Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
De'onta Bowen
11.28
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
12
Reginald Lindsey
11.46
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
3.
8
Jalen Thompson
11.94
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
12
Kenny Moore
12.05
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
5.
7
Jaleel McCormick
13.04c
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
7
Ruben Huggins
13.74c
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
7.
9
James McBride
13.83
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
200 Meters
1.
10
De'onta Bowen
22.90
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
12
Da'Jon Brown
23.43
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
3.
8
Jalen Thompson
24.69
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
11
De'Andre Lewis
25.53
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
5.
9
James McBride
27.74c
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
8
Mac Bond
30.54c
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
400 Meters
1.
12
Kenny Moore
53.47
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
11
Nastradomous Ellison
53.83
PR
Apr 20
Buford Meet
3.
12
Adrian Whiteside
56.16
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
11
Nick Quick
1:01.25
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
600 Meters
1.
10
Chandler Wood
1:47.99
PR
Apr 1
Pee Dee Relays
2.
9
Caleb Pope
1:56.96
PR
Apr 1
Pee Dee Relays
800 Meters
1.
11
John Talbert
2:15.70
PR
Apr 20
Buford Meet
2.
11
Richard Talbert
2:27.69
PR
Mar 25
Bob Jenkins SCTCCCA Coaches Classic
3.
9
Caleb Pope
2:32.85
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
9
Hunter White
2:50.87
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
5.
8
Zachary Hamilton
2:53.0h
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
10
Zackery Griggs
3:02.1h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
7.
10
Chandler Wood
3:03.56
Mar 7
Darlington Meet 1
8.
8
Za'brion Moser
3:09.4h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
9.
8
Joseph McBride
3:12.3h
Mar 16
Chesterfield Meet
10.
7
Bryson Carpenter
3:38.4h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
1600 Meters
1.
11
Cuyler Wickham
5:04.92
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
11
Richard Talbert
5:21.37
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
3.
11
John Talbert
5:26.44
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
9
Jacob Chavis
5:39.84
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
5.
9
Hunter White
5:58.90
PR
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
6.
8
Zachary Hamilton
6:00.3h
Mar 16
Chesterfield Meet
7.
10
Zackery Griggs
6:13.00
PR
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
8.
8
Joseph McBride
6:41.3h
Mar 16
Chesterfield Meet
9.
7
Greg Wallace
7:05.59
PR
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
10.
8
Za'brion Moser
7:18.8h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
11.
7
Bryson Carpenter
7:47.4h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
3200 Meters
1.
11
Cuyler Wickham
11:01.50
Mar 25
Bob Jenkins SCTCCCA Coaches Classic
2.
11
Richard Talbert
12:02.6h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
3.
11
John Talbert
12:14.92
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
8
Zachary Hamilton
12:25.85
Apr 20
Buford Meet
5.
9
Jacob Chavis
12:28.67
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
6.
9
Hunter White
13:20.20
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
7.
10
Zackery Griggs
15:57.7h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
8.
7
Greg Wallace
16:40.3h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
9.
8
Za'brion Moser
18:28.2h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Da'Jon Brown
16.82
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
12
Reginald Lindsey
17.23
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
3.
10
Chandler Wood
21.41
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
9
Caleb Pope
22.24c
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
400m Hurdles - 36"
1.
9
Caleb Pope
1:15.04
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
10
Chandler Wood
1:16.40
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4x100 Relay
1.
Nastradomous Ellison
Reginald Lindsey
Da'Jon Brown
De'onta Bowen
43.92
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
Kenny Moore
Nastradomous Ellison
Reginald Lindsey
Da'Jon Brown
43.98
Apr 20
Buford Meet
3.
Relay Team
44.22
May 13
SCHSL AA State Championship
4.
Nastradomous Ellison
Kenny Moore
Da'Jon Brown
Reginald Lindsey
46.77
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
5.
Christoph Arnoult
Zion Bostic
DaQuan Burch
Robert Bowen
56.02
Apr 1
Pee Dee Relays
4x200 Relay -
1.
Shyhiem Rivers
De'Andre Lewis
James McBride
Jalen Thompson
1:40.55
Apr 1
Pee Dee Relays
2.
Da'Jon Brown
Jalen Thompson
Reginald Lindsey
James McBride
1:43.30
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
4x400 Relay
1.
Da'Jon Brown
Nastradomous Ellison
De'onta Bowen
Kenny Moore
3:38.19
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
Adrian Whiteside
Kenny Moore
Nastradomous Ellison
Da'Jon Brown
3:40.11
Apr 20
Buford Meet
3.
Da'Jon Brown
De'onta Bowen
Kenny Moore
Adrian Whiteside
3:47.93
May 6
SCHSL AA Upper State
4.
Kenny Moore
Nastradomous Ellison
Adrian Whiteside
De'onta Bowen
3:49.90
Mar 7
Darlington Meet 1
4x800 Relay
1.
Cuyler Wickham
Caleb Pope
Richard Talbert
John Talbert
9:17.61
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
John Talbert
Hunter White
Caleb Pope
Richard Talbert
10:08.99
Apr 20
Buford Meet
3.
