Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2001
2000
1999
1997
1994
1993
1992
1990
1988
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1977
1976
1975
1974
Indoor
2024
2017
2016
2015
2013
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Anthony Nash
11.10
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
2.
12
Chris Smith
11.74c
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
3.
10
Jonah Doll
11.90
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
4.
12
Devin Merksick
12.14c
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
5.
12
Jordan Sears
12.24c
Apr 27
Evergreen League Meet
6.
11
Logan Prosch
12.44c
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
7.
12
Artimus Johnson
12.50
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
8.
10
Antonio Garcia
12.73
Mar 14
Montesano Jamboree
9.
12
Josiah Lowder
13.07
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
10.
10
Josh Burgher
13.09
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
11.
9
Jimmy Taylor
13.58
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
12.
10
Daryn Kaczmarczyk
13.77
Mar 14
Montesano Jamboree
200 Meters
1.
12
Anthony Nash
22.42
(2.3)
PR
May 27
WIAA 1A, 2B, 1B State Championship Meet
2.
12
Chris Smith
23.52
PR
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
10
Jonah Doll
24.46
May 12
Evergreen 1A League Championships
4.
10
Josh Burgher
27.22
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
400 Meters
1.
11
Francis Sweeney
55.54c
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
2.
12
Artimus Johnson
57.82
Mar 18
Rainier "Ice Breaker" Invitational
800 Meters
1.
9
Alex Tomko
2:16.06
May 12
Evergreen 1A League Championships
2.
10
Alex Houbregs
2:30.3h
Apr 27
Evergreen League Meet
1600 Meters
1.
9
Alex Tomko
5:16.70
May 6
Freshman Invitational
2.
10
Alex Houbregs
5:28.94
PR
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
12
Ryan Espedal
5:29.66
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
4.
10
Nicholas Moir
6:08.4h
Apr 27
Evergreen League Meet
3200 Meters
1.
10
Nicholas Moir
13:02.1h
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
2.
10
Alex Houbregs
13:05.3h
PR
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
110m Hurdles - 39"
1.
10
Antonio Garcia
18.29
Apr 15
Grays Harbor County Championships
2.
10
Daryn Kaczmarczyk
18.88
May 12
Evergreen 1A League Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Artimus Johnson
42.22
PR
May 18
1A District IV Championships
2.
10
Daryn Kaczmarczyk
49.60
May 12
Evergreen 1A League Championships
4x100 Relay
1.
Chris Smith
Artimus Johnson
Jonah Doll
Anthony Nash
43.84
May 27
WIAA 1A, 2B, 1B State Championship Meet
2.
Jonah Doll
Artimus Johnson
Anthony Nash
Chris Smith
43.99
May 18
1A District IV Championships
3.
Artimus Johnson
Anthony Nash
Chris Smith
Jonah Doll
46.04c
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
4x400 Relay
1.
Ryan Espedal
Artimus Johnson
Josiah Lowder
Francis Sweeney
3:45.10
May 12
Evergreen 1A League Championships
2.
Artimus Johnson
Josiah Lowder
Ryan Espedal
Francis Sweeney
3:48.9h
May 3
Evergreen 1A League Meet
3.
Ryan Espedal
Artimus Johnson
Chris Smith
Josiah Lowder
3:50.68
Apr 15
Grays Harbor County Championships
4.
Josiah Lowder
Artimus Johnson
Chris Smith
Ryan Espedal
3:51.3h
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
5.
Josiah Lowder
Alex Tomko
Alex Houbregs
Francis Sweeney
3:59.1h
Apr 27
Evergreen League Meet
Shot Put - 12lb
1.
12
Dylan Moodenbaugh
43' 9.5
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
2.
9
Matt Brown
43' 4
May 3
Evergreen 1A League Meet
3.
10
Caleb Larsen
41' 5
Apr 27
Evergreen League Meet
4.
11
Jake Gordon
34' 11
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
5.
12
Jarrett Skorzewski
34' 4
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
6.
11
Tanner McElliott
26' 7
May 3
Evergreen 1A League Meet
7.
11
Eban Cerovac
23' 11
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
8.
9
Donald Boger
21' 3
Apr 15
Grays Harbor County Championships
Discus - 1.6kg
1.
9
Matt Brown
119' 5
May 12
Evergreen 1A League Championships
2.
12
Jarrett Skorzewski
117' 6
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
3.
12
Dylan Moodenbaugh
111' 10
Apr 27
Evergreen League Meet
4.
