Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2011
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Makai Rumsey
11.68
(2.9)
May 11
Region 7 Championships
2.
10
William Ammons
11.71
(3.4)
May 11
Region 7 Championships
3.
11
Jake Biggs
11.81
(1.2)
PR
Apr 1
UVU Invitational
4.
12
Pence Joshua
12.08
(.2)
PR
Mar 18
Alpha Invitational
5.
10
Samuel Charles
12.17
(4.8)
PR
May 11
Region 7 Championships
6.
9
Chase Biggs
12.59
(-.2)
PR
Apr 1
UVU Invitational
7.
11
Tevita Foketi
12.95
(-2.8)
PR
Apr 21
Bulldog Invite
8.
11
Bastian Slater
13.94
(-1.5)
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
9.
10
Benjamin Hillam
14.55
(-1.5)
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
10.
9
William Jeanfreau
14.86
(-1.5)
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
200 Meters
1.
10
Makai Rumsey
23.66
(2.8)
PR
May 11
Region 7 Championships
2.
10
William Ammons
24.74
(1.7)
Apr 1
UVU Invitational
3.
10
Samuel Charles
24.90
(3.9)
PR
May 11
Region 7 Championships
4.
11
Jake Biggs
24.98
(-2.1)
PR
Apr 13
Utah County Invite
5.
11
McKay Smith
25.59
Apr 21
Bulldog Invite
6.
12
Kyle Merrill
25.69
(.9)
PR
Mar 18
Alpha Invitational
7.
9
Chase Biggs
25.78
(4.6)
PR
May 11
Region 7 Championships
8.
10
Dallin Burningham
25.97
(3.1)
May 11
Region 7 Championships
9.
11
Darealist Durante
33.72
PR
Apr 21
Bulldog Invite
400 Meters
1.
11
McKay Smith
54.07
PR
Apr 21
Bulldog Invite
2.
10
William Ammons
55.39
PR
Apr 1
UVU Invitational
3.
10
Michael Pearson
56.44
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
4.
12
Niles Herrod
56.60
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
5.
12
Kyle Merrill
57.28
PR
Mar 18
Alpha Invitational
6.
10
Dallin Burningham
57.44
May 11
Region 7 Championships
7.
10
Ethan Davis
58.26
PR
Apr 21
Bulldog Invite
8.
9
Zachary Christensen
58.37
PR
Apr 21
Bulldog Invite
9.
9
Chase Biggs
59.09
PR
Apr 21
Bulldog Invite
800 Meters
1.
11
Aidan Troutner
1:55.72
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
11
Ammon Brock
1:59.42
May 11
Region 7 Championships
3.
12
Robert Fillmore
2:04.95
PR
May 6
BYU Invitational
4.
10
Ethan Davis
2:10.95
May 11
Region 7 Championships
5.
11
Carter Norton
2:12.79
Apr 13
Utah County Invite
6.
10
Sam Samft
2:15.19
Apr 13
Utah County Invite
7.
10
Charles Broberg
2:17.35
Apr 21
Bulldog Invite
8.
10
Chiz McCoullough
2:19.56
Apr 21
Bulldog Invite
9.
9
Jeff Armstrong
2:22.61
Apr 21
Bulldog Invite
10.
12
Reagan Wright
2:23.97
Mar 18
Alpha Invitational
11.
10
Isaac Fillmore
2:31.72
PR
May 11
Region 7 Championships
12.
10
Ira Callahan
2:53.09
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
13.
9
Zachary Christensen
3:03.75
PR
Apr 21
Bulldog Invite
1600 Meters
1.
11
Aidan Troutner
4:12.18
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
11
Ammon Brock
4:21.20
May 6
BYU Invitational
3.
11
Carter Norton
4:32.46
May 6
BYU Invitational
4.
12
Reagan Wright
4:51.59
PR
Apr 1
UVU Invitational
5.
12
Robert Fillmore
4:56.17
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
6.
9
Jeff Armstrong
5:07.13
Apr 1
UVU Invitational
7.
10
Chiz McCoullough
5:10.32
May 11
Region 7 Championships
8.
10
Sam Samft
5:17.01
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
9.
10
Isaac Willis
5:25.32
Apr 13
Utah County Invite
10.
10
Charles Broberg
5:31.27
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
11.
10
Sam Handley
5:36.78
PR
Mar 11
Cougar Relays
12.
9
David Fox
5:37.24
PR
Mar 11
Cougar Relays
13.
10
Ira Callahan
6:10.56
PR
Apr 21
Bulldog Invite
3200 Meters
1.