Hunter White
Caleb Pope
Richard Talbert
John Talbert
10:10.5h
Mar 16
Chesterfield Meet
4.
Richard Talbert
Hunter White
Caleb Pope
John Talbert
10:13.13
Apr 1
Pee Dee Relays
5.
Richard Talbert
Hunter White
Jacob Chavis
John Talbert
10:19.92
Mar 7
Darlington Meet 1
6.
Caleb Pope
Richard Talbert
John Talbert
Zachary Hamilton
10:20.14
May 6
SCHSL AA Upper State
7.
Zachary Hamilton
Hunter White
Jacob Chavis
Caleb Pope
10:57.17
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Reginald Lindsey
Da'Jon Brown
De'onta Bowen
Kenny Moore
1:41.17
Apr 1
Pee Dee Relays
2.
Reginald Lindsey
Jalen Thompson
Da'Jon Brown
Adrian Whiteside
1:44.96
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Kenny Moore
James McBride
Nastradomous Ellison
Richard Talbert
4:14.28
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
2.
James McBride
Jalen Thompson
Hunter White
Richard Talbert
4:34.85
Apr 1
Pee Dee Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
John Talbert
Nastradomous Ellison
Richard Talbert
Cuyler Wickham
12:12.15
Apr 1
Pee Dee Relays
2.
Hunter White
Zackery Griggs
Jacob Chavis
Richard Talbert
13:42.71
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Zion Bostic
44' 7
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
12
Robert Bowen
44' 5.5
PR
Apr 1
Pee Dee Relays
3.
11
DaQuan Burch
37' 3.5
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
9
Christoph Arnoult
35' 4
Apr 1
Pee Dee Relays
5.
7
Tymarion Melton
28' 11
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
8
Trevion (TJ) McBride
27' 11.5
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
7.
8
Chandler Gulledge
25' 3
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
8.
7
Elijah Frink
18' 8.5
Mar 16
Chesterfield Meet
Discus - 1.6kg
1.
11
DaQuan Burch
124' 3
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
2.
12
Robert Bowen
114' 8
PR
Apr 20
Buford Meet
3.
9
Christoph Arnoult
106' 8.25
Apr 1
Pee Dee Relays
4.
11
Zion Bostic
102' 5
Apr 20
Buford Meet
5.
7
Elijah Frink
56' 1
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
8
Chandler Gulledge
56' 0
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
High Jump
1.
12
Adrian Whiteside
6' 0
PR
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
12
Da'Jon Brown
5' 6
Mar 16
Chesterfield Meet
Long Jump
1.
10
Shyhiem Rivers
19' 9
Apr 20
Buford Meet
2.
11
De'Andre Lewis
19' 1
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
3.
8
Jalen Thompson
18' 9
Apr 20
Buford Meet
4.
9
Trent Turnage
16' 0
Apr 20
Buford Meet
5.
11
Trevion Myers
14' 6
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
11
Nick Quick
11' 6
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
Triple Jump
1.
10
Shyhiem Rivers
41' 0
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
11
De'Andre Lewis
39' 9
Apr 20
Buford Meet
3.
8
Jalen Thompson
37' 2.5
Apr 20
Buford Meet
4.
9
Trent Turnage
33' 6
Apr 20
Buford Meet
5.
11
Trevion Myers
32' 1
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
6.
11
Nick Quick
29' 0
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
Womens
100 Meters
1.
9
Shamira Bennett
13.54c
Mar 16
Chesterfield Meet
2.
11
Briara McManus
14.27
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
3.
9
Keyondra Mungo
14.60
PR
Apr 1
Pee Dee Relays
4.
-
Essence Lockhart
15.52
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
5.
11
Destiny Melton
15.80
PR
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
200 Meters
1.
9
Shamira Bennett
28.06
PR
Apr 20
Buford Meet
2.
11
Briara McManus
29.69
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
3.
9
Keyondra Mungo
30.88
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
8
Enija Lockhart
32.44c
Mar 16
Chesterfield Meet
5.
8
Marissa Shannon
33.05
Mar 7
Darlington Meet 1
400 Meters
1.
-
Essence Lockhart
1:14.62
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
2.
9
Kendal Jenkins
1:14.81
PR
Mar 25
Bob Jenkins SCTCCCA Coaches Classic
3.
8
Marissa Shannon
1:15.44c
Mar 16
Chesterfield Meet
4.
12
Brianna Freeman
1:22.22
PR
Apr 20
Buford Meet
5.
9
Alyssa Brown
1:22.34c
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
600 Meters
1.
10
Jayla McBride
2:11.27
PR
Apr 1
Pee Dee Relays
800 Meters
1.
12
Brianna Freeman
3:05.73
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
8
Faith Alford
3:06.53
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
3.
9
Kendal Jenkins
3:27.29
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
11
Kaitlyne Mcintyre
3:27.8h
Mar 16
Chesterfield Meet
5.
10
Jayla McBride
3:37.35
PR
Apr 20
Buford Meet
6.