11
Jake Gordon
103' 3
May 3
Evergreen 1A League Meet
5.
11
Eban Cerovac
77' 5
Apr 27
Evergreen League Meet
6.
10
Caleb Larsen
73' 10
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
7.
9
Donald Boger
63' 4
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
Javelin - 800g
1.
12
Ryan Espedal
163' 4
May 27
WIAA 1A, 2B, 1B State Championship Meet
2.
12
Jarrett Skorzewski
150' 5
PR
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
12
Jordan Sears
139' 6
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
4.
11
Francis Sweeney
120' 7
Apr 15
Grays Harbor County Championships
5.
10
Josh Burgher
112' 11
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
6.
10
Daryn Kaczmarczyk
91' 7
Apr 15
Grays Harbor County Championships
7.
12
Dylan Moodenbaugh
82' 6.25
PR
Mar 22
Evergreen 1A League Meet
8.
11
Tanner McElliott
82' 0
May 3
Evergreen 1A League Meet
High Jump
1.
12
Devin Merksick
6' 8
PR
May 27
WIAA 1A, 2B, 1B State Championship Meet
2.
10
Antonio Garcia
5' 10
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
3.
12
Ryan Espedal
5' 6
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
4.
12
Josiah Lowder
5' 4
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
5.
10
Lutra Felten
5' 2
Apr 27
Evergreen League Meet
Pole Vault
1.
12
Artimus Johnson
13' 1
PR
May 18
1A District IV Championships
2.
10
Lutra Felten
12' 0
May 18
1A District IV Championships
3.
12
Ryan Espedal
11' 6
PR
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
11
Logan Prosch
11' 6
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
5.
9
Jimmy Taylor
7' 0
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
Long Jump
1.
12
Devin Merksick
21' 1
PR
May 12
Evergreen 1A League Championships
2.
10
Antonio Garcia
19' 6
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
3.
12
Josiah Lowder
19' 4
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
4.
10
Jonah Doll
19' 0
May 12
Evergreen 1A League Championships
5.
11
Logan Prosch
18' 9
Mar 14
Montesano Jamboree
6.
9
Jimmy Taylor
16' 5
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
7.
10
Lutra Felten
16' 2
Mar 14
Montesano Jamboree
8.
10
Josh Burgher
15' 11
Mar 22
Evergreen 1A League Meet
9.
11
Tanner McElliott
13' 4
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
Triple Jump
1.
10
Antonio Garcia
39' 0
May 3
Evergreen 1A League Meet
Womens
100 Meters
1.
9
Alyssa Scott-York
13.67
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
2.
11
Alexis Delahanty
14.14c
Apr 27
Evergreen League Meet
3.
11
Karlie Krohn
14.66
Mar 14
Montesano Jamboree
4.
11
Kayla Delahanty
14.70
Mar 18
Rainier "Ice Breaker" Invitational
5.
9
Kylie Tuengel
14.97
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
6.
11
Elaina Brantner
15.64c
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
7.
10
Jade Sandstrom
16.01
PR
Mar 14
Montesano Jamboree
8.
11
Samantha Webber
16.15
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
200 Meters
1.
9
Alyssa Scott-York
28.54c
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
400 Meters
1.
10
Elyse Goulet
1:03.10
May 18
1A District IV Championships
2.
9
Savannah Lutz
1:07.24c
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
800 Meters
1.
9
Savannah Lutz
2:30.3h
PR
May 18
1A District IV Championships
2.
10
Aleaya Flores
2:48.09
PR
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
11
Alexis Delahanty
2:49.1h
Apr 27
Evergreen League Meet
4.
10
Lucy Roloff
2:54.1h
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
1600 Meters
1.
9
Savannah Lutz
6:23.5h
PR
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
2.
10
Lucy Roloff
6:50.00
Apr 15
Grays Harbor County Championships
3.
10
Aleaya Flores
6:51.33
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
3200 Meters
1.
10
Lucy Roloff
14:16.93
May 12
Evergreen 1A League Championships
100m Hurdles - 33"
1.
10
Jade Sandstrom
18.96
May 18
1A District IV Championships
2.
11
Kayla Delahanty
22.34c
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
300m Hurdles - 30"
1.
10
Jade Sandstrom
57.32
Apr 15
Grays Harbor County Championships
4x100 Relay
1.
Alexis Delahanty
Kayla Delahanty
Karlie Krohn
Alyssa Scott-York
54.13
May 18
1A District IV Championships
2.