11
Aidan Troutner
9:03.50
PR
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
11
Carter Norton
10:02.21
May 11
Region 7 Championships
3.
11
Ammon Brock
10:23.02
Mar 18
Alpha Invitational
4.
12
Reagan Wright
10:48.79
PR
May 11
Region 7 Championships
5.
9
Jeff Armstrong
11:02.14
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
6.
10
Sam Samft
11:27.47
Apr 21
Bulldog Invite
7.
10
Chiz McCoullough
11:33.97
May 11
Region 7 Championships
8.
12
Robert Fillmore
11:34.83
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
9.
10
Isaac Willis
11:45.80
May 11
Region 7 Championships
10.
10
Sam Handley
11:47.94
PR
Apr 21
Bulldog Invite
11.
10
Ira Callahan
11:50.49
PR
Apr 21
Bulldog Invite
110m Hurdles - 39"
1.
10
Dillon Jensen
15.41
(.8)
May 6
BYU Invitational
2.
12
Pence Joshua
16.26
(.8)
PR
May 6
BYU Invitational
3.
10
Isaac Fillmore
16.80
(3.9)
May 11
Region 7 Championships
4.
12
Peter Riboldi
17.75
(3.9)
PR
May 11
Region 7 Championships
5.
10
Kelson Jensen
17.92
(3.0)
May 11
Region 7 Championships
6.
9
Elijah Child
18.55
(-1.0)
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
7.
11
Caleb Chadburn
18.71
(5.6)
PR
May 11
Region 7 Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Pence Joshua
40.40
PR
May 11
Region 7 Championships
2.
10
Dillon Jensen
40.77
May 6
BYU Invitational
3.
11
Joshua Orme
44.27
PR
Apr 1
UVU Invitational
4.
10
Isaac Fillmore
46.19
Apr 1
UVU Invitational
5.
9
Elijah Child
46.22
PR
Apr 21
Bulldog Invite
6.
12
Peter Riboldi
46.83
PR
Apr 21
Bulldog Invite
7.
11
Caleb Chadburn
47.25
PR
Apr 21
Bulldog Invite
8.
10
Kelson Jensen
51.04
Apr 21
Bulldog Invite
2k Steeplechase
1.
11
Carter Norton
6:57.13
PR
Apr 1
UVU Invitational
2.
12
Reagan Wright
7:33.80
PR
Apr 1
UVU Invitational
3.
9
Jeff Armstrong
7:44.94
PR
Apr 1
UVU Invitational
4.
12
Robert Fillmore
7:48.64
PR
Apr 1
UVU Invitational
5.
10
Isaac Willis
8:03.55
PR
Apr 1
UVU Invitational
6.
10
Sam Samft
8:14.69
PR
Apr 1
UVU Invitational
7.
10
Charles Broberg
8:14.84
PR
Apr 1
UVU Invitational
4x100 Relay
1.
William Ammons
Ethan Lott
Pence Joshua
Makai Rumsey
44.75
May 11
Region 7 Championships
2.
Relay Team
45.04
Apr 1
UVU Invitational
3.
William Ammons
Chase Biggs
Jake Biggs
Ethan Lott
45.83
Mar 18
Alpha Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:38.43
Mar 11
Cougar Relays
4x400 Relay
1.
Aidan Troutner
Ammon Brock
Dillon Jensen
Niles Herrod
3:30.76
May 11
Region 7 Championships
2.
Relay Team
3:37.51
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
3.
William Ammons
McKay Smith
Dillon Jensen
Chase Biggs
3:49.81
Mar 18
Alpha Invitational
4x1600 Relay
1.
Relay Team
21:40.00
Mar 11
Cougar Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
3:41.48
Apr 13
Utah County Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
11:01.39
Mar 11
Cougar Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Relay Team
1:13.89
Mar 11
Cougar Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Chaz Ah You
44' 7.75
PR
Apr 1
UVU Invitational
2.
12
Russel Lamb
41' 10.5
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
3.
12
Joseph Cannon
29' 1.5
PR
Apr 21
Bulldog Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Sterling Allred
96' 6
PR
Apr 13
Utah County Invite
2.
12
Russel Lamb
90' 4
PR
May 11
Region 7 Championships
3.
12
Joseph Cannon
82' 0
PR
May 11
Region 7 Championships
Javelin - 800g
1.
10
Salem Davis
108' 5.5
PR
May 11
Region 7 Championships
2.
12
Sterling Allred
107' 3
PR
Apr 13
Utah County Invite
3.
12
Russel Lamb
106' 11.5
PR
May 11
Region 7 Championships
4.
