payne Porter
2:08.41
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Austin Van Scoy
Brandon Olson
Walker Conchas
Austin Parsons
4:56.13
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
Shot Put - 12lb
1.
7
Austin Van Scoy
24' 4
PR
Apr 19
Mercer County
2.
7
Dylan Spiker
21' 4
PR
Apr 28
Rushville
3.
6
Chris Ford
20' 2.5
PR
Apr 28
Rushville
4.
6
Clay Lafary
17' 10.5
PR
Apr 19
Mercer County
5.
6
Dexter Ricketts
16' 2
PR
Apr 19
Mercer County
Discus - 1.6kg
1.
7
Austin Parsons
51' 10
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
2.
7
Dylan Spiker
48' 4
PR
Apr 19
Mercer County
3.
6
Dexter Ricketts
47' 9
PR
May 7
IESA Sectional
4.
6
Clay Lafary
44' 6
PR
Apr 19
Mercer County
5.
6
Conner Bailey
40' 0
PR
Apr 19
Mercer County
6.
6
Brett Gotaas
30' 0
PR
Apr 19
Mercer County
High Jump
1.
7
Jordon Roller
5' 3
PR
Apr 14
Macomb
2.
7
Payne Porter
5' 0
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
3.
8
Brayden Vancil
4' 10
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
7
Brandon Olson
4' 10
PR
Apr 28
Rushville
5.
8
Landen Beelman
4' 8
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
6.
6
Walker Conchas
4' 3
PR
Apr 20
Carthage 5-6 Meet
7.
6
KC Robertson
3' 10
PR
Apr 11
Sand Valley 5-6 Meet
8.
6
Connor Woodbury
3' 8
PR
Apr 11
Sand Valley 5-6 Meet
Long Jump
1.
7
Jordon Roller
17' 1
PR
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
2.
8
Brayden Vancil
15' 5.5
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
3.
8
Landen Beelman
14' 10
PR
Apr 28
Rushville
4.
7
Brandon Olson
12' 3.25
May 7
IESA Sectional
5.
6
Connor Woodbury
12' 1
PR
Apr 19
Mercer County
6.
6
Jacob Ford
11' 7
PR
Apr 19
Mercer County
7.
6
Andy Lumbeck
10' 3
PR
Apr 19
Mercer County
8.
6
Kolton Bell
9' 6
PR
Apr 19
Mercer County
Womens
100 Meters
1.
8
Kaitlyn Hornbeck
13.80
PR
May 7
IESA Sectional
2.
8
Brenna Lillie
14.44c
PR
Apr 14
Macomb
3.
8
Jessica Smith
15.22
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
4.
8
Courtney Torrance
15.24c
Apr 19
Mercer County
5.
7
Megan Schaley
15.31
PR
May 7
IESA Sectional
6.
8
Cheyanne Lee
16.11
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
7.
7
Emma Keever
16.14c
PR
Apr 19
Mercer County
8.
6
Maddie Link
16.24c
PR
Apr 19
Mercer County
9.
6
Ebony Thompson
17.74c
PR
Apr 19
Mercer County
10.
6
Alexia Hornbeck
18.44c
PR
Apr 19
Mercer County
200 Meters
1.
8
Kaitlyn Hornbeck
28.84
PR
May 7
IESA Sectional
2.
7
Megan Schaley
31.14c
PR
Apr 19
Mercer County
3.
7
Laurel Beelman
31.44c
PR
Apr 19
Mercer County
4.
8
Courtney Torrance
31.51
PR
May 7
IESA Sectional
5.
8
Jessica Smith
33.24c
PR
Apr 28
Rushville
6.
6
Maddie Link
34.84c
PR
Apr 19
Mercer County
7.
8
Jayde Henry
38.34c
Apr 19
Mercer County
8.
6
Alexis Young-Hosemann
42.74c
PR
Apr 19
Mercer County
400 Meters
1.
7
Sadie Lenz
1:06.66
PR
May 7
IESA Sectional
2.
8
Emily Capps
1:20.00
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
3.
8
Cheyanne Lee
1:21.34c
PR
Apr 28
Rushville
4.
6
Mackenzy Ludington
1:27.74c
PR
Apr 19
Mercer County
5.
6
Alexis Young-Hosemann
1:39.41
PR
May 7
IESA Sectional
800 Meters
1.
7
Mady Reed
2:41.47
PR
May 7
IESA Sectional
2.
6
Hallie Shoemaker
3:02.06
PR
May 7
IESA Sectional
3.
8
Peyton Jack
3:05.7h
Apr 19
Mercer County
4.
8
Cheyanne Lee
3:09.17
PR
May 7
IESA Sectional
5.
8
Emily Capps
3:13.5h
PR
Apr 28
Rushville
1600 Meters
1.
6
Hallie Shoemaker
6:30.3h
PR
Apr 28
Rushville
2.
8
Peyton Jack
6:50.1h
Apr 5
Bushnell
100m Hurdles - 30"
1.
7
Mady Reed
19.84c
PR
Apr 19
Mercer County
2.
8
Emily Capps
23.54c
PR
Apr 19
Mercer County
100m Hurdles - 33"
1.