Kayla Delahanty
Karlie Krohn
Mercedes Pinnell
Alyssa Scott-York
56.24c
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
4x200 Relay -
1.
Kayla Delahanty
Elyse Goulet
Karlie Krohn
Alyssa Scott-York
1:52.34
May 12
Evergreen 1A League Championships
2.
Kayla Delahanty
Karlie Krohn
Alyssa Scott-York
Elyse Goulet
1:54.9h
May 3
Evergreen 1A League Meet
3.
Alexis Delahanty
Kayla Delahanty
Elyse Goulet
Karlie Krohn
1:55.10
Mar 22
Evergreen 1A League Meet
4.
Alexis Delahanty
Kayla Delahanty
Karlie Krohn
Elyse Goulet
1:55.7h
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
4x400 Relay
1.
Alexis Delahanty
Kayla Delahanty
Courtney McCormick
Elyse Goulet
4:24.13
May 5
Spudder Track & Field Classic
2.
-
Alexis Delahanty
Kayla Delahanty
Elyse Goulet
Courtney McCormick
4:25.47
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
Alexis Delahanty
Courtney McCormick
Kayla Delahanty
Elyse Goulet
4:29.77
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
4.
Relay Team
4:37.0h
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
5.
Savannah Lutz
Lucy Roloff
Jade Sandstrom
Kayla Delahanty
4:46.3h
Apr 27
Evergreen League Meet
Shot Put - 4kg
1.
10
Rylee Vonhoff
28' 7
May 3
Evergreen 1A League Meet
2.
9
Taylor Strom
24' 11
PR
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
3.
10
Rebecca Tiemeyer
22' 3
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
4.
10
Neitra Caron
21' 4
Mar 22
Evergreen 1A League Meet
5.
9
Storm Barnes
17' 1
PR
Mar 22
Evergreen 1A League Meet
Discus - 1kg
1.
11
Mercedes Pinnell
83' 9
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
2.
9
Taylor Strom
82' 9
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
11
Lizzy Capoeman
76' 4
PR
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
4.
10
Rylee Vonhoff
74' 8
May 3
Evergreen 1A League Meet
5.
10
Rebecca Tiemeyer
69' 7
Apr 27
Evergreen League Meet
6.
10
Neitra Caron
66' 9
May 3
Evergreen 1A League Meet
7.
11
Elaina Brantner
57' 3
PR
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
8.
11
Samantha Webber
51' 10
May 3
Evergreen 1A League Meet
9.
9
Storm Barnes
49' 4
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
Javelin - 600g
1.
11
Karlie Krohn
111' 2
Apr 29
57th Shelton Invitational
2.
9
Taylor Strom
90' 1
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
10
Kacey Pelan
86' 0
May 12
Evergreen 1A League Championships
4.
11
Kayla Delahanty
82' 1
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
5.
10
Neitra Caron
70' 10
May 3
Evergreen 1A League Meet
6.
11
Elaina Brantner
67' 9
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
7.
10
Rebecca Tiemeyer
67' 1
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
8.
10
Rylee Vonhoff
64' 6
PR
Apr 22
Chehalis Activators Invitational
9.
11
Samantha Webber
60' 9
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
10.
9
Storm Barnes
52' 1
PR
Apr 27
Evergreen League Meet
11.
10
Aleaya Flores
46' 8.5
PR
Mar 22
Evergreen 1A League Meet
High Jump
1.
12
Courtney McCormick
4' 10
May 18
1A District IV Championships
Pole Vault
1.
11
Mercedes Pinnell
8' 6
PR
May 18
1A District IV Championships
2.
11
Lizzy Capoeman
8' 0
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
3.
11
Alexis Delahanty
7' 0
Mar 30
Evergreen 1A League Meet
Long Jump
1.
11
Lizzy Capoeman
15' 10.25
(-1.8)
May 27
WIAA 1A, 2B, 1B State Championship Meet
2.
11
Alexis Delahanty
15' 0
May 12
Evergreen 1A League Championships
3.
9
Alyssa Scott-York
14' 4
PR
Apr 15
Grays Harbor County Championships
4.
11
Karlie Krohn
12' 9
Mar 14
Montesano Jamboree
5.
9
Kylie Tuengel
12' 4
PR
May 3
Evergreen 1A League Meet
Triple Jump
1.
11
Lizzy Capoeman
32' 8.75
PR
May 18
1A District IV Championships
*Recent improvement