12
Joseph Cannon
96' 11
PR
Apr 21
Bulldog Invite
High Jump
1.
11
Ethan Lott
5' 10
PR
Mar 18
Alpha Invitational
2.
10
Michael Pearson
5' 8
May 11
Region 7 Championships
3.
12
Peter Riboldi
5' 0
PR
Mar 11
Cougar Relays
Pole Vault
1.
9
Chase Biggs
9' 6
PR
May 11
Region 7 Championships
Long Jump
1.
11
Ethan Lott
22' 0
(.3)
PR
May 11
Region 7 Championships
2.
12
Chaz Ah You
21' 6.75
(2.3)
PR
May 11
Region 7 Championships
3.
11
John Martin
19' 9.5
PR
Apr 1
UVU Invitational
4.
10
Michael Pearson
19' 2.75
(.0)
May 11
Region 7 Championships
5.
10
William Ammons
18' 3
(.0)
PR
May 11
Region 7 Championships
6.
12
Eric Calantoc
18' 0.5
PR
Apr 21
Bulldog Invite
7.
10
Dillon Jensen
17' 5
Mar 11
Cougar Relays
8.
10
Kelson Jensen
16' 2.75
(.2)
May 11
Region 7 Championships
9.
10
Dallin Burningham
16' 1.5
(.0)
May 11
Region 7 Championships
10.
10
Noah Jones
15' 3
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
11.
10
Ethan Davis
15' 2
Mar 11
Cougar Relays
12.
12
Sam LaComb
14' 2.25
PR
Apr 21
Bulldog Invite
Womens
100 Meters
1.
11
Brynley Arnold
12.95
(1.9)
PR
May 11
Region 7 Championships
2.
10
Abby King
13.53
(4.6)
PR
May 11
Region 7 Championships
3.
9
Morgan Richards
13.97
(6.4)
PR
May 11
Region 7 Championships
4.
10
Rachel Jackson
13.99
(1.9)
PR
May 11
Region 7 Championships
5.
9
Paige Hanson
14.12
(1.9)
PR
May 11
Region 7 Championships
6.
11
Courtney Christenson
14.51
(3.6)
PR
May 11
Region 7 Championships
7.
9
Dyani Fuhriman
14.85
(.5)
PR
Mar 18
Alpha Invitational
8.
10
Rachel Dorff
15.20
(-3.1)
PR
Apr 21
Bulldog Invite
9.
12
Kasandra Christenson
15.58
(-2.9)
Apr 21
Bulldog Invite
10.
9
Catherine Nuckolls
16.09
(-3.1)
PR
Apr 21
Bulldog Invite
200 Meters
1.
12
Sierra Neves
29.09
(-.1)
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
2.
10
Keri Cardon
29.30
(-1.5)
Apr 13
Utah County Invite
3.
9
Morgan Richards
30.42
(4.2)
PR
May 11
Region 7 Championships
4.
9
Paige Hanson
30.93
(4.6)
PR
May 11
Region 7 Championships
5.
11
Courtney Christenson
31.07
(4.0)
PR
May 11
Region 7 Championships
6.
9
Dyani Fuhriman
31.45
(-.9)
PR
Mar 18
Alpha Invitational
7.
12
Kasandra Christenson
32.27
(.3)
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
400 Meters
1.
10
Eliza Sybrowski
1:02.38
PR
May 6
BYU Invitational
2.
10
Keri Cardon
1:02.97
PR
May 6
BYU Invitational
3.
11
Brynley Arnold
1:03.18
Apr 13
Utah County Invite
4.
12
Adia Hansen
1:06.08
PR
Apr 21
Bulldog Invite
5.
12
Rebekah Robertson
1:06.81
Apr 21
Bulldog Invite
6.
9
Shelby Andrewsen
1:06.83
May 11
Region 7 Championships
7.
10
Rachel Jackson
1:07.08
Apr 21
Bulldog Invite
8.
12
Eliza Corbin
1:07.96
May 11
Region 7 Championships
9.
12
Sierra Neves
1:09.83
PR
Apr 13
Utah County Invite
10.
11
Hannah Glazier
1:11.14
PR
Apr 1
UVU Invitational
11.
12
Hope Lundberg
1:14.38
PR
Apr 21
Bulldog Invite
12.
10
Alexis Ballin
1:29.62
PR
May 11
Region 7 Championships
800 Meters
1.
10
Eliza Sybrowski
2:20.26
PR
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
10
Liza (Eliza) Sybrowski
2:26.09
Mar 18
Alpha Invitational
3.