7
Mady Reed
19.24c
PR
May 7
IESA Sectional
2.
6
Breanne Kidd
21.74c
PR
Apr 14
Macomb
3.
8
Kaitlyn Hornbeck
22.64c
PR
Apr 5
Bushnell
4.
8
Emily Capps
23.19
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
4x100 Relay
1.
8
Brenna Lillie
Courtney Torrance
Jessica Smith
Kaitlyn Hornbeck
56.20
May 7
IESA Sectional
2.
8
Kaitlyn Hornbeck
Jessica Smith
Courtney Torrance
Brenna Lillie
56.57
May 13
State Track Class A
3.
Megan Schaley
Jessica Smith
Kaitlyn Hornbeck
Brenna Lillie
56.95
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
4.
8
Courtney Torrance
Jessica Smith
Kaitlyn Hornbeck
Brenna Lillie
57.04c
Apr 28
Rushville
5.
8
Brenna Lillie
Jessica Smith
Cheyanne Lee
Kaitlyn Hornbeck
57.64c
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
6.
8
Courtney Torrance
Jayde Henry
Kaitlyn Hornbeck
Jessica Smith
58.14c
Apr 5
Bushnell
7.
8
Courtney Torrance
Jayde Henry
Jessica Smith
Brenna Lillie
1:00.24c
Apr 13
ICS Meet
8.
Hallie Shoemaker
Ebony Thompson
Maddie Link
Emma Keever
1:06.74c
Apr 28
Rushville
9.
6
Breanne Kidd
Ebony Thompson
Maddie Link
Hallie Shoemaker
1:06.94c
Apr 19
Mercer County
10.
6
Breanne Kidd
Maddie Link
Ebony Thompson
Hallie Shoemaker
1:08.55
May 7
IESA Sectional
4x200 Relay -
1.
7
Megan Schaley
Sadie Lenz
Laurel Beelman
Mady Reed
1:59.55
May 7
IESA Sectional
2.
7
Laurel Beelman
Mady Reed
Sadie Lenz
Megan Schaley
2:05.31
May 13
State Track Class A
3.
7
Megan Schaley
Sadie Lenz
Halee Porter
Laurel Beelman
2:08.8h
Apr 14
Macomb
4.
7
Mady Reed
Laurel Beelman
Megan Schaley
Emma Keever
2:10.0h
Apr 5
Bushnell
5.
7
Megan Schaley
Laurel Beelman
Sadie Lenz
Mady Reed
2:18.4h
Apr 28
Rushville
6.
Jayde Henry
Emily Capps
Halee Porter
Cheyanne Lee
2:22.9h
Apr 28
Rushville
7.
Jayde Henry
Cheyanne Lee
Emily Capps
Halee Porter
2:23.3h
Apr 19
Mercer County
8.
8
Arianna Hays
Jayde Henry
Cheyanne Lee
Emily Capps
2:31.0h
Apr 5
Bushnell
4x400 Relay
1.
Hallie Shoemaker
Halee Porter
Maddie Link
Laurel Beelman
5:35.2h
Apr 25
7/8 Sand Valley Meet
Shot Put - 4kg
1.
8
Jayde Henry
22' 4
PR
Apr 28
Rushville
2.
6
Ebony Thompson
22' 3
PR
Apr 14
Macomb
3.
8
Arianna Hays
21' 10
PR
May 7
IESA Sectional
4.
7
Halee Porter
21' 2
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
Discus - 1kg
1.
6
Ebony Thompson
69' 8
PR
May 7
IESA Sectional
2.
8
Jayde Henry
54' 7
PR
May 7
IESA Sectional
3.
8
Arianna Hays
40' 10
PR
May 7
IESA Sectional
4.
6
Faith Dickenson
40' 0
PR
Apr 19
Mercer County
High Jump
1.
8
Courtney Torrance
4' 2
Apr 5
Bushnell
2.
8
Emily Capps
4' 0
PR
Apr 22
Falcon Coed JH Relays
3.
6
Mackenzy Ludington
3' 10
PR
Apr 19
Mercer County
4.
6
Hallie Shoemaker
3' 9
PR
Apr 20
Carthage 5-6 Meet
5.
6
Maddie Link
3' 8
PR
Apr 28
Rushville
Long Jump
1.
7
Sadie Lenz
14' 8.5
PR
May 13
State Track Class A
2.
7
Mady Reed
14' 0.5
Apr 19
Mercer County
3.
8
Brenna Lillie
13' 0
Apr 14
Macomb
4.
8
Jessica Smith
12' 6
PR
May 7
IESA Sectional
5.
8
Kaitlyn Hornbeck
12' 4
PR
Apr 28
Rushville
6.
7
Megan Schaley
12' 3
PR
Apr 19
Mercer County
7.
7
Laurel Beelman
12' 2
PR
Apr 19
Mercer County
8.
8
Cheyanne Lee
11' 3.5
PR
Apr 19
Mercer County
9.
6
Alexis Young-Hosemann
8' 2
PR
Apr 19
Mercer County
10.
6
Breanne Kidd
7' 7.5
PR
Apr 19
Mercer County
*Recent improvement