Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
2006
2005
2003
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Marcus Tucker
12.25
PR
May 17
Wasaren League Championships
2.
12
Weth Lutz
12.46
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
8
Connor Smith
13.26
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
4.
12
Ethan Whiteside
13.35
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
200 Meters
1.
11
Marcus Tucker
25.10
May 17
Wasaren League Championships
2.
8
Connor Smith
25.90
May 17
Wasaren League Championships
3.
12
Joey Lauder
28.97
PR
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
4.
9
Jeremy Zanella
32.13
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
5.
9
James Young
33.57
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
400 Meters
1.
12
Frank Irish
59.87
PR
May 17
Wasaren League Championships
2.
12
Joey Lauder
1:02.50
Apr 21
Cannoneer Invitational
3.
11
Garrett Haynes
1:04.93
PR
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
4.
9
Jeremy Zanella
1:07.65
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
800 Meters
1.
11
Jamie Haskell
2:18.06
May 17
Wasaren League Championships
2.
9
Ryan Shubiak
2:36.82
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
1600 Meters
1.
11
Sam Grimmke
4:56.72
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
2.
9
Ryan Shubiak
5:25.16
PR
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
3.
9
Ryan Savage
5:25.53
PR
May 17
Wasaren League Championships
4.
11
Garrett Haynes
5:52.83
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3200 Meters
1.
11
Sam Grimmke
10:41.47
PR
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
3k Steeplechase
1.
11
Sam Grimmke
11:19.40
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
4x100 Relay
1.
Relay Team
44.89
Apr 21
Harrison Twilight Relays
2.
Marcus Tucker
Weth Lutz
Manny Manera
Ethan Whiteside
47.52
May 17
Wasaren League Championships
3.
Joey Lauder
Weth Lutz
Manny Manera
Connor Smith
48.87
May 25
Section 2 Group 4 Championships
4.
Michael Gabriel
Joey Lauder
Weth Lutz
Manny Manera
51.16
Apr 21
Cannoneer Invitational
4x100 Relay - Throwers
1.
Nick Broclway
Damon Brownell
Michael Gabriel
Manny Manera
55.34c
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:39.71
Apr 21
Harrison Twilight Relays
2.
Jamie Haskell
Garrett Haynes
Frank Irish
Joey Lauder
4:15.70
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
Sam Grimmke
Jamie Haskell
Garrett Haynes
Joey Lauder
4:20.10
Apr 21
Cannoneer Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Michael Gabriel
47' 2
May 17
Wasaren League Championships
2.
11
Manny Manera
41' 8.75
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
3.
11
Colm Niesz
39' 0.5
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
4.
11
Nick Broclway
38' 3.25
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
Discus - 1.6kg
1.
11
Michael Gabriel
150' 0
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
2.
11
Colm Niesz
129' 9
PR
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
3.
11
Nick Broclway
117' 7
PR
May 17
Wasaren League Championships
4.
11
Manny Manera
111' 6
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
Pole Vault
1.
12
Donald Wilson
8' 0
May 17
Wasaren League Championships
Long Jump
1.
12
Joey Lauder
15' 4
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
2.
9
Jeremy Zanella
12' 3.25
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
9
James Young
10' 8.5
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
Triple Jump
1.
10
Matt Smith
34' 10.75
May 17
Wasaren League Championships
Womens
100 Meters
1.
12
Hilary Lapham
15.55
PR
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
2.
10
Emily Reiszel
16.20
Apr 21
Cannoneer Invitational
200 Meters
1.
12
Hilary Lapham
30.54
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
2.
11
Bryanna Booth
30.80
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
9
Arianna Spiezio
31.20
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
400 Meters
1.
7
Emily Skiff
1:07.48
May 17
Wasaren League Championships
2.
7
Nina Sgambelluri
1:10.90
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
3.
11
Chloe Littell
1:11.59
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
800 Meters
1.
9
Quinn Collins
2:21.55
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
2.
10
Annabel Gregg
2:27.15
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
3.
7
Emily Skiff
2:34.25
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
4.
9
Brooke Wright
2:38.11
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
5.
9
Arianna Spiezio
2:53.63
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
6.
11
Bryanna Booth
2:58.29
PR
May 17
Wasaren League Championships
1500 Meters
1.
9
Brynne Wright
4:52.13
May 20
The Eddy Meet
2.
10
Annabel Gregg
5:01.66
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
9
Brooke Wright
5:06.95
Apr 21
Cannoneer Invitational
4.
7
Emily Skiff
5:21.48
Apr 21
Cannoneer Invitational
1 Mile
1.
9
Brynne Wright
5:16.45
PR
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
3000 Meters
1.
9
Emma Cronin
10:53.21
May 20
The Eddy Meet
2.