12
Adia Hansen
2:30.71
PR
Apr 21
Bulldog Invite
4.
12
Emily Wilcox
2:31.26
PR
May 6
BYU Invitational
5.
12
Hope Lundberg
2:35.68
PR
Apr 21
Bulldog Invite
6.
12
Eliza Corbin
2:36.59
May 11
Region 7 Championships
7.
12
Caroline Massey
2:39.04
PR
May 11
Region 7 Championships
8.
11
Taylor Ross
2:41.28
PR
Apr 21
Bulldog Invite
9.
10
Katelyn Austin
2:42.33
PR
May 11
Region 7 Championships
10.
10
Madelyn Boulton
2:43.36
Mar 18
Alpha Invitational
11.
10
Elizabeth Wilcox
2:43.46
Mar 18
Alpha Invitational
12.
10
Maddy Boulton
2:45.50
PR
Apr 13
Utah County Invite
13.
10
Shelby Stubbs
2:50.00
May 11
Region 7 Championships
14.
10
Makenzie Gudmundson
2:51.47
May 11
Region 7 Championships
15.
9
Sadona Hansen
2:52.09
May 11
Region 7 Championships
16.
10
Kendyl Jakins
2:57.74
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
17.
10
Abby Lundberg
3:02.64
Mar 18
Alpha Invitational
1600 Meters
1.
12
Adia Hansen
5:28.11
May 6
BYU Invitational
2.
12
Hope Lundberg
5:28.36
May 6
BYU Invitational
3.
10
Maddy Boulton
5:29.99
PR
May 6
BYU Invitational
4.
12
Emily Wilcox
5:31.24
PR
May 6
BYU Invitational
5.
10
Eliza Sybrowski
5:32.39
May 11
Region 7 Championships
6.
10
Liza (Eliza) Sybrowski
5:34.80
Mar 11
Cougar Relays
7.
10
Elizabeth Wilcox
5:36.64
May 6
BYU Invitational
8.
10
Madelyn Boulton
5:39.75
Mar 18
Alpha Invitational
9.
10
Shelby Stubbs
5:52.48
Mar 11
Cougar Relays
10.
12
Caroline Massey
5:59.35
PR
Mar 18
Alpha Invitational
11.
12
Morgan Holbrook
6:00.49
PR
Apr 1
UVU Invitational
12.
10
Kendyl Jakins
6:01.95
PR
Apr 13
Utah County Invite
13.
12
Eliza Corbin
6:07.19
PR
Apr 13
Utah County Invite
14.
10
Abby Lundberg
6:27.92
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
15.
10
Jess Nielson
6:36.83
PR
Mar 11
Cougar Relays
16.
10
Katelyn Austin
6:42.82
PR
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
17.
10
Makenzie Gudmundson
6:45.51
Mar 11
Cougar Relays
18.
10
Alexis Ballin
8:10.39
PR
Mar 11
Cougar Relays
3200 Meters
1.
12
Hope Lundberg
11:49.65
Apr 13
Utah County Invite
2.
12
Adia Hansen
11:53.92
Apr 13
Utah County Invite
3.
10
Maddy Boulton
12:03.07
PR
Apr 13
Utah County Invite
4.
12
Emily Wilcox
12:06.03
PR
May 11
Region 7 Championships
5.
10
Elizabeth Wilcox
12:39.29
Apr 21
Bulldog Invite
6.
10
Liza (Eliza) Sybrowski
13:09.06
Mar 18
Alpha Invitational
7.
10
Kendyl Jakins
13:23.48
PR
Apr 21
Bulldog Invite
8.
10
Shelby Stubbs
13:25.27
Apr 21
Bulldog Invite
9.
10
Abby Lundberg
13:29.83
PR
Apr 21
Bulldog Invite
10.
10
Katelyn Austin
14:17.98
PR
Apr 21
Bulldog Invite
11.
9
Sadona Hansen
14:19.88
Apr 28
Skyhawk Midnite Invite
12.
10
Jess Nielson
15:18.26
PR
Apr 21
Bulldog Invite
100m Hurdles - 33"
1.
11
Lindsey Middleton
15.11
(.6)
May 6
BYU Invitational
2.
11
Lizzie Mitton
15.65
(.5)
May 6
BYU Invitational
3.
9
Grace Wallace
16.90
(-1.1)
May 6
BYU Invitational
4.
11
Hannah Glazier
17.17
(.0)
PR
May 6
BYU Invitational
5.
11
Maris Jensen
17.61
(.6)
May 6
BYU Invitational
6.