11
Alexus Horton
3:58.7h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
1600 Meters
1.
8
Faith Alford
6:54.20
Apr 20
Buford Meet
2.
12
Brianna Freeman
6:55.12
PR
Mar 25
Bob Jenkins SCTCCCA Coaches Classic
3.
10
Jayla McBride
8:29.65
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
11
Alexus Horton
8:57.8h
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
3200 Meters
1.
8
Faith Alford
14:29.88
May 6
SCHSL AA Upper State
2.
11
Alexus Horton
17:30.35
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
100m Hurdles - 33"
1.
10
Jala Murvin
20.84c
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
2.
8
Yasmin Rivers
21.05
PR
Apr 20
Buford Meet
400m Hurdles - 30"
1.
8
Yasmin Rivers
1:28.71
PR
Apr 20
Buford Meet
4x100 Relay
1.
Shea Evans
Keyondra Mungo
Briara McManus
Shamira Bennett
55.61
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
Shamira Bennett
Shea Evans
Enija Lockhart
Essence Lockhart
56.44c
Mar 16
Chesterfield Meet
3.
Marissa Shannon
Keyondra Mungo
Briara McManus
Shamira Bennett
56.82
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
4.
Shea Evans
Enija Lockhart
Briara McManus
Shamira Bennett
56.86
Mar 7
Darlington Meet 1
5.
Shea Evans
Keyondra Mungo
Marissa Shannon
Tiana Murvin
1:05.94
Apr 1
Pee Dee Relays
4x400 Relay
1.
Alyssa Brown
Kendal Jenkins
Essence Lockhart
Tiana Murvin
5:08.08
Mar 7
Darlington Meet 1
2.
Kaitlyne Mcintyre
Marissa Shannon
Kendal Jenkins
Tiana Murvin
5:19.76
Apr 1
Pee Dee Relays
3.
Kendal Jenkins
Alyssa Brown
Tiana Murvin
Marissa Shannon
5:20.43
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
4.
Tiana Murvin
Jayla McBride
Kendal Jenkins
Marissa Shannon
5:26.64
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4x800 Relay
1.
Faith Alford
Brianna Freeman
Alexus Horton
Jayla McBride
12:40.9h
Mar 16
Chesterfield Meet
2.
Faith Alford
Brianna Freeman
Kendal Jenkins
Jayla McBride
12:57.68
May 6
SCHSL AA Upper State
3.
Faith Alford
Brianna Freeman
Jayla McBride
Kendal Jenkins
13:07.34
Apr 1
Pee Dee Relays
4.
Brianna Freeman
Jayla McBride
Kaitlyne Mcintyre
Faith Alford
13:51.78
Mar 7
Darlington Meet 1
5.
Brianna Freeman
Trinity Bowen
Kendal Jenkins
Kaitlyne Mcintyre
14:25.78
Mar 25
Bob Jenkins SCTCCCA Coaches Classic
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Keyondra Mungo
Briara McManus
Shamira Bennett
Kendal Jenkins
2:17.23
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
2.
Shea Evans
Keyondra Mungo
Jala Murvin
Brianna Freeman
2:22.73
Apr 1
Pee Dee Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Shamira Bennett
Briara McManus
Kendal Jenkins
Faith Alford
5:29.18
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
2.
Keyondra Mungo
Jala Murvin
Marissa Shannon
Kendal Jenkins
5:44.12
Apr 1
Pee Dee Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Kaitlyne Mcintyre
Faith Alford
Brianna Freeman
Jayla McBride
16:43.35
Apr 1
Pee Dee Relays
2.
Tiana Murvin
Alexus Horton
Brianna Freeman
Faith Alford
18:02.87
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Tamya Melton
34' 0.5
PR
Apr 20
Buford Meet
2.
11
Keyosha Liles
27' 5
Mar 25
Bob Jenkins SCTCCCA Coaches Classic
3.
11
Eliza Brock
25' 6.5
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
8
Vivica Davis
24' 5
PR
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
5.
10
Olivia Teal
22' 4.5
PR
Mar 7
Darlington Meet 1
Discus - 1kg
1.
11
Keyosha Liles
86' 8.5
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
11
Eliza Brock
86' 8
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
3.
12
Tamya Melton
75' 5
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
4.
8
Vivica Davis
72' 8
Apr 20
Buford Meet
5.
10
Olivia Teal
62' 4
PR
Mar 16
Chesterfield Meet
Long Jump
1.
11
Shea Evans
14' 5
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
2.
11
Destiny Melton
13' 0.5
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
10
Jala Murvin
13' 0.5
PR
Apr 20
Buford Meet
4.
8
Tiana Murvin
12' 6.5
Apr 20
Buford Meet
Triple Jump
1.
11
Destiny Melton
34' 6.5
PR
Mar 11
Armed Forces Cavalier Relays
2.
11
Shea Evans
31' 5
May 6
SCHSL AA Upper State
3.
8
Tiana Murvin
28' 4.5
Apr 20
Buford Meet
4.
10
Jala Murvin
27' 5
PR
Apr 25
SCHSL Region 4-2A
*Recent improvement