9
Brynne Wright
10:59.07
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
9
Brooke Wright
11:25.33
May 25
Section 2 Group 4 Championships
4.
11
Chloe Littell
12:30.53
Apr 21
Cannoneer Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Lucia D'Acchille
16.18
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
2.
9
Arianna Spiezio
19.76
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
11
Bryanna Booth
21.28
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
4.
11
Olivia Snell
21.82
May 25
Section 2 Group 4 Championships
400m Hurdles - 30"
1.
10
Lucia D'Acchille
1:09.34
Apr 21
Cannoneer Invitational
2.
11
Bryanna Booth
1:18.37
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
11
Olivia Snell
1:26.63
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
2k Steeplechase
1.
9
Brynne Wright
7:26.65
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
2.
9
Emma Cronin
7:55.58
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
9
Brooke Wright
8:23.89
May 17
Wasaren League Championships
4x100 Relay
1.
Bryanna Booth
Samantha Boyea
Alex Holmes
Hilary Lapham
59.26
May 25
Section 2 Group 4 Championships
2.
Relay Team
1:00.17
Apr 21
Cannoneer Invitational
3.
Alex Holmes
Hilary Lapham
Emily Reiszel
Olivia Snell
1:01.57
May 17
Wasaren League Championships
4x100 Relay - Throwers
1.
Alice Aldrich
Mandy Ennis
Danielle McFee
Brooke Smith
1:10.34c
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
4x400 Relay
1.
Quinn Collins
Emma Cronin
Annabel Gregg
Chloe Littell
4:26.42
May 17
Wasaren League Championships
2.
Quinn Collins
Emma Cronin
Annabel Gregg
Emily Skiff
4:28.00
May 25
Section 2 Group 4 Championships
3.
Emma Cronin
Lucia D'Acchille
Annabel Gregg
Emily Skiff
4:32.72
Apr 21
Cannoneer Invitational
4x800 Relay
1.
Quinn Collins
Emma Cronin
Annabel Gregg
Chloe Littell
10:12.79
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
2.
Quinn Collins
Emma Cronin
Annabel Gregg
Nina Sgambelluri
10:17.50
Apr 29
Luciano Memorial Invitational
3.
Quinn Collins
Emma Cronin
Chloe Littell
Emily Skiff
10:23.58
May 25
Section 2 Group 4 Championships
4.
Emma Cronin
Annabel Gregg
Chloe Littell
Nina Sgambelluri
10:26.46
Apr 21
Cannoneer Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Alice Aldrich
34' 1.75
May 25
Section 2 Group 4 Championships
2.
12
Sarah Mueller
23' 11.5
May 17
Wasaren League Championships
3.
11
Danielle McFee
22' 9
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
4.
9
Arianna Spiezio
22' 4
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
5.
11
Mandy Ennis
20' 4
PR
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
6.
11
Bryanna Booth
19' 11
PR
May 17
Wasaren League Championships
7.
9
Brooke Smith
18' 6
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
Discus - 1kg
1.
11
Danielle McFee
105' 3
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
2.
11
Alice Aldrich
102' 4
Jun 2
NYSPHSAA Section 2 State Qualifier
3.
11
Mandy Ennis
49' 4
PR
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
4.
9
Brooke Smith
48' 8
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
Javelin - 600g
1.
9
Brooke Smith
24' 8
Apr 19
Ballston Spa Throw Off
High Jump
1.
10
Emily Reiszel
4' 2
May 17
Wasaren League Championships
2.
11
Bryanna Booth
4' 1.25
PR
May 17
Wasaren League Championships
3.
9
Arianna Spiezio
3' 9.25
PR
May 17
Wasaren League Championships
Pole Vault
1.
11
Samantha Boyea
7' 6
Apr 21
Cannoneer Invitational
2.
7
Alexandra Holmes
6' 0
May 17
Wasaren League Championships
Long Jump
1.
11
Samantha Boyea
14' 2.5
PR
Apr 21
Cannoneer Invitational
2.
9
Arianna Spiezio
12' 9
PR
May 17
Wasaren League Championships
3.
11
Bryanna Booth
11' 9
May 17
Wasaren League Championships
Triple Jump
1.
10
Lucia D'Acchille
32' 9
Apr 21
Cannoneer Invitational
2.
11
Samantha Boyea
27' 10
Apr 21
Cannoneer Invitational
3.
12
Hilary Lapham
22' 1
PR
May 25
Section 2 Group 4 Championships
4.
7
Alyssa Spiezio
21' 10.25
May 17
Wasaren League Championships
Pentathlon (Outdoor) -
1.
9
Arianna Spiezio
1580
PR
May 17
Wasaren League Championships
2.
11
Bryanna Booth
1407
PR
May 17
Wasaren League Championships
*Recent improvement