10
Emily Teng
18.27
(3.9)
PR
May 11
Region 7 Championships
7.
11
Hannah Lewis
18.31
(3.0)
May 11
Region 7 Championships
300m Hurdles - 30"
1.
11
Lindsey Middleton
46.32
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
9
Grace Wallace
48.81
May 6
BYU Invitational
3.
11
Lizzie Mitton
50.37
PR
Apr 21
Bulldog Invite
4.
11
Catherine Nemelka
52.65
PR
Apr 21
Bulldog Invite
5.
11
Maris Jensen
53.13
Mar 18
Alpha Invitational
6.
11
Hannah Lewis
53.28
Apr 21
Bulldog Invite
7.
10
Emily Teng
54.72
PR
May 11
Region 7 Championships
2k Steeplechase
1.
10
Maddy Boulton
8:32.93
PR
Apr 1
UVU Invitational
2.
12
Eliza Corbin
8:48.18
PR
Apr 1
UVU Invitational
3.
12
Caroline Massey
9:30.00
Apr 1
UVU Invitational
4.
10
Kendyl Jakins
9:30.26
Apr 1
UVU Invitational
5.
10
Shelby Stubbs
9:31.36
PR
Apr 1
UVU Invitational
6.
10
Abby Lundberg
9:33.76
PR
Apr 1
UVU Invitational
7.
10
Elizabeth Wilcox
9:38.52
Apr 1
UVU Invitational
8.
9
Sadona Hansen
9:40.78
Apr 1
UVU Invitational
9.
10
Katelyn Austin
9:56.79
PR
Apr 1
UVU Invitational
10.
10
Makenzie Gudmundson
10:00.43
PR
Apr 1
UVU Invitational
4x100 Relay
1.
Lindsey Middleton
Lizzie Mitton
Sierra Neves
Keri Cardon
50.76
May 11
Region 7 Championships
2.
Relay Team
51.37
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
3.
Sierra Neves
Rachel Jackson
Lizzie Mitton
Skyler Tillery
52.60
Mar 18
Alpha Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:58.62
Mar 11
Cougar Relays
4x400 Relay
1.
Eliza Sybrowski
Brynley Arnold
Keri Cardon
Sierra Neves
4:18.20
May 11
Region 7 Championships
2.
Relay Team
4:26.09
Apr 21
Bulldog Invite
4x1600 Relay
1.
Relay Team
22:48.20
Mar 11
Cougar Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Brynley Arnold
Sierra Neves
Eliza Sybrowski
Adia Hansen
4:33.54
May 11
Region 7 Championships
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
14:05.27
Mar 11
Cougar Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Relay Team
1:15.13
Mar 11
Cougar Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Jessie Creer
28' 4.5
PR
Apr 21
Bulldog Invite
2.
12
Derekah Meldrum
27' 10
PR
Apr 13
Utah County Invite
3.
11
Liyanir Grindstaff
24' 3.5
PR
May 11
Region 7 Championships
4.
11
Hannah Glazier
23' 9
PR
Mar 18
Alpha Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Jessie Creer
108' 4
PR
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
12
Derekah Meldrum
83' 9.5
Apr 1
UVU Invitational
3.
11
Hannah Glazier
64' 3
Apr 13
Utah County Invite
Javelin - 600g
1.
12
Jessie Creer
100' 3.25
PR
May 6
BYU Invitational
2.
12
Derekah Meldrum
79' 0
PR
Apr 21
Bulldog Invite
High Jump
1.
11
Lizzie Mitton
5' 1
PR
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
2.
9
Mathilde Oscarson
4' 10
PR
Apr 1
UVU Invitational
3.
9
Shelby Andrewsen
4' 4
PR
May 11
Region 7 Championships
4.
10
Elizabeth Wilcox
3' 10
PR
Mar 11
Cougar Relays
Pole Vault
1.
11
Catherine Nemelka
7' 0
May 19
UHSAA 4A State Track Championships
Long Jump
1.
11
Lizzie Mitton
16' 8.75
(2.4)
May 6
BYU Invitational
2.
9
Grace Wallace
15' 2.5
Apr 21
Bulldog Invite
3.
11
Brynley Arnold
13' 11.75
PR
Apr 21
Bulldog Invite
4.
10
Abby King
13' 8
(1.2)
Mar 18
Alpha Invitational
5.
12
Kasandra Christenson
13' 7
PR
Apr 13
Utah County Invite
6.
9
Skyler Tillery
12' 4.75
Mar 11
Cougar Relays
7.
10
Kendyl Jakins
10' 5
PR
Apr 13
Utah County Invite
*Recent improvement